İçeriğe Yönlendir

Benzinli mi dizel mi ?

Metin Küçük

154 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Kesinlikle dizel.1.4 Dizel ile bile 1.6 benzinlileri rampada boncuk gibi diziyorsun.Torku hissetmek bambaşka. :D

Arabasını kullanamayanlarla yarışmak adil değil ki? Sonuçta beygirgücü etkendir. Ama napalım ki arabasını bagırtmadan kullananlar olunca sanıyorsunuz ki 1.4 dizel onu geçiyor. 68HP 1.6 benzinli kaldı mı?

Bir de adam belki kullanıyordur da arabasını zorlamak, çok yakıt sarfetmek istemiyordur. Siz de onu geçtim sanırsınız.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Dizelin benzinliye gore en onemli avantaji dusuk devirdeki torku. Dizel kullaninca benzinli gibi 7000 devire cikamiyoruz ama benzinli kullaninca surekli 7000 bin devirde gitmiyoruz. 2-3 bin devir araliginda kullandigimizda dizel benzinliye gore cok daha keyifli.

Yorum bağlantısı
Atila Taşçı
Dizelin benzinliye gore en onemli avantaji dusuk devirdeki torku. Dizel kullaninca benzinli gibi 7000 devire cikamiyoruz ama benzinli kullaninca surekli 7000 bin devirde gitmiyoruz. 2-3 bin devir araliginda kullandigimizda dizel benzinliye gore cok daha keyifli.

benzinli ama ''turbo benzinli'' çünkü bu gün o çok övdüğünüz dizeller ''turbo'' sayesinde daha yeni yeni atmosferik benzinli araçlara yetişmeye başladılar. Hangi 1.4 dizel araç chip tunnig olmadan 120 hp+ 210 nm tork a ulaşabiliyor ya da chip tunnig le 140 hp olan 1.6 dizeller niye 180 hp lik 1.6 turbo benzinliler kadar olamıyor.

''dizel ekonomiktir'' kavramı ise 0 km dizel araçlara fazladan ve peşin peşin (bir-iki yıllık faizinide düşünün) 4000-5000 tl verince ancak 40000 km yol yaptıktan sonra geçerli olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şimdi zaten 2010 da turbo benzinli furyası başlayacak. Benim TSI 'in maksimum torku 1500 den başlıyor 4500 e kadar 205 nm. dahası 1250 devirde 160nm.

Yorum bağlantısı
Guest Fuat
Kesinlikle dizel.1.4 Dizel ile bile 1.6 benzinlileri rampada boncuk gibi diziyorsun.Torku hissetmek bambaşka. :)

1.4 dizel fiestaya düz yol kalkışta,rampada yani her şekilde fark ata ata geçtim.Dikizimden siimsiyah dumanını görüyordum.

Benzinliye biniyorsanız devirli sürmekden kaçınmayacaksınız.

benzinli ama ''turbo benzinli'' çünkü bu gün o çok övdüğünüz dizeller ''turbo'' sayesinde daha yeni yeni atmosferik benzinli araçlara yetişmeye başladılar. Hangi 1.4 dizel araç chip tunnig olmadan 120 hp+ 210 nm tork a ulaşabiliyor ya da chip tunnig le 140 hp olan 1.6 dizeller niye 180 hp lik 1.6 turbo benzinliler kadar olamıyor.

''dizel ekonomiktir'' kavramı ise 0 km dizel araçlara fazladan ve peşin peşin (bir-iki yıllık faizinide düşünün) 4000-5000 tl verince ancak 40000 km yol yaptıktan sonra geçerli olabiliyor.

Çok km yapanlar için dizel kaçınılmaz ama bizim(benim) gibi yılda 10-15 bin se yapacağınız km işiniz zor.

Kredili alınıyorsa araç 5 bin liralık dizel farkı(focus için) size maliyeti 7 bin liralara yaklaşır.Bu parayı peşin verip kmde 10-12 kuruş geri toplamak benim işime gelmedi.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

İyi de bu farklar, turbo dizel ile atmosferik benzinli araçlar arasındaki farklar. Turbo benzinli fiyatı turbodizelle neredeyse aynı olacak. Bu seferde ilk günden itibaren ekonomi fikri cazip gelecek...

Vergi yükünün bizim kadar abartı olmadığı, dolayısıyla benzinli dizel farkının az olduğu ülkelerde benzinli araç satılmıyor doru dürüst. Üstelik mazot benzin eşit olduğu halde...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Avrupa ortalaması %40 dizeldir.

Benim yeni vw araçla beraber hem dizel hem benzinli turbo araç kullanmakta oluyorum. Daha önce turbo benzinli, yüksek hacimli (5.0 vs) benzinli düşük hacimli ve bilumum değişik araçlar kullandım. Kendi görüşümü söyleyeyim:

Kullanım zevki açısından benzinli her zaman önde.

Yakıt açısından ise dizel önde gibi.

Fusion ile kilometrede GTL dizel yakıt ile 15 kuruş, passat benzinli ile aynı şartlarda ve tarzda kullandığımda 21 kuruş yakıyorum. kapışarak kullanırsam dizel de daha çok yaksa da benzinli kadar yukarı hareket olmuyor sanıyorum.

Dayanıklılık açısından artık per fark yok. Eskiden dizel çok dayanırdı, şimdi öyle bişey yok. ikisi de dayanıyor. Sessizlik ufak bir faktör, bence önemli değil.

Dolayısı ile fiyatını ve modelini begendiğiniz araca binin. Nasıl olsa bi şekilde para cepte durmaz. Çıkar. Çıkacaktır.

edit: ilk 2-3 km de dizel 7 litre/100 km yakarken benzinli 9litre/100km yakıyor. İlk 1 km de ise benzinli 14 felan oluyor dizel 7 lerde durmaya devam ediyor.

not: bu aralar çok yazıyorum, yapmam gereken işlere konsantre olamadığım için. Kusura bakmayın.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Fuat
İyi de bu farklar, turbo dizel ile atmosferik benzinli araçlar arasındaki farklar. Turbo benzinli fiyatı turbodizelle neredeyse aynı olacak. Bu seferde ilk günden itibaren ekonomi fikri cazip gelecek...

Vergi yükünün bizim kadar abartı olmadığı, dolayısıyla benzinli dizel farkının az olduğu ülkelerde benzinli araç satılmıyor doru dürüst. Üstelik mazot benzin eşit olduğu halde...

Hiç sanmam diyecektim ki-yinede demiş olayım-hocam oranı vermiş.

Araç fiyatlarıda ,yakıt fiyatlarıda aynı olsa dizel araç satışı ne olurdu Türkiye'de oda ayrı bir konu.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Avrupa ortalaması %40 dizeldir.
Hiç sanmam diyecektim ki-yinede demiş olayım-hocam oranı vermiş.

Araç fiyatlarıda ,yakıt fiyatlarıda aynı olsa dizel araç satışı ne olurdu Türkiye'de oda ayrı bir konu.

%40 iyi bir orandır. Benzin tasarrufunun önemsenmeyeceği, lüks sınıflar, performans araçları, coupeler, roadsterler'i düşün istatistikten; compact ve orta sınıfta çok daha yüksek bir oran kalır...

Dizel satışlarının batı avrupada ne seyirde olduğuna dair bir istatistik;

he share of diesels in the new passenger car market in Western Europe has reached an all-time high, according to the market data published by Robert Bosch GmbH. In October 2004, 51.9% of all newly registered passenger cars were equipped with a diesel engine.

The share of diesels has been growing in all classes of vehicles. According to the Bosch statistics, diesels account for 62.5% of vehicles in the upper middle-class, and for 61.4% in the middle-class. The highest growth rates were registered for high-end cars, where the diesel share increased by 9 percentage points to 44.4%, and in the compact class with a 7.1 percentage point increase to 33.2%.

The diesel share in Germany has also reached a new record at 47.9% in October 2004, up from 41.5% in October 2003. The highest diesel share for newly registered cars of more than 70% were recorded in Austria, Belgium and France. The share of diesels increased by 7.5% in the UK and Italy. In the UK, the numbers came to 37.1%—with only 29.6% in October of 2003—and in Italy, the numbers increased from 52.9% to 60.4%.

The continuous increase of the diesel share has been driven by their superior fuel economy—some 30% less fuel consumption in comparison to gasoline vehicles—and the corresponding reductions in greenhouse gas emissions, as well as by the good performance of advanced diesel cars.

Yorum bağlantısı
Atila Taşçı
Bu dizel - benzinli muhabbeti de aynı gs-fb muhabbeti gibi , sonu yok :good1:

Bizim ülkemizde otomobil kullanımı devlet tarafından lüks olarak düşünülmeye devam ettikçe ister dizel, ister benzinli, ister lpg li, isterse elektirikli hybrid aracınız olsun hepsinin kullanım maliyeti hemen hemen hepsinde birbirine yakın olacaktır ve bu işten kazanan her zaman maliye olacaktır, bu işte karı ve kazancı halka ve sürücülere yedirmezler.

Bu durumda her sürücü performans ve ekonomi seçimini yapıp yiyeceği kazığa kendisi karar vermeli

Yorum bağlantısı
Abdullah Palat

ben daha önce benzinli araç kullanıyordum eğer çok km yapmıyacaksa ( yapacak gibi duruyorsun çünkü iş gezme ve memleketten bahsettin ) bence dizel al benzinlinin faydası servisi ucuz ve motor sesi yok ama çok yol yapınca bunların sana dönüşü ciddi maliyetli oluyor dizel araç çok km yapanlar için mantıklı , ayrıca dod da satılan arabalarda temiz araç çok zor araçların sağı solu nerdeyse her tarafı boyalı birde şu var 2 el dizel biraz tehlikeli genelde 100.000 km sonrada dizel motorlar sorun çıkarta biliyor anlıycan tam bir muamma, ne kadar bütçe ayırdığını bilmiyorum ama dizel alacaksan bence sıfır bir araç al benim nacizane fikrim

Yorum bağlantısı
Hüseyin Basan

Bende 2010 Focuc TDCİ aldım.Ocakda teslim alacağım.Yakıtta tasarruf edeceğimi düşündüğümden dizel tercih ettim.Umarım beklediğim gibi olur.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hayırlı olsun, bence en güzelini almışsınız, dizel benzinli olayına fazla girmeyelim ama şunuda belirtelim, bir kere bakım masrafları aynı merak etmeyin, ayrıca dizel daha hoşuma gidiyor aynı hacimli dizele ve benzinli araca binin, bagaj dolu yada araçta biraz yük olsun, bakalım hangisi daha rahat gidiyor, rampalarda durum ne oluyor görelim, tabii burda esas olay dizelin turbo olmasında yinede aynı hacimli turbolu benzinliler bile tork bakımından dizele pek fark atamıyorlar, neyse alacak arkadaşlar şehir içi kullanım ve az km yapıyorsanız benzinli, tersi durumda ise dizel almalılar, bana kalsa her durumda dizel alırdım çünki 2 durumdada dizel her zaman daha ekonomik.

Dizel fiestamı alalı 4 yıl oldu çoktan farkı kapattım hatta kapamayı bırakın yeni motor parasını çıkardı bile, yerim benzinli motoru ben, üstelik rolanti dışında motor sesi falanda duyulmuyor yol sesi dizel benzinli motor farkını ortadan kaldırıyor zaten :) kaldırmasada dizeller rolanti dışında bayağı sessiz, rolantide ses yapması ise ara püskürtmeyi kesmesi yüzüden, gaza dokunduğunuzda enjektörlerin püskürtme düzeni tamamen değşiyor tıkırdama nerdeyse hiç duyulmuyor.

Günümüzde artık tüm olay ekonomiye dayanıyor yakında hepsinin pabucu dama atılacak, mecburen elektrikli yada bor gibi bir maddeden güç sağlayan araçlar gelicek, aslında bunlar bugünden hazır fakat sektörü düşünün, petrol devlerini araba firmalarını, hepsi batar ülkeler yıkılır başta abd tabii, bu yüzden bir süre daha bu şekilde kazık yemeye devam edeceğiz, sonrasındada elektrikli araçlarda yeriz artık kazığı, adamlar kendilerine güzel araçlar yapar bize hem dandik yollarlar hemde bizim doğuş gibi firmalarımız içi boş fiyatı yüksek araçları getirip çifte kazık atmaya devam ederler vs.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yılda 5-10 bin yapacaksanız gerek yok dizele. Ama çok yol yapanlar veya uzun yol yapanlar için ideal. Günde 3 km gel git için benzinli daha mantıklı. Kışında da daha az üşürsünüz. :)

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
(düzenlendi)

BİR ÇELİŞKİ HİKAYESİ

TURBO Benzinli+Elenktirikli alıcam ben bir sonraki arabamı arabamı

Yok yok TDCI alıcam!!

ya yok ya da Benzinli alıciim nasılsa az kullanıyorum,Olmazsa LPG taktırırım,ama o da bagajı cücük gibi yapıyor.?!

Ama acaba dizel daha mı performanslı ve ekonomik olur ki? :D

peki elektrikli alırsamda bataryasının ömrü biterse ne olacak 5 sene sonra, :s

yok yok benzinli daha iyidir,ama benzine de çok zam geliyor kardeşim,LPG mi taktırtsam ki? :unsure:

Dizel en iyisi galiba,fakat o da pahalı 0 km de,sonra turbosu arızalanırsa ayvayı yerim, :flowers:

Turbo Benzinli+elektriklide güzel ama ya turbosu bozulursa,ya eklektrik biterde benzinli sürmek zorunda kalırsam,çok benzin yakar,onada LPG olmaz. :unsure:

:blink: ........... :good1:

Eeeeeee,almıyorum araba falanda kardeşim,bu ne yaaa,permütasyon hesabı gibi!!!! :angry: Zaten Forumda da biri dizel diyor,öbürü benzinli,bu ne yaaa....

:angry:

:lol2:

"Fuat ÜNAL'a ithaf edilmiştir."

tarihinde Bora Akba? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Biri beni mi andı ? :)

Çelişki ve Takıntı Adamı olarak sana ithaf ettim yukarıdaki yazıyı :)

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

:) Ama haksız mıyım canım ?

Ayda yaptığın 500-600 km ile dizelin lafını bile etmemen gerek :rtfm:

ki forumda dizel focus,fiestasından sonra benzinli focus alanlar dahi senin kadar söylenmiyor.

Şimdi 2.ele bakıyorum bir arkadaşıma dizele verilen fazladan parada 2. elde %100 yansımıyor fiyata (kendini daha iyi hissettinmi :unknw:

sıfırında 5 bin 2.elinde 2-3 bin lira fark var iki araç arasında.

Rampası ve km deki 12 kuruş ekonomisi.

Hadi kardeşim hadi x paketine git bi bak keyfin yerine gelsin :)

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
:lol: Ama haksız mıyım canım ?

Ayda yaptığın 500-600 km ile dizelin lafını bile etmemen gerek :rtfm:

ki forumda dizel focus,fiestasından sonra benzinli focus alanlar dahi senin kadar söylenmiyor.

Şimdi 2.ele bakıyorum bir arkadaşıma dizele verilen fazladan parada 2. elde %100 yansımıyor fiyata (kendini daha iyi hissettinmi :lol:

sıfırında 5 bin 2.elinde 2-3 bin lira fark var iki araç arasında.

Rampası ve km deki 12 kuruş ekonomisi.

Hadi kardeşim hadi x paketine git bi bak keyfin yerine gelsin :)

Sağol dostum,sende olmasan var ya. Ben Ti-VCT Focusumdan çok memnunum zaten. Sadece yakıtı daha düşük olsaymış var ya,şekerpare olurmuş.Ama olsun,hiç sorun değil,Duruşu yeter Fırtınanın.Karizma valla. Benzinli değilde dizeli olsaydı aşkım daha da kalıcı olur satamazdım,şimdi hiç diilse aşkımız 4 sene sonra bitecek diyerek kendisine daha fazla bağlanmıyorum :);)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...