İçeriğe Yönlendir

Diesel Partikül Filtresi [ Dpf ]

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Enis Sever

Diesel Partikül Filtreli bir aracı her 15.000 km de bir c.c. yaptırırsak filtrenin tıkanma ihtimali %90 oranında azalır mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

CC işlemi, DPF yi temizlemez, zira temizleme şeklinde aşırı yüksek sıcaklıklar gerekiyor. CC benzeri başka bir ürün var, bu ürün temizliyor, şu an için bildiğim kadarı ile dünyada tek firmanın ürettiği bir kimyasal, tüp şeklinde uygulanıyor, makinesiz, ancak IDS bağlanıyor ve temizleme prosesi manuel olarak başlatılıyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan Şahin

Arkadaşlar opel forumlarında DPF nin 100.000 km.de değişmesi gerektiğini maliyetinin 4.000 tl.olduğu söyleniyor.Bu doğrumudur?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ercan Ören
Egzos emisyonlarını daha da düşürmek için, katalitikten sonra DPF takılmaktadır. Egzosdan çıkan gazlardaki yakıt partikülleri bu filtrede toplanır. Bazı markalarda tek kullanımlık olan bu filtre değişir (pahalıdır), Ford un kullandığı sistemde, bu filtre içindeki partiküller yakılarak dışarı atılır, yani filtre kendisini temizler.

Bu temizliği yapması için, içinde hego benzeri bir sensör ve art yakıcı gibi bir enjektör bulunmaktadır. Filtrenin dolduğunu anlayan sensör, sürücüye, ekranda uyarı yazısı çıkararak, yanmanın başladığı mesajını verir. Bu mesajı gören sürücü 20-30 dak. süresince, rölantiye düşmeden ve biraz yüksek devirde seyir halinde olmalıdır, mesaj silinene kadar araç rölanti düşmemeli, stop etmemelidir.

Yanma işlemi için, egzos subap kapanma süreci değişmektedir, egzosdan çıkan alevler ile dpf içi yakılarak dışarı atılmaktadır. Bu sırada göstergede, Rejenerasyon başladı mesajı gözükmektedir, yanma işlemi başarılı olmaz ise, devir düşerse vs. daha sonra tekrar denemektedir.

Dpf bulunan motorlarda kullanılan yağ önem kazanmaktadır, belirli yanma sayısından sonra, motor yağı değişimi zorunludur diye bir mesaj çıkmaktadır, biraz şansa kalmış bir iş, bakımı yeni yapılmış bir motorda da bu mesaj çıkarsa, değişmesi gerekmektedir.

Bu sistemin maliyeti yüksek olduğundan Focus Trend 90 PS modellerde yoktur, 109Ps Titaniumlarda bulunmaktadır. Türkiye için yeni bir sistem olduğundan, servis personelinin pratik çalışma bilgisi ve müşterinin bu konuda henüz yeterli bilgisi yoktur. Ancak dünyada yıllardır kullanılmaktadır, hatta DPF temizleme cihazları da mevcuttur (Carbon clean cihazı benzeri)

Bilgi edindikçe yazı güncellenecektir.

slm benim başıma bu sorun geldi. partikül fitresi yağı ford otosan 5 litre olarak bayilere satışını yapıyor litresi 230tl aracın bu yağı alma haznesi ise 7 litre servisler bu konuda henüz pek bilgileri yok. ne kadar eksildiyse uyarıdan sonra o kadar eklenebiliyormuş. ben uyarıdan sonra yaklaşık 5bin km yol yaptım henüz çekişte düşme veya yakıtta artış olmadı sadece uyarı yazısı biraz can sıkıyor. saygılar...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2007 focusta Dpf yok? Ford motorunda adblue varmıymış :good1: ? Dpf sisteminde terslik var ise, beyin tarafından marşa bile basamıyorsunuz, motoru çalıştırmaya izin vermiyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Katkılı tip DPF ler, rejenerasyonu yapabilmek için ilave katkıya ihtiyaç duyuyorlar. Bunların içinde bakır bilmemne atomları felan varmış. Sağlıga zararlıymış. Hatta dioksin de yan ürün olarak bu yanma sırasında çıkıyorumuş. Bu nedenle bişeyi temizlerken başka bişey yaratıyormuşuz. DPF arkasına bir katalitik daha konarsa iyi olurmuş (! yok daha neler diye öylenmiş yazıda). Yeni tip DPF lerde bu katkı yok.

Çağlar Bey,'in dediği adblue ise DPF değil SCR katkısı. DPF katkısı rejenerasyon baca yangını yapmak için. Hani baca temizlemek için lavabo aç gibi bişey var ya onu sobaya atıyorsun baca temizleniyor. Onun gibi bişey. Ve pahalı.

DPF in bir önünde bir arkasında sensör var. basınç sensörü. Bu aldatılabilir. Hemen bir devre yapıp DPF iptallerine başlarız.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir

2009 focus titanium 1.6 TDCİ aracımda varmıdır?

Olup olmadığını Nasıl anlarım?

aracım şu an 55000 km de ve yolbilgisayarı ekranında şu ana kadar DPF ile ilgili bir uyarı almadım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şase nosu serviste sisteme yazılır,nesi var-yok dökümü alınır.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Çağlar Abi ,varmı bizim tırt ta dpf...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çağlar Abi ,varmı bizim tırt ta dpf...

Var, Hakan fişini çekmişti..Benden sonraki düşünsün diye..:lol2:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hatırlamıyorum, kaç kez dağıldı toplandı komple :lol2: , Mondeo da yok tabii öyle gereksiz teferruatlar, çevreyi kurtaracaklarsa, Okyanusa akan, çölde yanan petrol kuyularından başlasınlar.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Bende olmadığını düşünüyordum zaten.Çünkü tam gaz yaptığımda arkadan gelenleri ayıltmak için oksijen maskesi dağıtıyorlardı... :lol2:

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

2009 son altı aydan sonra üretilen focus-mondeolarda DPF vardır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bende olmadığını düşünüyordum zaten.Çünkü tam gaz yaptığımda arkadan gelenleri ayıltmak için oksijen maskesi dağıtıyorlardı... :lol2:

Hakan beni bir defa zehirlemişti.. Kesinlikle yok öyle bir filtre :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Çağlar Bayur

Cüzi rakamlara temizletseymiş , yazık uğraşmış :D , yan cam kırılınca, çay bardaklarını fırında eritip, cam dökmek gibi olmuş bu iş :D

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Ne biliyim hani EGR gibi sıkıntılı bir sistem olsa zırt pırt arıza çıkarsa iptal ettirilir oda.Siz baya bi erkenci oldunuz Fordda DPF iptali için.

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Çağlar abi bilgilendirmeler için teşekkürler.. bende DPF ne diye araştırmıyım diyecektimkine bilgi bankası Çağlar abimiz güzel bilgilerini bizimle paylaşmış bile..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Ali Orkun Bayur

Çağlar abi,

Peki bu DPF temizleme özelliği olmayan 90 PS motorlara otomatik temizleme işlemi taktırılabiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar abi,

Peki bu DFP temizleme özelliği olmayan 90 PS motorlara otomatik temizleme işlemi taktırılabiliyor mu?

1. 5 ay olmuş katılmışsın, çakma Suv suratlı otomobilinin fotoğrafını paylaşmamışın

2. DFP değil, DPF

3. Avatarın eksik

4. Temizleme işşelmi otomatik değil, servise giderek yapılabiliyor

5. Dpf en yok, en rahatı sensin

Dpf li ler yavaş yavaş dökülmeye başlıyor, arıza lambaları yanıyor...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağlar Bayur

Yetkili servislere, zorunlu sipariş çerçevesinde Dpf temizleme makinaları satılmış, buzdolabı görünümde bulaşık makinesi içeriğinde gözüküyor. Nasıl ve ne ile temizliyor henüz bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Göktürk
Yetkili servislere, zorunlu sipariş çerçevesinde Dpf temizleme makinaları satılmış, buzdolabı görünümde bulaşık makinesi içeriğinde gözüküyor. Nasıl ve ne ile temizliyor henüz bilmiyorum.

ben cihazı inceledim serviste, kurulu değildi ama suyla temizliyor gibi gördüm. İçine solüsyon da konyma yeri vardı. Suyu sirkülasyon yapıyor sonra da bir tanka boşaltıyor anladım. (onu da çevreci bir kamyon kanalizasyona gitmesin diye alıp gidip denize boşaltacak herhalde)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...