İçeriğe Yönlendir

Fiesta V -Süspansiyon

Serhat Celik

Recommended Posts

Serhat Celik

arabam 2005 model.Fiestası olan arkadaşlardan cevap bekliyorum. Arkadaşlar yol yapım çalışmalarının olduğu yoldan hergün iş için geçmek zorunda kalıyorum. Arkadaşın 2000 model kartalı ile gittiğimizde hissettiğimiz sarsıntıdan çok daha fazlasını benim arabada hissediyoruz.yeni de aldığım için arabayı kıyamıyorum,arabadan sesler gelmeye başladı haliyle. michelin lastiklerin havasını 28 e indirdim de kurtuldum biraz.Acaba bu normal mi?

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

Sert gelmesi normal aynı sarsıntıları bende hissediyorum.Ancak ses geliyosa z rotlarınız bozulmuş falan olabilir.Gelen sesi tarif edebilirseniz daha sağlıklı cevaplar alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Serhat Celik
Sert gelmesi normal aynı sarsıntıları bende hissediyorum.Ancak ses geliyosa z rotlarınız bozulmuş falan olabilir.Gelen sesi tarif edebilirseniz daha sağlıklı cevaplar alabilirsiniz.

ses arabanın içinden geliyor .ön airbag kapagı oynamaya başladı vallahi.

Yorum bağlantısı
Gökhan Taşkın

fakat yanlış yere açmışsınız konuyu

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
fakat yanlış yere açmışsınız konuyu

Düzelttim, ilginize teşekkürler.... ;)

Fİestanın süspansiyonu ile kartalın süspansiyonunu karşılaştırmayın...Diğeri daha konforlu gibi görünür ama asıl gerekli olduğu savrulma durumlarında o sert süspansiyon sizi yolda tutacaktır..Sesler için çözüm bulunur...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu arabaları Kartalla ,toroslai bmc ile falan karıştırmayın. Bu araçlardaki gibi geniş yanak lastik ve eski teknoloji yürüyen aksam yok, ileri bir tekniğe sahip çok iyi yol tutuş sağlayan yürüyenvar. Bozuk yollarda gerekirse birinci vitesle gidin yazık arabaya. Yoksa kısa süre de dökülür.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Önceden lastik havası 30un üzerinde ise normaldir o sarsıntılar...

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce

Sarsıntılar normal,

fiestalar süspansiyonlarından dolayı serttir,

lastikleriniz iyiyse yol tutuşu tatminkardır.(sınırları çok zorlamamkta fayda var, çok iyi yol tutuyor diye viraja sert girmek kazalara sebep olabilir.Nitekim bu sebepten kaza yapmış bir arkadaşımız vardı forumda.)

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

185/60/14 ebatlarında lastik kullanıyorum ve kasislerden o kadar yavaş geçmeme rağmen arkalar çok fena hoplatıyor. Hele hele arkada 2 kişi daha varsa arkadakilerin içi dışına çıkıyor. Bunun sebebi ne olsa acep? Ustama götürdüm ama sana öyle geliyor birşey yok. Tatile git gel hala öyle hissedersen 4-5 kişi yüklenir şöyle bi gezeriz dedi. :D Sizce gerçekten bana mı öyle geliyor yoksa sorun var mı?

Not:

Arka amortisörler ve takozlar 3 ay önce değişti.

Lastik havalarını 30-32 ps arasında tutuyorum.

Amortisörlerden veya takozlardan ses gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Evren Bey, lastiklerin havası kaç ps olmalı? Ben 30-32 ps arasında olmalı diye biliyordum ama. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Süleyman Bey, yeni fiesta da 31 önler, 26 arkalar. Üç kişi ve boş bagaja kadar.Sizinkinde de aşağı yukarı böyledir.Ondan zıplıyordur.Araçta yük arttıkça arka lastik havası arttırılıyor.( 40 a kadar artabiliyor.)

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

benimkinde de tıkırdamanın yanında sadece kasisten geçerken dınk dınk etme durumu var amortisör takozlarımı yapar

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hava basınçları kapıda yazar zaten, 175/65/14 te araç boş yada 2-3 kişi aralığında ön 30 arka 26 dır, ideali lastikler soğukken 1 bar fazla basmakla oluyor, 31/27 yapıcaksınız yani. (175/65/14 te)

Yorum bağlantısı
Engin Murat Ünal
(düzenlendi)

Şu süspansiyon sertliği benim de canımı sıkıyor. Kasislerden geçerken veya biraz bozuk yollarda(İstanbul'da çok var) insana rahat vermiyor, konfor hissi sıfır.

Yol tutuşu konusuna katılmıyorum. Araç zaten spor bir model değil, bu bir şehir arabası biraz konforlu olmalı. Spor sürüşü sevenler için zaten ST var.

Aracı sıfır aldım alalı üç yıl oldu daha alışamadım bu hırpalanmaya. Uzun yolda sorun yok sürüşü keyifli ama İstanbul içinde zor.

tarihinde Engin Murat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Murat Ünal
eğer kalabalık binersen kasislerde zıplama olmuyor. :rolleyes:

:good1: ya da bagajda dolu su bidonlarıyla gezmek lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak
(düzenlendi)
:good1: ya da bagajda dolu su bidonlarıyla gezmek lazım

:rolleyes:

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Şu süspansiyon sertliği benim de canımı sıkıyor. Kasislerden geçerken veya biraz bozuk yollarda(İstanbul'da çok var) insana rahat vermiyor, konfor hissi sıfır.

Yol tutuşu konusuna katılmıyorum. Araç zaten spor bir model değil, bu bir şehir arabası biraz konforlu olmalı. Spor sürüşü sevenler için zaten ST var.

Aracı sıfır aldım alalı üç yıl oldu daha alışamadım bu hırpalanmaya. Uzun yolda sorun yok sürüşü keyifli ama İstanbul içinde zor.

Yine konu bizim yollara geliyor, bir albea yada palio da sürüş konfru daha fazladır. Ancak virajda spin atmöak riski size göre çok daha fazladır. Bir kere gözümün önünde accent yumurta kasa öyle bir spin attı ki şaştım kaldım, ford olsa kesinlikle kurtarmıştı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

bana dediğiniz kadar konforsuz gelmiyor fiesta aksine yerden yüksek her kasisten sonra ya da çukurdan sonra salınım hareketine devam eden süspansiyon sistemi olan araçlar daha konforsuz bence tabi bu benim şahsi düşüncem

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Süleyman Çetin

Bu süspansiyon olayı beni iyice rahatsız etmeye başladı. Sanki önceden bu kadar rahatsızlık vermiyordu. Kasislerden geçerken arkadan gacır gucur sesler geliyor(Tümseklerden veya çukurlu yollardan geçerken). Aynı küflenmiş yay sesi gibi acayip bir şey. Özellikle araç yüklüyken bu ses kendini çok hissettiriyor. :) Bunun sebebi ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Arka tekerin iç kısmına bakın, orada el fren halatının geçtiği lastik halka var, arka kapıyla teker arasında tam altta, orayı yağlayın gacırtı keser, konfor için jantlar 14" olmalı ve kasisten yavaş geçmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bizim Fiesta'ların yaylarının sertliği yanında süspansiyonlar çok sert, ani gelen darbeleri emmiyor. 50psı hava basılmış lastik gibi arabayı sarsıyor.

Arada 2007 alfa 147 kullanıyorum. Sert arabayı her zaman severim, alfa fiestadan çok daha sert bir araba ama sertliği bambaşka. Asfalt yamalarında sert vurmuyor, çok daha konforlu ama daha sert. Bozuk yolda araba daha fazla oynuyor ama sallanmıyor, sanki arada sert bir hava yastığı varmış gibi. Direksiyonu ani kırsanızda yana yatmadan dönüyor. Sürüş zevki çok daha yüksek. Mitsubishi lancer'a çok benziyor.

Fiesta'süspansiyon değişiminde kısa sert yay ve daha yumuşak spor bir süspansiyon taksak yol tutuşu kaybetmeden konforu arttırabiliriz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Sağolasın Ali abi. Yarın bi bakayım oraya. Jantlarım 14" ve lastiklerin havası da 28 ps.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Ayhan Erden

benim aracım 90 100 hızlarda filan yolun eğimine bağlı olarak aşırı derecede sallanıyor. öyle ki yolda eğer çökme veya alçalma varsa ve bahsettiğim hızlarda gidiyorsam aracın tekerleri sanırım yerden kesiliyor yada ben öyle hissediyorum sonrada tabi sert bir düşüş ve bir sürtme sesi. hatta bir kaç kere yoldan hafifçe saptığımı bile düşündüm. Süspansiyon değerleri araç test raporunda minumum değerin biraz üzerindeydi. acaba amortisörleri değiştirmek mi gerekiyor ?  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...