İçeriğe Yönlendir

96 Mondeo'nun Ön Arka Kapı Hoparlör Değişimi.

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

aracımı aldıgımda arka kaplıardan takır tukur sesler geliyordu bir hafta sonu söktüm kapı içlerini ve gülünç bir manzara vardı karşımda iki tane küçük ebatllarda hopalörleri seri baglayarak hoparlör adetini fazla tutuyoruz diye alletdayın montaj yapmışlar ve hoparlörelere seri 10mf kondansatör ile baglayıp güya ses farkı almaya çalışmışlar..sonrasında boş şekilde topladım.hurdacılar hopalöre 100tl civarında mebla istediler orjinal diye. ankara ulus konya sk.ta araştırdım oval hopalör kaliteli kagıttan yapılmış olarak resimdeki hoparlörü buldum alman yapımıydılar.çifti 35tl. kapı içlerine uygun şekilde imal edilmişler.ses olarak kaliteli idi eksi tarafı ise watt oranının biraz düşük olması idi buda telafi edilebilir oranda idi.hopalörde iki parça vardı ek olarak hoparlörde genişletme çerçevesi mevcut idi hoparlör çapı aradıgım çaptan yarım santim çevresel olarak küçüktü.hoparlörü monte ederken yapılması gereken hususlar hoparlörün çevresini kaplayan plastik yükseklik alçaklık yapılarak duruş verilmişti bunları pense ile dikkatlice kırarak düzleştirdim.ve cevre genişletme parçasınada delik deldim çevresel olarak süngerle destekledim ve orjinal vida yerlerine sabitledim. resimler çok detaylı degil ama yeterli sanırım.aracın ön hoparlölerini 3 yollu tipte koltuk arkası için üretilmiş oval hoparlör koymuşlar resmini bilahire ekliyecegim.çap olarak büyük ve opldukca aralıklı kalıyor arası oturmuyor ve iç kapı döşemesini taktıgımda hoparlöre baskı yapıyor..burayada en kısa sürede aynı tip hoparlörden alıp takıcagım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Elinize sağlık.

tşk.şimdi önlerdeki sonradan takılan 3 yollu hoparlörler basık kaldı bu takılanlar çok tatlı ses veriyor.ve bogulmuyor her sesin tadını çıkarıyorsunuz

aracın içine aldıgı dış sesler kesildi epeyce demeki müzik sesi bu sesleri yutuyormuş.yalıtıma boş yere para harcamıyalımmı ne :D:p

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yeni aldıklaırnız tam anlamı ile ses (orta frekans) hoparlörü, oval deliği de tam olarak kaplayınca, istenmeyen sesleri başarılı olarak azaltır ve bastırır.

Yorum bağlantısı
Yeni aldıklaırnız tam anlamı ile ses (orta frekans) hoparlörü, oval deliği de tam olarak kaplayınca, istenmeyen sesleri başarılı olarak azaltır ve bastırır.

katılıyorum amaçları o zaten.öne takılan koltuk arkası için üretilmiş geniş hacim isteyen hoparlör oldugu için boguluyor ses.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

buda ön kapıya takılan hoparkör montajına bakarmısınız.nasıl doyumlu bir ses alınırki bu montajdan.haksızmıyım. ilk söktügümde tek vida tutuyordu diger vidalarını ben taktım.

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur
buda ön kapıya takılan hoparkör montajına bakarmısınız.nasıl doyumlu bir ses alınırki bu montajdan.haksızmıyım. ilk söktügümde tek vida tutuyordu diger vidalarını ben taktım.

haklısınız oktay bey çok kötü görünyor birde kapı kartonu nasıl oturyor çok dışarı çıkmış .

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
haklısınız oktay bey çok kötü görünyor birde kapı kartonu nasıl oturyor çok dışarı çıkmış .

haklısınız.karton derken yalıtımı soruyorsunuz sanırım.hoparlör yükseklte olunca yalıtım orda boşta kalıyor.

ama kapı yalıtımının diger bölümlerini ben söktüm kapı açma kolu yayı kırık onunla ugraşacagım artı başlık açıp resimli anlatacagım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu kasa mondeoda hoparlör işi zor... Kaliteli ses zor...

Hele arka kapılar iyice garip...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bu kasa mondeoda hoparlör işi zor... Kaliteli ses zor...

Hele arka kapılar iyice garip...

hoparlör montajı ölçüm olarak kapıya oturtma şekli arka ve ön kapılarda orantı farkı göremedim.ses olarak ön kapılardaki hoparlörüde aynı tipte yapınca anlaşılacak sanırım.

arka kapı hoparlör montajından sonra ses ciddi şekilde akustik dagılıyor.bu denli doyum beklemiyordum açıkcası.yanlız hoparlörün kagıt kalitesi çok iyi durum bence sesi çok etkiliyor.

yıllarca seslendirme imalat montaj teknisyenligi tonmayster olarak çalıştım müzik sesini tanırım az çok aldıgım ses oldukca doyurucu oldu.

bu tarz hoparlörlerde yüksek watt bulmak sorun,hoparlörün tek eksi tarafı watt oranı düşük,piyasada hep çin malı para etmez hoparlörler mevcut epey aradım bunu bulmak için.kimse kaliteye önem vermiyor açıkcası.

Yorum bağlantısı

mehmet bey sizin araçların hoparlör yerleşim şekli ile benim araçtaki yerleşim farklımı ben bu iki aracında iç kapı ses olayını bilmiyorum incelemedim hiç.hoparlör falan tip olarak çokmu farklı.hurdacıya gidecegim bu aralar eger bulursam incelerim ama.bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.tşk.hurdacıya sadece hoparlör sormuştum inceleme fırsatım olmadı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gördüğüm kadarıyla, kapılar ve hoparlörler aynı...

Ben 5x7 hoparlör almayı düşünüyorum.. 6x9 taktım... Forumda fotoğrafları var... Ama sonuç beni mutlu etmiyor...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Gördüğüm kadarıyla, kapılar ve hoparlörler aynı...

Ben 5x7 hoparlör almayı düşünüyorum.. 6x9 taktım... Forumda fotoğrafları var... Ama sonuç beni mutlu etmiyor...

ses tekniginde ögrendigim bir şey var.

hoparlör çapı ile takıldıgı kutu vs. iç alanının orantılı olması gerektigi eger bu birbirine zıt oldugu zaman hiç bir şekilde esas seslere ulaşamıyorsun ve kulagınız bu seslere aşina olamıyor.hoparlör watt degeri sadece ses anfisine orantılı olması gerekiyor.

en iyi sesler hep orta bas hopalöründen duyulabiliyor.kagıt kalitesi ne kadar güzel ise ve kenar lastigi kaliteli karbondan yapılmış ise gerçekten doyumsuz oluyor ses.orjinal hoparlörün çapına uygun alırsanız en iyisini seçmiş olursunuz bence.3 yollu takmanız çok şey farkettirmiyor kapılarda çünki bu sesler oturdugumuzda kulak hizamızda oldugu sürece duyulabiliyor kapı altları bunları yutar.o yüzden koltuk arkası hoparlör ler buna müsaittir.kapılara en uygun orta bas kagıt hoparlör.çaglar beyinde dedigi gibi.

hoparlör takılırken kenar dolgusu izalasyonu muhakkak olmalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Katılıyorum...

6x9'u bir şekilde uydurdum ama... Bence bu saydıklarınız olamadı işte...

Ama mecburiyetten yaptım ben, 5x7 bulamamıştım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Katılıyorum...

6x9'u bir şekilde uydurdum ama... Bence bu saydıklarınız olamadı işte...

Ama mecburiyetten yaptım ben, 5x7 bulamamıştım...

çap büyüdükce alanında büyümesi gerekiyor.o yüzden ses kaybı kaçınılmaz oluyor.dediginiz çapı bende araştırayım.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

mehmet bey taktıgınız hoparlörü gördüm.gerçekten çok kaliteli.

iç kagıt kısmı karbon karışımı olan yüksek baslara müsait 20hz ve altı için ses yansımasını saglayan türden.benim ögrendigim tecrübe ve deneyim bu hoparlörler ovalde olsa dar hacimlerde iş yapmıyor boguluyor.dar hacimlerde inanın kagıt hoparlörden daha iyi ses veren bulamazsınız.kapılar için söylüyorum.örnek mercedes ve bmw bile kagıt hoparlör kullanmaya devam ediyorlar.yada tamamen karbon olandan kullanıyorlar.çok fark oluyor .gerçi tamda oturmamış ama otursada bişi degişmez.arkaya bagladıgınız tizlerin yerine bunları baglayın tizleri arka kapıya baglayın inanın ses farkını göreceksiniz çaglar bey yazmışya sinema sistemi diye o denli degişir.çaglar beyde yuvarlak tipi kullanmış ama oda çok verim alamamıştır eminim.

eger elinizde duruyor ise orjinal hoparlör arkalı önlü resmini ekleyebilirmisiniz çok merak ediyorum.inanın görmedim hiç

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mondeo kapı akustiği, bu araçların en kötü yeri. Ne yaparsanız yapın, kapılardan doğru dürüst tok bas alamıyorsunuz. Yani kapı içine makul 5x7 gibi monte edip, bagaja woofer yerleştirmek tek çözüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
gerçi tamda oturmamış ama otursada bişi degişmez.arkaya bagladıgınız tizlerin yerine bunları baglayın tizleri arka kapıya baglayın inanın ses farkını göreceksiniz

Oktay Bey, burayı anlamadım...

Ben 4 kapıya da bundan taktım..

Tizlerde bir sorunum yok.. Bazı baslarda bozuluyor ses...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Oktay Bey, burayı anlamadım...

Ben 4 kapıya da bundan taktım..

Tizlerde bir sorunum yok.. Bazı baslarda bozuluyor ses...

pardon ustad arkaya tiz baglı yazısını başka arkadaş yazmış özür.yanlış yorum olmuş.

basların bozulması bahsettigim hoparlör yapısı ile ilgili.dar alanda bas titreşim yapıyor ve hoparlör kagıdına geriden baskı uyguluyor.bas refleks için bir çıkış (woferlardaki delik gibi)şarttır buda kapı içinde bulunmayan bir özelliktir. o yüzden bas geri tepiyor ve kendi yüzeyinde titreşim yaptırıyor.buda ses yutulmasına ve bogukluga sebeb teşkil ediyor.hoparlör yetmiyor falan denir bu durum için ama yanlış yorum.arka koltuk tarafı biliyorsunuz bagaj kısmı ve burası geniş hacim bas burda bu hacimle kendini oluşturuyor artı bir delik ihtiyacı gerekmiyor.ve temiz bir bas duyuyorsunuz.

çaglar beyin yorumunada cevap olur düşüncesindeyim.umarım anlatabildim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
(düzenlendi)

verdigin linkteki hop çok pahalı aynı paraya en kalitelisi alınır.

Yorum bağlantısı
haklısın araştırdım..

arkalarda 5x7 degilmi?

ön hop. arka hop. 5x7 ebaya bak orjinaller bazen iyi fiyatta oluyor.pahalı hoparlöre gerek yok.kasnak yaptırıp yuvarlak hop.takabilirsin carbon özelligi olan yumuşak lastikli kaliteli pahalıda degil ayrıca.çaglar beyin taktıklarından resmi duruyosa bak.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
kasnak koyunca bir sıkıntı oluyormu ses yada gürüldü yada o kasnagın bass vurdugundaki tepkisi felan..

Birde 16cm hoporlerin arkası sıkıntı oluyormu kasnakla baglandıgında içerdeki boşlugun payı yetmemesi gibi?

kasnaktaki amaç yuvarlak hop.takınca kenarlarda oluşacak boşlugu kapatmak için ve hoparlörün daha saglam montesi için gerekiyor.kasnagı koyarken kasnak kenarına sünger tarzı bişi ile çevir öyle tak.hoparlör içinde öyle yap.

hoparlörün arkası o kadar büyük olamaz zaten kafanı takma.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Harun Sayın

bende kasetli cd li pioneer teyp var. 4*50 Watt

fh_p4100r_detailpage.jpg

ve ön kapılarda 6*9 oval hoparlör var, fakat hiç bas alamıyorum. bas harici sesler süper. kapılar zangır zangır titriyor fakat

hiç bas yok.

arkalardada yine 6*9 blaupunkt hoparlör var yine ses bozuk. bas hiç yok.

2 tane 460 watt pioneer oval hoparlör alıp bagajın üst tarafına yani arka cam tarafına takmayı düşünüyorum.

deneyen varmı acaba, seste baslarda düzelmeler olurmu acaba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...