İçeriğe Yönlendir

Focus 2000 1.6 Benzin Pompası

Cengiz Demey

Recommended Posts

Cengiz Demey

İyi günler,

2000 model Focus 1.6 aracım var. Aracım 2006 dan beri lpg li. 2 hafta önce aracım ilk çalıştırmalarda geç almaya başladı. Servise götürdüm benzin pompası bozuk 700 tl yenisi ve depo sökülecek dedi. Ben de Bosch servise götürdüm. Araçta hata kaydı yok, arıza lambası yanmıyor. Aküm yeni, marş motoru döndürüyor ama geç alıyordu. Motor sıcakken sorunsuz çalışıyor. Usta depoyu söktü benzin pompasının soketi erimişti. Pompayı ve filtreyi motorcraft marka yenisi ile değiştirdi sorun çözülmedi. Basınç göstergesiyle benzin devresini takip etti. Enjektörlere giren basınç regülatörünün 20-30 dk içinde basınçı tutamadığını ve benzinin depoya geri döndüğünü tespit etti. Sonra bu regülatörü denBOSCH marka yenisiyle değiştirdi yine aynı. Acaba sorun ne olabilir. Yardımcı olabilir misiniz?

Cengiz Demey

Yorum bağlantısı
Cengiz Demey

Sıralı sistem LPG var zaten benzinde çalışıyor. Ayrıca benzine alsam da sorun aynı.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cengiz Demey

Sorun gaz regülatöründen çıktı. Regülatör içinden vakum hortumundan motora doğru yavaş yavaş gaz sızıyor. Uzun süre stopta bekleyince bu gaz miktarı da artoyor dolayısıyla ilk çalıştırmada motora hem gaz hem benzin gidiyor. Sorunu gazcı buldu. :) Ne usta ne servis :)

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
İrşat Kandemir

200 model focus aracımın benzin pompası ve şamandırasının yeri nerdedir ve nasıl sökülür yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tek parça halinde, depo içindedir, depo sökülerek ulaşılır.

Vesile ile, aferim gazcıya, lpg sistemindeki sorunu bulabilmiş.

Yorum bağlantısı
İrşat Kandemir
Tek parça halinde, depo içindedir, depo sökülerek ulaşılır.

Vesile ile, aferim gazcıya, lpg sistemindeki sorunu bulabilmiş.

çok teşekkür ederim çağlar bey

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Adem Özer

aynı sorun bendede var.benzin pompası 3 kez değişti.motor uzun süreli stop edilince marşa basınca 3-4 saniye sonra çalışıyo.motor sıcakken bi sıkıntı yok. acaba benim sorunda aynımıdır.

Yorum bağlantısı
Adem Özer

bide gaz regülatörüne nasıl bir müdahale yapıldı bunun bilgisinide verirseniz sevinirim.su benzini tutamayan regülatörle gaz regülatörü aynı şey mi.

Yorum bağlantısı
Erhan Can
aynı sorun bendede var.benzin pompası 3 kez değişti.motor uzun süreli stop edilince marşa basınca 3-4 saniye sonra çalışıyo.motor sıcakken bi sıkıntı yok. acaba benim sorunda aynımıdır.

aracı benzine alıp kontağı kapatıp bir deneyin. tekrar çalıştırdığınızda normal alıyorsa, sorun LPG sisteminde. benimde başıma gelmişti usta yüksek basınçta gaz ve benzinin motora dolduğunu ve notoru boğdunu söylemişti sanırım. o zaman araya bir röle koyup sorunu halletmişti.

Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Demirezen

Öncelikle herkese selamlar, son iki haftadır bende bu tip sorunlar yaşadım, benzin pompası değişti ama sorun devam ediyor.aracım lpg li, ama bir gün benzin istasyonunda stop etti, benzin gelmiyo motora dediler pompa değişti ama devam etti, enjektörleri temizlettim bugün aldım ama benzinde kullanırken yokuş çıkıyordum yine devir düşmeye başladı lpg ye aldım düzeldi.benzinde çalışmıyo araç, yarım saatlik uğraşla çalıştırıyorum, hemen lpg ye alıyorum, yolda benzine aldığımda stop ediyor.Hikayem bu, uzun oldu biraz ama iki haftadır uğraşıyorum, görüşleriniz için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Burkay Canatar

Bugün benim başıma geldi. Focus 2000 Model 1.6 Sıralı LPG var. LPG bitmişti. Araç benzinde gidiyordu. Depoda da 6-7 litre benzin vardı. Araba evin önünde duruyordu 3 gündür. Marş basıyor ama araç çalışmıyordu. 3-4 denemeden sonra tamirciyi çağırdım. O da baktı marş basıyor. Sonra tahta istedi. Benzin deposuna vururken marşa bas dedi. Bastım çalıştı. Araç 136.000 Km'de. Tekrar yaparsa getir değiştirelim dedi. 150 - 200 lira arası fiyat verdi. Bazen tutukluk yapar dedi. Sizin görüşleriniz nelerdir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yolda bir daha bırakmadan değişin, ancak şamadıra ile beraber komple olarak alın, tek başına pompa değişenler genelde tekrar aynı masrafı yapıyorlar, depoda bol benzin kalsa, pompa soğur bu arıza riski çok azalır, depodaki benzin de sizin, ekstra maliyeti de yok

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burkay Canatar

Yolda bir daha bırakmadan değişin, ancak şamadıra ile beraber komple olarak alın, tek başına pompa değişenler genelde tekrar aynı masrafı yapıyorlar, depoda bol benzin kalsa, pompa soğur bu arıza riski çok azalır, depodaki benzin de sizin, ekstra maliyeti de yok

Pompayı değiştirmedim. 11 gün idare etti. Bugün yine çalışmadı. Yarın değiştireceğim. Şamandırası ile değiştireceğim. Cevabınız için teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Serdar Akgül

Bugün benim başıma geldi. Focus 2000 Model 1.6 Sıralı LPG var. LPG bitmişti. Araç benzinde gidiyordu. Depoda da 6-7 litre benzin vardı. Araba evin önünde duruyordu 3 gündür. Marş basıyor ama araç çalışmıyordu. 3-4 denemeden sonra tamirciyi çağırdım. O da baktı marş basıyor. Sonra tahta istedi. Benzin deposuna vururken marşa bas dedi. Bastım çalıştı. Araç 136.000 Km'de. Tekrar yaparsa getir değiştirelim dedi. 150 - 200 lira arası fiyat verdi. Bazen tutukluk yapar dedi. Sizin görüşleriniz nelerdir?r

Bugün benzer bir olay başıma geldi. Araç okulda çalışmadı,marş basıyor,motor dönüyor ama çalışmıyordu. Bulunduğum ilçeden bir ustayı aradım. Hocam büyük ihtimal benzin pompasındandır. Depoya altan bir iki kere yumruk at çalışması lazım dedi. Nitekim dediği gibide oldu. Sorum şu ki arada bir takılma olur mu? Çünki 3 yıl once visteon marka ile komple değişim yapmıştım..

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

Bugün benzer bir olay başıma geldi. Araç okulda çalışmadı,marş basıyor,motor dönüyor ama çalışmıyordu. Bulunduğum ilçeden bir ustayı aradım. Hocam büyük ihtimal benzin pompasındandır. Depoya altan bir iki kere yumruk at çalışması lazım dedi. Nitekim dediği gibide oldu. Sorum şu ki arada bir takılma olur mu? Çünki 3 yıl once visteon marka ile komple değişim yapmıştım..

mübarek, kaleşnikof sanki, tutukluk yapıyor, vurunca çalışıyor. bende geçenlerde benzin pompasını ve şamandırayı değiştirdim. keşke bu başlığı daha evvelden okusaymışım. şöyle depoya alttan bir kaç vurunca belki sorun düzelirdi. :)

hatırlatma : lpg li araçta eğer marş bastığı halde araç çalışmıyorsa genelde sıkıntı benzin pompasındadır. şayet gaz/benzin geçiş düğmesine araç çalıştırılmadan sadece ışıkları yanık konumdayken 5-6 saniye basılı tutarsanız araç lpg'de marş alıyor. bilginize. (landi de böyle en azından)

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Evet güzel bir özellik ancak bendeki sistemde böyle bir özellik bulunmuyor :(

Bugün benzer bir olay başıma geldi. Araç okulda çalışmadı,marş basıyor,motor dönüyor ama çalışmıyordu. Bulunduğum ilçeden bir ustayı aradım. Hocam büyük ihtimal benzin pompasındandır. Depoya altan bir iki kere yumruk at çalışması lazım dedi. Nitekim dediği gibide oldu. Sorum şu ki arada bir takılma olur mu? Çünki 3 yıl once visteon marka ile komple değişim yapmıştım.

Uzman arkadaşlardan bilgilerini bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

Evet güzel bir özellik ancak bendeki sistemde böyle bir özellik bulunmuyor :(

Uzman arkadaşlardan bilgilerini bekliyorum..

hocam, sorununuzun tekrarlayacağı muhakkak. Benzin pompasının değişmesi gerekiyor. Yoksa yolda kalma ihtimaliniz yüksek. Orijinali serviste sanırım 1200 TL^ler civarında. Yan sanayisini işçilikle birlikte 200 TL civarına mal etmiştim ben. Yalnız direk gaz ile çalışma olayını öğrenin derim tedbir olarak.

Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

Mumkun oldugunca benzin isigini yakmamaya gayret gosterin.yakit az olunca benzin pompasi zaman zaman ariza aciyor.

Yorum bağlantısı
Burkay Canatar

Benzin pompasını deponun içinde gördüyseniz eğer yakıtın tamamen pompayı kaplaması için deponun en az 1/4'ünün dolu olması gerekiyor ki pompa kendini soğutabilsin.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhun Batur

Arkadaşlar merhaba. Aynı sorun bende de mevcut. Aracım bayramdan önce çalışmadı. Ustam gelip baktı bir iki vurdu depoya çalıştı o anda. Ama daha sonra yine çalışmamaya başladı. Değiştirmem gerekecek muhtemelen. Ama orijinal fiyatı da epey tuzlu. Gaz - benzin düğmesine basılı tutup marş basarsanız çalışıyor. Ama sıralı sistem için önerilen bir yöntem değil. Çok mecbur kalmadıkça yapmayın derim ben....

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Serdar Akgül

Meyle marka ile komope pompayi degistim. Pompa 160 tl + 50 iscilikle sorun giderildi... Daha once bu marka taktiran oldu mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...