İçeriğe Yönlendir

30.000 Km. Periyodik Bakım

Hacı Erdinç

Recommended Posts

Hacı Erdinç

2007 ford focus II trend 1.6 30.000.- km bakımı (benzinli)

değiştirilenler

motor yağı 5w30 
Ön fren balata tk. 
Polen Filtresi 
Yağ Filtersi 
Karter Tapa
Hava Filtre 
Buji tk. 

otokoç ankara

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Karbonlu olanlardan olmalı.Diğerleri 15-20 Ytl. dışarıda.Fren balataları Otokoç taktiği.Çıkanları alsaydınız keşke.Daha yarısı bile bitmemiştir kesinlikle.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Burak Karadeniz

Merhaba,

Aracımı bugün sabah 30.000 bakımını yaptırmak üzere şahsuvaroğluna bıraktım. Aracı teslim ederken gözlemlediğim sorunları anlattım.

-Motordan ses gelmesi ( kayış sesi tarzında )
-Ön sol kapı bazen zor açılıyor
-Performans düşüklüğü
-1. vitese geçmiyor bazen, önce 2 ye alıp sonra 1e almak gerekiyor
-Direksiyondan gıcık bir elektrik sesi geliyor

dedim ve hepsini sabırla not aldılar.

Normalde 9 da bıraktığım arabamı öğlen 1-2 gibi alıcaktım, fakat arayıp bugüne yetişmeyeceğini, ön fren balatalarının da bitmiş olduğunu, sileceklerin kötü durumda olduğunu söyleyip işlemler için onay istediler. Balatalara 180 + KDV, sileceklere 92+KDV istediler. Balatalara onay verdim ama silecekler biraz pahalı geldi istemedim.

Yakında olduğumdan uğrayarak aracıma bakmak istedim :) girdiğimde bizimkini bayağ bir dağıtmışlardı :fiuw:

motordan gelen ses için; triger kayışını, bilyaları ve devir daim hortumunu değiştireceklermiş.
direksiyon için elektrikli pompa siparişi vermişler, o da değişecekmiş.

Balata da biraz pahalı gibi geldi ama serviste orjinali olsun diye kabul ettim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şahsuvar yakınındaki ACL küçükyalı servisinde, garantiniz bozulmadan bakım yaptıraiblir, garantiden değişecek parçalar için aracınızın Şahsuvara götürülmesini de isteyebilirsiniz, kullanılan parçalar Ford orjinaldir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ACL Ford Otomotiv kuruluşudur, bakım kayıtları yetkili servis gibi tüm servislerden görülür, garantideki araçların bakımları yapılabilir, garanti işlemleri yapılmaz, işçilik saat fiyatları daha düşüktür.

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz

Aracımı dün bakımdan aldım, 30.000 bakım + ön fren balataları

Fakat bazı şeyleri anlamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Faturada 4 çeşit filitre yazıyordu ama anlamadım hangisi ne filtresi :)
aa filtre komple 
aa filtre komple 
ac eleman filtre
fde filtre komple 7

birde aracımın garantiden değişenleri olmuş, daha öncede bahsettiğim gibi; burada da su pompalarını ve antifirizi anlamadım? antifirizin de mi garantisi oluyor :)
eksantrik kayışı
soğutma sistemi havası 
s/t su pompası dizel model 
EKS kayısı ve bilya
ca takım- su pompası 
antifiriz ?

toplamda 637 liralık parça değiştirmişler garantiden. Birde direksiyon pompası gelicek :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Devirdaimi sökünce su aktığı için, akan suyun içinde antifriz olduğu ve tamamlanması gerektiği için antifrizi faure etmemişler, normal uygulama.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ali Binzat

C-MAX model aracımızı 30.000 bakımı yaptırıcaz. Bi arkadaş araçlarını bi oto bakım yerine götürdüklerini söyledi. Yağ+Bor+Bakım hepsi 150 TL ye yaptırmışlar. Sizce yetkiliden şaşmamalı mıyız birde bor madeninin arac üzerindeki artı ve eksileri hakkında bilginiz var mı ? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Alicim garanti süreci içerisindeki aracın bakımının yetkili servis tarafından yapılması taraftarıyım garanti bittimi istediğin yere götür yaptır.çünkü adamlar fırsat arıyorlar bu sözümü opel yetkili servis için kullanıyorum.ford yetkili servislerle henüz tanışmadım daha :)

Bor hakkında hiç bir bilgim yok malesef.

Yorum bağlantısı
Melih Uyar

kullanılan malzeme önemli sanayiciler genelde açık yağ kullanırlar birde filtreler orjinal olmaz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
kullanılan malzeme önemli sanayiciler genelde açık yağ kullanırlar birde filtreler orjinal olmaz

Açık yağı kullanan sadece servisler bence..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Servisten fiyat alın ve ikisini kıyaslayın. Garantisi biten araçlar biraz ikram da yaparlar (Opelde %25). Ben yağımı dışarıdan kendim alıp bakımı servise yaptırırdım. Üstelik pek fiyat farketmiyor. Sonuçta sadece yağ değişimi değil aracın her şeyi gözden geçiriliyor.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Garantisi varsa serviste yaptırın sonra bir sorun çıkarsa başınız ağrımasın.Ayrıca bor kullananlar iyi konuşuyor.Şöyleki yağın kalitesini artırdğını hatta bir kullanıcı anlatması doğruluk payını bilemiyorum alt radyatör hortumu patlamış ve fark etmemiş o şekilde 50 km yol gittiğini söylüyor.Contayı yakmış.Motor kitlememiş.Gerçi pistonlara kadar girince tamamen söküp bakmışlar herhangi bir durum söz konusu olmamış.

Yorum bağlantısı
Ali Binzat

Aracımızın garanti kapsamından çıkalı 2 yıl oluyor. Servis çok istiyo.. Babamın kafası karıştı biraz.. Yetkili mi orası mı diye.. Sizinde deiğiniz gibi garanti kapsamı bitmeden yaptırma tehlikeye atıyor diyolar.. Büyük ihtimal servisten vazgeçicez. Zaten Yargülün işciliğini kimse takdir etmiyo :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Orhan Ünsal

10 gün önce bende c_max'a 30,000 bakımı yaptırdım yetkili serviste.

aslında bakım fiyatlarının yazıldıgı bir konu vardı ama bulamadım.

liste şöyle

standart bakım dizel araçlar (dizel yazmasının önemli olmadıgı ve aynı fiyat oldugu söylendi???)
s/t polen filtresi tümü 
fren balata temizleyici (500ml)
filter - hava (eleman) 
tapa: karter yagı boşaltma
filtre - yag (efl600)
ateşleme bujisi 4adet 
filtre polen (birinci sırada polen vardı zaten?????)
sw30 motor yagı  
oto cam suyu 1lt 

kdv'si işçiliği indirim derken fatura tutar
polen filtresi neden iki kez yazılmış anlamadım??
sonra farkettim ki belirtmiş oldugum bir iki problemi çözmemişler.
iki gün sonra müşteri hizmetleri aradı kaç puan verirsiniz diye.
bende gerekeni söyledim hemen yeni bir randevu yazdılar. bakalım hallolacakmı??
bundan sonra bu tür servislere gitmeme düşüncem daha da pekişmiş oldu..

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci
10 gün önce bende c_max'a 30,000 bakımı yaptırdım yetkili serviste.

aslında bakım fiyatlarının yazıldıgı bir konu vardı ama bulamadım.

liste şöyle

standart bakım dizel araçlar 71,5 tl (dizel yazmasının önemli olmadıgı ve aynı fiyat oldugu söylendi???)

s/t polen filtresi tümü 22 tl

fren balata temizleyici (500ml) 5,56 tl

filter - hava (eleman) 22,34 tl

tapa: karter yagı boşaltma 2,93 tl

filtre - yag (efl600)(+zh/s 16/17) 7,85 tl

ateşleme bujisi 4adet 14,88 tl

filtre polen 46,36 tl (birinci sırada polen vardı zaten?????)

sw30 motor yagı (varil) 67,5 tl

oto cam suyu 1lt 6,39 tl (piyasada 3lt bu fiyata)

polen filitresi birincisi sökme takma işçiliği s/t

ikincisi parça

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Çağlar Bayur

Otosan kutusu içinde satılan filtrelere parmak sürülür, sonra orjinal motorcraft filtreye parmak sürülür, yağlanma hissi alınır, farkı burada. Zaten Orjinal parça tanımı bile hala yapılamadı güzel ülkemde.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İlke Demir

benim de 30bin bakımı yaklaştı.araç 2008 fiesta benzinli.servis 190 tl fiyat verdi,garanti bitti diye biliyorum servise gitmeye gerek var mı yoksa özel servise mi gideyim?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hamit Sakarya

Merhaba arkadaşlar.Aracım 2009 focus benzinli 20000km de 15000km bakımı gecen sene yapılmış.Şimdi yıllık bakımını yaptıracam.Ankaradaki servisleri aradım 220 ile 350 arası fiyat veren oldu.Fiyat normal mi sizce.

Yorum bağlantısı
Adnan Salcı
Abi motocraft filtreyi nerde buluruz?

Ford Otosan'ın göndermiş olduğu filitrelerin büyük bir çoğunluğu motorcrafttır. Filitrenin üzerinde de yazar zaten :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Özkan Yenigün

,bende 30 bin bakımını yaptıracam ama benim ki 4000 km geçti sıkıntı yaratacaklar ilerde bişe olsa ama ne yapim şartlar ole gerektirdi olan oldu...(15 bin bakımı da 23 binde olmuştu.) 240 ile 270 lir arası diolar 30 bin bakımı için...Normal mi acaba fiyat yaptıran arkadaşlar varmı????

Yorum bağlantısı
Guest Ramazan Demir

Gayet normal, standart bakım yaparlarsa eğer. Genelde sizin isteklerinize göre (polen filtresi değiştirilsinmi?vb.) hareket ediliyor. Değişmesi gereken polen filtresi değişmeye biliyor. 270 lira olan stanndart bakım ücreti polen filtresi değişmeden yapılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
(düzenlendi)

Dizel nazlıdır, yakında motoru kucağınıza alırsınız.

Umarım 2.el olarak sattığınızda bu kusurları da müşteriye belirtirsiniz, ciddi ihmal etmişsiniz, benzinli olsa farketmez ama dizelde yaptığınız çok sakıncalı.

Garantiniz artık geçersiz...

İleride maalesef daha masraflı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz, kendinize ve milli servete yazık...

İmla hatalarını da aceleyle yazmanıza bağlamak istiyorum...

tarihinde Adem Cengiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün
Dizel nazlıdır, yakında motoru kucağınıza alırsınız.

Umarım 2.el olarak sattığınızda bu kusurları da müşteriye belirtirsiniz, ciddi ihmal etmişsiniz, benzinli olsa farketmez ama dizelde yaptığınız çok sakıncalı.

Garantiniz artık geçersiz...

İleride maalesef daha masraflı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz, kendinize ve milli servete yazık...

İmla hatalarını da aceleyle yazmanıza bağlamak istiyorum...

Aynen öyle...Garanti gerçekten de geçersiz mi şimdi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...