İçeriğe Yönlendir

Direksiyon Kutusu?

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Sani Gerşon
Tunç Bey'in mesajları ile ilgili, Reklam Yapıldığı şeklinde şikayet mesajları alıyorum..

Tunç Bey'in bu konuda reklam yaptığını düşünmüyorum.

Kendisi zaten eski üyemizdir ve kurallarımızı da bilir...

Evet, en az emmi ve benim kadar eskidir.

Ben bilmiyordum, mehmet abi bana iyi niyetini anlattı, bu yüzden tabiiki bi sorun yok. Yazdığım mesajda silinmiş zaten:)

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Madem konu bu aşamaya gelmiş şöyle kısa açıklamada fayda var.

2003 veya 2004 yılından bu yana bu sitenin üyesiyim, hatta diğer siteden hep beraber ayrılıp yanılmıyorsam 2005 te bu siteyi kurmuştuk. Ancak son 2-3 yıldır yurt dışında olma nedeniyle çok ilgilenemedim.

Tek hobim otomobildir ve özellikle ford markadır. Tüm fordların mekanik ve elektronik aksamları çok ciddi bir bilgiye sahibimdir. Hatta elimde hobi amaçlı tüm ford modellerinin TIS leri ve haynes manual lerini bile tutarım

Normalde bugune kadar bu siteden hiç kimseyle ticari bir ilişkim olmadı. Sadece kişilerin bu şekilde kazıklandığını görünce üzülüyorum. Farkındaysanız hiçbir mailimde firma ismi geçmez. Benim bu işten bir maddi kazancımda yoktur. Normalde işim SKF nin merkezi otomatik yağlama sistemlerinin mühendislik, proje ve ihale işleridir ki oto yedek parçasından 3-5 lira kazanmaya ihtiyacım yoktur.

Tekrar söylüyorum, bu forumdan herhangi bir arkadaşımın parça ihtiyacı olursa bulmaya çalışırım. Ama hiçbir şekilde firma ismi vermem ki bu reklama girer.

Eğer bu konuda forumda rahatsız olan arkadaşlarım çoğunlukta ise bu konuyu bir daha açılmamak üzere kapatabiliriz.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tunç, sorun yok kardeşim..

Reklam yapıyor diyenler de seni tanımadığı ve forumu korumaya çalıştığı içindir zaten..

Sen bildiğin yoldan devam et.. Bu sektörde her yardıma açığız..

Böyle parçaları ucuz veren bir yer varsa, gizlemeye de gerek yok, reklamsa reklam.. Üyelerin menfaati ön plandadır..

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
Tunç, sorun yok kardeşim..

Reklam yapıyor diyenler de seni tanımadığı ve forumu korumaya çalıştığı içindir zaten..

Sen bildiğin yoldan devam et.. Bu sektörde her yardıma açığız..

Böyle parçaları ucuz veren bir yer varsa, gizlemeye de gerek yok, reklamsa reklam.. Üyelerin menfaati ön plandadır..

Iyi ki Google'de rastlayip buraya uye olmusum...

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Otomatik yağlamada, Groeneveld firmasını hiç duydunuz mu acaba?

duydum biliyorum. Ancak groeneveld tr de zayıf kalmış durumda.Bizim işimizde aşağı yukarı aynısı.Bizimki yedek parça satışından ziyade, anahtar teslimi sistemin komple kurulumudur.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Tunç Bey bana da direksiyon kutusu lazım. mail attım size

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Misafir

Son günlerde direksiyonu çevirdiğimde direksiyonda vuruntu hissediyorum. Yani sanki direksiyon döndükten sonra birşey dönmeye devam etmek istiyor ve devam edemeyip vuruyor gibi. Ya da direksiyonda hafif boşluk varmış gibi diyeyim. Ses sorunu yok. Ancak z rotları değiştireli iki ay olmasına rahmen kesilen sesler sanki yeniden başladı gibi. Yollarımızın durumu vahim, yeniden z rotları bozmuş olabilir ancak vuruntu daha önce yoktu ya da ben hissetmiyordum. Direksiyon kutusu arızası bu tip bir belirti verir mi? Araç 97.000km'ye yaklaşıyor. Bu arada kesinlikle sona kadar çevirmem direksiyonu, sona vurduğunda bile bir miktar terse çeviririm zorlanmasın diye ama benden önceki sahibi ne yaptı bilemem tabi 80.000km boyunca.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Direksiyona bişey diyemeyeceğim ancak.. Piyasadaki Z rotlar dandik.. Tekrar bozulmuş olabilir..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Kaya

Merhaba Arkadaşlar

Tunç beye aslında teşekkür borçluyuz böyle imkanlar sunduğu için.

Ben daha önce hiç servise gitmedim. Araba alacaktım ekspertiz raporu için servise gittim. Arabaya bir masraf çıkardılar toplam 8500 tl masraf işçilik hariç. Direksiyon kutusuna 3150 tl dediler. körük yırtılmış 640 tl dedi ön koltukların arka indirme kaldırma motoru arızalı dedi baktım dişli çünkü motor çalışıyor. Neyse daha bir çok arıza sanayide toplam 500 tl taş direksiyon kutusu hariç.

Direksiyon kutusunuda dışarda 1250 tl orjinali dedi yani tunç bey teşekkürler. Sizlerin bizleri düşünmesi ne güzel. (Arabayı almadım şansuman sündüğü için alsaydım bende direksiyıok kutusu siparişi verecektim)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Alakası yok ama sadece öneri.Keşke Elektrikli koltukların motor dişlisinide yapıp satan olsa anladığım kadarıyla o da baya sıkıntı.

Yorum bağlantısı
Alakası yok ama sadece öneri.Keşke Elektrikli koltukların motor dişlisinide yapıp satan olsa anladığım kadarıyla o da baya sıkıntı.

serkan toker moderatörümüze mesaj yazın severek yardımcı olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)
serkan toker moderatörümüze mesaj yazın severek yardımcı olur.

oktay bey şu anda öyle bir sorun yok arabayı alsaydım ihtiyacım olacaktı. Ama olmadı.Ama ihtiyacım olduğunda veya ihtiyacı olan olduğunda bildiririm teşekkür ederim ilginize

tarihinde Mehmet Kaya 2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Daha önce yazmıştım, benim direksiyon soğuk havalarda ses yapıyordu...

Yaşar Usta'ya bırakmıştım aracı..

amortisörlerin üstündeki bilyaları falan temizlemişti.. O zaman ses azalmış ama kesilmemişti..

Bir kaç gün önce farkettim.. Sesi unutmuşum... Çünkü tamamen yok olmuş..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Temiz

hepinize saygılar

direksiyonu sağa çevirirken takılma hissi için yaşadıklarımı anlatayım:

öncelikle arabam 2004 model mondeo tdci ghia

çocukluk arkadaşıma izmitten 10 gün önce aldırdım forumdan bir arkadaş sanırım vaktiyle denemiş almamış bu arabayı

Aracımı izmit ford yetkili servisinde ekspertiz 1 yıldır yamadıkları için sadece arkadaşımın tanıdığı ustalara göstererek almak mecburiyetinde kaldım.

tabi bu yüzden kilometresiyle oynanmış olduğunu öğrenemedim(arkadaşım alıp izmire getirdikten sonra gittiğim arkas ford kayıtlarında araçın 1 yıl önce 224bin kmde servise girdiğini öğrendim ve aracımın şu an takometresi 161bin gözüküyor) gelelim takılma sorununa

aynı problemi aracımda hissedince önce forumdaki bazı üyelerin önerisi olan 3.sanayi sitesindeki ustaellere gittim(sabri usta amortisor takoz ve bilyasını sökeceğini ve bu modeli ilk kez açacağını söyleyince şaşırdım)

memnun kalmıyınca ford arkasa (genç çocuklar var tecrübesiz gibiler kaputu yarım saat açamadılar)ondanda tatmin olmayınca

eski arabalarımı götürdüğüm ustama götürdüm ve direksiyon kutusu arızası tespit edildi çıkmasıyla değiştirerek(sıfırını 800e buldum) 780 milyon maliyetle sorunum çözüldü.

bu arada arkadasım aracı alırken farını kontrol etmediğinden sol xenon beyninin bozulmuş olduğunu(kısa farı yakmıyordu) ve farın patlamış olduğunu sonradan farkettik

aynı şekilde cd çaları kontrol etmediğinden(cd bul dene dememe rağmen ihmal ettiğinden) cd çaların cdyi çalmaması gibi sorunlar olduğunu farkettim

xenon sorunu megane beyni takviyesi ve yeni far ampulu ile 190 liraya çözdüm

cd için 180 lira kafa sorunu olduğu söylendi

bu arada klasik hastalığı olan koltuk yükseklik ayar bozukluğu mevcut,ayrıca silecek fiskiyelerinin tekinin tıkalı olması,arada ön cam otomatik indir kaldırın çalışmaması ve sürücü kapısının açılmayıp takılması ,koldayama klips yuvasının dağılmış olması gibi sorunlar mevcut

buradan vermeye çalıştığım mesaj şu:

ikinci el araç alırken mutlaka yetkili servis takibi olan araç alınmalı farlar dahil her yerine bakılmalı

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tansel Yavuz

Geçenlerde güzel ülkemin köstebek yuvasına dönmüş güzel yollarında giderken sert bir şekilde çukura düştüm ve bazı kişilerin hatırını iyi saydım.Sonuç olarak ön jant dıştan bariz şekilde eğildi,arka jant içten çok az eğilmiş,jantları düzelttirdim,balans yaptırdım,direksiyon sola kaymıştı rot ayarıda yaptırdım,araç da sağa sola çekme yok,gayet stabil bir şekilde gidiyor.

En son olarak özellikle sabahları soğukken direksiyonu hafif sağ yaparken sanki bir zorlama-takılma hissediyorum ve sola dönerken direksiyon daha sertmiş gibi geliyor.Galiba benim mondininde direksiyon kutusu herkesinki gibi mefta.Sanayide ustama sordum300-400 tl arasında bir fiyata sanırım kutuyu revize ettireceğim.

Geçenlerde güzel ülkemin köstebek yuvasına dönmüş güzel yollarında giderken sert bir şekilde çukura düştüm ve bazı kişilerin hatırını iyi saydım.Sonuç olarak ön jant dıştan bariz şekilde eğildi,arka jant içten çok az eğilmiş,jantları düzelttirdim,balans yaptırdım,direksiyon sola kaymıştı rot ayarıda yaptırdım,araç da sağa sola çekme yok,gayet stabil bir şekilde gidiyor.

En son olarak özellikle sabahları soğukken direksiyonu hafif sağ yaparken sanki bir zorlama-takılma hissediyorum ve sola dönerken direksiyon daha sertmiş gibi geliyor.Galiba benim mondininde direksiyon kutusu herkesinki gibi mefta.Sanayide ustama sordum300-400 tl arasında bir fiyata sanırım kutuyu revize ettireceğim.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Geçmiş olsun Tansel Bey.

Veriler direksiyon kutusunu işaret ediyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serhat Çerçi

Merhabalar. Özellikle MKIII 'lerde direksiyon kutusu arızasının karakteristik bir arıza olduğunu ve kutunun tasarım kusuru yüzünden kendi kendini yediğini kutuyu tamir ettirdiğim usta da söylemişti, ki konuyu başından sonuna kadar okuduğumda arkadaşların yazmış oldukları da bunu doğrulamış oldu. Şahsen ben de iki kez direksiyon kutusu tamiri yaptırdım ( iki farklı mondeo'da), ve her ne kadar servis tamirinin mümkün olmadığını söyleyip orijinalini almaya yönlendirse de "tamiri mümkün değil" iddiasını çürütebilecek kapasitede ustalarımızın olduğunu görmek ayrıca mutlu etti. Önceki aracımda (MKIII 2001 Ghia otom. ) ön düzenle ilgili ne kadar parça varsa değiştirtmiş olmama rağmen hala ,özellikle parke yollarda ilerlerken (kısa sık tümsekli yolların tamamında ) aracın önünden gelen beni deli eden bir ses ve bu esnada da direksiyonda da çukura girme hissinin sarsintisini hissediyordum. Direksiyonda herhangi bi anormal sertlik ya da takılma yoktu.Teşhis kutunun değişmesinden yanaydı ve ben , inanın servisin 2008 yılında 2 bin lira civari para istedigi o kutunun yirmide bir maliyetle yerinden bile sökülmeden aracın üzerinde tamir edilebildiğine o zaman şahit oldum. Üzerinde tamir edilbebilmesinin sebebi o seslerin kutunun sağ tarafındaki burçtaki boşluktan kaynaklanıyor olmasıymış. Bu işlem yapıldığında araç 180-190 bin km civarındaydı ve 290 binde satıncaya kadar kutu sorunu yaşamadan kullandım.

İkinci revizyon ise şu anda kullanmakta oldugum araçta ve 1 yıl kadar onceydi. Soğuk havalarda park halinde direksiyonu sola çevirirken hafif takılma ve önden gelen "çıt" sesi. Bir süre yol yaptıktan ve kutu ısındıktan sonra geçiyordu, ancak özellikle ilk bi kaç manevrada istisnasız geliyordu. Özel serviste amorsitor üst bilyalar da dahil olmak üzere ön yürüyen ekipmanlarını kontrol ettirip sorunun direksiyon kutusundan kaynaklandıgını teyit ettirdim. Bu arada bir umut direksiyon bilyalarını da , ustam idare eder durumda olduklarını soylemesine ragmen, değiştirttim. Önceki tecrübemden hareketle tereddüt etmeden direksiyon kutusunu onartığım tamirhaneye gittim. Bu sefer direksiyon kutusunun komple sökülmesi gerekti. Neticede 6 saat kadar süren ve 200 tl'ye mal olan revizyon işleminin ardından aracımı 70 bin km'dir sorunsuz kullandığımı belirtmek istedim. Yüksek hizlarda otoban seyahatlerimde ya da dik uzun rampalı yollarda da herhangi bi takılma hissi ya da sürüş güvenliğini tehlikeye düşürecek en ufak bi hissizlik olmadı şimdiye kadar, dilerim bundan sonra da olmaz.

BU arada, forumda yeni olmam nedeniyle mesajımda bir takım format kusurları olabilir. Bu anlamda hoşgörü göstereceğiniz ümit ederim. Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Merhabalar. Özellikle MKIII 'lerde direksiyon kutusu arızasının karakteristik bir arıza olduğunu ve kutunun tasarım kusuru yüzünden kendi kendini yediğini kutuyu tamir ettirdiğim usta da söylemişti, ki konuyu başından sonuna kadar okuduğumda arkadaşların yazmış oldukları da bunu doğrulamış oldu. Şahsen ben de iki kez direksiyon kutusu tamiri yaptırdım ( iki farklı mondeo'da), ve her ne kadar servis tamirinin mümkün olmadığını söyleyip orijinalini almaya yönlendirse de "tamiri mümkün değil" iddiasını çürütebilecek kapasitede ustalarımızın olduğunu görmek ayrıca mutlu etti. Önceki aracımda (MKIII 2001 Ghia otom. ) ön düzenle ilgili ne kadar parça varsa değiştirtmiş olmama rağmen hala ,özellikle parke yollarda ilerlerken (kısa sık tümsekli yolların tamamında ) aracın önünden gelen beni deli eden bir ses ve bu esnada da direksiyonda da çukura girme hissinin sarsintisini hissediyordum. Direksiyonda herhangi bi anormal sertlik ya da takılma yoktu.Teşhis kutunun değişmesinden yanaydı ve ben , inanın servisin 2008 yılında 2 bin lira civari para istedigi o kutunun yirmide bir maliyetle yerinden bile sökülmeden aracın üzerinde tamir edilebildiğine o zaman şahit oldum. Üzerinde tamir edilbebilmesinin sebebi o seslerin kutunun sağ tarafındaki burçtaki boşluktan kaynaklanıyor olmasıymış. Bu işlem yapıldığında araç 180-190 bin km civarındaydı ve 290 binde satıncaya kadar kutu sorunu yaşamadan kullandım.

İkinci revizyon ise şu anda kullanmakta oldugum araçta ve 1 yıl kadar onceydi. Soğuk havalarda park halinde direksiyonu sola çevirirken hafif takılma ve önden gelen "çıt" sesi. Bir süre yol yaptıktan ve kutu ısındıktan sonra geçiyordu, ancak özellikle ilk bi kaç manevrada istisnasız geliyordu. Özel serviste amorsitor üst bilyalar da dahil olmak üzere ön yürüyen ekipmanlarını kontrol ettirip sorunun direksiyon kutusundan kaynaklandıgını teyit ettirdim. Bu arada bir umut direksiyon bilyalarını da , ustam idare eder durumda olduklarını soylemesine ragmen, değiştirttim. Önceki tecrübemden hareketle tereddüt etmeden direksiyon kutusunu onartığım tamirhaneye gittim. Bu sefer direksiyon kutusunun komple sökülmesi gerekti. Neticede 6 saat kadar süren ve 200 tl'ye mal olan revizyon işleminin ardından aracımı 70 bin km'dir sorunsuz kullandığımı belirtmek istedim. Yüksek hizlarda otoban seyahatlerimde ya da dik uzun rampalı yollarda da herhangi bi takılma hissi ya da sürüş güvenliğini tehlikeye düşürecek en ufak bi hissizlik olmadı şimdiye kadar, dilerim bundan sonra da olmaz.

BU arada, forumda yeni olmam nedeniyle mesajımda bir takım format kusurları olabilir. Bu anlamda hoşgörü göstereceğiniz ümit ederim. Saygılarımla...

Direksiyon kutusu maalesef hassas bir nokta. Ben şu ana kadar bir sorun yaşamasam da en küçük seste bile şüphe edip kutuda birşey mi var diye endişelendiğim çok olmuştur. Genel anlamda önllem olarak direksiyonu hiçbir zaman sona dayalı şekilde uzunca süre tutmamaya çalışıyor ve bu şekilde manevra yapmıyorum. Bunun haricinde kullanılan yollara da biraz dikkat etmek ve aşırı bozuk zeminlerden aracı uzak tutumakta fayda var. Probleinizin tamir yoluyla giderilmiş olması önemli bir nokta. Direksiyon sürüş konforunu ve güvenliğini doğrudan etkilediğinden tamir konusunda çekimser kalınabiliyor. Referansı sağlam bir usta olması bu yönden özellikle Mersin'de ikamet eden forum arkadaşlarımız için değerli bir bilgi.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Fatih Öztürk2

Arkadaşlar Selamlar,

2005 Mondeo Ghia TDCI jatco arabam için yeni direksiyon kutusu arıyorum. Konu ile ilgili bilgisi olan lütfen bilgi versin. Aracım yaklaşık bir haftadır özel serviste yatıyor. Ustanın iki arabası vardı. Sağolsun arabasız kalmayayım diye kendi arabalarının bir tanesini kullanmam için bana verdi. Şimdi acil olarak direksiyon kutusu arayışındayım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kayaalp1

Benim 05 Mondeo'da başıma geldi. Sağa dönüşlerde özellikle, direksiyon sanki bir yerden kurtuluyormuşcasına tepki veriyordu. Sonra bir gün adeta kilitlendi. Servo arızası zannetmiştim değilmiş. Bir Oto Tuncay Usta'da kutu söküldü, direksiyoncuya gitti, onarıldı ve sanırım tornada yeni bir şeyler imal ettiler, sonra tekrar Bir Oto'da toplandı geçen Ocak'ta. 430 TL ödedim. :angry: III Mondeoların hastalığıymış. :(

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Fatih Bey tamir imkanını araştırdınız mı? Tamiri olmuyor deseler de tamir edebilen ustalar var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...