İçeriğe Yönlendir

120.000 Ve Üzeri Km Periyodik Bakım

Timuçin Yıldırım

Recommended Posts

Timuçin Yıldırım

Sevgılı arkadaslar sıteye yenı uye oldum

oncelıkle arabamı alalı 3 ay oldu eskısehır otokoctan aldımaracımı 114000 km de saat gıbı calısan tıkırtısı olmayan bı araba bunun ıcın erhan bey ve bulent beye eskısehır otokocun satıs bolumunu tebrık ederım servıs konusunda aynı seyı soleyemıcem...

sevgılı arkadaslar kutahya da ıkamet ettıgım ıcın etrafta servıs denen bısey yok mahremıyet bolgesi yani:) buyuzden eskısehırle ırtıbat halındeyım aracı aldıktan sonra bıraz heves dıyelım 2 bucuk ayda 120000 e geldım bılmedıgım ıcın dedım enıyı servısı bılır gıttım servıse bana dedılerki maksımum 950 mılyon olur ha bu arada ıscılık harıc baska bısey cıkarsa eklerız dedıler ONA PARA ALMIYOLAR BENDEN arabayı onlardan aldıgım ıcınmiş zaten kredıyle araba almısım kaskosu felan derken uzerıne bırde bu tuz bıber ektı ..

dedımkı ne yapacaksınız dedılerkı

1 yag

2 yag fıltresı

3 hava fıltresı

4 trıger setı

5 mazot fıltresı hepsı 950 ytl neyse amca oglu motor ustası oldugu ıcın arayıp sordum telefonla dedıkı boyle 120000 bakımı olmaz uzerıne asınan parcaları ılave etmemısler sonradan uzerıne ılave ekleyecekler sende mecbur odeyeceksın servıs soktugu parcayı yerıne takmaz yenısını takar sana 1500 olur o hesap ... ikinci kez sok olmustum pekı dedım bunların dısında nelazım

bunlara ekstra olarak arkadaslar..

devırdaım pompası şartmış

frenlerı kontrol edıp balatalar degısmesı gerekıyorsa degısecekmıs

ha buarada volan kayısınında kontrol edılmesı lazımmıs.

neyse uzatmadan anlatayım

ınternette arastırırken eskısehırlı bı fırmanın sıtesını buldum ***Reklama izin yok*** eskişehir diye çok bılıyom ya bılıyomuş gıbı havalı havalı ogrendıgım seylerle onları aklımca sınav yaptım dıkkatımı cektı ne sınırlendıler nede sıkıldılar tek tek her soruma cevap verdıler.

NEYSE bende guvenı sagladılar

ben tekrar arabaya atladım gıttım sanayıde bı yerlerı var bunların kagan bey ve sultan hanım dıyesahıplerı var gıttım kendımı tanıttım sagolsunlar çay felan derken bıraz da pazarlık tabi:) parçaları şu fiyata alıp yaptırdım

arkadaslar kendı ustaları var cok ıyı oncelıkle soleyım ford servısıne bın basar ne cevherler gızlı anlamak mumkun degıl

aldıklarım:

1-yağ seti

2-polen fıltesi

3-fren balataları

4-triger kayış seti

5-volan kayışı

6-devirdaim pompasi arkadaslar hesıne 760 lıra verdım ha buarada kredıkartına da 12 ye bolduler

sımdı gıcık bı ınsan oldugum ıcın tek tek malları kontrol ettım herseyın uzerınde otosan kutusu var yanı yan sanayı degıl ınceledım de taktırırken orjınal kutuları geldı hep ve kutularına kadar bana teslım ettıler servısten sonra ...

lutfen bana soleyın neden ben servıste bu alakayı bu ılgıyı bulamıyorken dısardan esnaftan buluyorum....

neden servıs bana yapılacakları anlatmak yerıne kapalı kutu zıhnıyetı ıle suprızlerle karsılastırılıyorum.

neden servıs bana uydurmasyon bı fıyat verıp sonradan kazıklama pesınde ya arkdaslar 450 lıraya trıger setı satıyolar ne dıyeyım bu kdar olurmu vıcdansızlık

SONUC OLARAK:arkadaslar arabanıza parca almadan ıyı arastırın benım gıbı ben bundan sonra eskişehir tek ford dan alacam ne varsa en azından kazıklanmıyorum cunku dıger sıtelere de baktım onlardan da ucuz eskısehırın tek ford ılgısıne cok tesekkur ederım nıce bakımlara ***Reklama izin yok*** durustlugunuzu bozmamanız dılegıyle

TİMUÇİN YILDIRIM

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ben olsam, diesel aracım varsa, markası önemli değil, büyük bakımımı riske atmadan, yetkili serviste yaptırıp , uzun vadede kara geçerdim.

Yorum bağlantısı

öncelikle aracınaz hayırlı olsun kazasız cezasız kullanmanız dilegiyle..çağlar abiye katılıyorum dizel bir araçta hemde yuksek kilometreliyse buyuk bakımları için riske girmezdim.daha sonradan basınızı agrıtmaz umarım.

Yorum bağlantısı
Timuçin Yıldırım

abi belki dedigin baska servisler için gecerlıdır ama hangı fabrıka servısı daha ucuza parca verecekkı bana arabama 1500 lıra vermem mahfederdı benı hele bu krızde orjınal taktılar ne bılıyım arabamın ne cekısınde bısorun var ne hızlanmasında çok memnun kaldım senın bıldıgın baska bı yervarsa bana maıl atarmısın daha yenıyım ve pek cevrem oluşmadı ama işim dolayısıyla insan sarrafı oldum ben kazık yedıgıme ınanmıyorum senın gorusune sonuna kadar saygım var benı ozel olarak aydınlatırsan cok sevınırım saygılarımla

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Risk dediğimiz, yanlış triger işçiliğinden kaynaklanabailcek bir hadise ki sizin bakımda bir problem ortaya çıkmamış, yani risk faktörü oluşmamış. Elbette özel servilerde ki fiyatlar daha düşüktür çok da doğaldır, her markada durum aynıdır.

Yorum bağlantısı
Timuçin Yıldırım

şöyle soleyım amca oglum bursada servıste calısıyor bana dedıgı şu olum triger kayışı yanlış takılırsa anında bellı olur yuruyemezsın bıle araba vuruntulu olur ve bısuru sey yanı benım o haldekı arabayı anlamamam mumkun degıl sanırım bıde abi amca oglum bu ustayla sureklı gorustu ve çok ıyı dedı ne konustular bılmıyorum ve anlamıyorum bana dedıkı amcaoglu parcaların orjınallıgı onemlı ozellıkle trıgerın bende anladıgım kadarıyla kutuları serı numaralarını vs ınceledım hassasıyetınız ıcın ayrıca tesekkur ederım kutahyaya yolunuz duserse fikirler almak karsılıklı konusmak ısterım destegınız ıcın cok sagolun belkı sızde benım arabamı gorunce fıkrınızı degıstırırsınız herzaman beklerım sevgılerle tımucın

çağlar abi ozellıkle beklerım kutahyaya burdakı fordcuların oncelıgını olusturalım destek beklıyorum yardımcı olursan cok sevınırım

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Şimdi bende 150.000'de triger ve bujileri ,yağını vs. değiştireceğim.Özer Ford servisine gitmeyeyimmi?Günde en az 20-30 aracın bakımını yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Furkan Esgin

Bence özel servise gitmiş olan arkadaşlarımızın referansı üzerine güvenilir bir özel servise gidin.Yetkili servisler gerçekten çok pahalı(özellikle yüksek km için) :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Elbeeteki mühim olan bina-plaza değildir, içindeki iş gücüdür. Ehil bir usta bulduktan sonra sıkıntı yaşamassınız.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erman Kol

2000 model 136000km de zetec motor.

Motorun ve yürüyenin sıfır gibi olmasını istiyorum açıkçası

yıpranacak,yakıt tüketimini artıracak ve motora performans sağlayacak değişmesi gereken parçalar için söyleyebileceğiniz birşeyler olur mu?

açıkçası tıkır tıkır bi motor istiyorum.maliyet,parçalar,yürüyen.tabiki motoru görmeden birşey söylemek zor ama bu forumda okuduğum kadarıyla gerçekten adam gibi ustalar var.ustalardan yardım bekliyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Triger-devirdaim-V kayış ve gergileri- Buji-kablosu-bobin- hego sensörü değişimi-carbon clean yapıldıktan sonra, oldukça dinç ve verimli yakan bir motorunuz olacaktır. Debriyaj kontrol edilir, değişim zamanı geldiğinde Volant sökülür ve yüzeyi taşlanırsa, aracın devirlenme isteği de yerine gelir.

Yorum bağlantısı
Erman Kol

yay amortisör rot aks için söyleyebileceğin birşeyler var mı abi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yol tutuşu artırmak için Koni Amortisör ve uygun yay takılabilir. Rot ve akslar ses yapana kadar devam. Çok detayda, viraj demir lastikleri ve Z-rotlarının başları silikondan üretilir (tornacıda) ve takılır. Tabi Koni+silikon dan sonra konfor rafa kalkacak, tren rayı sürüşü gündeme gelecek :fiuw:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ahmet Sönmez

2000 model fiesta fun 1.4 klimasız aracım var 136000 bakımını 19 mayısta yaptıracağım benim sizlere sormak istediğim aracım rolanti halinde çalışırken bozuk bilye sesi gibi bir ses geliyor ama debriyaja bastığımda bu ses yok oluyor bir ustaya sordum şanzımandan geliyor dedi vites değişimde her hangi bir sorunum yok acaba şanzıman yağını değiştirrmem mi gerekiyor birde piyasalarda bor power gibi şanzıman katkıları var bunu kullanmam bu sesi kesermi teşekkürler.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Hiçbir şey yapmanız gerekmiyor, bu modeller böyle. Bende de vardı aynısından, çok araştırdım, ses debriyaj bilyasından geliyor ve normal.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Volkan Seyhan

Aracımın 180.000 bakımında neler yaptırmam gerekiyor.Aracı aldığımda 180000 yetkili servis triger ve otomatik şanzıman yağının değişmesi gerektiğini söyledi.Bu araçlarda Dexron şanzıman yağı kulanıldığını duydum fakat dexron 123 hangisi olduğunu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim Bostancıda sanayide triger parça 160 işçilik 130 şanzıman yağı değişimi litre 25TL 5litre konuyormuş 70 tl işçilik devidaim pompası 120TL V KAYIŞI 25TL fiyat verdiler fiyat normal mi? bu işlemleri özel mi yoksa yetkili servistemi yaptırmam daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

180.000 gibi bir kilometrede, standart bakımdan söz etmek biraz yanlış. Triger-devirdaim- şanzıman yağı en son ne zaman değişti?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest Mehmet Balc?

Focus I 130.000 km Bakımı Ekim 2009

Hava filtresi (ford otosan) 8 TL

Polen filtresi (ford otosan) 10 TL

Yağ Filitresi (ford otosan) 8 TL

Bujı 4 adet (fomoco) 15 TL

Ön Balata (ford otosan) 40 TL

Motor yağı: 4,5 lt Mobil 5w - 30 Super 3000 Formula yağ 50 TL

Parça 123 TL

İşçilik 40 TL (Parça ve İşçilik Faturalıdır)

Fiyatlar normal mı, pahalı mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...