İçeriğe Yönlendir

Kil Ama Hangi Marka Nerde?

Anil Berke Kavraal

Recommended Posts

Anil Berke Kavraal
(düzenlendi)

kil almak istiyorum ama hangi marka nereden alacağım fiyatları ne kadar? marka cidden çok ama çok önemlimi ? sorular sorular sorular :lol2:

meguiars almazsam çok ayıp edermiyim arabama fiyatları oldukça yüksek gibi ...

birde mild ve aggresive olarak iki seçeneği var farkı ne ?

bulabildiğim kabaca seçeneklerim bunlar gibi ... fikir verirseniz çok sevinirim ...

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MEGUIARS-MI...sQ5fAccessories

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MEGUIARS-AG...sQ5fAccessories

http://cgi.ebay.com/Car-Clay-Bar-180g-Auto...=item414f971c17

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Auto-Clay-B...sQ5fAccessories

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/DOMINION-SU...omotiveQ5fTools

tarihinde Anil Berke Kavraal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Korhan Göytan

kil de markanın fazla önemi yok derler, ürün temizleme ürünü olarak içine emdiği için yüzeye de bir kalıntı bırakmadığı için marka farketmez

mild ile aggressive arasındaki fark da aggressive daha yoğundur - daha fazla baskı ile daha zor kirleri alabilirsiniz

ancak sertliğinden dolayı mild gibi içine alamayıp yüzeyde kılcal çizik bırakabilir

ama kil zaten pasta/polish öncesi hazırlık olduğundan yapacağınız en hassas pasta işleminde bile o kılcallar yok olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bu kil Türkiyede niye kolay bulunmaz. başka kullanım alanı yok mu :nazar: nalburda felan niye bulamıyoruz ki :) Yoksa başka bir adı daha var mı? ve kil uygulamasını bir spreyle yapıyoruz galiba.

Yorum bağlantısı
Onur Korhan Göytan
Bu kil Türkiyede niye kolay bulunmaz. başka kullanım alanı yok mu :D nalburda felan niye bulamıyoruz ki :p Yoksa başka bir adı daha var mı? ve kil uygulamasını bir spreyle yapıyoruz galiba.

yağlı olmasa heykel kili denicem de :D

evet spreyle desteklemek gerekiyor yüzeyde daha rahat kaysın diye ama illa ki özel sıvılara mecbur deilsiniz oto yıkama şampuanlı su da iş görüyor kaydırıcılık konusunda - ama sonrasında durulamak gerekir aracı tabi...

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Bu kil Türkiyede niye kolay bulunmaz. başka kullanım alanı yok mu :D nalburda felan niye bulamıyoruz ki :p Yoksa başka bir adı daha var mı? ve kil uygulamasını bir spreyle yapıyoruz galiba.

gel biz seninle getirip satmaya başlayalım bu böyle olmayacak ;):):(

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

selamlar arkadaşlar,

kil bende mevcut, kendi aracımda ve arkadaşlarımın araçlarında kullandım/kullanıyorum. 25 gr bir arabayı temizlemeye yetiyor. 50 gr lık paketi 15 tl ye satıyorum. 100 gr almak isteyen olursa 25 tl. markası valet pro fine kil. kilde fine aggresif gibi ibareler kilin sertliğini ifade eder. eğer çok kötü bir boyanız yoksa mild fine gibi killer daha iyidir, aggresif killer ince çizikler yapabilir. size kendi kullandığım kilden örnek resim göstereyim. kaputtan çıkar kir bu tabiki öncesinde eldiven ile yıkadım aracı. kille temizlik yaptıktan sonra hem çıkan kirler sizi şaşırtır hem de kaportaya elinizi sürdüğünüzde kaygan ve temiz bir yüzeyi rahatça hissedersiniz.

kil.jpg

tarihinde K tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yavuz Gürbüz
selamlar arkadaşlar,

kil bende mevcut, kendi aracımda ve arkadaşlarımın araçlarında kullandım/kullanıyorum. 25 gr bir arabayı temizlemeye yetiyor. 50 gr lık paketi 15 tl ye satıyorum. 100 gr almak isteyen olursa 25 tl. markası valet pro fine kil. kilde fine aggresif gibi ibareler kilin sertliğini ifade eder. eğer çok kötü bir boyanız yoksa mild fine gibi killer daha iyidir, aggresif killer ince çizikler yapabilir. size kendi kullandığım kilden örnek resim göstereyim. kaputtan çıkar kir bu tabiki öncesinde eldiven ile yıkadım aracı. kille temizlik yaptıktan sonra hem çıkan kirler sizi şaşırtır hem de kaportaya elinizi sürdüğünüzde kaygan ve temiz bir yüzeyi rahatça hissedersiniz.

Köksal bey merhaba,

Ben sizi skodaturkeyden tanıyorum zaten. Yavaş yavaş ben de çeyizi doğrulttum. Kilin gerekliliğini zaten ifade etmişsiniz. Fiyatlar da gayet makul. Fotodaki kil mi? Vallet Pro kil kullanmadın daha önce, aslında şampuan ve snow foam'nuda arkadaşların uygulamalarından biliyorum. Şampuan demişken kil için kadırıcı olarak atas proteo kullanılır mı? Proteo yıkamada gerçekten o kadar fark ediyor mu? Bu hafta Murat Bey'e ilk siparişimi geçmeyi düşünüyorum da...

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
gel biz seninle getirip satmaya başlayalım bu böyle olmayacak :rolleyes: :lol2: :lol2:

Ebay dünyasına girecemde çıkamamaktan korkuyorum :lol2:

Ben bu kil olayını hiç anlamadım.Çocukların oyun hamurları olmaz mı :p

:unknw: bende onu merak ediyorum kesin başka bir yerde de kullanılıyordur. ama kilosu 250 tl abi baskana :) çoluk çocuğa verilmez.

Bu kil daha güzel cila için boyadaki kiri oksiti temizliyor yani ön hazırlık için güzel bir şey. Aslında megaruis miydi neydi onun setinde kil, sprey, wax, ped felan var güzel ama pahalı gelmişti bana.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Köksal bey merhaba,

Ben sizi skodaturkeyden tanıyorum zaten. Yavaş yavaş ben de çeyizi doğrulttum. Kilin gerekliliğini zaten ifade etmişsiniz. Fiyatlar da gayet makul. Fotodaki kil mi? Vallet Pro kil kullanmadın daha önce, aslında şampuan ve snow foam'nuda arkadaşların uygulamalarından biliyorum. Şampuan demişken kil için kadırıcı olarak atas proteo kullanılır mı? Proteo yıkamada gerçekten o kadar fark ediyor mu? Bu hafta Murat Bey'e ilk siparişimi geçmeyi düşünüyorum da...

Saygılarımla

selamlar yavuz hocam. proteo ile 4-5 araç yıkadım gerçekten cilası çok güzel parlatıyor ama elinizde basınçlı ilaç şişesi olursa daha iyi dağıtırsınız şampuanı. ben sprey şişe ile atmıştım iyi dağıtmayan akan yerlerde cila izi gibi parlak iz kalıyor ama 2 silmeye geçiyor sorun değil. basınçlı yıkama aldım haftaya kısmetse onunla denicem bakalım. foam lance alırsam 1-2 ay içinde valet snow foam almayı planlıyorum o zaman kadar proteo kullanırım.

kil kaydırmak için çok az proteo yeterli olur, sprey şişeler 750-1000 ml arası oluyor ama 750 lik şişe rahat yetiyor kille temizlik yaparken.

Ebay dünyasına girecemde çıkamamaktan korkuyorum :rolleyes:

:) bende onu merak ediyorum kesin başka bir yerde de kullanılıyordur. ama kilosu 250 tl abi baskana :lol2: çoluk çocuğa verilmez.

Bu kil daha güzel cila için boyadaki kiri oksiti temizliyor yani ön hazırlık için güzel bir şey. Aslında megaruis miydi neydi onun setinde kil, sprey, wax, ped felan var güzel ama pahalı gelmişti bana.

mustafa hocam bu kil ondan biraz farklı, oyun kilinin içinde tuzlu bir katkı var çocuklar yemesin diye bu boyaya zarar verebilir. denemedim ama denemek isteyen varsa sonucu ben de merak ediyorum :lol2: kıvamı da farklı zaten oyun hamurundan :lol2:

meguiars tr de aşırı pahalı. trden almayın bence yurtdışı siteler var 2 günde bile geldiği oluyor kargo ile almak isterseniz çeşitli güvenli siteler mevcut. hatta yurtdışı liste yaparken benimkilerin yanına kargo payını ekleyerek getirtebilirim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Oyun hamuru işin şakası. ben 70-80 liraya sonax donattım çizik giderici cila( teneke kutuda)-parlatıcı sıvı cila-hızlı cila-2 si bi arada şampuan-araç iç temizleme spreyi + tutrle jant temizleyici+aerox muydu neydi onu bir şampuanını da dayanamayıp aldım.bezle mezler uygulam pedi derken 90 mı ne tuttu. aslında kafamda megarius clay set vardı bu seferlik bunlarla oyalanıyorum. bir ihtimal yaz sonu bu kil işine girebilirim. siz buralardasınız nasılsa :good1: teknik ve malzeme desteğinizi esirgemezsiniz. Yavuz hocamda var :flowers:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. kil olarak mege fazla para vermeyin derim. gereksiz derece pahalı. hani f/p olarak hiç de uygun değil tr de.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Kil bizim buralarda gayet bol :flowers:

Toprakta belli bir metreden sonra kil çıkmaya başlıyor. Özellikle su kuyusu falan açıldığında bolca kil çıkar. Hiçbir işe yaramaz yani kimse bunu herhangi bir şekilde kullanmaz. Bu ürünle aynı mı bilmiyorum ama satıldığını görünce şaşırdım :good1:

ek: Biraz araştırdım da topraktan çıkan kil saf kil değil kireç, demiroksit, kalker falan da varmış. Bunu ayrıştırıp saf kil elde edilebilirmiş :good1:

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
(düzenlendi)
selamlar arkadaşlar,

kil.jpg

evet aradığım cevabı buldum sonunda ben alıcam 50gr ama tahmini bir ay sonra :flowers:

benim sorunum ağaçlardan damlayan balmumu gibi olan sıvılar... arabamın heryeri bunlarla kaplı bir yerde yanlış bir yere park etmişim sanırım. Ve Antalya güneşinde bunlar bir güzel pişmişler taş gibiler yakından bakınca sanki arabanın her yeri nokta nokta paslanmış gibi gözüküyor ama uzaktan belli bile olmuyor. Keşke yakından detaylı bir fotograf çekseymişim. Tırnakladığımda bile uğraştırıyor çıkartması. Hala benim için kilin doğru ürün olduğunu düşünüyormusunuz ? :)

kilosu 250 liraya geliyor smile.gif değerlendirmek lazım lol.gif

play doh larda baya pahalı hem onları arabanın rengine göre bile alırız :rofl:

tarihinde Anil Berke Kavraal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Sireli
benim sorunum ağaçlardan damlayan balmumu gibi olan sıvılar... arabamın heryeri bunlarla kaplı bir yerde yanlış bir yere park etmişim sanırım. Ve Antalya güneşinde bunlar bir güzel pişmişler taş gibiler yakından bakınca sanki arabanın her yeri nokta nokta paslanmış gibi gözüküyor ama uzaktan belli bile olmuyor. Keşke yakından detaylı bir fotograf çekseymişim. Tırnakladığımda bile uğraştırıyor çıkartması. Hala benim için kilin doğru ürün olduğunu düşünüyormusunuz ? :flowers:

Bu konuda benimde başıma geldiği için sizi çok iyi anlıyorum. Benimki pas gibi değilde küçük su damlaları gibi durmaktaydı. Sıcak suyla beraber şu ürünü kullandım ve hepsinden kurtuldum. Durum birebir aynı olmayabilir ama kili denemeden önce bunu denemekte fayda var diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
evet aradığım cevabı buldum sonunda ben alıcam 50gr ama tahmini bir ay sonra :)

benim sorunum ağaçlardan damlayan balmumu gibi olan sıvılar... arabamın heryeri bunlarla kaplı bir yerde yanlış bir yere park etmişim sanırım. Ve Antalya güneşinde bunlar bir güzel pişmişler taş gibiler yakından bakınca sanki arabanın her yeri nokta nokta paslanmış gibi gözüküyor ama uzaktan belli bile olmuyor. Keşke yakından detaylı bir fotograf çekseymişim. Tırnakladığımda bile uğraştırıyor çıkartması. Hala benim için kilin doğru ürün olduğunu düşünüyormusunuz ? :)

play doh larda baya pahalı hem onları arabanın rengine göre bile alırız :rofl:

selamlar

reçine lekeleri için özel sökücüler kullanılıyor zift sökücü gibi ama boyaya işlemişse (kuş pisliği gibi yakmışsa) pek yapacak bişey olmayabilir. kil bunları çözmekte bi nebze işe yarayabilir ama tamamen çıkartmakta yetersiz kalacağını düşünüyorum. geçen hafta arkadaşın g.puntosuna kil uyguladım zift lekelerini çözmeye başlamıştı ama tam anlamıyla çıkarmak için zift sökücü kullandık,gerçi yumuşak kilden fazlasını beklemedim.

Bu konuda benimde başıma geldiği için sizi çok iyi anlıyorum. Benimki pas gibi değilde küçük su damlaları gibi durmaktaydı. Sıcak suyla beraber şu ürünü kullandım ve hepsinden kurtuldum. Durum birebir aynı olmayabilir ama kili denemeden önce bunu denemekte fayda var diye düşünüyorum

bu şampuandan 1 şişe almıştım kullandım/dağıttım ama reçine sökeceğini sanmıyorum. o kadar güçlü sökücü içermemesi lazım oto şampuanının :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Cila atmadan önce kaportayı temizlemekte fayda var ama benim yöntemim farklı.

Yıkadıktan sonra arabayı silerek kurularken kaporta üzerinde ince bir su tabakası oluşup 3-5 saniye içinde buharlaşır ve görünür yada görünmez hafif iz bırakır yada su buharlaştığında çok incede olsa kireç kalır.

Ben gerçek deri kullanıyorum. Oto malzemeleri satan yerlerde resimdeki gibi suni güderiler var. Onlara benziyor ama biraz daha tüylü gibi ve çok daha yumuşak. Yıkadıktan sonra kaportaya sürdüğünüzde pisliklerden dolayı kaymıyor ve kaportaya yapışıyor. Sildikçe kaportada kaymaya başlıyor. Önemsiz bir bölgede güçümle bastırarak birkaç dakika aynı yere sürttüm ve en ufak matlaşma çizilme olmadı. Yıkama sonrası onunla silince çok iyi parlıyor. Ciladan öncede şart. Ciladan sonrada çok hafif baskı ile tekrar geçiyorum parıl parıl olup toz tutmuyor.

http://www.otoavm.com/content_files/prd_images/100/100.17/Autochamois%20Do

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Resmi buldum.

Yeşil derinin üzerindeki suni güderi. Onu sadece ıslatıp suyunu sıkıp camlar için kullanıyorum.

Yeşil, kahverengi ve siyah olan gerçek deri ve çok yumuşak. İki yüzeyide kadifemsi.

pict0460cr9.jpg

pict0032im.jpg

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

eğer sert bir ürünse fazla bastırmamanızı taviye ederim silerken deriye takılabilecek ufacık tozlar bile çiziklere neden olur, ben bimdeki mikrofiber bezlerden kullanıyorum 2 tanesi yetiyo kurulamaya üstelik tanesi 1,5 tl. bende 10 tane var :) arabada mikrofiberden başka bez kullanmıyorum. ayrıca kil ile bir kez temizlik yaptığınızda aradaki farka emin olun şaşıracaksınız. bir arkadaşımıza yollicam salı günü 100 gr onun görüşlerini de buraya bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

benimkiler o evreyi biraz geçtiler sanırım 1 yıldır arabanın üzerindeler ve bir su damlasıyla değilde cam agacının iğne yaprağının ucu kadar boydalar ..

selamlar

reçine lekeleri için özel sökücüler kullanılıyor zift sökücü gibi ama boyaya işlemişse (kuş pisliği gibi yakmışsa) pek yapacak bişey olmayabilir. kil bunları çözmekte bi nebze işe yarayabilir ama tamamen çıkartmakta yetersiz kalacağını düşünüyorum. geçen hafta arkadaşın g.puntosuna kil uyguladım zift lekelerini çözmeye başlamıştı ama tam anlamıyla çıkarmak için zift sökücü kullandık,gerçi yumuşak kilden fazlasını beklemedim.

bu şampuandan 1 şişe almıştım kullandım/dağıttım ama reçine sökeceğini sanmıyorum. o kadar güçlü sökücü içermemesi lazım oto şampuanının :D

öncelikle kille bir denemek istiyorum geçiricekmi diye deminde yazdığım gibi 1 senedir falan arabanın üzerinde bu reçineler ve güneşin altında pişmiş durumdalar ama boyut olarak çok çok ufaklar nasıl bir ağaçsa sprey gibi sıkmış arabanın üzerine :D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erim Gülaçtı
erim hocam kili kullanma fırsatın oldu mu?

köksal hocam, kili alıp arabayı yıkattıktan sonra yağmur yağdı :D ben de şehir dışındaydım. fırsatım olmadı daha. yarın yıkatacağım. o zaman deneyeceğim. yazarım burdan sonuçları.

Yorum bağlantısı
Yavuz Gürbüz
öncelikle kille bir denemek istiyorum geçiricekmi diye deminde yazdığım gibi 1 senedir falan arabanın üzerinde bu reçineler ve güneşin altında pişmiş durumdalar ama boyut olarak çok çok ufaklar nasıl bir ağaçsa sprey gibi sıkmış arabanın üzerine :)

Bu anlattığınız sadece kil olacak gibi durmuyor. Biraz güçlü çözücüler lazım. Atas'ın resinol diye bir ürünü vardı. Özellikle reçine için. Bir deneyin isterseniz. Bu tarz kirler fine grade kil için biraz zorlu olabilir Köksal Bey'in de belirttiği gibi. Mild veya aggresive bulabilirseniz belki bir nebze.

Burada atas ürünleri hakkında kısa bir bilgi mevcut.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...