İçeriğe Yönlendir

Focus HB mi? Megane 3 HB mi?

Yaşar İnkaya

Recommended Posts

Yaşar İnkaya

Arkadaşlar merhabalar.

Sıfır ,donanımlı bir dizel hb bir otomobil almayı düşünüyorum.

Uzun bir süredir focus hb titanium tdci -megane 3 hb dynamic 1,5 105 bg arasında gidip geliyorum.

Megan dışarıdan bakıldığında kasa olarak oldukça güzel fakat araç içindeki donanım pek değil.

Arkada oturan insanı sıkan bir tavan şekli ve koltuk yapısı var .Ford gerek kasa gerek iç mekan olarak oldukça şık.

Megane 3 yeni bir kasa. Ford 2010 sonlarına doğru yeni bir kasa satışa çıkaracığını söylüyor gerek servis gerek yedek parça olarak uzun vadeli düşünülürse sizce hangi araç alınmalı ?

Yorum bağlantısı
Hakan Baha

Yeni megane kasası gerçekten de yeni focus kasasından çok daha güzel. Hani reklamda adam diyor ya "bu arabayı istiyorum diye" gerçekten çok albenili bir kasa yapmışlar. Tabi donanımı vb. nasıldır bilmiyorum.

Diğer yandan nasıl olsa sıfır alacaksanız arabanın garantisi de olduğundan hevesinizi gidermek için megane deneyebilirsiniz. En kötü 1-2 sene sonra satar başka bir marka alırsınız. Bence alınabilir. Özellikle sıfır araba alırken insan arabanın teknik özelliklerinin yanında kişisel zevklerini de dikkate almalı bence.

Ayrıca focusu zaten kullanan insansınız, megane almazsanız yeni focusa bindiğinizde "ya acaba megane mı alsaydım" diyeceksiniz hep.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
Arkadaşlar merhabalar.

Uzun bir süredir focus hb titanium tdci -megane 3 hb dynamic 1,5 105 bg arasında gidip geliyorum.

Megan dışarıdan bakıldığında kasa olarak oldukça güzel fakat araç içindeki donanım pek değil.

Arkada oturan insanı sıkan bir tavan şekli ve koltuk yapısı var .Ford gerek kasa gerek iç mekan olarak oldukça şık.

Megane 3 yeni bir kasa. Ford 2010 sonlarına doğru yeni bir kasa satışa çıkaracığını söylüyor gerek servis gerek yedek parça olarak uzun vadeli düşünülürse sizce hangi araç alınmalı ?

Yaşar Bey;

İyi günler.Zevk ve tercih sizindir.Ancak ben fikirlerimi dile getireyim.2 ay önce bende tam sizin gibi Megane dci dynamic ile

Focus tdci titanium arasında çok kaldım.Focus un kasa değiştirmesi yedek parça ve servis açısından sıkıntı getirmez ama şurası bir gerçek megane yedek parça ve servisi çok farklı olmasada ford tan daha ucuz.Megane ile test sürüşü yapın derim.Ben yaptım ve sonuç megane müzik sistemini geliştirdim desede titanium focusun eline su dökemez.Yürüyen aksam ve özellikle yol tutuşta focusun ezici bir üstünlüğü var.Ancak megane daki elektronik oyuncaklar tamamen aldatıcı

bir kere aracın içine binin ve iç aydınlatma lambasına bakın aradaki malzeme kalitesi farkının focusta üstün olduğunu anlayacaksınız.Megane daha sessiz ( motor + yol sesi) fiyat olarak hemen hemen aynı lar ama megane daha donanımlı görünmekte.

Kesinlikle tdci dci den daha başarılı bir motor.(megane biraz daha az yakıyor ama)

Sonuç olarak ben eski bir focus kullanıcısı olarak (birazda duygusal) arabamın artistik görünmesimi yoksa bana güven duygusu vermesimi dedim ikinci şık ağır basınca gittim titnium tdci focus aldım.İki aydır kullanıyorum ve çok memnunum.

O zaman 50.yıl kampanyası da çok düşük faizli kredi imkanı sunuyordu.

Bunlar izlenimlerim.Sizi yönlendirmek istemem ama bende aynı ikilemde kaldığım için konunuz dikkatimi çekti ve birkaç satır yazayım dedim.

Umarım kararınızda pişman olmaz ve keyifle binersiniz

Yorum bağlantısı
Özgür Karasüleymanoğlu

İkisinide kullanmış biri olarak tercihiniz yumuşak süspansiyonlu,konforlu bir araçsa megane,yol tutuşuiyi,güvenli araçsa focus derim.Megane'nın avantajı yeni olması ama kalite konusunda focus önde.Bence ikiside alınabilir, mantıklı seçenekler.

Yorum bağlantısı
Guest Ramazan Demir

Focusu alırsanız keşke megane 3 alsaydım diyeceğinizi zannetmiyorum. 2 seçenek varsa, yol tutuş=focus2, konfor=megane. Karar tabikide sizin.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Genelde forum olarak fransız araçlarına biraz antipatimiz olduğu aşikar, yanlız çok da kötü araçlar üretmiyolar. Herkesin dediği gibi sessizlik ve bol oyuncak istiyosanız megane, iç mekanda biraz gürültü iyi bir yoltutuş ve sert sportif karakterli bir sürüş iç aksamda kullanılan malzeme iyi olsun ses sitemi beklentileri karşılasın derseniz focus tercih etmelisiniz. Yakıt farkına gelince yanılmıyosam megane dizel motor 8 V focus 16 V o nedenle renault'un dizelleri biraz daha ekonomik diyebiliriz. Yerinizde olsam yeni kasası çıkıcak da olsa focus tercih ederdim. Hatta tam yeni kasası çıkarken alırdım ki ellerindeki stokları eritmek için ciddi indirimler uygulayabiliyorlar.

En kesin çözüm her iki aracı da inceleyin, kapsamlı bir testten geçirin ikinci el durumu, servis ve yedek parça fiyatlarını araştırın hangisi hoşunuza gider içinize sinerse onu tercih edin.

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Teknik olarak 3 de olsa Megane modeli, focus a üstünlük sağlayamaz, ama Türkiye otomotiv alım-satım şartlarında Megane daha ileridedir. Ancak HB modellerinde, focusun kullanıcı kitlesi daha fazla!

Yorum bağlantısı
Yaşar İnkaya
(düzenlendi)
Yaşar Bey;

İyi günler.Zevk ve tercih sizindir.Ancak ben fikirlerimi dile getireyim.2 ay önce bende tam sizin gibi Megane dci dynamic ile

Focus tdci titanium arasında çok kaldım.Focus un kasa değiştirmesi yedek parça ve servis açısından sıkıntı getirmez ama şurası bir gerçek megane yedek parça ve servisi çok farklı olmasada ford tan daha ucuz.Megane ile test sürüşü yapın derim.Ben yaptım ve sonuç megane müzik sistemini geliştirdim desede titanium focusun eline su dökemez.Yürüyen aksam ve özellikle yol tutuşta focusun ezici bir üstünlüğü var.Ancak megane daki elektronik oyuncaklar tamamen aldatıcı

bir kere aracın içine binin ve iç aydınlatma lambasına bakın aradaki malzeme kalitesi farkının focusta üstün olduğunu anlayacaksınız.Megane daha sessiz ( motor + yol sesi) fiyat olarak hemen hemen aynı lar ama megane daha donanımlı görünmekte.

Kesinlikle tdci dci den daha başarılı bir motor.(megane biraz daha az yakıyor ama)

Sonuç olarak ben eski bir focus kullanıcısı olarak (birazda duygusal) arabamın artistik görünmesimi yoksa bana güven duygusu vermesimi dedim ikinci şık ağır basınca gittim titnium tdci focus aldım.İki aydır kullanıyorum ve çok memnunum.

O zaman 50.yıl kampanyası da çok düşük faizli kredi imkanı sunuyordu.

Bunlar izlenimlerim.Sizi yönlendirmek istemem ama bende aynı ikilemde kaldığım için konunuz dikkatimi çekti ve birkaç satır yazayım dedim.

Umarım kararınızda pişman olmaz ve keyifle binersiniz

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekürler . Bursada hikamet etmekteyim henüz bursada trafikte pek göremiyoruz megane 3 hp leri yeni bir otomobil sonuçta bakalım ilerliyen günlerde ne gibi tepkiler ve yorumlarlar karşılacağız

tarihinde Ya?ar ?nkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemal Koçyiğit

ford derim.megane bana acayip geliyor,yumuşak süspansiyon şehir içinde iyi ama uzun yolda özellikle virajlarda çok yatıyor.insan korkuyor.renolarla viraja girerken.

Yorum bağlantısı
Arda Akbay
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekürler . Bursada hikamet etmekteyim henüz bursada trafikte pek göremiyoruz megane 3 hp leri yeni bir otomobil sonuçta bakalım ilerliyen günlerde ne gibi tepkiler ve yorumlarlar karşılacağız

nasıl yani ben hergün görüyorum :) hatta bu yüzden megane'ın dış görüntüsüne daha çok alışmaya başladım hatta ön tarafı güzel gelmemeye başladı focus un önden görünüşü ve özellikle farları megane dan çok daha güzel ama iç tasarım derseniz megane daha güzel olmuş diğer karşılaştırmaları arkadaşlarımız yazmış zaten, zor bir karar gerçekten

Yorum bağlantısı
Necat Ertan
(düzenlendi)

Focus yeni kasasını tanıttı. 2011 ilk çeyreğinde satışa çıkar diye konuşuluyor. Bunu gözardı etmeyin. Yeni Megan'ın içnde teyp ve klima paneli tasarımı gözüme hoş gelmiyor. Focusta bu konuda megandan iyi değil. Bu arada bence 2011 focus'un tasarımı da güncel megan dan iyi olmayacak. Kıssadan hisse zor bir seçim.

tarihinde Necat Ertan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
(düzenlendi)
Bu forum pek Fransiz sevmez (CUB'un araba haric). Eger Fransiz bir arac ile Ford karsilastirirsaniz forumdaki ileti yazanlarin %98'i size alma diyecektir. Eger Ford ile bir alman araci karsilastiracak olursaniz (VW, BMW, Mercedes) cogunluk Alman yonunde tercih kullanacaktir.

+1000000

meslekdaşıma katılıyorum.

renault son yıllarda cesur tasarımlar yapıyor,gözümüz kolay alışmıyor.

forumda genelde fransız antipatisi mevcuttur,fikir danışmayın :nazar:

15 yılı aşan süre çeşitli fransız arabaları kullandım,anlatıldığı gibi kötü değil:)

tarihinde U?ur Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

kesinlikle focus aynı sizin gibi bende karasız kalmıştım en iyi tercihi yaptığımı düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

iç mekan genişliklerini kıyaslarsak meganı fiestayla kıyaslarım, yoksa focus megana 2 numara büyük gelir.

sürüş dinamiklerini kıyaslamak zaten komik olur , kıyaslayana cevap bile vermem.

gerisi keyfekeder

Yorum bağlantısı
Yaşar İnkaya

Yok mu aramizda Megane 3 HB olan yahu :p ? Bizzat suren kullanan insana soralim taze, taze...

son günlerde internette araştıyorum bir çok sitede yerli ithal megane 3 tarışması başlamış gözle görünür fark olarak

göstergeler göze carpıyor.

yerlide analog ithalde dijital ki dijital hiç hoşuma gitmemişti ve dijital göstergeli arabaları sevmiyorum birde panoramik cam seçeneği yerine sanruf seçneğinin olması renault bayileri ithal daha kaliteli diyor tipik türk satış politikası hani hep vardırya ithal hep iyidir türk malı mı hadi oradan falan gibilerinde tepkiler veriyor bunun tam aksini ise bursa renault fabrikasında çalışan insanlar söylüyor yerli megane hp ler daha kaliteli olduğunu idda ediyorlar şimdi bu kaliteyi biz arabanın neresine bakarsak bakalım göremiycez haliyle 2 arabayı yan yana koysak incelemeye kalksak belki

geçen gün bir forumda okudum yine ithal megene 3 sahibinin ön camı kırılmış kaskoya yaptırmak için götürmüş 650 lira gibi bir fiyat biçmişler peki demiş abim yerli olsaydı ne olurdu ? 450 civarlarında bir fiyat biçmişler o demiş ne alaka cam camdır haliyle arabanın seri numarası ithal olarak kayıtlı olduğu için fiyatlar böyle demiş

bana pek inandırıcı gelmedi hatta saçma buldum buda işin farklı bir boyutunu bence sizler ne düşünürsünüz kim bilir

Yorum bağlantısı

Yerli ithal karşılaştırmasını bilmiyorum, ancak duyduğum kadarıyla megane 3 HB ithal Fluence yerli üretim bahsettiğiniz digital analog gösterge olayı donanımla alakalı olabilir, şahsen analog göstergeli megane 3 görmedim. Yerinizde olsam önce ne istediğimi kararlaştırırdım yani sürüş dinamiği performans mı ekonomi ikinci el piyasası gibi kıyasları yapar ona göre bir tercih yapardım. Yanılmıyosam renault'un dizelleri 8V o nedenle focus tdci'ya nazaran biraz daha az yakabilir tabi bu değerler max 1LT gibi oynayabilir. Ben bir aracı yeni kasası çıkıcakmış diye almaktan vazgeçmezdim. Çünkü böyle düşünürseniz hiç bir seçim yapamazzsınız. Güncel focus gerçekten şık bir tasarıma sahip, yanlız megane 3 HB'te gerçekten hoş bir dış tasarıma sahip yerinizde olsam 2 aracı da test eder, hatta çevremde satın almış insanlar varsa bizzat sorar fikir danışır ondan sonra hangisi hoşuma giderse onu seçerdim. Böyle bir ikilemde kalmış olsam, uzun yıllar renault kullanmış biri olarak Focus'u tercih ederdim.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Bilindiği üzere otomobil görünüm ve donanımdan ibaret değil.. bir de güvenlik ve sağlamlık var ki olmazsa olmaz kriterler.. biraz da o yönde karşılaştırmak gerek iki aracı.. Focus oturaklı bir araç.. Sürüş dinamikleri açısından meganla kıyaslanmayacak kadar iyidir diye düşünüyorum.. Megan gürültü bakımından focustan iyidir muhtemelen yani daha sessizdir (yol sesi, trim zırıltıları v.s.).. Yakıt olarak focus megana oranla çok yakıyor gözükse de performanslar göz önüne alındığında aradaki fark kesinlikle görmezden gelinebilir.. Alacağınız araç ne olursa olsun, şimdiden hayırlı olsun. :p

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Nasılsa sıfır km alacaksınız, gidin güzel güzel test yapın, şöyle uzunca... Fiyatını da hesaba katıp karar verebilirsiniz.

Megane2 HB pek tutmamıştı. O kasanın sedanı hep en çok satan oldu. Şimdi fluence aynı başarıyı yakalarmı, yoksa HB dengeli tasarımıyla önceki kasanın aksine öne çıkarmı bilemeyiz. Yani dengeler değişebilir...

Yorum bağlantısı
Selçuk Esen
Arkadaşlar merhabalar.

Bence tartışmasız focus, ancak yan faktörlerin hangisinin önemli olduğuna göre de karar verilebilir. Söz gelimi 2. el satışını düşünürseniz renault tabiki ama ufak ayrıntılara takılmıyorsanız kesinlikle focus tercih etmeniz sizin için bence daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...