İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Aracım sarsılıyor, sağa sola sallanıyor

Furkan Ak

Recommended Posts

Denerim tabi de aynı eğimi nasıl tutturacağız, her eğimde aynı durum oluşmaz..Trabzon yolunda karşıma uzun soluklu rampa çıkınca 4 vitese düşüp tekrar cruise almıştım.Bunu tüketimi dengelemek için yapmıştım.En üst vites az tüketimi sağlar fakat yokuşta durum değişir.

Araç 5. viteste 90 km. hızla giderken devir saatinin konumuna bakmak lazım. Zaten mesele bu devirde. Öyle bir eğim ki, belki araçta bir kişi daha olsa 4. vites isteyecek. Ancak 3 kişiyle 5. viteste sıyırıp çıkıyor. Klima açıkken daha da zorlanıyor.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Araç 5. viteste 90 km. hızla giderken devir saatinin konumuna bakmak lazım. Zaten mesele bu devirde. Öyle bir eğim ki, belki araçta bir kişi daha olsa 4. vites isteyecek. Ancak 3 kişiyle 5. viteste sıyırıp çıkıyor. Klima açıkken daha da zorlanıyor.

Sınırda bir tırmanış yapıyorsun gibi geliyor bana..O yolun hakkı araç doluyken 4. vites demekki

Yorum bağlantısı

Sınırda bir tırmanış yapıyorsun gibi geliyor bana..O yolun hakkı araç doluyken 4. vites demekki

Doğru söylüyorsun, beni de rahatsız eden sınırda duyduğum ses ve titreşimdir. Torosları 120 ile çıkarken 4. vites istediğinde bu ses yok. Veya aynı rampaya 5. vites 100 ile girsem yine sıkıntı yok. Sanki 5. viteste turbonun devreye girdiği anı yakalamışım gibi.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Doğru söylüyorsun, beni de rahatsız eden sınırda duyduğum ses ve titreşimdir. Torosları 120 ile çıkarken 4. vites istediğinde bu ses yok. Veya aynı rampaya 5. vites 100 ile girsem yine sıkıntı yok. Sanki 5. viteste turbonun devreye girdiği anı yakalamışım gibi.

Anormal ses bi kere bende duydum sanki  krank ne yapacağını şaşırmış vaziyette gürültü çıkardı..Sebep; map sensörünün bulunduğu turbo borusu yarılması..

Bunun krank pozisyon sensörünün devir-hız bağlantısını doğru okumamasından kaynaklandığını düşünüyorum(Bilimsel tarafı varmı bilemem)..Bence senin yaşadığında buydu.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Yeterli yakıt-hava karışımı var fakat bu karışım gerekli torku karşılayamıyor cruise kontrol vitesi düşüremiyor durumu kurtarmak için elinden geleni yapıyor ama olmuyor..Pata küte tangur tungur.....Debriyaj +4. vites ....haydi yallah  :)

Yorum bağlantısı

Siz motor kulaklarını şanzıman takozunu bir kontrol ettirin bence ilk başta daha sonra sorununuz devam ederse araç bir yerlerden almaması gereken havayı alıyor olabilir buda düzensiz karışımdan dolayı araçta sallantıya sebep olabilir.

Tabi ki, şanzıman ve motor takozları ilk akla gelenler ve kontrolleri yapıldı, değişmesi gerekenler değiştirildi. Hava olayına gelince, Serkan araç turbo diesel. Hava mı alıyor? Hava mı kaçırıyor? Hava kaçıran yerler de kontrol edildi ve gerekli onarımlar yapıldı. :yes:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Tabi ki, şanzıman ve motor takozları ilk akla gelenler ve kontrolleri yapıldı, değişmesi gerekenler değiştirildi. Hava olayına gelince, Serkan araç turbo diesel. Hava mı alıyor? Hava mı kaçırıyor? Hava kaçıran yerler de kontrol edildi ve gerekli onarımlar yapıldı. :yes:

Bu tür kontroller yapılmadan burada konu açmayacağını düşündüğümden ,kedidir kedi diyorum yine.. Sıkıntı yok bence

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın
(düzenlendi)

Bende de sadece 2. viteste 1500 devir civarında bir sallantı var. başkada hiç bir zaman olmuyor. Baskı balata ve şanzıman takozu değişmişti. Şanzıman takozu değişmeden önce o bölgeden zırıltı geliyordu. Takoz değişince hem zırıltı kesildi hemde sallantı oldukça azalmıştı ancak zırıltı ve sallantı tekrardan başladı. Sanırım yine takozda bir sorun var. Gidip baktırmakta fayda var. Zırıltı motor ısınınca azalıyor ama tamamiyle kesilmiyor.

zırıltı için ön tamponu braketini şaseye  bağlayan sağlı sollu 2şer den toplam 4 tane somun var onları kontol ettir bende olmustu vidalar gevşeyebiliyor araba soğukken hafif zırıltı yapıp araba biraz ısınınca geçiyordu

tarihinde Tufan Günaydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Yeterli yakıt-hava karışımı var fakat bu karışım gerekli torku karşılayamıyor cruise kontrol vitesi düşüremiyor durumu kurtarmak için elinden geleni yapıyor ama olmuyor..Pata küte tangur tungur.....Debriyaj +4. vites ....haydi yallah  :)

Hafta sonu şehirlerarası yolda iyice dinledim. Tam olarak 1750 d/d'da başlıyor 2000 d/d'ya kadar devam ediyor. Rampa dikleştikçe daha da artıyor. 4'e düşmemi gerektirecek eğimde bir rampa yoktu. Muhtemelen bir ustaya dinletsem; "abi tabi ki ses olacak araç iyice yüke biniyor, motor nasıl asılıyor baksana, ses de olacak, titreşim de, normal bir durum" diyecektir. Ancak ben yine de tatmin olmayacağım. Bakalım sonu neye çıkacak.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Emre Şimşek

Bu konuya zamanla 2 konu sığmış.

-  5. vitesteki titremelerin sebebi akslar. 

-  Salınım ve sallanmaların sebebi de öncelikle lastikler, onlar değilse diğer hareketli yürüyen takımına bakılmalı.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Rasim Can Mafratoğlu

Merhabalar.

Benim araçta da özellikle düşük hızlarda hissediyorum çok hafif sağa sola beşik gibi sallanma hissediyorum ama çok hafif, dikkatli olmayanın anlaması zor. Kış laktiklerini yeni aldım ve yeni taktırdım. Balans ayarını vs yaptılar gözümün önünde o şekilde taktılar. Lastik almadan önce var mıydı bu sallantı bilmiyorum aracı yeni aldım. Amortisörlerde de problem yok yeni baktırdım. Ne olabilir sorun tahmini ?

Yorum bağlantısı
Rasim Can Mafratoğlu
17 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Rot ayarı yapıldı mı?

Rot ayarı yaptırmadım kışlık lastik taktırırken. Rotlarda problem olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Oralardan başlayın derim. Rot ayarında zaten bi sorun görürlerse hemen uyarıyor rotçu.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
41 dakika önce, Rasim Can Mafratoğlu yazdı:

Merhabalar.

Benim araçta da özellikle düşük hızlarda hissediyorum çok hafif sağa sola beşik gibi sallanma hissediyorum ama çok hafif, dikkatli olmayanın anlaması zor. Kış laktiklerini yeni aldım ve yeni taktırdım. Balans ayarını vs yaptılar gözümün önünde o şekilde taktılar. Lastik almadan önce var mıydı bu sallantı bilmiyorum aracı yeni aldım. Amortisörlerde de problem yok yeni baktırdım. Ne olabilir sorun tahmini ?

Çok yavaş giderken hissediyorsanız ya lastikler bozuk- yamuk, ya jantlar yamuk olmalı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Rasim Can Mafratoğlu
9 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Çok yavaş giderken hissediyorsanız ya lastikler bozuk- yamuk, ya jantlar yamuk olmalı.

Kışlıkları taktırdığım lastikçiye götürüp bir sorayım en iyisi ben. Teşekkür ederim üstad.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rasim Can Mafratoğlu
12 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Beşik hareketi diyor ama.
Her yolda yapıyor mu bunu. ?

Her yolda hissediyorum bunu çok net.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Rasim Can Mafratoğlu yazdı:

Her yolda hissediyorum bunu çok net.

Belirli bir hızda, yada belirli bir hızdan sonra mı ?

Gaz verdiğin anda mı, gazı bıraktığın anda mı ?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
14 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Beşik hareketi diyor ama.
Her yolda yapıyor mu bunu. ?

Başıma geldiğinden biliyorum, ama çok yavaş, 20 km falan hızda aynen beşik hareketi yapar. Zaten daha hızlı gidince beşik yapmaz, sarsıntı yapar. Buradaki vakada daha yüksek hızda yapıyorsa benim dediğim geçersiz olabilir, Lastik veya jant yamulması olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Rasim Can Mafratoğlu
55 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Belirli bir hızda, yada belirli bir hızdan sonra mı ?

Gaz verdiğin anda mı, gazı bıraktığın anda mı ?

Gaz verdiğimde yada frene bastığımda olan birşey değil stabil boşta giderken bile hissediyorum. Hepsini denedim hangisinde yapıyor tespit etmek için hepsinde yapıyor. Yeni aldığım kışlıklara çelik jantı takarken baya zorlandı lastikçi oturmadı felan deyip sürekli sök tak yaptı jantı. Acaba jantlardan bir kaçı tam olarak lastiğe oturmadığı için bunu yapıyor olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...