İçeriğe Yönlendir

Diesel Partikül Filtresi [ Dpf ]

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Ercüment Koyuncu

benim aracta uyari filan cikmiyor ilk zamanlarda motor arzasi vermisti birkez kısa mesafe kullanimdan temizleme yapamasindan dolayi 2gun serviste bekledi ariza yi cozene kadar sonra dediler dpf den diye

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Filik

mrb arkadaşlar bu aralar aracımın yakıtından dolayı bir sorunum vardı hatta başka bir konuda neden fazla yakmaya başladı diyede sormuştum bugün özel ford servisi bir ustamın yanına gittim bilgisayara bağlayıp arızalara baktı ve sizin bahsettiğiniz DPF sıvısının azaldıgını yakın bir zamandada motor arıza lambasının yanacağını belirtti ve bu sıvının sadece yetkili servislerde olacagını söyledi birazda fiyatı fazlaymış 500tl gibi diye biliyorum dedi gerçekten bu sıvı aracın fazla yakmasına sebepmidir birde fiyatı hakkında bilgisi olan varmı ne yapmam gereklidir yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Benzin istasyonlarında da var. Adblue değil mi? Arabanın kitabını okuyun. Bir türü daha vardı belki de odur.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dpf sıvısını bir an önce koydurdun, ayrıca servislerde dpf temizliği yapılıyor onu da yaptırın. Yoksa çok bol binli masraf açar

Yorum bağlantısı
Mehmet Filik
(düzenlendi)

çağlar abi tşk ederim bilgilerin için peki bu işlemi dışarıda yaptıramıyormuyuz ortalama ne kadar masrafımız olurmu bu konuda bilgin varmı?

tarihinde Mehmet Filik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

Çağlar bey 2011 c-max ler de busıvı gerekmiyor değilmi kullanım kılavuzundada bahsedilmiyor zaten

Yorum bağlantısı
Mehmet Filik

tam olarak bende bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla anlatayım 2009 modelden sonra çıkan 1.6 tdci 109 ps motorlu araçlar dpf li çıkmış bu dpf sistemi yakıtın iyi yanması saglıyor bu sayede hem az yakıyor hemde mazotu daha iyi yaktıgı için daha az zararlı gaz salınımı yapıyor bu sistemi çalıştırmak içinde dpf sıvısı diye birşeyvar onu 45000km de yeniletmek gerekiyormuş yanlış bilgi verdiysem kusura bakmayın !!!

Yorum bağlantısı
Mehmet Filik

arkadaşlar bugün servisi aradım DPF temizliği ve sıvı eklemek için dpf nin temizlemesi için 150tl istediler sıvınında litresi 320tl imis ortalama 1-1.5 lt gibi ekleme yapıyorlarmış yani ortalama 600-700tl gibi bir rakam oluyor indirim söz konusu değil dediler 45000km de bir mutlaka yaptırmak gerekiyormuş bilginiz olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Filik

hergün birşeyler çıkartıyorlar bari çıkartıyorsunuz uygun olsun bütçemizi sarsmayın yazık değilmi 700tl para çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını götürüp veriyoruz biz iktisatlı olsun diye dizel alıyoruz adamlar başka yerden masraf açıyorlar bize ne anladık bu işten :(

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Bizimkiler kuru tip değilmiydi.Sıvı ekleme de nerden çıktı.Bana serviste sadece dpf temizlicez dediler sıvıdan bahsetmediler. :unsure2::shok:

Yorum bağlantısı
Mehmet Filik

2009 6ayından itibaren çıkan 109ps tdci araçlarda sıvı varmış belkide yanılıyorumdur ama benimkisinde varmış öyle dediler

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Bildiğim kadarı ile bu bakır/demir bileşikleri içeren bir sıvı, tutuşturucu etkisi var, bir nevi baca temizleme tozu gibi hani sobaya atılır ya.

http://www.aa-academ...20Filter%20(DPF).asp

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

VW grubunda sıvısız, PSA da sıvılı.

2800 litre yakıta 1 litre gidiyormuş. Yazıda anlatıyor.

Hızlıca okduğum kadarı ile motora yakın ve katalitiğe entegre lanlar sıvısız (yani pahalı!) arka tarafta olanlar ise sıvılı. Çünkü yeterli sıcaklığa kendi kendine orada ulaşamıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bu kamyonlarda kullanılan addblue tarzı bi maddeyese, amonyak ağırlıklı bir madde diye biliyorum, amonyak alıp doldursak olmazmı, bu süper saçma fiyat tamamen servis kazığına benziyor çünki, yerim böyle hava temizliğini, varsın kurum atsın, bu para verilmez kardeşim.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Adblue farklı bir sistem.

Bu kamyonlarda kullanılan addblue tarzı bi maddeyese, amonyak ağırlıklı bir madde diye biliyorum, amonyak alıp doldursak olmazmı, bu süper saçma fiyat tamamen servis kazığına benziyor çünki, yerim böyle hava temizliğini, varsın kurum atsın, bu para verilmez kardeşim.

kanser olduğunuz zaman aynı şeyleri söylemiyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kanser genetikmiş, hem ondan önce cep telefonundan tutta ellibintane daha etken şey var, onlarıda halletsinler önce, bu sistemlerin 2 amacı var, 1. si havayı daha az kirletmek 2. si firmalara daha çok para kazandırmak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kanser genetikmiş, hem ondan önce cep telefonundan tutta ellibintane daha etken şey var, onlarıda halletsinler önce, bu sistemlerin 2 amacı var, 1. si havayı daha az kirletmek 2. si firmalara daha çok para kazandırmak.

onlarla ilgili olanlar da "bunları halletsinler önce" diye arabaların egzoslarını işaret ederler. Tutabildiğin yere dokunacaksın :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Turkiyede islemez dpf falan,once ortaligi duman eden eski nesil motorlari kaldirsinlar yada kaldirilmasina on ayak olsunlar, saldigi co2ye gore vergi alsinlarki degistirirken olsun deger buna denilsin.En basitinden Adanada euro3 motorun ustunde belediye otobusu yok fazla:)

Yahu arkadaşlar hep böyle diyorsunuz. Eski araçların kalkması demek yeni araçlar gelecek demek. E bu da yeni araçların emisyonunun düşük olması ile olur. Bu zaman ister. Ama hal böyle diye yeni araçların emisyonunu düzeltmezsek, yeni arçlar da eskidiğinde durumda değişme olmaz. Bu kadar mı anlatamıyorum yoksa başka birşey mi var?

Yollarda çukur var asfalt yapalım diyorum. Siz diyorsunuz ki bizim köye stabilize yol bile yok. E tamam da bizim asfaltla ne ilgisi var. İkisi de yapılsın. İkisini kullanan kitle farklı. Yeni araç DPF siz olsa belediye otobüsleri piyasadan kalkacak mı? Hadi?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Çözüm basiiit, toplu halde yüklenelim, sıfır vergiyle Tesla ithal etsinler, sıfır zararla binelim, hem ferrari falanda tokatlarız bu arada, ama kimse tamam hadi yapalım demiyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

tesla sıfır zarar mı?

ambarli%20resim_1.jpg

Çin, Amerika kömürle elektrik üretsin sonra ...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bugün tam 4 saat / 240 dakika yoldaydım, toplam 10 km yol gittim. Sebebi: tamı tamına 4 adet araba 2.köprü girişinde kaymış ve sayısız bilnçsiz düz yolda, sulu zeminde bile patinajdan kalkamayanlar yüzünden, yüzbünlerce arabanın sadece bu akşam , İStanbul da etrafa yaydığı gereksiz gaz, kimin suçu? Bu suçu ödeyene belli, benim.....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...