İçeriğe Yönlendir

Bmw E46 Carpc Project

Özdemir Deniz

Recommended Posts

Özdemir Deniz

Evet... Aracımda hala kasetçalar bulunmakta olduğu için güzel birşeyler yapalım dedim. Epeydir düşüncemde olan CarPC projesini hayata geçirmeye karar verdim. Çünkü elimde malzemelerin bir çoğu da bulunmakta idi. Bunları da ortadan kaldıralım değerlensinler dedim.

Kullanılan malzemeler ve fiyatları:

* İnnovatek 7" Touchscreen: Fiyatını tam hatırlamıyorum. Mertoldan almıştım bi zamanlar. 100-150 TL gibi birşeydi sanırım:
front-b.jpg

İntel D945gclf mini ITX (17cmx17cm) mainboard: Merpazardan aldım. 106 TL
intel-d945gclf.jpg
M2-ATX CarPC power PSU: ebayden aldım 65 TL civarında. Araç ATX güç konvertörü
m2-atx-1.png

7" BMW E46 monitör çerçevesi: 70 TL'ye aldım, Ankarada bir fiberci yapıyor..
BMW_E46_Double_Din_Install_Bezel.jpg

elimde bulunan malzemeler:
notebook harddiski
bluetooth dongle
usb kablolar
mikrofon
vs.vs.

Bugun malzemelerin birçoğu elimdeydi. Bunları küçük bir kasa içerisinde toplamam gerekiyordu. Bunun için uygun bir kasa 150-170 civarında. Buna para vermek istemedim. Çağ dışı hale gelmiş Analog uydu receiver vardı evde. Onun kutusunu kullandım. İçini boşalttım. anakartı tutturabilmek için vida yerleri hazırladım. Kasadan güzelce izole ettim. ve Anakartı monte ettim. Yanındaki boşluğa harddiski koymayı düşündüm. Sarsıntı problemi dolayısıyla ona da bir güzellik yaptım. Çalışmaya bir CD_ROM içerisindeki amortisör sistemini harddiskin altına gelecek şekilde uyarladım. kısmen darbe emici halde. Kalan kısma da m2-atx PSU'yu yerleştirdim.. Power girişi için bir Harddisk power soketi kullandım, onu da kasaya tutturdum... İşte resimler:

dscf4174z.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscf4174z.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscf4177w.jpg

Ekranı normal çerçevesinden ayırıp aldığım E46 çerçevesine yerleştirdim. Bu malzeme fiber döküm olarak çok kötü gelmişti. Boyacım bunu düzeltip pütürlü mat siyah boya attı. Boyanmadan önce montaj sırasında kolaylık yaratabileceği düşüncesi ile çerçevenin arkasına çelik macunla iki tane uzun vida tturmuştum. Ekranı çerçeveye sabitlerke çok işime yaradı. Sıkıştırmak için kullandığım sacı bu vidalara tutturdum. İşte resimleri:

dscf4180q.jpg
dscf4181.jpg
dscf4182x.jpg

biraz daha çerçevede düzenleme yapmam gerekecek, tam oturmayan yerler var hala. arabaya montaj yaparken ilgileneceğim onla..

Kullandığım m2-atx psu hakkında bilgi vereyim biraz. Arabanın 12V'unu ATX kasada kullanılan 12V,5V,3.3V, -5V ve -12V a çeviriyor. Araç PC'leri için dizayn edilmiş. 12v girişinin yanında bir de ignition girişi var. Bunu kontağa bağladığınızda PC'yi kontrol etmenizi sağlıyor. Kontağı açtıktan 5 sn sonra PC'ye açma komutu gönderiyor ve sistem boot ediyor.kontağı kapattıktan 5 sn sonra sistemi uyku moduna almak için emir gönderiyor, makina kendisini kapatıyor. 1 dk sonra da 5Vu keserek makinayı kış uykusu konumuna alıyor. Bu sistemi hem kolay açılmak için hem de araç kapalıyken fazla akım çekip aküyü bitirmesin diye yapmışlar..Ayrıca amfileri açıp kapatmak için remote sinyal ucu da var üzerinde bu PSU'nun..

İşetim sistemi olarak XP'nin hafifletilmiş versiyonunu kullandım. 20 sn de açılıp kullacağım software'i yüklemeye başlıyor, tahminen 30 sn'de sistem tam anlamıyla hazır hale geliyor.

CARPC yazılımı için ise Centrafuse 2.0 XLE kullandım. Gayet başarılı bir yazılım. İçerikleri:
MEDIA PLAYER
MEDIA MANAGER
SATELLITE RADIO
FM RADIO
AUDIO MIXER
BLUETOOTH PHONE INTEGRATION
GPS NAVIGATION
WEB BROWSER
FREE WEATHER PLUGIN
REAR CAMERA
DVD PLAYER
OBD-II: ENGINE DIAGNOSTICS
MP3 PLAYER SUPPORT
TV TUNER
MULTIPLE-SCREENS
USB DEVICES
CUSTOM INTERFACES

Konu çok uzun oldu. Birazdan sistemin evde yaptığım denelemelerden görüntüler koyarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Muhteşem ötesi. CarPc güç ünitesini hiç duymamıştım, işi kolaylaştıran bir parça.

Yorum bağlantısı
Sertaç Selim Sarıca

Bizzat denedim, gayet güzel çalışıyor. Hele uydu alıcının içine malzemelerin yerleştirilmesi gayet başarılı. Eline sağlık kardeşim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

obdII bağlantısı güzel :help: yol bilgisayarına çevirme olayı oluyor mu . ortalama anlık tüketim gibi

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
Muhteşem ötesi. CarPc güç ünitesini hiç duymamıştım, işi kolaylaştıran bir parça.

teşekkür ederim abi, o üniteyi çok araştırıp buldum, böyle bir cihazla ilgili bilgi lazım olursa ulaşın, seve seve. O kadar araştırdım deneme yaptım ki..

Bizzat denedim, gayet güzel çalışıyor. Hele uydu alıcının içine malzemelerin yerleştirilmesi gayet başarılı. Eline sağlık kardeşim.

sağol canım

obdII bağlantısı güzel :) yol bilgisayarına çevirme olayı oluyor mu . ortalama anlık tüketim gibi

oluyormuş ben henüz deneyemedim. obdıı to serial kablo alınacak :help:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

kasayı araç içine mi bagaja mı yerleştircen abi

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Monitörün düğmelerine elveda dedik çerçeveye bağlayınca, ben de kablolarını uzattım, Pc aç kapa butonu ile beraber rahat uzanabileceğim bir yere koyayım dedim. Aklıma kültablası geldi, nasılsa kullanmıyorum. Üzerine PVC'den bir parça yapıp butonları yerleştirdim. Photoimpact ile üzerine etiket tasarladım. Kültablasının içine ışık koyarak parklara bağlarım diyerek hazırladığım etiketi asetata çıktı aldım. Araç üzerinde daha iyi belli olacak ama fikir vermesi açısından resimleri atayım :

resim_577405036.jpg

resim_535099186.jpg

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
kasayı araç içine mi bagaja mı yerleştircen abi

Bagaj uzak kaçacak Mustafa, koltuk altına veya torpidonun altına yerleştireceğim sanıyorum.

Ayakta alkışlıyorum. :bravo:

teşekkürler :)

Yarın ısınma testi yapıp extra fan ilavesi gerekecek mi diye bakacağım. ana kartta fan için pin var boşta.

montajıda 1-2 gün içinde yapmayı düşünüyorum. ilk etapta mp3, dvd ve telefon kontrolü için kullanacağım.

Yakın zamanda planlanan geliştirmeler:

-webcam yerleştirip geri vites kamerası koymayı düşünüyorum

-usb'den bağlana bir GPS alıcısı alıp navigasyonu aktif hale getireceğim. Software dışarıdan uygulama çalıştırmaya izin veriyor. IGO8 altyapısı ile navigasyonu çalıştıracağım

-OBDII alıp motor kontollerini deneyeceğim.

-Seri porttan LPG Ecusu ile bağlanıp LPG ayarlarımı da kendim yapmaya çalışacağım.

-TV&radyo kartı takacağım

-En önemli sorunum direksiyondan kumandasındaki ses butonları. BMW haberleşme için I-Bus kullanıyor. Bunu çözen bir entegre var TH3122 diye. TR'de bulamadım. Yurtdışınddan bunu getirtebilirsem ses kumandasını bilgisayar ses ayarını kumanda eder hale getireceğim. O zamana kadar aracın kendi kasetçalarını preamplifikatör olarak torpidonun içine aktaracağım kablolarını uzatıp. Konsol tahminen şöyle olacak...

Önce:

Dash-md.jpg

Sonra:

4676d1093293758-yet-another-e46-dash-xenarc-housing-e46dash2.jpg

Okçu da bile böyle bir çalışma yoktur.
Çok güzel çalışma olmuş. Kasayı receiver kasasına oturtmak da iyi fikir. Tebrikler :clapping:

çok teşekkürler ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Temel
(düzenlendi)

tebrikler.çok güzel bir çalışma olmuş. :bravo:

tarihinde Mehmet Temel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu projenin bir gün hayata geçeceğinden emindim... Uzun sürdü ama, nasip BMW'ye imiş...

:bravo:

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
tebrikler.çok güzel bir çalışma olmuş. :bravo:

sağolun :clapping:

Bu projenin bir gün hayata geçeceğinden emindim... Uzun sürdü ama, nasip BMW'ye imiş...

:)

Sağol abi, montajlayalım da çalışsın inşallah, olmadı evde kullanırız ;)

Yorum bağlantısı

Helal olsun, gerçekten çok yaratıcı bir çalışma ortada verilen emek tartışılmaz. Özdemir abi biz yapmaya kalksak araba yanar.:bravo:

Bitmiş halini merakla bekliyoruz, birde kasayı nereye yerleştiriceksin abi ?

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Evet... Aracımda hala kasetçeler bulunmakta olduğu için güzel birşeyler yapalım dedim. Epeydir düşüncemde olan CarPC projesini hayata geçirmeye karar verdim. Çünkü elimde malzemelerin bir çoğu da bulunmakta idi. Bunları da ortadan kaldıralım değerlensinler dedim.

Özdemir sen onları bana gönderseydin ben çok güzel ortadan kaldırırdım kardeşim. Ne gerek var bu kafar uğraşmaya. Ver, kurtul. :bravo:

Süperötesi bir çalışma. Ayrıca ultrayararlı. Övecek söz bulamıyorum... BMW'ye ve sana yakışır. Bemeveyi sattığında bunu çıkarıp bana gönderiyorsun taam mı? Taam. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Çok güzel olmuş..Ellerine sağlık.Öncesinde yapılan ön araştırma çok önemli.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
Bitmiş halini merakla bekliyoruz, birde kasayı nereye yerleştiriceksin abi ?

teşekkürler, bagaja koymayacağım kesin. koltuk altında veya torpidonun altında olacak sanırım

Özdemir sen onları bana gönderseydin ben çok güzel ortadan kaldırırdım kardeşim. Ne gerek var bu kafar uğraşmaya. Ver, kurtul. ;)

Süperötesi bir çalışma. Ayrıca ultrayararlı. Övecek söz bulamıyorum... BMW'ye ve sana yakışır. Bemeveyi sattığında bunu çıkarıp bana gönderiyorsun taam mı? Taam. :crazy:

tamam :blink: satılınca bunu vermem :)

elinize sağlık çok güzel olmuş. kasa olarak keşke atom işlemcili küçük pc lerden kullansaydınız. daha şık ve pratik olurdu.

http://event.asus.com/eeepc/microsites/eeebox/en/index.html

çok daha farklı ürünler vardı da benim derdim elimde bulunanları değerlendirmekti. ve tabiki masrafı da kısıp el emeğine yönelmek :)

Emeğe alkış :p

teşekkürler ;)

Çok güzel olmuş..Ellerine sağlık.Öncesinde yapılan ön araştırma çok önemli.

Sağol Ayhan ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

En kötüsü ne biliyormusun.. ?

Windows'un açılmasını beklemek :p Bir de arada bir reset atmak :blink:

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

kullanımdan bir süre sonra disk bozulacak. sonuçta mekanik parçalar var ve çalışma esnasındaki sarsıntılara karşı hassas.

bunu engellemek için diski SSD kullanmanız lazım.

80gb lığı 250$+kdv civarında.

http://www.intel.com/design/flash/nand/mainstream/index.htm

ancak fiyatları zamanla normal disk seviyelerine inecek, sonrasında normal diskler tarih olacak.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...