İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Hız Göstergesi Sıfıra İniyor

Savaş Yılmaz 17

Recommended Posts

Savaş Yılmaz 17

Herkese selam.Benim 2000 model 1.6 hb focus ghia lpg li aracım var.Sorunum havaların soğumasıyla birlikte başlayan hız göstergesinin trafikte birden sıfıra inip belli bir süre sonra tekrar düzelmesi fakat bu esnada aracın rolantisinin vites değiştiriken veya aracı boşa aldığımda sıfıra inmesi veya çok bariz bir şekilde dalgalanması ve araçın stop etmesi.Bu olayı araç sadece lpg de yapıyor benzinde de hız göstergesi sıfırlıyor fakat rolanti 900 de sabit olarak normal şekilde çalışıyor.Benim merak ettiğim konu hız göstergesi rolantiyi bu şekilde etkileyip aracı stop ettirirmi?.Birde takip ettigim kadarıyla hız göstergesi sıfırdayken vites değiştirirken devir saati birden sıfıra iniyor hız göstergesi çalışırken normal yavaş birşekilde iniyor.Yardımlarınız için şimdiden herkese teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Elektrik sisteminizde sorun olabilir.Akü falan..Sanki buna benzer bir sorun vardı akü kaynaklı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın
Elektrik sisteminizde sorun olabilir.Akü falan..Sanki buna benzer bir sorun vardı akü kaynaklı..

:nazar:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hız senörü gibi sorun. (vss idi adı galiba)

Yorum bağlantısı
Tuna Aksu

Savaş Bey göstergenin düşmesi hız sensörü ile alakalı olabilir, eski f1 imde aynı sorun olmuştu.hız sensörünü değiştirdiler,aküyü şarj ettiler vs vs

bana herşey dahil 350tl ye patladı. stop olayında ise aracınızın rölantisi düşük heralde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Benim tahminim de sisteme kontrolsüz hava girişi olduğu yönünde. Benim araçta nadir de olsa stop ediyor ama sadece virajlarda, arada gaz verirsem de tekrar çalışmaya başlıyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Amasyalı

Aküyü kontrol ettirin. Bence akünün değişiminden sonra sorun ortadan kalkacak. Ben değiştirmeden önce aynı sorun başıma gelmişti akü değişti düzeldi.. Aracın stop etmesi bence hız göstergesiyle alakalı değil dalgalanma ve stop etme sorunu çok sayıda lpg li focusta ortaya çıkan bişey sorunu çözerseniz çözümü paylaşın lütfen :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Savaş Yılmaz 17

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. sorunu sanırım buldum.opetten aldığım gazdan kaynaklanıyor ama daha deneyemedim çünkü depo doluydu bitirmeye çalışıyorum.benim gibi başka bir focuscu arkadaşımla aynı yerden 2 gün arayla gaz almışız ve aynı sorunlar ondada çıkmaya başladı.ikimizdede daha önce sorun yoktu ve bu gazı doldurunca oluştu.her zaman aynı opetten gaz alırdık fakat sorun olmazdı her halde kalitesiz başka bir gaz koydular aygaz diye satıyorlar.ilginiz için herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İki farklı sorununuz olabilir... Vss'nin bozuk olduğu kesin...

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

savaş bey umarım almış olduğunuz gazdandır 3-5 gün önce yeni bi araç alma aşamasındaydım kapora verilmişti buna benzer gösterge saati arzası vardı sorun hararet göstergesi ve yakıt göstergesinde idi yakıt göstergesi çalışmıyordu hararet çalışyordu aracın kontağını kapatınca iki gösterge kendiliğinden orta ya gelyor hafiften yerlerinde oynuyorlardı ve birde yol bilgisayarı düzensiz çalışyordu servise götürdüm arıza tespiti için 70 tl istediler ve arza ekran saatında çıktı parçanın fiyatını duyunca sinirlerim altüst oldu 1780 tl + kdv dedi işçilikte + anında araç sahibinin yanına gittim durumu anlattım bu şekilde aracı almam dedim birlikte elettirikçi arkadaşının yanına gittik eş değerde çıkma bi gösterge taplosuyla değişti tüm göstergeler yol bilgisayarı düzenli bi şekilde çalıştı 500 tl üçret aldı tamirçinin dediğine göre enteğre arzası var mış ve bu şekilde sorunu çözdük umarım birdaha böyle bir arzayla karşılaşmam .

Yorum bağlantısı
Selçuk Çoban

Hocam Aracım 31000 İle 32000 Km Arasında 67000 Kmde Araca Lpg Takıldı Sürekli Opetden Alıyorum Yakıtı Çok Nadir Dışarıdan Alırım Zorda Kalırsam Toplak Doşarıdan Aldıgım 70 Lt Bile Degildir. Aynı Sıkıntı Bende de Sensor Arızası Vites Düşürdügünüz Zaman Sıkıntı Düzelecektir Mesela 5 İle Giderken Ayagınızı Gazdan Çekin 3 e Takın Birden Kendine Gelecektir Gösterde Düştügü Zaman Aracın Çekişide Düşüyor Zaten Elektirik Ve Hava İle Alakalı Özelikle Yagmurlu Havalarda Ve Yagmurlu Hava Sonrasında Yapar Bu Sıkıntıyı. Gemiş Olsun....

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Zühtü Kaya
(düzenlendi)
İki farklı sorununuz olabilir... Vss'nin bozuk olduğu kesin...

arkadaşlar bugün eskişehire(uzun yolda)giderken göstergeler gayet normaldi ancak bir anda hız göstergesi birden sıfıra düştü ve resetlenen km ile alttaki km göstergesi de az sonra silindi ve sadece iki satırda da ---- şeklinde gösterdi.Tabii moraller bozuldu bende eskişehire varıp parkettim.Geri arabaya bindiğimde hız göstergesi normal hızı gösteriyordu ancak biraz gittikten sonra yine sıfıra düştü ve oradaki çentiğe dayandı ve yine az sonra dijital ekran da ----- göstermeye başladı bu arada ne kadar km yaparsan yap tekrar dijital kilometre ilk açıldığında hiç km yapmamış gibi gösteriyor.Anlayacağınız hız göstergesi çalışmıyor ve hızı devre göre ayarlıyorum.Sorun ne olabilir bilen duyan varsa ve yardımı olacak olursa çooook mutlu olurum.Şimdiden teşekkürler

tarihinde Z tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersin Karaca

Ben de çoğunlukla aynı fikirdeyim... Hız göstergesinin sıfırlanıp, tekrar hızı göstermeye başlaması hız sensörünün değişmesi gerektiğini söylüyor. Hızınız sıfırlandığında araç birden boşalır, ivmelenme hissi değişir. Hız sensörü değişirse bu sorun ortadan kalkar.

Rölantiyle alaka problemlerde genelde rölanti valfinden kaynaklanıyor. Valfin değişmesi veya temizlenmesi sorunu çözer...

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

bence..

Hız Sensörü İle Rölanti yada Devirin Değişik Hareketler Göstermesi Birebir Alaklı Çünki ECU Kullanacağı Map değerlerini Hız, Devir, O2,Pedal Position Oranlarına Göre Ayarlar buda doğrudan yakıtı rolantiyi vs etkiler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Erşan Acun

Ben de çoğunlukla aynı fikirdeyim... Hız göstergesinin sıfırlanıp, tekrar hızı göstermeye başlaması hız sensörünün değişmesi gerektiğini söylüyor. Hızınız sıfırlandığında araç birden boşalır, ivmelenme hissi değişir. Hız sensörü değişirse bu sorun ortadan kalkar.

Rölantiyle alaka problemlerde genelde rölanti valfinden kaynaklanıyor. Valfin değişmesi veya temizlenmesi sorunu çözer...

Aynı olay şu aralar benim de başımda, aracı çalıştırıp 1-1,5 km gittikten sonra km ibresi birden sıfıra düşüyor. elektronik km sayacı sabit kalıyor, nadiren de olsa ----- şeklinde oluyor. biraz daha gittikten sonra birden ibre normal hızıma fırlıyor. bu olaylar olurken yani ibre aşağı düşünce veya normale dönünce araçta çok hafif bir ivmelenme oluyor. ayrıca dikkat ettim soğuk ama kuru havalarda daha sık oluyor. bugün kar var işe gelene kadar hergün başıma kesin gelen olay bugün olmadı. şu ana kadar hiç bir ustaya göstermedim, ne yapsam bilmiyorum. sensörü söküp wd40 ile iyice temizlenirse düzelir diyorlar. sizin görüşleriniz nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Emrah Abalı
(düzenlendi)

aynı sorun bende de vardı. genellikle yağmurlu havada tekerrür etti.ustama götürdüm.sensörün soket bağlantısını çıkardı ve wd 40 ile temizledi.sebebi de soketin muhafazasız olması nedeniyle zamanla su nedeniyle iltkenliğini yitirmesi dedi.

tarihinde Emrah Abalı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Zülküf Akkılıç

iyi günler arkadaşlar bende yaklaşık 4 ay önce ford fiesta 1.4 tdci dizel araç aldım.araç yaklaşık 1 aydır özellikle sabahları çalıştırdığımda araç rölanti deyken hız göstergesindeki ibrede oynama var ibra 0 ile 10 km arasında oynama yapıyor. yoksa yeni bir arıza belirtisi midir diye kafama takıyorum.araç hareket halindeyken bir oynama yok kaçla gidiyorsan km onu gösteriyor.sizce neden olabilir ?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Osman Özcan2

Benim arabamda da sıkıntı var yolda sehir halinde iken hız göstergesi sıfıra iniyor sonra kendiliğinden normale dönüyor. Ayak üstü tanıdığım ustanın birine sormuştum hız sensörü arızası var kafana takıyorsan değiştirelim takıntılı değilsen tamamen bozulunca değiştirelim dedi. 3c1c35d9920b741c526b553f7a7480a6.jpg7180fe4bf740c069074cec276b8542a1.jpg

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

VSS diğer adı hız sensörü değişecek.Yığılma silkeleme yapması lazım arıza başladığında sadece gösterge sıfırlanmıyordu. Kesinlikle orjinal alın veya aldığınız parçanın orjinal olduğuna emin olun. Defalarca değiştirenler var forumda yan sanayileri.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hız sensörü düzgün çalışmaz ise, rolanti de bozulabilir. Alakasız zamanlarda stop edebilir.. Bence bozulmasını beklemeden değiştirin.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Lütfi Şahin

1.4dizel fiestamın (foruma konusunu açmıştım) sol teker bilyesinin iyi takılmamasından kaynaklı abs sensörü sağlıklı veri alamadığından hız göstergesi bir anda sıfıra iniyordu. Devamında direksiyon, abs, motor arıza lambaları yanmaya başlıyordu. Kontağı kapatıp tekrar açınca normale dönüyordu ancak çok uzun sürmeden tekrar aynı arızaları alıyordum. Bilyeyi değiştirince sorun düzelmişti.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...