İçeriğe Yönlendir

Focus HB mi? Megane 3 HB mi?

Yaşar İnkaya

Recommended Posts

Kerim Bilgehan Arbek
(düzenlendi)
Yok mu aramizda Megane 3 HB olan yahu :rolleyes: ? Bizzat suren kullanan insana soralim taze, taze...

son günlerde internette araştıyorum bir çok sitede yerli ithal megane 3 tarışması başlamış gözle görünür fark olarak

göstergeler göze carpıyor.

yerlide analog ithalde dijital ki dijital hiç hoşuma gitmemişti ve dijital göstergeli arabaları sevmiyorum birde panoramik cam seçeneği yerine sanruf seçneğinin olması renault bayileri ithal daha kaliteli diyor tipik türk satış politikası hani hep vardırya ithal hep iyidir türk malı mı hadi oradan falan gibilerinde tepkiler veriyor bunun tam aksini ise bursa renault fabrikasında çalışan insanlar söylüyor yerli megane hp ler daha kaliteli olduğunu idda ediyorlar şimdi bu kaliteyi biz arabanın neresine bakarsak bakalım göremiycez haliyle 2 arabayı yan yana koysak incelemeye kalksak belki

geçen gün bir forumda okudum yine ithal megene 3 sahibinin ön camı kırılmış kaskoya yaptırmak için götürmüş 650 lira gibi bir fiyat biçmişler peki demiş abim yerli olsaydı ne olurdu ? 450 civarlarında bir fiyat biçmişler o demiş ne alaka cam camdır haliyle arabanın seri numarası ithal olarak kayıtlı olduğu için fiyatlar böyle demiş

bana pek inandırıcı gelmedi hatta saçma buldum buda işin farklı bir boyutunu bence sizler ne düşünürsünüz kim bilir

galiba profilime bakmadınız var biz...

ahanda fotosu :good1:

1003284800x599.jpg

tarihinde Bilgehan Arbek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
O.Doğuş Bahçekapılı

İkisi arasında tercihim focus olur. Bir seçenek daha var yeni astra , tabi biraz daha yüksek fiyatı.

Yorum bağlantısı
Cemal Koçyiğit

focus 1 bile daha güzel duruyor.megane 3 ten benim görüşüm tabi.

Yorum bağlantısı
Yaşar İnkaya
Yerli ithal karşılaştırmasını bilmiyorum, ancak duyduğum kadarıyla megane 3 HB ithal Fluence yerli üretim bahsettiğiniz digital analog gösterge olayı donanımla alakalı olabilir, şahsen analog göstergeli megane 3 görmedim. Yerinizde olsam önce ne istediğimi kararlaştırırdım yani sürüş dinamiği performans mı ekonomi ikinci el piyasası gibi kıyasları yapar ona göre bir tercih yapardım. Yanılmıyosam renault'un dizelleri 8V o nedenle focus tdci'ya nazaran biraz daha az yakabilir tabi bu değerler max 1LT gibi oynayabilir. Ben bir aracı yeni kasası çıkıcakmış diye almaktan vazgeçmezdim. Çünkü böyle düşünürseniz hiç bir seçim yapamazzsınız. Güncel focus gerçekten şık bir tasarıma sahip, yanlız megane 3 HB'te gerçekten hoş bir dış tasarıma sahip yerinizde olsam 2 aracı da test eder, hatta çevremde satın almış insanlar varsa bizzat sorar fikir danışır ondan sonra hangisi hoşuma giderse onu seçerdim. Böyle bir ikilemde kalmış olsam, uzun yıllar renault kullanmış biri olarak Focus'u tercih ederdim.

Garaj arabası olucak zaten uzun vadeli elimden çıkarmayı düşünmüyorum 2. el piyasası beni pek ilgilendirmiyor açıkcası 40 45 bin lira para verdikten sonra... Bir kaç dklık test sürüşleri beni tatmin etmiyor.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Yeni arabaların çoğu bana oyuncak gibi geliyor içi dışı sadece şişirme... Bu konuda focus bence o sınıfın en gerçek arabası. Klasik araba modellerine uyan şiişirme olmayan arabalar nedense daha hoşuma gidiyor. Yeni fiesta bile bu yüzden hoşuma gitmedi ki magane hb gerçekten çok çirkin ;)

Konfor mu sertlik mi derseniz ben her zaman sert arabaları tercih ederim daha sağlam daha güvenli hissi veriyor.

Ben olsam kesinlikle focus alırdım hemde HB.

Ama reklamları çok güzel itiraf etmeliyim ki ;) Sport tourer ve grand scenic reklamalarına bittim :crazy:

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
focus 1 bile daha güzel duruyor.megane 3 ten benim görüşüm tabi.

o sizin görüşünüz saygım var ama Focus 1 in torku kactı ? :yes:

Bilgehan kızma ama .. Çok çirkin be :p

estafurullah abi .. Bence çok güzel ama herkesin kendi arabası ama Sanada mondeo güzel geliodur :p

NFS Undercoverdan çıkıp gelmiş gibi duruyor. :)

evet beni yazın izleyin neler yapcam :fiuw:

Yeni arabaların çoğu bana oyuncak gibi geliyor içi dışı sadece şişirme... Bu konuda focus bence o sınıfın en gerçek arabası. Klasik araba modellerine uyan şiişirme olmayan arabalar nedense daha hoşuma gidiyor. Yeni fiesta bile bu yüzden hoşuma gitmedi ki magane hb gerçekten çok çirkin :)

Konfor mu sertlik mi derseniz ben her zaman sert arabaları tercih ederim daha sağlam daha güvenli hissi veriyor.

Ben olsam kesinlikle focus alırdım hemde HB.

Ama reklamları çok güzel itiraf etmeliyim ki :) Sport tourer ve grand scenic reklamalarına bittim :)

Bu arabanın yol tutuşu sertlii herşeyi mükemmel. Megane 2 ile alakası yok. Zaten o bir kapı en az bi 10 kg var araba gerçekten sağlam. :)

Yorum bağlantısı
Yasin Balım

iç mekan genişliği ile ilgili olarak focus hb in megane 3 den bir gömlek büyük olduğu fikrine kesinlikle katılmıyorum. ayrıca 2 yıl clio bir yıl megane II kullandım hiç de kötü araçlar değiller, gerçekten objektif söylüyorum fiesta bana daha çok sorun çıkardı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Megane 3 coupe bilmem ama HB bence alınabilir.Ancak tam bu durumda focus 3 HB de piyasadayken biraz mantıksız gibi.Hani aynı zamana denk gelmeselerdi daha çok satardı.Megane 2 HB almak için arkadaşım 1 aydır aranıyor ancak piyasada araba yok..Kafayı takmış illa HB megane olacak diyor.Herkesçe genel kabuldür gıcık bir tipi olduğudu ama anlatamıyorum..

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

siz hiç meganın içine oturdunuzmu

bana koltuk yapısı ve araç içi reno9 gibi duruyor çok güvensiz

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Bence Focus ile Megane arasında 3-5 gömlek fark var.Her konuda.Focus'tan şaşmayın.Ama Focus 2,5 ile Megane 2 kıyaslanıyorsa tabii.Focus 1 ile Megane 2 ayrı dönem arabaları,motor güçleri farklı. Aranan konfor,sağlamlık ve güven ise Focus alınmalıdır.Megane ile kıyaslamak bile yanlış Focus 2,5 u. :D Megane ile belki önceki kasa Fiestayı karşılaştırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Turhan Mehmet Özyer
(düzenlendi)

Hyundai İ30CW var bende de, gerisikırık hyundai diyen çok oldu almadan önce ama gören (kolay da görünmüyor yollarda) genelde iyi yapmışsın diyor. Yol tutuş, konfor, serilik (navarayı bezdirdi, yıldırdı, megan ya da focus 100 m den sonra dayanımıyor bile) focusun (eski kullanıcısı olarak) önünde, yakıtı bir depo ile dördüncü depomda 900 km yi buldu. Bagaj genişliği, arka yolcu ikamet alan genişliği emsallerinde yok, gerçi hb araba ile kıyaslamamak lazım cross wagon çünkü ama başka marka da da cW yok. Test sürüşü yapıp tercihlerinizi sorgulayın derim. Megane 3 ü de düşünmüştüm ben alırken ama İ30CW Aralıkta 35.750 TL lık fiyatı ile daha cazip geldi. Şu an 41.300 TL gerçi ama bence eder ....

Hani dünyada son iki dizel araba kalsa da megan3 ile focus hb arasından seç derseniz megan3 ü tercih ederim. Ben Fordun kalitesinin eski Ford olmadığına ve her geçen gün azaldığına inanıyorum.....

tarihinde Turhan Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemal Koçyiğit
o sizin görüşünüz saygım var ama Focus 1 in torku kactı ? :D

estafurullah abi .. Bence çok güzel ama herkesin kendi arabası ama Sanada mondeo güzel geliodur :D

evet beni yazın izleyin neler yapcam :D

Bu arabanın yol tutuşu sertlii herşeyi mükemmel. Megane 2 ile alakası yok. Zaten o bir kapı en az bi 10 kg var araba gerçekten sağlam. :)

focus 1 nin tipi güzel demiştim.torkuna hiç bakmadım.ama sen focus st yada focus rs torkuna bir bak istersen. :rolleyes: .

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kerim Bilgehan Arbek
focus 1 nin tipi güzel demiştim.torkuna hiç bakmadım.ama sen focus st yada focus rs torkuna bir bak istersen. :lol2: .

Hayır ben kompakt olarak söylüyorum. Ona kalırsa sizde yeni megane RS nin torkuna bakın. :lol2: Focus 1 ile Megane 3 arasında dağlarca fark var bizde ikiside var. Hem focus ST var hem megane coupe...

Yorum bağlantısı
Tolga Uslu
Arkadaşlar merhabalar.

Sıfır ,donanımlı bir dizel hb bir otomobil almayı düşünüyorum.

Uzun bir süredir focus hb titanium tdci -megane 3 hb dynamic 1,5 105 bg arasında gidip geliyorum.

Megan dışarıdan bakıldığında kasa olarak oldukça güzel fakat araç içindeki donanım pek değil.

Arkada oturan insanı sıkan bir tavan şekli ve koltuk yapısı var .Ford gerek kasa gerek iç mekan olarak oldukça şık.

Megane 3 yeni bir kasa. Ford 2010 sonlarına doğru yeni bir kasa satışa çıkaracığını söylüyor gerek servis gerek yedek parça olarak uzun vadeli düşünülürse sizce hangi araç alınmalı ?

Bence iki modelin boş olanlarına baktığınızda focus daha ucuz gözüküyor, ama arkadaşlarında yazdığı gibi focus 2011 mart ayında yeni kasayı piyasaya sunuyor. Ben focus a çok bindim ve sevdim. Ben de bu forumda focus u astra callasic 3 ile karşılaştırma yaptım, sonuç olarak forumda bir arkadaşın bana yazdığı gibi bu iş fanatizme bağlı. Yani hangi arabayı tip olarak daha çok seversen gönül onu almak istiyor ve alıyor...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Renoyu geçin, sormanız bile abes, ford nere reno nere, alacaksanız ya Ford yada Skoda alın bence.

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
Renoyu geçin, sormanız bile abes, ford nere reno nere, alacaksanız ya Ford yada Skoda alın bence.

Yada fiesta. Reno nere :D:D

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Tamam özür dilerim. Etraf sakinleşsin diye ufak bi şaka yapmıştım...

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Açıkçası bu kıyaslama da bende kalmıştım. Ne yalan söyliyim megane 3 yeni olmasının avantajı var. Akabinde motoru 6 ileri, yanlız yol tutuş focus kadar iyi değil. Normal sayılabilir eski serisine göre direksiyon tepkileri ve fren dozlamasında büyük iyileştirmeler yapılmış. Araç çok zorlandığında önden kayabiliyor esp sayesinde sorunsuz yoluna devam ediyor. Panaromik cam tavan aracı gerçekten ferah gösteriyor. Arkamys ses sistemi bana göre focus'un sony sisteminden başarılı ayrıca bluetoothlu ana ünite bu konuda çok başarılı. Yumuşak süspansiyonlar konforlu sessizlik olarak bana göre focustan sessiz. 1.5 105hp 240nm motor seri kullanımda 6LT gibi değer göstererek ekonomik olmayı başarıyor. Bu söylediklerim HB için coupe yi daha detaylı test edemedim. Yanlız şimdi bir de madalyonun diğer kısmı var. İlk gelen benimde test ettiğim megane hbler ithal üretimdi. 15 Kasım 2009 dan sonra yerli üretime geçilmiş, hadi üretim bandı çok da sorun değil ama bir çok özellik kırpılmış. İthallerden farklı olarak yerlilerde digital km sayacı yerine analog gösterge kullanılmış panaromik cam tavan yerine düz sunroof eklenmiş, kumandadan camların kapatılma özelliği çıkartılmış. Hadi bunlar çok önemli değil. Yerli araç yerden 2cm yükseltilmiş, ve bunun dışında ithal'e nazaran yerli araçta dingil mesafesi 2 mm arka dingil uzantısı da 1 mm. daha uzatılmış. Bu şartlarda ben megane 3 hb evet alırım, yanlız yerli üretim sıfır olacağına ikinci el olur ithal olur. Bu bilgiler kulaktan dolma değil bizzat renault'un kendisine sorduğumda, kendilerinin bana yolladığı dosyada yazan bilgilerdir. İsteyen olursa gönderebilirim.

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Lastiklerin aralığını uzatmak değişik jant kullanmak ile olabilir, araç tekniği aynıdır. Yaylar da leylek gibi uzatılır :D Türkiye şartları...

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Çağlar abi dingil mesafesi değişmiş onu geçtim yerden yükseltilmiş olması düşündürücü açıkçası, ben o yüzden megane 3 düşünücek olsam ikinci el olur ama ithal olur.

Yunus bey yeni gördüm k.bakmayın mailiniz yollanmıştır. :(

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
Özür dilenicek bir durum mu var ortada?

Hayır abi belki konuyu dağıtmışımdır diye öyle dedim...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...