İçeriğe Yönlendir

Hız Sensörü Nerede?

Ersoy Koskuoğlu

Recommended Posts

Ersoy Koskuoğlu

Dün Herford'a gittim. Hız göstergesi ışığının 1/3 kısmı bazen yanmıyordu. Ayrıca zaman zaman hız göstergesiyle beraber km sayacı da çalışmıyordu. Neyse ışığı yaptı elektrikçi arkadaş ama hız sensörünün yerini tam olarak belirleyemedik. Rauf usta tekerden alabilir dedi, nihat usta telefonla şanzımanın içinde bilgisini aldı.Orada yapacak bişey kalmayınca beni ford gürbaşlar'a yönlendirdi, orada murat beyi bulup cihaza bağlıttıracaktım ama murat beyde şanzımandadır sökmemiz lazım deyince kalsın dedim. Bu sorunu yaşayanlar olduğunu biliyorum. Acaba bu sorunun başka sebep ve çözüm yolları varmı?

Benim araçta yolda giderken yapmıyor. Kontağı açtığında ya çalışıyor ya çalışmıyor. Nasıl başladıysa bir sonraki kontak kapatmaya kadar öyle gidiyor. Hata uyarısı almıyorum. Stop etme olayı kayınpeder de 1 hafta kalmıştı araba o esnada 1-2 defa yapmış ama ben her gün 70-150 km arasaı yol yapıyorum hiç yaşamadım. Arabayı çalıştırdığımda en son ABS ışığı sönüyor. Rölanti ayarsızlığını 1 kere gösterge çalışmıyorken yaptı. Ayrıca dün yaptırdığım hız göstergesi ışığı gece bu sorunu yaşadığımda tekrar gitti sonra düzeldi. İzlenimlerim bunlar.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

mk2 mondeodan şanzımanın ön panjura yakın olan tarafında idi.

Yorum bağlantısı
Ersoy Koskuoğlu

Bugün biraz daha kurcaladım ve ABS ışığının geç söndüğü zaman oluyor! Aynı zamanda bir kısmı yanmayan gösterge ışığıda bunlarla beraber hareket ediyor. Yani arabayı çalıştırırken eğer ABS ışığı geç sönerse dijital km göstergesi, yol bilgisayarı, analog km göstergesi ve onun 1/3 kısmındaki ışık çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

sorunun ne olduğunu tam anlıyamadım

bahsettiğiniz arızayı ABS den yada gösterge saatinden CAN iletişim kablolarından yada şanzumanın içerisindeki

kilometre hız bilgisini okuyan senörden yapabilir incelemek lazım

eğer vaktiniz varsa buyrun gelin beraber inceliyelim arızayı

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Erhan Erbek

İyi aksamlar ayni sorunla ben ugrasiyorum suan soruna bir care bulunabildimi.

Yorum bağlantısı
Erhan Erbek

Benim sorunum hiz gostergesi hic hareket etmiyor km re sayaclari ----gibi oldu arac otomatik oldugu icin vites gecisleri sert bir hal aldi arti triptonik kismiyla vites yukseltmiyor.

Yorum bağlantısı
Yusuf Sultan Kara

merhaba benimde abs ışığı ile bir sorunum vardı. sorunum sigorta kutusunun su almasıydı.

ön cam benden önceki sahibi tarafından yetkili serviste değiştirilmesine rağmen sol üst direk köşesinden su alıyordu. buradan sigorta kutusuna inmiş oksitlenme yapmıştı.

sigorta kutusunu söktük güzelce tiner ile yıkayıp temizledik bütün elektronik arızalar gitti.

ayrıca mondeolarda kronik polen filtresinden su alma problemi vardır. araç bu kısımdan su aldığında beyin (gem modülü) torpidonun altında olduğundan nemlenme ile bağlantılı oksitlenme oluşmuş olabilir.

malum yağmurlar çoğaldı ve mondeolar su almaya çok müsait araçlar ve bu su sıcakla buhara dönüşüp nemleme yapıyor araç içerisinde sonuçta bağlantı noktalarında oksitlenme. bu dediğim bölgeleri öncelikle kontrol ettirmeni öneririm.

Yorum bağlantısı
Erhan Erbek

merhaba benimde abs ışığı ile bir sorunum vardı. sorunum sigorta kutusunun su almasıydı.

ön cam benden önceki sahibi tarafından yetkili serviste değiştirilmesine rağmen sol üst direk köşesinden su alıyordu. buradan sigorta kutusuna inmiş oksitlenme yapmıştı.

sigorta kutusunu söktük güzelce tiner ile yıkayıp temizledik bütün elektronik arızalar gitti.

ayrıca mondeolarda kronik polen filtresinden su alma problemi vardır. araç bu kısımdan su aldığında beyin (gem modülü) torpidonun altında olduğundan nemlenme ile bağlantılı oksitlenme oluşmuş olabilir.

malum yağmurlar çoğaldı ve mondeolar su almaya çok müsait araçlar ve bu su sıcakla buhara dönüşüp nemleme yapıyor araç içerisinde sonuçta bağlantı noktalarında oksitlenme. bu dediğim bölgeleri öncelikle kontrol ettirmeni öneririm.

bugun bır kaac yerle gorusdum vss sensor hatası vermıs arac  bu sensorde sanzuman ıcınde oyuzden sanzuman ınecek.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Erhan Erbek

Arkadaslar vss hiz sensoru sorunu cozuldu acdigim konuya olayi yazdimm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Sorunun çözümü ile ilgili sayfanın linkini vereydiniz eyiydi :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...