İçeriğe Yönlendir

Direksiyon Kutusu?

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Aracımı özellikle sabah ilk çalıştırdığımda direksiyon sağa doğru çevrilirken takılır gibi yapıyor ve tak tuk sesleri ile çevirebiliyorum. Kısmen diğer tarafa çevirirken de yapıyor. Veya araç durduğu yerde direksiyonu sağa sola çevirirseniz kütür kütür ses geliyor. Araç ısındığında takılma kalmıyor. Ses azalıyor. Soğukken çok fazla belli oluyor.

Geçen yıl sağ tekeri tümseğe vurmuştum ve direksiyon (araç düz giderken) sağa dönük duruyordu. amortisörün eğillmiş olabileceği söylenmişti.

Amortisör değişti, direksiyon düzleştirildi. Fakat sanıyorum direksiyon kutusu da zarar görmüş. Sanayi çarşısındaki ustalar direksiyon kutusu olarak teşhisi koydular.

Servislerde çok yüksek maliyeti olduğu ve tamir ettirilebileceği söyyleniyor.

Yüksek maliyete rağmen serviste değiştirteyim mi?

Yoksa dışarıda daha uygun fiyata değiştirtebilir miyim?

Veya Ankara'da onarım için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?

İlgilenip cevap yazanlara şimdiden teşekkür ederim.

tarihinde R?dvan Erg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

Eski kazanızla bağlantılı olmayabilir.Direksiyon kutusu her arabanın başına gelebilir.Serviste bilmiyorum ama dışarda direksiyon kutusu yenilemesi yapılıyor söküp takma işçiliği ile beraber 250-300 arasına halledebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

direksiyon kutusu yağ kaçırırsa, keçeler yenilenir. Tüm revizyon imkanı budur. fiziksel olarak yamulmaya bağlı ses şikeytinin tamiri olmaz. Deneme amaçlı ısıtılıp düzleştirme denenebilir! Bunun sonucunda çatlama ihtimali olduğu için son çare olarak denenebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

Yamulma varmı ki? Ben yağı boşaldı zannettim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aynın ses bende var...

Yaşar Usta kutu diyor..

Diğer iki usta, kutu değil amortisör üstündeki bilya diyor...

Yaşar Usta'ya amotisörü söktüreceğim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Diğer 2 ustaya niye söktürmüyon?

Güzel soru :)

Cevap 1- Birisi ford servisindeki usta.. Sök desem, dünyanın parasını ister..

Cevap 2- Diğeri Yaşar gibi nazımın geçtiği bir usta, sök desem, Nevşehir'de parçada sıkıntı yaşayabilirim..

Cevap 3- Yaşar söker, mıncıklarız beraber, parça lazım olursa gider alır takarız.. Üstüne bir de pide yeriz... Çıkar geliriz..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne pazarı be.. Yarın değilmiydi...

Pazar pazar napacam gayseride...

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Aynın ses bende var...

Yaşar Usta kutu diyor..

Diğer iki usta, kutu değil amortisör üstündeki bilya diyor...

Yaşar Usta'ya amotisörü söktüreceğim...

Ben de aynı durumu yaşadım Mehmet Bey. Kutu diyenler bilya olsa ısınınca azalmazdı dediler. Ben yine de her ihtimale karşı önce bilyaları değiştirdi. Çünkü tanesini 25 TL'den buldum. Ama düzelmedi. İş geldi kutuya dayandı. Kutunun fiyatına 2.600 - 3.000 TL civarında deniliyor.

Benim burada tanıyıp güvendiğim bir usta var. Ankara'da çalıştığımız bir yer var. Bir kaç arabada başımıza geldi. Kutuyu söküp yolladık tamir etti gönderdi diyor.

Ben emin değilim. Direksiyon bu. Arabam hızlı araba. Ben de fena basmıyorum. Güvenlik açısından tamir ettirmek nasıl olur, mutlaka eğiştirmek mi lazım emin değilim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rıdvan Bey, yurt dışı imkanları araştırdınız mı ?

Tamir de olacaksa ben tamir ettirmekten çekinmezdim.. Güvenlik zaafiyeti oluşturacak bir durum oluşacağını sanmıyorum..

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Yurtdışı imkanı araştırmadım. Aklıma da gelmedi doğrusu. Bir bakayım o işe :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yurtdışı imkanı araştırmadım. Aklıma da gelmedi doğrusu. Bir bakayım o işe :)

Mk2 için de bakın :unknw:

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Birkaç ay önce sizinkiyle aynı model bir mondeonunda direksiyon kutusunun değişilmesi gerektiği teşhisi konuldu. Tamirci arkadaşımdı bende sordum, konyadan 400TL tamir edilmiş çıkma bir kutu getirtmişler. Onu takmışlar..

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
Birkaç ay önce sizinkiyle aynı model bir mondeonunda direksiyon kutusunun değişilmesi gerektiği teşhisi konuldu. Tamirci arkadaşımdı bende sordum, konyadan 400TL tamir edilmiş çıkma bir kutu getirtmişler. Onu takmışlar..

Belki Kayseri'den Yaşar Usta bir şeyler yazar dedimdi ama... :unknw:

tarihinde R?dvan Erg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Belki Kayseri'den Yaşar Usta bir şeyler yazar dedimdi ama... :)

Yaşar Usta çoktandır yok galiba forumda :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Metin Duba

Herkese selamlar.

Tabi aynı arıza benim araçta da başgösterince hemen forumda bir araştıralım dedik ve iyide yapmışız.

Direksiyon sağa dönüşlerde tak tak diye vuruyor ve önce bunu için aksata boşluk var dendi.

Bugün servisimde olağan bakımları sırasında ustama sordum ve aksı sökerek kontrol etti.Akstan kaynaklanmadığını söyleyerek aracı rot balansçıya gönderdiler.

Orada,arızanın rot-balans ya da akstan kaynaklanmadığı;aracın direksiyon kutusunda arıza olduğu tespit edildi.

Alternatifler şunlar;

1-Yeni parça 2.000 TL ve parçacı bunu 1.300 TL ye bırakacağını söylemekte.Ve tabi + işçilik

2-Çıkmacıyı aradık ve çıkma parça için 400- 600 aralığında bir fiyat seviyesi olduğunu gördük(tabiki + işçilik)

3-son olarak İstanbul G.O.P. 'da 14kardeşler diye bir servis bulduk ve tüm işleri direksiyon ve pompa tamiri üzerinde.

Kutuyu sökerek tamir edebileceklerse bu tamiratı yaparak 1 yıl garanti veriyorlarmış.Ve eğer tamiri mümkün değilse bu şekilde söyleyerek parça değişimi gerektiğini söylüyorlar.

Bu tür konularda cahil,biçare bu forum üyesiyle değerli görüş ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

14 Kardeşler'i aradım.. Bizzat kendi sorunumdan bahsettim.

Siz önce amotisör üstündeki bilyayı bir kontrol ettirin. Bahsettiğiniz sorunlara o bilya da sebep olabilir. Sorun düzelmez ise kutuya yoğunlaşırız yorumunu yaptılar...

Özellikle ısındığı zaman düzeldiğini söyledim.. Soğuktan ve nemden sıkışabileceğini bir kaç hareketle açılacağını ama bunu tekrarlayacağını söylediler..

İlgileri hoşuma gitti.

Yorum bağlantısı
Metin Duba
14 Kardeşler'i aradım.. Bizzat kendi sorunumdan bahsettim.

Siz önce amotisör üstündeki bilyayı bir kontrol ettirin. Bahsettiğiniz sorunlara o bilya da sebep olabilir. Sorun düzelmez ise kutuya yoğunlaşırız yorumunu yaptılar...

Özellikle ısındığı zaman düzeldiğini söyledim.. Soğuktan ve nemden sıkışabileceğini bir kaç hareketle açılacağını ama bunu tekrarlayacağını söylediler..

İlgileri hoşuma gitti.

Doğru söylüyorsunuz,adamlar ilgili ve şunu da samimiyetle söylüyorlar '' eğer yapabilirsek müdahale ederiz.Eğer ki parçanın değişimi artık şart ise müdahale etmeden bunun bilgisini veriyoruz'' şeklinde.

Bu arada,bu ne hız..Maşallah...

Foruma yazalı daha bikaç saat olmuştu..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu arada,bu ne hız..Maşallah...

Foruma yazalı daha bikaç saat olmuştu..

Bir kaç saat değil... Bir kaç dakka sonra aradım :D

Malum benim direksiyondan da sesler geliyor..

Yorum bağlantısı
Bir kaç saat değil... Bir kaç dakka sonra aradım :)

Malum benim direksiyondan da sesler geliyor..

Direksiyonda boşluk var mı Mehmet Bey?

Benim 2000 mondeo'da döndürürken sesle beraber hafif boşluk hissediyordum. Eniştem araçla uzun yol yapı geldiğinde direksiyonun eski model araçlar gibi boşluk yaptığını gördük. Direksiyon milini tutan parçalardan birinin koptuğunu söyledi usta ve leğim kaynakla hallettiler. Hidrolik direksiyonlu araçta hiç ummadığım bir hadise geldi başıma ama çöüzmü oldukça kolay oldu.

Şu anda bizim yollar felaket durumda, 10km hızla gitmeniz imkansız. Geçen hafta z-rotlar, arka pabuçlar değişti. Bütün sesler yokoldu derken, bugün aracı yıkattım ve sağa dönüşlerde hafif bir vurma sesi alıyorum daha önce duymadığım. Şimdi sizin tariflerinizi görünce şüphelendim. Ancak ben de ısınınca da ses devam ediyor. Sanki aks boşluğu gibi bir vurma sesi. Sadece rolanti durumunda duyulacak kadar. Yıkamadan sonra seslere karşı daha hassas oldu bünyem sanırım:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimkinde boşluk yok,

Sadece ilk bir kaç dakika sesli, takır tukur sesler geliyor..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Metin Duba
Benimkinde boşluk yok,

Sadece ilk bir kaç dakika sesli, takır tukur sesler geliyor..

Aynı şekilde sağa dönüşlerde takırtı ( tok tok şeklinde ) yapan direksiyon konusunda, kutuda arıza çıktı.

Ve herford ta Rauf Usta ile bi çıkmacıdan 2006 temiz bir kutu bulduk.

300 TL kutu için verdik. + 150 TL işçilik.Toplam 450 TL ye gallettik.

Şimdilik sıkıntı yok.

İnşallah da olmaz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Ergün
Benimkinde bu günlerde ses yok... Sıcakta yapmıyor mu ne..

Evet zaten ilk çalıştırmadan bir müddet sonra ısınınca ciddi azalma oluyor. Isınınca daha azalıyor veya tam kesiyor.

Yorum bağlantısı

dün benim usta ile konuştum direksiyon kutusunun keçelerini degiştirsek bile düzen tutmaz dedi.

direksiyonum çok aşırı sert,geri toplaması çok geç,epey boşluk var,çevirirken takırtı yapıyor özellikle araç sokukken ısınıca çok azalıyor.yag eksiltiyor.yag eksiltme okumuşsunuzdur v kayışım koptuktan sonra mecburi kullanımdan sonra oluştu.

keçe degişimi işçilik falan 300 ü buluyor öyle istedi ustam ama degişmesini tavsiye etti.hatta bi srvis 500e yakın fiyat verdi.

hurdacıya soracam kutuya ne isteyecek bakalım.ebayda yenilenmiş kutu deniliyor kargo ile 325 e elimde oluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...