İçeriğe Yönlendir

Katkılı-katkısız Gaz Konusunda

Guest Erkan Sa?lam

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

6 Ocak 2011

1.BP'den alınan 47,80 Litre x 2,26 TL/Litre = 108,03 TL @138.000 km | 0 (sıfır)

2.Aygaz'dan alınan 27,40 Litre x 2,19 TL/Litre = 60,01 TL @138.247 km | 60 TL ile 247 km > 27,40 Litre ile 247 km - Karabük'ten Ankara'ya yakan

10 Ocak 2011

3.BP'den alınan 35,40 Litre x 2,26 TL/Litre = 80,00 TL @138.531 km | 80 TL ile 284 km > 35,40 Litre ile 284 km - Ankara'dan Karabük'e yakan

4.PO'dan alınan 32,21 Litre x 2,16 TL/Litre = 69,57 TL @138.779 km | 70 TL ile 248 km > 32,21 Litre ile 284 km - Karabük'ten Ankara'ya yakan

11 Ocak 2011

5.BP'den alınan 21,26 Litre x 2,26 TL/Litre = 48,05 TL @139.026 km | 48 TL ile 247 km > 21,26 Litre ile 211 km - Ankara'dan Karabük'e yakan

6.Akpet'ten alınan 31,00 Litre x 2,08 TL/Litre = 64,48 TL @139.289 km | 65 TL ile 263 km > 31,00 Litre ile 263 km - Karabük'ten Ankara'ya yakan

1.BP gazı ile 11,09 Litre / 100 km

2.Aygaz'ı ile 12,46 Litre / 100 km

3.BP gazı ile 11,43 Litre / 100 km

4.PO gazı ile 10,08 Litre / 100 km

5.BP gazı ile 11,78 Litre / 100 km

Yukarıdaki bilgileri Ankara - Karabük arasında dur-kalksız, ortalama 3 saatlik yolculuklardaki "üzerine ekleme" ile hesapladım. Karabük'ten hep BP 'den aldım, Ankara'da değiştirdim, kilometrede yaktığından ziyade Litre/100 km verilerine göre en az yakan Petrol Ofisi gazı oldu. Belki fikir verebilir.

Yorum bağlantısı
Taygun Mertcan

Aygazın gazı düzeldi diyorlar, kullanıp memnun olan var mı?

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan
Aygazın gazı düzeldi diyorlar, kullanıp memnun olan var mı?

Evet Taygun Bey düzeltti gazı, ben dahil okadar kişinin enjektörünü bozduktan sonra düzeltti :unsure2: Enjektör parası vermekten akıllandı sanırım :vroom: Artık gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

Ben lpg takıldı takılalı total'dan alıyorum çok şükür sorun yok hiçte değiştirmedim gazı.

Yorum bağlantısı
Taygun Mertcan
Evet Taygun Bey düzeltti gazı, ben dahil okadar kişinin enjektörünü bozduktan sonra düzeltti :good1: Enjektör parası vermekten akıllandı sanırım :good1: Artık gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Mocan otogaz ve prins memduh usta kesinlikle aygazı tavsiye etti bende bu gidişle aygazcı olacam gibi:)

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

sürekli aygazdan alınırsa sorun olmuyor da 1 ay başka yerden bir ay aygazdan alınırsa sıkıntı olabiliyor.

shell auto gas öneririm ama kaliteli bir istasyon olacak. yine ben son 1-2 aydır aytemiz gaz a geçtim menzili çekişi vs sorunsuz buradaki iki istasyondan da alıyorum ikiside yeni istsyon ve bir sıkıntı yaşamadım. hem burada %10 a varan inridimle satıyorlar.

Yorum bağlantısı
Gökhan Bilge Aldırmaz

aygaz batıda çok iyi ama erzuruma gelince rakımdan dolayı galiba motor vuruntulu çalısıyor ve düşük rakımdaki çekiş gücünü vermiyor..shell autogasda motor sesi daha bi güzel..

Yorum bağlantısı
Orhan Çimen

ben de geçen ay lpg taktırdım sıfır focusuma. Lpg takan usta (serviste) ya sordum, katkılı lpg zarar verir mi, hangi marka lpg almalıyım diye? Bu işin erbabı, lpg tavsiye sıralamasını şöyle yaptı... AYGAZ, SHELL, BP... bu üçünden hangisini alırsan al dedi...Filitreye zararı felan yok dedi katkılının. Ben burada okuduklarımdan bahsettim. Bu işin içinden olan bilir dedi. Kulaktan duymalara inanma dedi. Beni fazlasıyla tatmin etti bu cevap. Hep aygaz alıyorum, bulamazsam shell ve bp. Bu üç marka iyidir dedi kısaca.. Saygılar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sürekli Aygaz kullanırsanız sorun yok...

Katkısız gazlar kullanıp sonra Aygaz kullanırsanız daha doğrusu katkılı yani deterjanlı gaz kullanırsanız sorun var..

Bu bilgi kulaktan duyma ama, bizzat Aygaz'ı aradığımda duyduğum ve benzer bir olaydan çıkardığım bir sonuçtur.

Kirli, kötü gazlar kullandığında depoda filtrede veya rekorlarda biriken pislikler, Aygaz katkısı ile çözülüyori bu çözelti bir balçık halini alıyor ve çoğu enjektörü geçemeyip, enjektöre sıvanıp kalıyor, enjektör kapanamaz gale geliyor.. Yada tıkanıyor...

Bu sonuca göre, ya sürekli işemeden dolayı piston subap yakıyorsunuz yada tekliyorsunuz...

Şimdi katkılı gaz için karar verin.. Ya sürekli katkılı gaz alın, yada hiç almayın..

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Peki Mehmet abi; katkılı gazın +sı nedir? daha iyi çekiş verirmi? motor ömrünümü uzatır? tasarrufumu arttırır?.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki Mehmet abi; katkılı gazın +sı nedir? daha iyi çekiş verirmi? motor ömrünümü uzatır? tasarrufumu arttırır?.

Ben bilmem.. hiç kullanmadım..

Ben Milangazcıyım...

Ancak; temiz bir gaz, sürekli kullanırsanız sorun yaşamazsınız... Performansını bilmiyorum...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ben ilk çıktığında 4-5 depo kullandım. daha öncesinde katkılı olmdan evvelde 1-2 depo aygaz kullanmışlığım var. menzil katkısız-katkıl ıhep kısaydı. katkılı aygazda araç çok az daha iyi gidiyordu. ama ben almıyorum aygaz zorda kalmazsam

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Okuduklarımdan dolayı ve ustanın tavsiyesi doğrultusunda hiç aygaz almadım.Shell 1-2 defa po 1-2 defa kullandım genelde ipragaz alıyorum hatta aldığım iki istasyon var biri geliş yönümde biride gidiş yönümde hangisine denk gelirsem.Son 2 depomda yaklaşık 32 lt genelde hep 300 km civarında yol yapıyordum ama şimdi 270 i zor görüyorum.Bakım filtre yeni yapıldı sayılır nedendir bilmiyorum.Kullanım aynı yol aynı.

Yorum bağlantısı
Süleyman Sarı

Benim lpg taktırdığım usta sadece p.o, bp ve totalden al dedi. katkılı alma sakın dedi. prins kit mevcut aracımda bu arada.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Ben gazı genellikle Aytemizden alıyordum. Performans ve menzil olarak memnunum Ama dün gaz alırken firma sahibi ki daha önceden de tanıdığım birisidir gazlarının katkılı olduğunu ve özellikle taksicilerin sürekli kendilerinden aldığını övünerek anlattı. Benim de katkılı olmasından dolayı kafam karıştı. Aytemizden gaz alıpta şikayeti olan ya da şikayet duyan var mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Ticari taksimizde sürekli aygaz kullanıyorduk bir sıkıntı çıkmıyordu lakin arada başka yerlerdende gaz aldık buda bolca sıkıntı yaşamamıza sebeb oldu...Filitreden enjektöre vs baya sıkıntı yaşadık ki duraktaki arabaların %90 ı yaşadı bu sıkıntıları..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ben gazı genellikle Aytemizden alıyordum. Performans ve menzil olarak memnunum Ama dün gaz alırken firma sahibi ki daha önceden de tanıdığım birisidir gazlarının katkılı olduğunu ve özellikle taksicilerin sürekli kendilerinden aldığını övünerek anlattı. Benim de katkılı olmasından dolayı kafam karıştı. Aytemizden gaz alıpta şikayeti olan ya da şikayet duyan var mı?

:) katkılı mı? bakımda anlarız o zaman filitreden. ama bu haber kötü oldu. çünkü çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
:) katkılı mı? bakımda anlarız o zaman filitreden. ama bu haber kötü oldu. çünkü çok memnunum.

Mustafa ben de çok memnundum Aytemizden inşallah temiz çıkar senin filtreler. bana bunu direkt olarak benzinliğin sahibi söyledi "bizimki katkılı otogaz direkt iskenderundan geliyor diğerleri gibi dökme gaz değil" dedi. ben de katkılı gazı pek önermiyorlar dedim. " bizim müşteriler hep taksici gece hep taksiciler gaz almaya gelir hepsi de çok memnun" dedi

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

acaba katkılıdan kasıt ne etmişti.

ben son bakımdan beridir yaklaşık 7-8 bin olmuş neredeyse hep aynı istasyondan aytemiz gaz alıyorum. 10 bin km olunca yani 1-2 ay sonra lpg bakımıda yapılacak filitreye bakarım anormallik var mı diye.

ama cidden hem menzili hem çekişi hemde bizim burdaki indirimi dolayısıyla çok memnunum. araçta bir gariplik vs de görmedim

Abi sen baktın mı hiç filitrene.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
acaba katkılıdan kasıt ne etmişti.

ben son bakımdan beridir yaklaşık 7-8 bin olmuş neredeyse hep aynı istasyondan aytemiz gaz alıyorum. 10 bin km olunca yani 1-2 ay sonra lpg bakımıda yapılacak filitreye bakarım anormallik var mı diye.

ama cidden hem menzili hem çekişi hemde bizim burdaki indirimi dolayısıyla çok memnunum. araçta bir gariplik vs de görmedim

Abi sen baktın mı hiç filitrene.

Yok mustafa benim LPG kiti de daha hiç bakıma girmedi. Ama dediğin gibi çekişinden de menzilinden de memnunum. Bir sonraki depoda Total deneyeceğim onu da çok öven arkadaşım oldu. Bu zamana kadar ya BP den ya Aytemizden alıyordum yakıtı. En son BP den aldığım 33,5 litre yakıtla şehiriçi 385 km yol yapmıştım.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Yok mustafa benim LPG kiti de daha hiç bakıma girmedi. Ama dediğin gibi çekişinden de menzilinden de memnunum. Bir sonraki depoda Total deneyeceğim onu da çok öven arkadaşım oldu. Bu zamana kadar ya BP den ya Aytemizden alıyordum yakıtı. En son BP den aldığım 33,5 litre yakıtla şehiriçi 385 km yol yapmıştım.

Bu nasıl bir km anlamadım gitti valla.32 lt yakıtla tam şehir içi bile sayılmaz 320 km görmüyorum hatta en son full depo 32.5 lt gaz ile 280 gibi bitti.bakımdan yeni çıktı daha

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bu nasıl bir km anlamadım gitti valla.32 lt yakıtla tam şehir içi bile sayılmaz 320 km görmüyorum hatta en son full depo 32.5 lt gaz ile 280 gibi bitti.bakımdan yeni çıktı daha

abi senin tüketim fazla ben de şehir içi 10 litre eğer merkeze gidip gelirsem arada 9.5 litre yakıyorum çok yaksa 11 litre gördüm en fazla. ama 300 -330km den az gitmiyor bir depo ile yerine göre 33-35 litre alıyorum

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ben uzun süredir söylüyorum bunu ama ustaya inandıramıyorum ki bunu.Salı ankaraya gideceğim uzun yolda net rakamlar tutacağım sonuca göre artık bir çözüm bulmaya çalışacağım artık.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Bence de bir baktırın sisteme söylediğiniz tüketim fazla gibi. Ben aracımda benzinle gaz arasında sürüşte ve performansta pek fark göremiyorum sadece göstergeye baktığımda anlıyorum gazda olduğumu. Aracınızdaki kitin markası neydi?

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Akif Özkan

Yolda katkısız otogaz (bildiğim kadarıyla milangaz) aramaktan gına geldi.Yok mu bu işin bir çözümü?

Acaba lpg enjektör temizleyicilerden alıp katkılıya dönmek sisteme zarar verir mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...