İçeriğe Yönlendir

Nasıl Yaptım? (cila)

Kenan Bayrak

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Cilanın kuruması beklenir... Kurumazsa araçtan temizlenmez zaten...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Cila işi karışık iştir, Turtle Wax Platinum pasta değildir sadece cila katkılı wax yani koruyucudur, bunu sürerken tek yönde bastırmadan yedirmeden tek sefer ve çook ince sürüp kuruyunca silsenizde işe yarar, wax ların dairesel hareketle uygulanmasına bastırılmasına gerek yoktur, ben arabayı aldığımdan beri bunu kullanıyorum, bana göre 2 marka avar, yabu Platinum turtle wax yada meguiars nxt, bunların dışındakilerde iyi sayılır ama kalıcılık ve etki olarak bunlar çok iyi, NXT 70 tl lik fiyatıyla uçuk, platinum alın 4 ayda bir kullanın ve her 2 yıkamada birde hızlı cila kullanın, yıllarca başka bişey yapmanıza gerek kalmaz, ne harelenme ne de başka bişey olmaz, her yıkamada da cilalı turtle wax zip şampuan kullanırsanız sonuç mükemmel olur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Bende ilk cila olarak 1 numaralı cilayı denemiştim, onun üzerine 2 numaralı cilayı denedim. Fakat aralarınd ciddi farklar var. 1 numaralı çok daha uzun süreli koruma sağlıyor. 2-3 kat daha uzun süre gidiyor. 2 numarada iyi fakat etkisi çok çabuk geçiyor. Elimde 2 numaradan var, bitsin diye ayda bir arabaya atıyorum. Akrabalardan gelenlerin arabasına atıyorum, bitirmeye çalışıyorum :D

Bu arada cilayı ince sürünce silme işi çok kolaylaşıyor. Kalın sürmenin bir extrası yok. Kuruyup boşa gidiyor. Cila kutusunun kapağını dolduruyorum, elimde pamuk ile ince ince sürerek geziyorum. Pamuğa damla damla damlatarak sürüyorm. Komple arabayı max 4 kapak cila ile bitiriyorum. 1 kapak cila ile ön kaputu tamamen bitirip tavanın yarısına geliyorum. Önemli olan pamuğa damlattığınızda onu hızlıca arabanın üzerine sürerek yaymak. Yavaş olursanız kurur ve daha az bölge yaparsınız. Pamuk üzerine damlattığım 1-2 damlayı aşağı yukarı 20cm x 20 cm bir alana dağıtıyorum.

Makina ile silme işinden vazgeçtim. Ufak bir bölgeyi makine ile sildim, kolay oluyor ama ondn sonra üzerine projeksiyon ile ışık tuttum ve dikkatlice inceledim. Makina ile silindiğinde çok ince, zor görünen kılcak cizikler oluşuyor. Aynı bölgeyi tekrar cilaladım ve el ile yumuşak bezle sildim, cizikler gitti ve yüzey su ile kaplanmış gibi parlamaya başladı. Uğraştırıyor ama en iyisi el ile.

1numara

1000064959.jpg

2numara

otm094026.jpg

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bu iş için yuvarlak sarı pedler var onlarla çook kolay oluyor, komple wax lama 30dk. sürüyor, buna parlatma falan dahil, fiesta ufak bu yüzden hemen yapıyorum, arada aklıma eserse yorulmadıysam wax tan sonra 2 saat bekleyip üstüne TW Gloss Guard cila koruyucu sertleştirice atıyorum cillop oluyor, geçen meguiars trim detailer denedim, gayet güzel parladı fakat önceden kullandığım TW F21 süper protectant UV bakım sütüde aynı etkiyi veriyor, üstelik UV korumalı, alacak olursanız size fikir vermesi açısından yazdım, pahalı maddelere ille almaya gerek yok, aynı işi Turtle Wax da ucuza görüyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bana antistatik etkisi olan cila lazım. Çok araştırdım ama bulamadım. Antistatik etkili torpido havlusu var, sildiğimde 1-2 hafta hiç toz tutmuyor. Keşke öyle bir cila olsa.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Eh artık bırak birazda toz olsun kirlensin daha orjinal cilası duruyor senin arabanın, arabayı çıkarda biraz hava alsın dura dura paslandırıcaksın vallahi :unsure2:

Yorum bağlantısı
Emre Güneş
(düzenlendi)

1-Turtle wax ın ürünü aşındırıcı değildir.Wax dır.Sadece arabaya boya koruması sağlar ve parlatır.

2-Yıkama çiziği dediğimiz hafif dairesel çizikler için Autoglym SRP veya Menzerna 203S önerebilirim.Bunları elle uygulamada %50-70 başarı,makina ile uygulamada ise mükemmel sonuç alırsınız.

3-Bu tarz çizikler için polisaj düşük devirlerde yapılır.1000-1500 devir gibi.makinanın devir ayarı olması gereklidir.Öteki türlü fazla ısınma yapabilir ve hatta verniği bile yakabilirsiniz.

4-Polisaj işi çok basit bir iş değildir.Uygun ürünü-uygun sürede kullanmanız gereklidir.

5-Antistatik özellikli cila bulamazsınız.ister istemez toz toplanır arabada.Var olduğu söylenen ürünlerden kullananlardan da kesinlikle %100 olumlu görüş duymadım.

6-İyi bir wax istiyorsanız FK1000P,Collinite gibi ürünleri denemelisiniz.Türkiye de bulunmuyorlar ,bu işi profesyonel yapan shinerama gibi sitelerden temin edebilirsiniz.Bunlar dünya piyasalarının yıldız waxları fiyatları da 50 tl civarlarında yabancı sitelerde.Birde oralardan fiyatlara bakıp aslında ne uyduruk ürünlere ne paralar verdiğimizi görebilirsiniz.Öyle ÇBS alın süperdir lafı eden sanayi ustalarını da dinlemeyin.Arabanıza gerçek değeri verin.

7-Cila çok ince tabaka halinde sürülür.Kalın sürmek sadece ürünün boşa kullanımını sağlar.Zar gibi süreceksiniz. ,cila türüne göre de 15 dakika-30 dakika kadar beklenir ve iyi bir Mikrofiber bez ile parlatılır.

8-Cila işini üstübü,pamuklu bez ile falan da yapmamanız iyi olur.Mequiars ın sarı pedlerini alın 4-5 Tl falan 2 tanesi.Çok iyi peddir.Wax atarken rahat edersiniz.

tarihinde Emre G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
1-Turtle wax ın ürünü aşındırıcı değildir.Wax dır.Sadece arabaya boya koruması sağlar ve parlatır.

2-Yıkama çiziği dediğimiz hafif dairesel çizikler için Autoglym SRP veya Menzerna 203S önerebilirim.Bunları elle uygulamada %50-70 başarı,makina ile uygulamada ise mükemmel sonuç alırsınız.

3-Bu tarz çizikler için polisaj düşük devirlerde yapılır.1000-1500 devir gibi.makinanın devir ayarı olması gereklidir.Öteki türlü fazla ısınma yapabilir ve hatta verniği bile yakabilirsiniz.

4-Polisaj işi çok basit bir iş değildir.Uygun ürünü-uygun sürede kullanmanız gereklidir.

5-Antistatik özellikli cila bulamazsınız.ister istemez toz toplanır arabada.Var olduğu söylenen ürünlerden kullananlardan da kesinlikle %100 olumlu görüş duymadım.

6-İyi bir wax istiyorsanız FK1000P,Collinite gibi ürünleri denemelisiniz.Türkiye de bulunmuyorlar ,bu işi profesyonel yapan shinerama gibi sitelerden temin edebilirsiniz.Bunlar dünya piyasalarının yıldız waxları fiyatları da 50 tl civarlarında yabancı sitelerde.Birde oralardan fiyatlara bakıp aslında ne uyduruk ürünlere ne paralar verdiğimizi görebilirsiniz.Öyle ÇBS alın süperdir lafı eden sanayi ustalarını da dinlemeyin.Arabanıza gerçek değeri verin.

7-Cila çok ince tabaka halinde sürülür.Kalın sürmek sadece ürünün boşa kullanımını sağlar.Zar gibi süreceksiniz. ,cila türüne göre de 15 dakika-30 dakika kadar beklenir ve iyi bir Mikrofiber bez ile parlatılır.

8-Cila işini üstübü,pamuklu bez ile falan da yapmamanız iyi olur.Mequiars ın sarı pedlerini alın 4-5 Tl falan 2 tanesi.Çok iyi peddir.Wax atarken rahat edersiniz.

+99

Yorum bağlantısı
Yavuz Gürbüz

Emre sen de İrfan Hocanın müridi misin yoksa?

Yorum bağlantısı
Emre Güneş
Emre sen de İrfan Hocanın müridi misin yoksa?

Evet.İrfan Hocamız sağolsun bildiği herşeyi paylaşır.Bizde bayağa şey öğrendik sayesinde.

Yorum bağlantısı
Yavuz Gürbüz
Evet.İrfan Hocamız sağolsun bildiği herşeyi paylaşır.Bizde bayağa şey öğrendik sayesinde.

Forever mikropluyuz o zaman... ;) .

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

bunların hepsi iyi güzel hoşta ben antalyada kaportayı soğutamıyorum ki tam soğuduğu saatlerdede hava kararıyor :ninja:

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Bende ilk cila olarak 1 numaralı cilayı denemiştim, onun üzerine 2 numaralı cilayı denedim. Fakat aralarınd ciddi farklar var. 1 numaralı çok daha uzun süreli koruma sağlıyor. 2-3 kat daha uzun süre gidiyor. 2 numarada iyi fakat etkisi çok çabuk geçiyor. Elimde 2 numaradan var, bitsin diye ayda bir arabaya atıyorum. Akrabalardan gelenlerin arabasına atıyorum, bitirmeye çalışıyorum :)

Bu arada cilayı ince sürünce silme işi çok kolaylaşıyor. Kalın sürmenin bir extrası yok. Kuruyup boşa gidiyor. Cila kutusunun kapağını dolduruyorum, elimde pamuk ile ince ince sürerek geziyorum. Pamuğa damla damla damlatarak sürüyorm. Komple arabayı max 4 kapak cila ile bitiriyorum. 1 kapak cila ile ön kaputu tamamen bitirip tavanın yarısına geliyorum. Önemli olan pamuğa damlattığınızda onu hızlıca arabanın üzerine sürerek yaymak. Yavaş olursanız kurur ve daha az bölge yaparsınız. Pamuk üzerine damlattığım 1-2 damlayı aşağı yukarı 20cm x 20 cm bir alana dağıtıyorum.

Makina ile silme işinden vazgeçtim. Ufak bir bölgeyi makine ile sildim, kolay oluyor ama ondn sonra üzerine projeksiyon ile ışık tuttum ve dikkatlice inceledim. Makina ile silindiğinde çok ince, zor görünen kılcak cizikler oluşuyor. Aynı bölgeyi tekrar cilaladım ve el ile yumuşak bezle sildim, cizikler gitti ve yüzey su ile kaplanmış gibi parlamaya başladı. Uğraştırıyor ama en iyisi el ile.

1numara

1000064959.jpg

2numara

otm094026.jpg

gittim aldım 1 numaradan :) hadi hayırlısı :unsure:

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Sedat Can

Bu ürünü bugün uyguladım, hem ucuz (12,5 Tl.), hem gayet güzel. Aracın boyasında parlaklık ve kayganlık hissedilir derecede görülüyor.Denemenizi tavsiye ederim.

60797253.jpg

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Bayram

Arkadaşlar cila ile wax aynı şey herhalde.Peki boya koruma malzemesi nedir?Nerelerden bulabiliriz?

Cila,pasta malzeme olarak bulunabiliyor,boya koruma nasıl temin ediliyor?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Arkadaşlar cila ile wax aynı şey herhalde.Peki boya koruma malzemesi nedir?Nerelerden bulabiliriz?

Cila,pasta malzeme olarak bulunabiliyor,boya koruma nasıl temin ediliyor?

Kaliteli wax , cila boya korumanın temelidir zaten..

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Kaliteli wax , cila boya korumanın temelidir zaten..

Bende meguiars nxt tech wax diye bi ürün var.Birde aynı markanın hızlı cilası var.Bildiğim kadarıyla kaliteli ürün.Şimdi bu ürün boyayı koruyor mu,yoksa sadece parlaklık mı veriyor?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bende meguiars nxt tech wax diye bi ürün var.Birde aynı markanın hızlı cilası var.Bildiğim kadarıyla kaliteli ürün.Şimdi bu ürün boyayı koruyor mu,yoksa sadece parlaklık mı veriyor?

Boyayı korur tabiki.. :bambam3:

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Boyayı korur tabiki.. :bambam3:

200-300'e boya koruma denilerek yapılan işlemde,bu ürünler mi kullanılıyor?Yoksa farklı ürünler mi?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
200-300'e boya koruma denilerek yapılan işlemde,bu ürünler mi kullanılıyor?Yoksa farklı ürünler mi?

Bu tarz ürünler kullanılıyor genelde ama onların işçiliği para tutuyor.. Birde makina ile uyguladıkları için daha farklı oluyor tabi..

Ama ben kendim yapıyorum zevk aldığım için zor gelmiyor.. :bambam3:

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Bu tarz ürünler kullanılıyor genelde ama onların işçiliği para tutuyor.. Birde makina ile uyguladıkları için daha farklı oluyor tabi..

Ama ben kendim yapıyorum zevk aldığım için zor gelmiyor.. :blush:

Valla ben de kendim yapıyorum,cila-hızlı cila-şampuan-lastik parlatıcı(meguiars) ve sonax torpido parlatıcı aldım.Sıcakta biraz zor oluyo ama,keyifli-ekonomik.

Birde hangi sıklıkla yapıyorsunuz?15-20 günde bir cila yapmanın zararı var mı?Pastanın zararlı olduğunu biliyorum da cila için böyle bi durum yok sanırım.

Lastik parlatıcının sık kullanımda zararı olur mu?Çünkü ilk 300-500 mt'de ciyaklama-gıcırtı gibi ses yapıyor.Teşekkürler :lol:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ben senede 2- 3 kez cila yapıyorum sonrasındada her yıkamada sonax hızlı cila kullanıyorum yetiyor.. ( şampuanda cilalı)

Birde Arexons marka sprey cila keşfettik Ayhan Şentürk arkadaşımız önerdi çok güzel bir ürün.. Onuda arada kullanıyorum..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Arexons'un cilalı şampuanınıda tavsiye ederim. Arabayı aldığımdan beri onunla yıkıyorum. Sanki camlarda su itici varmış gibi su tutmuyor. Üstelik camlara ekstra hiç birşey yapılmadı. Kaportayıda koruduğu kesin. Azda olsa cila etkisi var. Arexonsun normal şampuanıda var onunla karıştırmayın. Normal şampuanda sadece WASH yazıyor. Cilalı olanda WASH & WAX yazıyor. Zaten üzerinde Yeni focus resmi var :blush:

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Yeri gelmişken sormak isterim.tüm ürünleri 3M in olan bir yetkili servisde iç dış bakım koruma için (gold bakım) 250 lira uygunmudur?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Almanız gerekenler şunlar, hepsi turtle wax olacak, TW Platinum series yada nano serisi Wax, uygulamak için ped, silmek parlatmak için sonax kırmızı renkli 2 li mikrofiber bez, yıkama için TW Zip wax 1lt. cilalı şampuan ve her 2 yıkamada kullanmak üzre bir Sonax hızlı cila, bunları sürekli kullanın boyanız sürekli iyi kalır, her 3-4 ayda birde Platinum serisi waxı yenileyin tamadır.

Maliyet çok ucuz ve Sonax hızlı cila yaklaşık 6 ay diğerleri ise 3-4 sene rahat dayanır.

Araç içinde kokpit ve tüm deri, plastik aksamdada yine TW F21 süper prtoectant bakım sütü kullanın yeter.

Toplam maliyet 60 tl gibi birşey olur ve yıllarca kullanırsınız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...