İçeriğe Yönlendir

120.000 Ve Üzeri Km Periyodik Bakım

Timuçin Yıldırım

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

İlk sürünce ıslaklıktan parlıyor kuruyunca orjinale dönüyor :p 6 küsür burada :lol: 2 yıkamada bitiriyorum :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gürbüz Koçoğlu
5w30 mobil 3000 4.5 litre 65 tl

yağ filitresi 10tl

hava filitresi 10tl

polen filitresi 10tl

4 adet buji 25tl

2 adet orj z-rot 50tl

2 adet arka denge kolu 60tl

1 takım buji kablasou (fomoco orj.) 100 tl

1 adet orjinal yeşil hego 100 tl

işcilik 75 tl

buji takımı ve hego netten aldım fiyatlar o yüzden makul.

ön arka rot ve balans 50tl (bilgisayarlı sistem 4 teker)

performans olarak bakımın verdiği iyileşme var ama tüketim bence süper oldu. lpg deposu tamamen bitmişti (gaza alınca stop edecke kadar :nazar:) 10 liralık gaz aldım otobanda min 90 max 160 km hız oratalam 120 ile 60 km gittim 5-10 km daha gider gibiydi yaklaşık 8-8.5 lt lpg tükettimi iyi bir değer :)

ama balansla alakalı bir şüpheye düştüm. araç üzerinde yapıldı değerler sıfırlandı ama sanki bir yalpa sesi duyuyorum ya lastik yüzeyiinde bir sroun var yada diğer seslere odaklandığım için arabadan ses geliyor gibi hissediyorum.

ayrıca obd ile araca bağlanıldı. hata kodu yok hego sensörü kontrol edildi benzin ve lpgde çok iyi (ki daha gidip lpg bakımı yaptıracam) Osman usta da lpgde bu kadar iyi olmasını ustaya yordu :D (iyi ustam vardır biraz artiz ama olsun :p ) motorda biraz titreme vardı sanki ateşlemede minik bir şeyler hissediyordum o yüzden değiştim kabloları. önceden rolanti felan çok stabildi ama kaputu açınca lpg de iken motor biraz titreşimli çalışıyor gibiydi. bujiler kablolar değişti ateşleme sıfırlandı (bir 20 bin evvel bobini de değişmişti) titreşim kaybolu.

İstanbul trafiği biraz kötü (birde lpg bakımı için depo boş gezdim ) benzinle de gezmekte o trafikte biraz insansa koyuyyor :flowers:

Sonuç olarak arabamız seslerinden kurtuldu sensörü kablosu değişti karnı doydu o mutlu biz mutlu. Osman ustaya liderler ford servisine Mustafa beye de ayrıca teşekkürler.

Mustafa bey merhaba bende buji kablosunu ve bujileri değiştircem.bobinlerle bujiler ve buji kablosu aynı olması gerekiyor dediler.sizde durum nasıl?bujiler motorcraft mı ? yada bobin? Ayrıca bende netten alışveriş yapacam.sizin aldığınız siteyi yazabilir misiniz acab? fiyatları uygunmuş.

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa
kafayı yicem ya 10 liralık gazla ben 40 km demiyo kafayı yicemmmmmm bugün sordum servis 120 bin bakımına herşey dahil 350 lira dedi triger değişirse 900 lira dedi.takıt fena halde çok tüketiyo ne yapsam düşmedi.gaz ayarı yaptırıyorum normal dıyor sorun ne bir türlü çözemedim ya :nazar:

ustaellere git sonrada gaz ayarı için çınarlı ysf ye git çok daha ucuza halledebilirsin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mustafa bey merhaba bende buji kablosunu ve bujileri değiştircem.bobinlerle bujiler ve buji kablosu aynı olması gerekiyor dediler.sizde durum nasıl?bujiler motorcraft mı ? yada bobin? Ayrıca bende netten alışveriş yapacam.sizin aldığınız siteyi yazabilir misiniz acab? fiyatları uygunmuş.

bujiler fomoco, buji kablosu fomoco, bobin motocraft.

bobini sanaiyden alıştım. kabloyu sahibindencomda akifgür diye birinden Ankaradan aldım. hepsi aynı marka olsa belki iyi olur. ama farkı siz hissedemezsiniz bence. sonuçta parçaların hepsi orjinal ford parçası. bobin fomoco buji motocraft olmuş önemli değil.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İlker Selimoğlu

Bugün 97 mondeoma 140.000 bakım yaptırdım.

Motor yağı (mobil 5-30) 65tl

Yağ filtresi 10tl

Hava filtresi 13,5 tl

Polen filtresi 10 tl

Benzin filtresi 10 tl

Balata spreyi 5 tl

Ön balata (ate) 80 tl

Ön disk(motorcraft) 230 tl

işçilik 60 tl

Toplam 480 tl ödedim.Ön balata ateyi önerdiler.13 yaşında araçta diskler ilk olarak değiştirildi,üzerinden çıkan diskler orjinal motorcraftı,aynı disklerden taktırdım.

Yorum bağlantısı

arızasız daha nice sürüşlere. :) gayet iyi fiyat.işçilikte düşük almışlar.nerde yaptırdınız.ve yorumlarınız nedir?

Yorum bağlantısı
İlker Selimoğlu

3. sahibiyim,ustanın dediğini söyledim,işlem görmüş ama değişmemiş.

Yorum bağlantısı
İlker Selimoğlu
arızasız daha nice sürüşlere. :) gayet iyi fiyat.işçilikte düşük almışlar.nerde yaptırdınız.ve yorumlarınız nedir?

Yücel otoda yaptırdım, ordaki ustaların hepsi işinin ehli, çok iyi ilgileniyorlar sağolsunlar ben arabayı sürekli oraya götürüyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
13 sene ve ilk kezz IMKANSIZ

10 sene 135 bin tek disk :) son zamanlarında absürt sesler çıkarıyordu. İş yeni otosan disk 15 binde o ayara geldi :rofl: Ben motocraft bulamdım parçacıda. balatasını bilmem ama disk ve kampana olarak ate yi önerenler çoktu.

Yorum bağlantısı
İlker Selimoğlu
10 sene 135 bin tek disk :D son zamanlarında absürt sesler çıkarıyordu. İş yeni otosan disk 15 binde o ayara geldi :D Ben motocraft bulamdım parçacıda. balatasını bilmem ama disk ve kampana olarak ate yi önerenler çoktu.

80-90 da frene basınca direksiyon titriyordu.

Öndisk olmasaymıştı maliyet az olurmuştu.Dediğiniz gibi 13 sene dayanmıssa iyi bile gitmiş..

Ne kadar temiz olursa olsun eski arabada mutlaka bi yerden masraf çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Abdullah Koç

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Periyodik bakım ile bir kaç sorum olacak.

Araç 130.000 KM dir ve 92.000 de Trigger Seti Değişmiş.

1. 2001 Fiesta nın peryodik bakımı 10.000 mi yoksa 15.000 km de birmi yapılıyor ?

2. Periyodik bakımda nelerin değişmesi/kontrol edilmesi gerekiyor ?

3. 10.000/15.000 Periyodik bakım dışında hangi km de ağır bakımların yapılması gerekir ?

Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Periyodik bakım ile bir kaç sorum olacak.

Araç 130.000 KM dir ve 92.000 de Trigger Seti Değişmiş.

1. 2001 Fiesta nın peryodik bakımı 10.000 mi yoksa 15.000 km de birmi yapılıyor ?

2. Periyodik bakımda nelerin değişmesi/kontrol edilmesi gerekiyor ?

3. 10.000/15.000 Periyodik bakım dışında hangi km de ağır bakımların yapılması gerekir ?

Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

1. bakımları her 15.000 yada yılda bir

2.motor yagı ve filitreler degişir. amortisörler balatalar, lambalar, klima gibi ekipmanların çalışması be performansı

kontrol edilir

3. agır bakım olarak yukarda saydıklarımın dışında her 45.000 kmrede benzin filitresi, her 90.000 yada 5 yılda tiriger kayışı degişir.

Yorum bağlantısı
Abdullah Koç
1. bakımları her 15.000 yada yılda bir

2.motor yagı ve filitreler degişir. amortisörler balatalar, lambalar, klima gibi ekipmanların çalışması be performansı

kontrol edilir

3. agır bakım olarak yukarda saydıklarımın dışında her 45.000 kmrede benzin filitresi, her 90.000 yada 5 yılda tiriger kayışı degişir.

Teşekkürler Yaşar Usta

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Ben 10.000 km'de bir götürüyorum, her bakımda da benzin filtresini de değiştiriyorum. Gerek yokmuş meğer, Teşekkürler Yaşar Usta. Yalnız 5.000-7.000 km'de bir yağ MIN seviyesine geliyor benim, kime gösterdiysem kesinlikle yağ yakma söz konusu değil dedi. LPG'li olmasının etkisi var mıdır?

dediginiz mesafe arası 1 litre yag alır. bu durumda bakım kmresini biraz daha aşagıya çekebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Aykut Tuncel

Aracınız LPG li ise 10bin benzinli ise 15bin bakım periyodları diye biliyorum. Benimki LPG li her 10binde bütün filtreler ve bujiler değişiyor.

Yorum bağlantısı
Seddar Zorbey

herkese iyi geceler bugün oldukça hareketsiz bir forum oluyor... forumda olanları harekete geçireyim bari dedim... benim aracı aldığımda 121bindeydi.. ve ağır motor bakımları triger seti değişimi yapılmıştı aracın. yada en azından değişimden sonra çıkan parçaları bana teslim etmişti satıcı...

fakat aracım şimdi 125bine geldi ve bakım ister oldu bende için rahat olsun diye bir standart bakıma sokmaya niyetlendim... dün ankaradan bi yedek parçacıyla görüştüm fiyat aldım... örneğin vss sensörüne 50tl (serviste 120 civarı) buji kablosu 50 tl (serviste 150tl diye biliyorum) gibi çok cazip fiyatlar verdi hatta vss sensörünün siparişini verdim... şimdi aracımın bakım için gerekli ihtiyacı olan parçaların tamamını oraya sipariş vermek gibi bir niyetim var.. daha nce kullanan bir arkadaşım satıcıdan memnun kalmıştı.. bakım için acaba hangi parçaları almalıyım... buji buji kablsu benzin filtresi yağ filtresi hava filtresi polen filtresi dışında neler almalıyım yada daha önce bi check up yaptırıp listeyide sipariş edebilirim ama o da bu haftasonuna yetişmez benim araca bu şekilde 1 hafta daha fazla binmeye sabrım yok.. l

lütfen yardım...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Parçaların orjinalliğini sorgulayın.

Yorum bağlantısı
Seddar Zorbey

mustafa bey orjinal olduğunu sanmıyorum... ama normal yan sanayi fiyatlarındanda ucuz geldi bana... hatta forum için sakıncası yoksa firma adını versem mi? daha önce akrabamın 1.4 focusun şarj konvektörü bozulmuştu servis ve diğer tamirciler bu parçanın tek buluınmayacağını ve 3 parçalık takım halinde alınablieceğini söylediler... kendisi o parçayı bu firmadan 50 tlye temin etti ve sorun yaşamadı...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vss sensörü sağlamsa, neden değişeceksiniz? Ucuz bji kablosu gibi parçalar, zaman içinde 2 misli pahalı parça haline gelebilir.

Yorum bağlantısı
Seddar Zorbey

parça bugün geldi.. aslında o fiyata orjinal parça beklemiyordum ama.. gelen kutuda fatura ford logolu... açıklama kısmında ürün kodu bizim orjinal ürün fiyat listesindekiğ ürün koduyla aynı... orijinal mi şimdi?

vss sensörü sağlamsa, neden değişeceksiniz? Ucuz bji kablosu gibi parçalar, zaman içinde 2 misli pahalı parça haline gelebilir.

çağlar bey bir süredir hız gösyergsenin aniden sıfıra düşmesi sorunu yaşıyorum.. sensörü bu sebepten değiştiriyorum... başlık açmıştım. gösterge sıfırlanınca araçta tekleme ve sarsıntıda oluyr... 1 kmden fazla sürmüyor şehir içinde... ayrıca tesadüfmüdür bilmem, yağmurlu havalardan sonra ıslak yollarda daha sık yapar oldu..

Yorum bağlantısı
Seddar Zorbey

bugün yapılan bakım listesi.

1- hava, yağ, benzin, polen filtreleri (otosan): 45tl

2- motocraft buji takımı 20 tl

3-buji kablosu (DUDUCO) 70tl (bu tek hatam bu duduco oldu sanırım)

4-castrol magnatek 5-30 A1 4lt : 55 tl (üzerine yarın litre daha eklendi toplamda 4.5 lt oldu)

5-rot ayarı: 15 tl

6- işçilik: 60 tl

sonuç: 2000 devirden sonra devirdeki titreme hır hrı olayı kalmadı. muhtelif sesler kesildi haliyle motor oldukça rahatladı sesi bile azaldı, klime sesi azaldı... FAKAT: araç rölantideyken 700-1000 devir arasında inip kalkmaya başladı sanki stop etcek gibi oluyor sonra rölenti toplanıyor. ben bunu orjinal olmayan buji kablosuna bağlarken, bu kabloları tavsiye eden ustam sorunun gaz kelebeği yada benzin pompası dedi.... gaz kelebeği açılıp kontrol edildi tertemiz çıktı..

du durumda ustanın sığınabileceği tek yer benzin pompası kaldı... arkadaş sığındıkça sığındı sığındıkça sığındı... derdimi anlatamadım... ha bu arada aracın polen filtresinin nerde olduğunu dahi bulamadı o ayrı bir facia... neyse genede ellerine sağlık... arkadaşlar bu rölanti dalgalanması nedir? ne değildir?

Yorum bağlantısı
Seddar Zorbey

ha bu arada unutmuşum hız sensörünü siparişle almıştım 50tl.. onuda monte ettik km sorunu kalmadı... eskisini çıkarmak oldukça güç oldu yalnız...

Yorum bağlantısı
Seddar Zorbey

ilgilenen yokmu? bu dudco marka tecrübesi yaşayan var mı? yada aramızda yan sanayi buji kablosu kullanıp sorun yaşayan var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...