İçeriğe Yönlendir

Nasıl Yaptım? (cila)

Kenan Bayrak

Recommended Posts

Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Kılcal çiziğin biraz ötesinde olan, koyu renk arabada beyaz ince cizik olarak görünen, boya üzerinde vernik çizikleri var.

Normalde onları gidermenin yolu pastadır. Pasta çiziği şu şekilde giderir, içindeki aşındırıcılarla boya üzerindeki verniği ciziğin en dip seviyesine kadar aşındırıdır ve çizik kaybolur.

Ama verniğin incelmesi benim istemediğim bir durum ve verniği inceltmeden o çekildeki birçok çiziği kaybetmenin yolunu buldum.

Hepinizin kullandığı sprey cilalar var, ben arexons kullanıyorum. Sprey cilayı herhangi bir ufak kola kapağına sıkın. Kürdanı alın, kürdanın ucunu cilaya sokun ve sonra kürdanın ince ucunu çiziğin icine hafif bastırarak sürün. Yumşayan kürdan asla extra çizmiyor. Kürdanı çiziğin içinde gezdirerek çizik görünmez hale geldiğinde kürdanla oraya damlacıklar halinde bastımadan cila bırakın. Yani ciziğin üzerinde bol cila kalsın. Orasını öylece bırakın ve 3-5 saat dursun. 1 günde durabilir. Ondan sonra yumuşak bir bez ile cila kalıntıları gidecek kadar silin ve ciziğin %90 kaybolduğunu ve dolduğunu göreceksiniz. Cila oradan donarak kalın bir tabaka oluşturuyor ve çizik dolmuş oluyor.

-----------------------------------------------

Bugün deneme amaçlı arexonsun farklı bir cilasını aldım. Fiyatı 15 TL.

Gelince ufak bir bölgeye uyguladım ve güzel bir cila. Kutularda kullandığımız, arabaya sürüp kuruyup beyazlaşıp sonra sildiğimiz cilalara göre çok farklı.

Arabaya çok kolay sürüşüyor. Sürerken kayganlığı sayesinde geniş bir alana yayılıyor. Biraz kurumasını bekleyip siliyorsunuz ama kuruduktan sonra beyaz toz vs çıkmıyor. Yani sürdüğünüzün büyük bir kısmı wax olarak arabada kalıyor. İçinde aşındırıcı yok, sadece koruyucu cila. Aynı kutuda pastalı olanıda var. Sprey cila ie cilaladığım yere atttım ve sprey ciladan çok daha parlak yaptı. Fark çok rahat anlaşılıyor.

http://urun.gittigidiyor.com/Arexons-Cila-...0QQidZZ29103472

Araba biraz kirlendikten sonra yıkadığımda komple araca uyguladıktan sonra net sonuçları yazarım. Akıcı bir kıvamı yok, çokta koyu değil. Koyu puding kıvamında düşünebilirsiniz. Aynı kutuda pasta cila olanıda var, karıştırmayın.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Arkadaşlar yaptığım saçma gelebilir ama meraktan 3 gün önce denedim,sonuç süper :) İnşallah ilerde farklı sorun yaşamam.

Bende meguiars'ın lastik parlatıcısı vardı,sonuçta torpidoda lastik türevi bi malzeme diye parlatma amacıyla görünmeyen yerlerde denedim,ışıl ışıl oldu.Bakalım ilerleyen günlerde durum ne olacak. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Aldığım cilayı boyası yıpranmış olan başka bir arabada ufak bir bölgede denedim.

Cilayı sürdüm ve öyle bıraktım, 15 dakika sonra sildim ve yüzey ıslakmış gibi parıl parıl oldu. Ama şunu farkettim, parmağımla bastırdığımda bu ıslak gibi olan film tabakası yüzeyden sıyrılıyordu ve yüzeye sağlam yapışmış bir tabaka. Ondan sonra öyle bıraktım ve 1-2 saat sonra baktığımda o tabaka donmuş ve asla çıkmıyordu. Kalın bir koruyucu tabaka oluşmuş, ne kadar bastırsamda çıkmadı. Adeta vernik gibi donmuş.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Pastayı uygulamasıyla cila arasında ne gibi işlemler var acaba pastayı silmek yada arabayı yıkamak gerekirmi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Pastayı uygulamasıyla cila arasında ne gibi işlemler var acaba pastayı silmek yada arabayı yıkamak gerekirmi?

Pastanın içinde aşındırıcı olduğu için dairesel hareketlerle uygulamamız gerekiyor. Eğer çizik gideriyorsak çiziği kaybolmasına yakın git gide baskıyı azaltarak yüzey matlığınında büyük ölçüde önüne geçeriz.

Cilayı ise yüzeye yayarak yedirmek gerekiyor. Düzde sürülebilir, dairesel hareketlede sürülebilir.

Silme ikisindede aynı olabilir. Silerken bezi arada sallayıp temizlemek gerekir. Bez üzerinde kuru pasta birikirse silerken kılcal çiziklere neden olabilir.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Aldığım cilayı boyası yıpranmış olan başka bir arabada ufak bir bölgede denedim.

Cilayı sürdüm ve öyle bıraktım, 15 dakika sonra sildim ve yüzey ıslakmış gibi parıl parıl oldu. Ama şunu farkettim, parmağımla bastırdığımda bu ıslak gibi olan film tabakası yüzeyden sıyrılıyordu ve yüzeye sağlam yapışmış bir tabaka. Ondan sonra öyle bıraktım ve 1-2 saat sonra baktığımda o tabaka donmuş ve asla çıkmıyordu. Kalın bir koruyucu tabaka oluşmuş, ne kadar bastırsamda çıkmadı. Adeta vernik gibi donmuş.

ben bu üründen 4-5 sene falan önce kıbrıstan almıştım 4 kutu duruyor resmen boşta 3ü opak 1i metalik boya için ;) denemedim bile acaba bu kadar sürede bozulmuşmudur bir ara baktığımda üzerinde yağ gibi birşey çıkmıştı ama karıştırınca normale dönüyordu sorun olur mu sence ? ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bilemiyorum. Hiç okadar süre beklemiş cilam olmadı. Genelde 1 yılı geçirmeden bitiriyorum. Kendi arabama kullanmasamda gelen akrabalarımın arabalarına kullanıp bitiriyorum. Kapalı durup hava almaması gerekir. Belki öyle bozulmayabilir ama 4-5 sene uzun bir süre. Çalkalayınca homojen bir şekilde karışabiliyor olması lazım. .

Yorum bağlantısı
Mehmet Jeyan

Sütün kesilmiş hali gibi olmuşsa bozulmuştur. Bu arada bu tür ürünleri aracın bagajında bulundurmamanızı tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Son aldığım cilayı arabaya uyguladım. Sonuç beklediğimin ötesinde. Bugüne kadar 3-5 çeşit cila kullandım. Çoğundan memnundum ama tam istediğim gibi değillerdi.

Arabamın rengi denim mavi ve bu renk pek parlak drmuyordu. Son kullandığım cilada istediğim parlaklığı yakaladım. Aslında son kullandığım bu cila koruyucu bir cila. Daha çok boya koruma gibi.

Cilayı önce ön kaputun yarısına attım ve attığım kısmın renki bariz farkedilir derecede koyulaştı. Yani daha koyu mavi olup suyla kaplı gibi oldu. Ancak şöyle bir durum var. Cilayı atıyorsunuz, yarım saat sonra sildiğinizde yüzey parlıyor, wax'ı almış oluyor ama parmağınızla bastırarak sürttüğünüzde bu tabaka yüzeyden sıyrılıyor. Sildikten 1 gün sonra o tabaka donmuş oluyor ve zırh gibi yüzeyde kalıyor. Bugüne kadar kullandığım cilalardan çok daha kalın bir tabaka.

Aldığımda şirketteki bir arabaya sürmüştüm. Defalarca yakıt istasyonlarında yıkama makinasına girdi ama o cilalı kısım parlaklığını kaybetmedi ve hala tırnağımla cizmek istediğimde çizilmiyor.

Cila ilk yarım saatte tam donmadığı için ben akşam garajda arabaya attım. Gece öyle bıraktım. Sabah kalktığımda sildim.

Üstelik bugüne kadar kullandıklarıma göre uygulaması en kolay cila. Puding kıvamında ve süngerle sürerken yüzeye çok kolay kaygan bir şekilde yayılıyor. Hemen kurumadığı için dairesel hareketlerle iyice dağıtarak yediriyorsunuz. Kuruduğunda diğer cilalar gibi araba beyazlamıyor. Toz vs olmuyor. Üzerinde ince bir tabaka kalıyor. Onuda kuru yumuşak bir bezle kolayca alıyorsunuz. Altından ayna gibi ıslak görünümlü yüzey çıkıyor.

662810390large.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

pict01482.jpg

Daha yakından

43472985.jpg

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ayhan bence bu tam sonuç değil etkilidir tabii ama bence gerçek sonuç değil , çünki senin araba zaten garajda ve zaten ultra cilalı, şimdi sen bu arabaya ne sürersen sür yine aynı parlaklıkta olcaktır, ben kapalı garajdayken 10 kat cila uyguladım hemde iyi markalardı, fakat belli bir seviyeden daha öte gidemiyordu, yinede kesin işe yaramıştır, kullanması sürmesi kolay, o zaman bende alayım bagaj doldu taşıyor ama gaza geldim bunuda süreyim bari :kutlama:

Şimdiye dek en etkili ve dayanıklı korumayı platinum TW cila ve bu 2 saat kuruduktan sonra üstüne TW gloss guard sertleştiricyle almıştım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ayhan bence bu tam sonuç değil etkilidir tabii ama bence gerçek sonuç değil , çünki senin araba zaten garajda ve zaten ultra cilalı, şimdi sen bu arabaya ne sürersen sür yine aynı parlaklıkta olcaktır, ben kapalı garajdayken 10 kat cila uyguladım hemde iyi markalardı, fakat belli bir seviyeden daha öte gidemiyordu, yinede kesin işe yaramıştır, kullanması sürmesi kolay, o zaman bende alayım bagaj doldu taşıyor ama gaza geldim bunuda süreyim bari :kutlama:

Şimdiye dek en etkili ve dayanıklı korumayı platinum TW cila ve bu 2 saat kuruduktan sonra üstüne TW gloss guard sertleştiricyle almıştım.

Evet belli bir parlaklığı aşmıyor. Zaten bu son kullandığım cila koruyucu wax. Zaten üzerinde protective wax yazıyor. Parlaklığıda diğerlerine göre daha iyi.

Zaten bugüne kadar en hoşuma giden cila turtlewx platinum ve son kullandığım cila oldu ama son kullandığım uygulama kolaylığı açısından 1 adım daha önde.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ayhan Şentürk

Baktım herkes cila, koruma yapıyor, banada ilham geldi.

Gündüz arabayı güzel bir şekilde yıkadım, kuruladım ve cily hazırlayıp garaja koydum. Cumartesi gecesi 11 den sonra güçlü led projektörlerimi alıp garajda işe başladım. Üzerinde 44 adet güçlü geniş açılı led bulunan projektörü arkanıza aldığınızda yüzeyde en ufak pürüz ve kılcal cizikleri görüyorsunuz. Böylece hepsiniz görüp gidermek mümkün.

Arexons protective pasta wax (aşındırıcı olmayan macun-bal kıvamında koruyucu cila)'yı sünger ile yedire yedire uyguladım. Uygularken sadece sürmek yerine dairesel ve çok hızlı olmayan hareketlerle yedire yedire ince bir tabaka şeklinde tüm arabaya cilayı attım. Bu sefer jantlarada attım. Ondan sonra hem cilanın kuruması ve hemde biraz dinlenmem için kahve molası verdim. Sonra silme işlemine geçtim. Önce havlu tarzı ama havlu olmayan, yumuşak uzun tüyleri olan özel bez ile cilayı kaba bir şekilde sildim. Bu cilayı tercih etmemin sebebi diğer cilalar gibi kuruduktan sonra araba bembeyaz toza bürünmüyor. Kuruyunca sadece yağlı bir yüzey şeklinde sürdüğünüz gibi kalıyor. İlk silme işleminde arabanın üzerinde mat olmayan yağlı bir tabaka kalıyor. Bezi ne yöne sürerseniz o yönde iz oluyor. O yüzden önce kabasını alıyorum. Tüm arabayı geçtikten sonra 2. aşama olarak mikrofiber bez ile siliyorum ve bu yağa benzer tabaka kayboluyor ve derin bir renk ve aşırı parlak bir yüzey çıkıyor. 3. aşama olarak kullanılmamış temiz mikro fiber bir bezle bastırmadan defalarça geçiyorum ve son derece parlak oluyor.

Dip not: Cilalanmış yüzeye tırnağınızı sürdüğünüzde alttan normal eski hali çıkıyor. Bu tabakanın kuruması için 1 gün geçmesi gerek. Ondan sonra cila kurumuş oluyor ve bu tabaka hem çok parlak hemde asla çizilmiyor. Aynı zamanda uzun ömürlü ve araba su tutmuyor, kirlerden kolay arınıyor.

Daha önce sprey hızlı cilalardan kullandım ama bunun parlaklığı bariz farklı. Berrak bir parlaklığı var.

Resimleri çekerken projeksiyon ile efek verdim. Shop değil.

24102010066.jpg

pict0181nm.jpg

pict0178r.jpg

pict0157e.jpg

24102010040.jpg

pict0160a.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ayhan hocam kapılardaki pütürler ciladan sonra mı oldu?

Hangi pütürler, boyadaki ince dalgalanmalarmı ?

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

Malum dünkü organizasyonda ben de aracıma Nxt uyguladım.

Sonuç gayet başarılı, aracı plazadan aldığımda böyle parlamıyordu :rolleyes:

Kuş pislemişti hiç zorlanmadan çıktı hatta üflesem çıkardı belki :nazar:

Ama aklımda diğer Meguiar's ürünleri de kalmadı değil..

Sefa abinin aldığı bir ürün vardı onu da alıp uygulasam mı ne yapsam :unsure2:

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Tam olarak anlayamadım ama herhangi bir şey yok gayet iyi şuan. Orjinal boyutta resim koyayım daha detaylı görünür.

pict0157n.jpg

Eğer boyadaki dalgalanmaları diyorsan bu resimde yakın çekim olduğu için daha belli. Boya aslında yüzeye damla damla atılmış gibi. Yakından bakıldığında böyle gözüküyor, ışık dik vurduğunda düz gözüküyor. Bu tamamen verniğin altında. Yüzey dümdüz ve pürüzsüz.

Yoksa farklı birşeymi demek istedin.

58938236dd5.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Metalık boyalarda bu yüzden opak boyalar gibi parlamıyor. Mesela bu lacivert opak olsaydı ayna gibi olurdu. Sadece eğik bakıldığında parlıyor. Dik açıdan bakıldığında rengi görüyorsun ve boyada parlama olmuyor. Aynı tampon resimlrindeki gibi.

Evet bundan bahsediyorum işte,bazı araçlarda portakal kabuğu gibi daha belirgin,ama zamanla gidiyor..Bu arabada görünce şaşırdım sanırım ciladan dedim..

Ciladan değil. Verniğin altında. Ona müdahale etmek imkansız. Vernik bittiğinde boya aşınmaya başladığında kaybolur ama oda neredeyse imkansız. Yüzeyde kalın bir vernik tabakası var. Ford iyi vernik atmış. Ön kaputun alt kısımlarına damla damla akmış yerler var ve öyle damla şeklinde kurumuş. Resmen porselen gibi. Kırıp almaya çalıştım ama çok sert.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ayhan Şentürk

Sprey su sıkıp kaportadaki boncuklanmayı çektim.

pict0085c.jpg

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Turtle wax platinum uyguladıktan 2 ay kadar sonra durum bu ... çok sık araba yıkatan biriyim doğru uygulanıp iyi bakılınca sonuç çok kalıcı oluyor gerçekten...

şimdi tavsiye üzerin FK1000p diye bir cila aldım bu sefer sıvı değil katı cila bakalım bu nasıl olucak ...

dsc01134x.jpg

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Katı wax olarak Collinite 915 (koyu renk araçlar için) yine aynı markanın 476s i var. (açık renk araçlar için) İnanılmaz bir performans sergiliyor bu konuda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Jeyan
1-Turtle wax ın ürünü aşındırıcı değildir.Wax dır.Sadece arabaya boya koruması sağlar ve parlatır.

2-Yıkama çiziği dediğimiz hafif dairesel çizikler için Autoglym SRP veya Menzerna 203S önerebilirim.Bunları elle uygulamada %50-70 başarı,makina ile uygulamada ise mükemmel sonuç alırsınız.

3-Bu tarz çizikler için polisaj düşük devirlerde yapılır.1000-1500 devir gibi.makinanın devir ayarı olması gereklidir.Öteki türlü fazla ısınma yapabilir ve hatta verniği bile yakabilirsiniz.

4-Polisaj işi çok basit bir iş değildir.Uygun ürünü-uygun sürede kullanmanız gereklidir.

5-Antistatik özellikli cila bulamazsınız.ister istemez toz toplanır arabada.Var olduğu söylenen ürünlerden kullananlardan da kesinlikle %100 olumlu görüş duymadım.

6-İyi bir wax istiyorsanız FK1000P,Collinite gibi ürünleri denemelisiniz.Türkiye de bulunmuyorlar ,bu işi profesyonel yapan shinerama gibi sitelerden temin edebilirsiniz.Bunlar dünya piyasalarının yıldız waxları fiyatları da 50 tl civarlarında yabancı sitelerde.Birde oralardan fiyatlara bakıp aslında ne uyduruk ürünlere ne paralar verdiğimizi görebilirsiniz.Öyle ÇBS alın süperdir lafı eden sanayi ustalarını da dinlemeyin.Arabanıza gerçek değeri verin.

7-Cila çok ince tabaka halinde sürülür.Kalın sürmek sadece ürünün boşa kullanımını sağlar.Zar gibi süreceksiniz. ,cila türüne göre de 15 dakika-30 dakika kadar beklenir ve iyi bir Mikrofiber bez ile parlatılır.

8-Cila işini üstübü,pamuklu bez ile falan da yapmamanız iyi olur.Mequiars ın sarı pedlerini alın 4-5 Tl falan 2 tanesi.Çok iyi peddir.Wax atarken rahat edersiniz.

+1001

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Turtle wax platinum uyguladıktan 2 ay kadar sonra durum bu ... çok sık araba yıkatan biriyim doğru uygulanıp iyi bakılınca sonuç çok kalıcı oluyor gerçekten...

TW platinum güzel bir cila. Eskiden kullanmıştım ve çok memnun kalmıştım. Normalde cilalar arabayı parlatır ama koruması kısa sürelidir. platinumun koruma süreside uzun.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

şimdi tavsiye üzerin FK1000p diye bir cila aldım bu sefer sıvı değil katı cila bakalım bu nasıl olucak ...

dsc01134x.jpg

Bende hala bu cilayı kullanıyorum, 4 ayda bir yenileyip sürekli cilalı şampuan ve hızlı cilada kullanıyorum, kuş pisliği bile etki edemiyor :koskos:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...