İçeriğe Yönlendir

Trend Focus'a Hız Sabitleyici (Cruise Control)

Özgür İncigülcan

Recommended Posts

Hasan Aydınlı
(düzenlendi)

Direksiyonu ford cıkmacısından almadım tabiki adamlar işi biliyor.sıfırının yarı fiyatına satıyorlar.direksiyonu ikitelli airbag tamircisinde buldum.eski direksiyonu verdim 100 tl verdim bir de :D serviş işi kimse doğru duzgün bilmiyor.ben açtırmaya para vermedim. arkadaşlar sağolsun.bence hepinizin denemesi gereken bir konu.olmassa bile gösterişli bir direksiyon ve deri oluyor.

tarihinde Hasan Aydınlı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Yusuf Ziya Deniz

Öncelikle merhabalar foruma bir kaç gün önce katıldım.Forumda gördüğüm kadarıyla trend aracına hız sabitleyici taktıranlar olmuş. Ben de biraz araştırmalarım sonucunda hız sabitleyici özelliği olan bir direksiyon simidi buldum.Forumda okuduğum kadarıyla direksiyon değişip gem modülünde aktifleştirme gibi bir işlem sonrası hız sabitleyici aktif oluyormuş. Yalnız bu işlemi yetkili birkaç ford servisine sordum fakat kimsenin böyle bir şeyden haberi olmadığını gördüm.Acaba bu işlemi İstanbulda yaptırabileceğim bildiğiniz bir servis veya usta var mı?

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Verdiğiniz linki inceledim fakat bu işlemi yapabilecek kadar bir teknik bilgim yok maalesef.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

İstanbul'da Osman Usta var. Çağlar Bey'den bilgi alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benzer konu vardı sanki?

GEM modülünde CC fonkisyonu var ise aktive ediliyor, yeniden program yükleyen de varmış ama ben görmedim.

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Çağlar Bey konuyu buradan öğrendim.Daha önceden böyle birşeyin yapıldığını bilmiyordum.Fakat ben Tekirdağda oturuyorum.Buranın ford servisi böyle bir işlem yapmayı kabul etmedi ondan dolayı bu işi daha önceden yapmış veya yapabilecek yakın bir şehirde bir servis arıyorum.Önerebileceğiniz bir yer var mı?

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

İstanbulda önerebileceğiniz bir yer var mı Çağlar Bey?

Yorum bağlantısı
Ahmet Coşkun 2
(düzenlendi)

çağlar bey siz genel olarak verin mesela biz cruise kontrol direksiyonu alıp gidelim kalanı sizi tanıdık usta yapsın boyle bir yer varmı ?

bu arada ıds nedir ?

tarihinde Ahmet Coşkun 2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

montaj mı, Ids için mi?

Hem montaj hem de aktifleştirme

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Şimdi benimde canım çekti :)

Temiz bir direksiyon bulsam da bende bu işe girişsem...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur Urhan
(düzenlendi)

Trend focusa hız sabitleyici konusunda uzun süredir araştırma yapıyorum kısmen de ilerleme sağlamış bulunuyorum. Forumda bu konu başlığında birçok yazı olsa da teknik anlamda detaylı bilgiler olmadığı için bu konu başlığını açtım. Umarım Faydalı olur.

Öncelikle aracımız hız sabitlemeye uygun mu? Onunla başlamak lazım. Bir dizi kontrolden sonra işin kapsamı ve maliyeti konusunda fikir sahibi olacaksınız. Bu nedenle (benim gibi) direksiyon falan alarak işe başlamak yerine bu kontrolleri yaparak işe başlayalım.

Kontrollerin bir kısmı teknik bilgi gerektirmektedir.

1. Aracımızın fren pedalını kontrol ediyoruz. Resimde görülen bir mavi bir de siyah soket olmalı. (iyice eğilmemiz lazım görmek için)

E6OGvW8.jpg

2. Aracımızın debriyaj pedalını kontrol ediyoruz. Resimde görülen bir siyah soket olmalı.

eVeMlJm.jpg

3. sırada kontrol etmemiz gereken yer direksiyonun altında olduğu için bazı bölümleri sökmemiz lazım. Bunun için ağzı orta boyutta bir düz tornavida ve 2.5 mm yıldız alyan tornavidaya ihtiyaç var.

Direksiyonu yarım tur çeviriyoruz. Resimde olduğu gibi düz tornavidayı tırnaklara tutturup göstergeler tarafındaki kapağı yukarı doğru çıkarıyoruz.

7dEIKZB.jpg

nlBHfkV.jpg

Sonrasında radyo kumandasının far anahtarına doğru olan arka kısmındaki delikten tornavidayı sokup iterek kumandayı çıkarıyoruz. Kablo klipsini çıkararak bir kenara koyuyoruz.

Daha sonra direksiyon ayar kolunun olduğu kapağı çıkaracağız 2.5 mm lik yıldız aylan tornavida ile bu kapakta bulunan iki delikteki vidaları söküyoruz. Deliklerin biri ayar kolunun üst kısmında diğeri koldan aşağıda.

Kapağı tam çıkarmadan da gerekli kontrolü yapabiliriz. Kontağın biraz solunda resimde görülen soket var. Burada 6 adet kablo olmalı. Eğer kablo 4 adetse tesisatınızda eksiklik var demektir. Hız sabitleme için bu soketten gem modülüne hat çekilmesi lazım. Kablo çekme işlemi maliyeti arttıran ve ciddi profesyonellik gerektiren bir işlem.

c8DrIXr.jpg

Araçlarda farklı özellikteki gem modülleri takılı. Şu ana kadar edindiğim bilgilere göre gem modülünün parça numarası “dc” ile bitiyorsa kesinlikle hız sabitlemeye uygun. Diğer harf gruplarıyla biten modüllerin uygun olup olmadığını araştırıyorum bilgi aldıkça buradan açıklayacağım.

Son olarak gem modülünün soketini kontrol edeceğiz. Bir önceki kontrolde beyaz ve kahverengi kablolar varsa zaten sokette de vardır ama biz gene bir bakalım.

Torpido gözünün altında gem modülü var beyaz renkli. Bunu çıkaracağız. İki tane küçük siyah civatayı çıkarıyoruz. Elle tutulabilecek şekilli ikisi de. Gem modülü aşağıya iniyor. Arka tarafını hafif kaldırıp kendimize çekiyoruz. En solda yer alan ince mavi soketi inceliyoruz. Resimde yer alan ok işaretlerinin olduğu yerlerde beyaz ve kahverengi kablolar var mı diye beyaz ikinci pine bağlı kahverengi ortalarda beyazın pin sırasında değil diğer sırada. Zaten iki sıra var.

sz0OCJr.jpg

Böylece kontrolümüz tamam. Edindiğim bilgileri yayınlamaya devam edeceğim. sorularınızı bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışırım.

tarihinde Mehmet Özyürek tarafından düzenlendi
  • Beğen 16
Yorum bağlantısı
Onur Urhan

Konu eklerken bazı yazı hataları oldu editörlerimiz düzeltirse iyi olur.

Yorum bağlantısı
Onur Urhan
(düzenlendi)

Bahsedilen kontrolleri yaptık hepsi tamam ve gem modülümüz "dc" harfleriyle bitiyorsa direksiyonu takıp bilgisayarla ayar işine girişebiliriz. Tesisat eksikse öncelikle eksik kablolar çekilmeli.

Buradan hız sabitlemeli aracı olan arkadaşlar gem modüllerinin parça kodunun son harf grubunu bizimle paylaşırlarsa hangi modüllerin uygun olduğuna dair bir bilgi havuzu oluşturabiliriz.

Parça kodu gem modülünün ön tafaında bilgisayar baskısı şeklinde plastiğe yazılmış. Yani etikette değil gövdede.

4M5T-14A073-DW gibi bir kod

tarihinde Onur Urhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Bu konuyla ben de yakından ilgileniyorum. Fakat benim aracım 2009 olmasına rağmen bugün götürdüğüm yetkili servis tesisatın eksik olduğunu söyledi. Direksiyonda 4 kablo varmış.6 kablo olması gerekiyormuş. Bu aşamada kaldım. Bundan sonra ne yapılabilir bilemiyorum. Bu konuyla ilgili profesyonel yardım gerekiyor. Acaba İzmirdeki Ustaeller servisi bu tesisatı çekebiliyor mu bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Onur Urhan
(düzenlendi)

Bu konuyla ben de yakından ilgileniyorum. Fakat benim aracım 2009 olmasına rağmen bugün götürdüğüm yetkili servis tesisatın eksik olduğunu söyledi. Direksiyonda 4 kablo varmış.6 kablo olması gerekiyormuş. Bu aşamada kaldım. Bundan sonra ne yapılabilir bilemiyorum. Bu konuyla ilgili profesyonel yardım gerekiyor. Acaba İzmirdeki Ustaeller servisi bu tesisatı çekebiliyor mu bilen var mı?

Bu işlem çok karmaşık bir işlem değil aslında ama soketlerde uygun pinler boş olduğundan biraz zor bir iş. Lehimleme falan yapılamaz. İnce bir işçilikle halledilebileceğini düşünüyorum.

Hat çekildi diyelim peki ya gem de uygun değilse? Bu kez gem modülünü değiştirmek lazım iş iyice uzuyor ve masraf artıyor.

Bazı araçlarda direksiyon + programla biten iş bazı araçlarda tesisat+ direksiyon+gem+programa kadar varabilir.

Yorum bağlantısı
Burak Bilgin

Bu konuyu takipteyim araçlarında hız sabitlemesi olanlarda bu konuda bize yardımcı olursa çok daha iyi noktalara gidilebilir...

Yorum bağlantısı
Onur Urhan
(düzenlendi)

Bugün 2008 model makyajsız kasa bir hız sabitlemeli collectionun gem modülünün parça kodunu kontrol ettim son iki harf BB şimdilik uyumlu gem sayısı iki oldu DC ve BB ile biten gemler

Yorum bağlantısı
Emre Tutak

Aracımın pedallarındaki kablolar aynı resimdekiler gibi direksiyonun içini açmadım daha ama yakın zamanda ona da bakacağım

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

hız sabitlemeli araçların şase nosu örneği yazarsanız gem modüllerinin numaraları yazabilirim :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

işin ilginci benim baktığım modüllerin başlangışı 7m5t hep :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...