İçeriğe Yönlendir

Nasıl Yaptım? (cila)

Kenan Bayrak

Recommended Posts

Kenan Bayrak

Merhabalar;

2005 model focus siyah coupe aracımda nçok derin çizikler vardı.

Bende bu hafta sonu koçtaşa gittim ve oradan polisaj makinesi aldım.

Aleti çinde yaptırmışlar ama 2 yıllık bir garanti süresini koçtaş sağlıyor.

Gayet ucuz: 29.90

Link:

http://www.koctas.com.tr/U/PP-NLE-110-W-Po...0-W/44811?R=104

Daha sonra;

En pahalısı en makbuludur diye saçma sapan bir düşünceye kapılarak ve aracıma en iyi layıktır diyerek şu cilayı aldım:

http://www.koctas.com.tr/U/Turtle-Wax-Plat...-ml/49779?R=248

Biraz pahalı:29.90

Daha sonra;

Aracımı yıkattım, sadece dış yıkattım : 5ytl

Toplam 64.80ytl

daha sonra araç kuruduktan sonra bir bez ile bu cilayı sürdüm ve polisaj ile uygulama yaptım. Aldığım spnuç oldukça şaşırtıcıydı.

Şimdi bu basamaklarda amatör bir polisajcı olarak yaptığım hatalar nelerdir? Çiziklerimi gidermek için farklı ne önerebilirsiniz?

2009 model aytozu grisi metalik arabama sizce aynı prosedürü uygulasam mı? Yoksa başka şeyler ilave etsem mi?

Önerilerinizi bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

O cilayı fiyatı düşükken almıştım. Bugüne kadar en memnun kaldığım cila oydu. Onun gibi uzun ömürlü koruma yapan denk gelmedi. Fiyatı yüksek daha ucuz cilalara yöneldim. Arabamı ilk aldığımda bende o cilayı almıştım.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Bu makine gerçekten çalışıyormu ? Eğer işe yarayacak bişeyse hemen alıyorum. Sadece internettemi var yoksa burdaki koçtaşa gitsem bulurmuyum acep ???

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

siyah vasıtaya yaptıktan sonra, gri daha kolay. güneşte boya üzerinde dairesel hareler oluşmadı ise sorun yok.

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

bu çok ucuzmuş 300TL ye de bu cihazlardan olduğunu düşününce insan şüphe ediyor

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

bu tip makineler den fazla medet ummayın ben aldım elle daha iyi oluyor biraz paraya kıyıp devir ayarlı makıneler daha iyidir

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Tüm koçtaşlar da var..Üstelik orada deneme de yapabiliyorsunuz.Ben geçen gün bakmıştım fiyatına göre bence oldukça iyi.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

o makineyi pazar günü bende denedim koçtaşta, bana devri çok yüksek gibi geldi, geniş oval çizeceğine sanki titreşim yapıyor gibiydi. oradaki kaportada denedim iş görür ama elle yapmak en güzeli

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Kenan Bey,sizin çizikler ne derinlikte bilmiyorum ama, kılcal dairesel çizikler varsa giderebildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bende geçen cumartesi pazar giriştim bu işe :p Burdaki koç taşta turtle wax kalmamış. Tekzenden sonax çizik giderici güçlü cila 6-7 lira (250 ml) sonax parlatıcı cila 6-7 lira (250 ml) aldım Kipadan cila uygulama seti aldım (sünger ve 2 tane bez küçük yuvarlak) Biraz mikro fiber bez felan aldım. yıkadım uyguladım. İlk defa olduğu için biraz acemiydim :good1: Farın tekine cila gelmiş :p Heralde önümüzdeki ayda farlara girişirim :p

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Ben cilayı yıllarca pamukla yapmıştım. Pamukla boyaya yedirip, sonra başka bir pamukla siliyodum. En son da tertemiz bir pamukla iyice parlatıyodum. Harika oluyodu valla.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bende geçen cumartesi pazar giriştim bu işe :p Burdaki koç taşta turtle wax kalmamış. Tekzenden sonax çizik giderici güçlü cila 6-7 lira (250 ml) sonax parlatıcı cila 6-7 lira (250 ml) aldım Kipadan cila uygulama seti aldım (sünger ve 2 tane bez küçük yuvarlak) Biraz mikro fiber bez felan aldım. yıkadım uyguladım. İlk defa olduğu için biraz acemiydim :p Farın tekine cila gelmiş :p Heralde önümüzdeki ayda farlara girişirim :p

Maaşallah gezmedik yer kalmamış :good1:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

realr e carefoura da gidecektim de tekzende ucuzu her şeyi bulunca :good1: daha kasmadım.

Yorum bağlantısı
Sergen Kesgin

bendede aynı cıladan var turtle vax koctasdan almıstım etkisi baya uzun sürüyor gerçekten,ılk once süngerle cilayı yayıorum güzelce aracın üstüne,sonra bez ile üstünden geçiyorum sonuç mükemmel oluyor

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

formula1 in şu ürünü var

209404_83efd686.jpg

kullanımı inanılmaz pratik. bi bezle sürüyorsun. 5dk kurumasını bekliyorsun, sonra temiz bezle parlatıyorsun. hem kılcal çizikleri gideriyo , hemde aracın üstünde ince bi tabaka oluşturuyo, uzun süre toz, kuş pisliği v.s. yapışmıyo araç oırıl pırıl duruyo. fiyatını hatırlamıyorum ama pahalı bişi değildi. kesinlikle tavsiye ederim. eski aracım lacivertti, yıkamaktan bıkmıştım. bunu kullandıktan sonra haftada bir su tutuyodum. 15 günde bir yeniliyordum. evdeki pc de aracın kullanımdan sonraki resimleri duruyorsa ekliyim buraya.

http://formula1wax.com/html/rubbingCompounds.htm

Yorum bağlantısı
Onur Demir

O makineler boyanın içine etmesin ve Dairesel çizik mizik yapmazsa sorun yok. Yoksa bende ilk pamukla uygulayıp sonra temiz pamukla silenlerdenim.

Çağlar Abi. Bizim kullandığımız cila m66 imiş. Bizdeki ufak tüplerde adamların kolaylık olsun diye içine doldurdukları tüplermiş. Bu tüplere 5TL fark ödüyormuşuz meğer. o farkı ödemeden (başka bir kaba koyarak) Geçen haftasonu yarım kilo aldım 20TL ye.

Yorum bağlantısı
Burak Yerlikaya

Arkadaşlar bahsettiğiniz polisaj makinesi adı üstünde polish yani polisaj yapmak için kullanılır. Cila dediğiniz yani wax elle sürülür daha iyi sonuç alırsınız. Polish ürünlerin aşındırıcı özelliği vardır waxlar gbi değildir. Her polish in farkılı aşındırıcı özelliği olup farklı derinliklerdeki çizikler için uygulanır ve çizikleri el ile yok etmek zor olduğundan polisaj makinesi kullanılır. Yazılarımı ukalalık olarak algılamayın iyiliğiniz için konuşuyorum. Zira waxları el ile uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız. Saygılar...

Yorum bağlantısı
Kenan Bayrak

Açıkçası siyah renkli arabamda çok fazla çizik vardı, dairesel kılcal çizikler bu cilalama sonrası kaybolmadı ama uzaktan bakıldığında yanlış anlamayın ama sıfır araba almış gibi araba parlıyordu. Bence bu polisaj makinesi alınabilecek bir makine, ha derseniz ki ben sizin gibi üşengeç değilim, güçlü biceps-triceps kaslarım var, o zaman ellede uygulanabilir sanırım, hiçbirşey demiyorum.

Size sormak istediğim bu ciladan farklı olarak bu siyah aracıma başka birşey ne uygularsam bu çiziklerden kurtulabilirim?

Birde 7 aylık olan gri aracıma sadece bu cilayı mı uygulayayım? yoksa başka birşey de uygulamamı önerir misiniz?

Saygı ile

Not: Polisaj makinesini daha önce izmir bornova 3. sanayideki koçtaşa sordum ancak orada kalmamış bende üşenmeyip mavişehire gidip oradaki koçtaştan aldım. Orada da 3 tane kalmıştı. Sanırım çok satıyor.

Yorum bağlantısı
Burak Yerlikaya
Açıkçası siyah renkli arabamda çok fazla çizik vardı, dairesel kılcal çizikler bu cilalama sonrası kaybolmadı ama uzaktan bakıldığında yanlış anlamayın ama sıfır araba almış gibi araba parlıyordu. Bence bu polisaj makinesi alınabilecek bir makine, ha derseniz ki ben sizin gibi üşengeç değilim, güçlü biceps-triceps kaslarım var, o zaman ellede uygulanabilir sanırım, hiçbirşey demiyorum.

Size sormak istediğim bu ciladan farklı olarak bu siyah aracıma başka birşey ne uygularsam bu çiziklerden kurtulabilirim?

Birde 7 aylık olan gri aracıma sadece bu cilayı mı uygulayayım? yoksa başka birşey de uygulamamı önerir misiniz?

Saygı ile

Not: Polisaj makinesini daha önce izmir bornova 3. sanayideki koçtaşa sordum ancak orada kalmamış bende üşenmeyip mavişehire gidip oradaki koçtaştan aldım. Orada da 3 tane kalmıştı. Sanırım çok satıyor.

Kenan bey kılcak çizikler kaybolmaz çünkü kullandığınız ürün cila yani wax bu ürünün sadece parlatma ve koruma görevi var. Buda elle uygulanıyor tüm arabaya daireler halinle ince tabakalarla krem sürermiş gbi sürüp 10 dakika kurumasını bekleyip ardından bol tüylü bir havlu bezle silmek pek kas gücü gerektirmiyor bence. Çünkü wax el pedi ile uygulanır. Dairesel çiziklere gelince onlara polish lazım yani pasta. Bu pastaların aşındırıcılık dereceleri war yani cizikler derin değil ise en az aşındırıcı olan işinizi görücektir. Yok derinlik fazla ise aşındırıcılığı fazla olan lazımdır. pastaların aşındırıcılıkları numara numara ilerliyor fakat bunun için adındanda anlaşıldığı üzere (polish) bir polisaj makinesine ihtiyaç war. sadece cila olan ürünler yepyeni arabaya bile uygulanır çünkü sadece parlatma ve boya koruma özelliği wardır gerçi bazılarının içinde çok az miktarda pasta bulunuyor.

Yorum bağlantısı
Kenan Bayrak
Kenan bey kılcak çizikler kaybolmaz çünkü kullandığınız ürün cila yani wax bu ürünün sadece parlatma ve koruma görevi var. Buda elle uygulanıyor tüm arabaya daireler halinle ince tabakalarla krem sürermiş gbi sürüp 10 dakika kurumasını bekleyip ardından bol tüylü bir havlu bezle silmek pek kas gücü gerektirmiyor bence. Çünkü wax el pedi ile uygulanır. Dairesel çiziklere gelince onlara polish lazım yani pasta. Bu pastaların aşındırıcılık dereceleri war yani cizikler derin değil ise en az aşındırıcı olan işinizi görücektir. Yok derinlik fazla ise aşındırıcılığı fazla olan lazımdır. pastaların aşındırıcılıkları numara numara ilerliyor fakat bunun için adındanda anlaşıldığı üzere (polish) bir polisaj makinesine ihtiyaç war. sadece cila olan ürünler yepyeni arabaya bile uygulanır çünkü sadece parlatma ve boya koruma özelliği wardır gerçi bazılarının içinde çok az miktarda pasta bulunuyor.

Burak Bey el pedi ile uygulandığını bilmiyordum. Bundan sonra elimle mi uygulamamı önerirsiniz yoksa polisaj makinesiyle mi uygulama mı önerirsiniz?

Peki cilayı uyguladım şimdi, öncelikle pastayı en erken ne zaman uygulayabilirim?

Önce pasta uygulayıp sonra yıkatıpta mı cila uygulayayım yoksa yıkatmama gerek yok mu?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Dönmez

7 aylık arabaya bence bişey yapmayın.bırakın bi iki sene geçsin.birde firçasız yıkatırsanız çok bişey olmaz boyanıza.

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

bu çizik gidericileri belirli bölgelere mi uyguluyorsunuz yoksa arabanın tamamına mı ?

Yorum bağlantısı
Kenan Bayrak

2009 model arabama da uyguladım sonuçlar çok güzel oldu açıkçası

ama polisaj makinesiyle deil

el ve bez ile uyguladım...

bence burada en önemli nokta bir maske takmanız gerekli

gerçekten ağır maddeler var içinde

uygulama sonrası biraz başı ağrıdı ve sersemledim.

bundan sonra maskesiz kesinlikle uygulama yapmıcam, sizde yapmayın diye tavsiye ederim

ama ben bir soruma yanıt alamadım...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cömert Yücesel

ilk müsait zamanda cila yapmak istiyorum.

ama takıldığım birşey var cilayı pamuk ile sürüp ne kadar süre beklemek lazım

mantıken yemesi gerekir fakat bende ÇBS Belco cila var

üzerinde cilayı sürün ve kurumasını beklemeden temiz bir bez ile parlatın diyor kullanım şeklinde

aklım karıştı ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...