İçeriğe Yönlendir

Lovato; Sorunlar, Yorumlar

Mehmet Akif Akpınar

Recommended Posts

Oktay Demirağ

Aytemizden 40 tl gaz almistim. Sorun yoktu 40 tl po dan aldim 5 km sonra herşey bozuldu. Bu yakitin böyle kullanarak bitmesi cok mumkun değil çünkü araba normalde 5 ile çıkabilecek rampayi bile 3. Vitesde aşırı derecede vibrasyon ile cikabiliyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bugün kendim internetten bakarak enjektorlere giden hortumlari sıkıştırıdım. 1 enjektore hic tepki vermiyor araba. Digerlerinde hemen teklemeye başlıyor. Enjokterlerin bir vidasi sanirim yalama olmuş. Ondan dolayida acamadim. Sanirim enjektorler adet adet değişmiyor, muhtemelen dört tanesi birlikte yarin degistirirler...

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Enjektörlerin bugün değişmesi ile sorun çözüldü.

maliyeti ne oldu?

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

maliyeti ne oldu?

Murat Bey orjinaline 285 tl demişlerdi. 150 tl adı almina miydi tam hatırlamıyorum enjektorleri taktılar. Aracın performansı en az yüzde on arttı. Eskisi 6 yıllıkmış. İlginç olan başka 2 araba daha vardı enjektorleri arızalı. Ortak noktamız aytemiz den gaz alip başka marka gaz ilave etmemiz. Otogaz bayisi ilgisi yoktur diyor ama 3 arabada bu yüzden oradaydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Geçmiş olsun.Takılan enjektör Aldesa olmalı.Aldesa, Mimgas,Atiker gibi firmaların valtek enjektörleri ortak.Lpg enjektör bobini veya oring değişimi ile de sorunu çözebilirdiniz.Valtek enjektörler oldukça ilkel yapıdadırlar.O yüzden tamiri veya revizyonu o kadar da zor değil.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Murat_Durmaz

merhaba, 2001 fiesta aracıma 3 hafta önce lovato sıralı sistem taktırdım. aracım havalarında sıcak olmasından yaklaşık 10 sn kadar sonra gaza geçiyor, geçmese dahi çoğu zaman geçmesini bekliyorum ve sonra kalkıyorum. durum böyle iken benzin tüketiminin fazla olduğunu düşünüyorum. (örnek vereyim. günde 2 kez çalıştırıyorum, sabah işe giderken ve eve dönerken, 50 TL lik benzin alıyorum. çeyrek depo oluyor . 2 haftada benzin ışıkğı yanıyor, ve gaza geçmeden kalkmıyorum) , internetten biraz araştırdım bu konuyu, enjektörlerin hala çalıştığı ve role takılarak sorunun çözülebileceği yazılmış, sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz, ? ne yapmamı önerirsiniz,

NOT: dün aracın 1000 km bakımı vardı , lovato servisine götürdüm ve bu durumu sordum. normal dedi, 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg'ye geçince benzin enjektörü çalışmaz heralde... 

Sizin kast ettiğiniz röle işi benzin pompasına yapılır ancak bunu da sakıncalı buluyorum, ayrıca taktıran arkadaşlarımdan sorun yaşayanlar oldu.. 

Aracınız belirli devirin üstünde benzine geçiyor olabilir.. Lpg'cinize bi sorun bunu.. 

Ayrıca aracın ısınmasını beklemek ekonomik olarak yanlış.. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Işığı yakmasını bence önemsemeyin..Yani belki de tam ışık sönecek kadar alıyorsunuz az bir miktar kullanınca ışık yanıyordur. Araç dururken daha zor ısınır..Çalıştırın hareket edin.

Yorum bağlantısı

merhaba, 2001 fiesta aracıma 3 hafta önce lovato sıralı sistem taktırdım. aracım havalarında sıcak olmasından yaklaşık 10 sn kadar sonra gaza geçiyor, geçmese dahi çoğu zaman geçmesini bekliyorum ve sonra kalkıyorum. durum böyle iken benzin tüketiminin fazla olduğunu düşünüyorum. (örnek vereyim. günde 2 kez çalıştırıyorum, sabah işe giderken ve eve dönerken, 50 TL lik benzin alıyorum. çeyrek depo oluyor . 2 haftada benzin ışıkğı yanıyor, ve gaza geçmeden kalkmıyorum) , internetten biraz araştırdım bu konuyu, enjektörlerin hala çalıştığı ve role takılarak sorunun çözülebileceği yazılmış, sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz, ? ne yapmamı önerirsiniz,

NOT: dün aracın 1000 km bakımı vardı , lovato servisine götürdüm ve bu durumu sordum. normal dedi, 

Şimdi baştan yapılan hatalar var.

Öncelikle aracın lpg ye geçmesini rölantide beklerseniz bu geçiş işlemi uzun sürer. Hele, hele havalar sıcakken arabayı çalıştırınca çok beklemeden yola koyulun. Bu sayede arabanın motoruyla beraber, yürüyen aksamları da ısınır ve motor ısınma-lpg ye geçme süreniz kısalır. Teknik bilgisi olan hiçkimse arabanızı çalıştırdığında lpg ye geçene kadar baklemenizi tavsiye etmez. Bu yaptığınız yanlış, ve benzin tüketiminizi artırıcı bir davranış. Kışın ne yapacaksınız?

İkinci olarak benim de arabamda çeyrek depo benzin varken, özellikle motoru uzun süre durdurmadığım durumlarda, yol bilgisayarı sanki benzin tüketmişim gibi algılıyor. Ortalama tüketimimle gidilen kilometreyi hesaplayarak, kalan menzilimden düşürüyor ve menzil 80 km iken ışığım yanıyor. Depomda yarıya yakın benzin varken benzin ışığımız yandığını bilirim. Ancak sizde kendi hesaplamalarınıza rağmen bir benzin tüketim fazlalığı varsa Mehmet'in dediği gibi belli devirden sonra benzine geçecek şekilde bir ayar yapılmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Şimdi baştan yapılan hatalar var.

Öncelikle aracın lpg ye geçmesini rölantide beklerseniz bu geçiş işlemi uzun sürer. Hele, hele havalar sıcakken arabayı çalıştırınca çok beklemeden yola koyulun. Bu sayede arabanın motoruyla beraber, yürüyen aksamları da ısınır ve motor ısınma-lpg ye geçme süreniz kısalır. Teknik bilgisi olan hiçkimse arabanızı çalıştırdığında lpg ye geçene kadar baklemenizi tavsiye etmez. Bu yaptığınız yanlış, ve benzin tüketiminizi artırıcı bir davranış. Kışın ne yapacaksınız?

İkinci olarak benim de arabamda çeyrek depo benzin varken, özellikle motoru uzun süre durdurmadığım durumlarda, yol bilgisayarı sanki benzin tüketmişim gibi algılıyor. Ortalama tüketimimle gidilen kilometreyi hesaplayarak, kalan menzilimden düşürüyor ve menzil 80 km iken ışığım yanıyor. Depomda yarıya yakın benzin varken benzin ışığımız yandığını bilirim. Ancak sizde kendi hesaplamalarınıza rağmen bir benzin tüketim fazlalığı varsa Mehmet'in dediği gibi belli devirden sonra benzine geçecek şekilde bir ayar yapılmış olabilir.

Aracı hemen yürütmek bence de iyi fikir ben hep öyle yapıyorum benzinde de yol alarak boşuna tüketmiyorum özellikle kışın. Ancak araç 2001 fiesta, muhtemelen bizim araçlardaki gibi gidilen km'ye göre yakıtı hesaplamıyordur. Eğer öyleyse benzin tüketilmiyor tüketildiği zannediliyordur. Belli bir km'den sonra benzine geçen şekilde montajı yapanlar genellikle ucuz marka olan yazılımı ile takıldığı araca belli devirlerde yeterli olmayan(enjektör süreleri istenilen seviyeye ulaşamıyor yüksek devirlerde) kitler için geçerli, lovato'nun böyle bir sıkıntısı da olacağını sanmıyorum. Sanki araçta başka bir arıza varmış gibi eğer yakıt ölçümü depodan değilde gidilen mesafeyle ölçülmüyorsa...

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Belki yanlış anlaşıldım.tüketiminin sebebinin geç hareket ettigimden dolayı olduğuna katilmiyorum.zira aracım zaten 2-3 saniyede lpg ye geçiyor. Bu kadar kısa sürede tüketim etkilenir mi? Aracımda genelde vites degisikligini 3000 deviri geçirmiyorum.yada daha sağlam bir ölçümü nasıl yapmalıyım.bunun bir matematiği varmı.yani atıyorum 300 km de xxxx lt benzin tüketimi. Veya başka bir metot

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Belki yanlış anlaşıldım.tüketiminin sebebinin geç hareket ettigimden dolayı olduğuna katilmiyorum.zira aracım zaten 2-3 saniyede lpg ye geçiyor. Bu kadar kısa sürede tüketim etkilenir mi? Aracımda genelde vites degisikligini 3000 deviri geçirmiyorum.yada daha sağlam bir ölçümü nasıl yapmalıyım.bunun bir matematiği varmı.yani atıyorum 300 km de xxxx lt benzin tüketimi. Veya başka bir metot

Benzinden LPG'ye geçiş minimum 5 sn.dir, bir çok yazılım bu sürenin altına izin vermez. diğer kriter ise soğutma suyunun ulaştığı sıcaklık değeridir. LPG ayarında çoğunlukla 30-35 derece civarında yapılır. Kışın bazen 2 dakika bazen 4-5 dk. sürebilir lpg'ye geçişler... Benzin tüketimini ölçmeniz için maalesef biraz maliyetli bir yöntem olan depoyu fulleyip belli bir süre ve km kullandıktan sonra tekrar fullemek. Ancak böyle net yanıt bulursunuz.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Çağdaş Funda

Merhaba Arkadaşlar;

2011 Focus'uma Lovato OBD2 taktırmış ve buraya yazmıştım. Taktırmamdan bu yana 20.000 km yol yaptım.. Sizler için durumu özetlemek isterim.

Öncekikle takılan kit gerçekten hiç sorun çıkartmadı. Yakın zamanda bir ara kontağı kapattığımda sesli bir sinyal veriyordu. Onu da servisine götürdüğümde 360 çalışma saatini doldurduğu için filtre değişimi gerektiğini söylediler. 40 TL karşılığı filtresi değişti o kadar. Lovato kitten gerçekten memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Ancak;

Hafta sonu istanbuldan dönerken aracımla özellikle hızlanmalarda ve 4000'in üzerindeki devirlerde silkeleme problemi ile karşılaştım. Aracı benzine aldığımda problemin ortadan kalktığını gördüm. Bunun üzerine Lovato servisine gittim. Servis bir sorun olmadığını normal servisime gitmem gerektiğini söyledi. Ben her ne kadar itiraz etsem de, "bak arkadaş, benzinde sorun yok gazda sorun var" desem de LPG'de sorun yok diyerek beni zorla servise yolladılar.

Ford servisi olarak Ankara'da Ford Clinic'i kullanıyorum. Aracıma baktıklarında sorunun bobinden kaynaklandığını ve değişmesi gerektiğini söylediler. Ben "iyi de benzinde sorun çıkmıyor" dediğim zaman ise "benzinde silkeleme daha zor hissedilir" dediler.. Gerçekten bobin değişince (110 TL) aracın silkelemesi çok net bir şekilde azaldı..

Ancak bitmedi. Bunun üzerinde bir de değişmesine daha 7.000 km olan bujileri de değiştirdiler. (40 TL) O zaman sorun küllen ortadan kalktı. Servisin yorumu, araçta LPG olduğu için bujilerin ömürlerinin erken bittiği, LPG'nin aynı zamanda bobine de zarar verdiği yönünde oldu. Toplamda 50 lira da işçilik vererek 200 liraya çıktım.

Toplama bakınca LPG'nin kazandırdıklarının yanında 200 lira kabul edilebilir bir ara masraf sayılır.

Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

Merhaba Arkadaşlar;

2011 Focus'uma Lovato OBD2 taktırmış ve buraya yazmıştım. Taktırmamdan bu yana 20.000 km yol yaptım.. Sizler için durumu özetlemek isterim.

Öncekikle takılan kit gerçekten hiç sorun çıkartmadı. Yakın zamanda bir ara kontağı kapattığımda sesli bir sinyal veriyordu. Onu da servisine götürdüğümde 360 çalışma saatini doldurduğu için filtre değişimi gerektiğini söylediler. 40 TL karşılığı filtresi değişti o kadar. Lovato kitten gerçekten memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Ancak;

Hafta sonu istanbuldan dönerken aracımla özellikle hızlanmalarda ve 4000'in üzerindeki devirlerde silkeleme problemi ile karşılaştım. Aracı benzine aldığımda problemin ortadan kalktığını gördüm. Bunun üzerine Lovato servisine gittim. Servis bir sorun olmadığını normal servisime gitmem gerektiğini söyledi. Ben her ne kadar itiraz etsem de, "bak arkadaş, benzinde sorun yok gazda sorun var" desem de LPG'de sorun yok diyerek beni zorla servise yolladılar.

Ford servisi olarak Ankara'da Ford Clinic'i kullanıyorum. Aracıma baktıklarında sorunun bobinden kaynaklandığını ve değişmesi gerektiğini söylediler. Ben "iyi de benzinde sorun çıkmıyor" dediğim zaman ise "benzinde silkeleme daha zor hissedilir" dediler.. Gerçekten bobin değişince (110 TL) aracın silkelemesi çok net bir şekilde azaldı..

Ancak bitmedi. Bunun üzerinde bir de değişmesine daha 7.000 km olan bujileri de değiştirdiler. (40 TL) O zaman sorun küllen ortadan kalktı. Servisin yorumu, araçta LPG olduğu için bujilerin ömürlerinin erken bittiği, LPG'nin aynı zamanda bobine de zarar verdiği yönünde oldu. Toplamda 50 lira da işçilik vererek 200 liraya çıktım.

Toplama bakınca LPG'nin kazandırdıklarının yanında 200 lira kabul edilebilir bir ara masraf sayılır.

Öncelikle geçmiş olsun. Ben daha önce Mazda aracıma taktırmıştım. 42.000 km. kullanıp sattım. Bu süre içinde sadece 1 kez filtre değiştirdim. Ancak araçta en ufak bir silkeleme olmadı. Tertemiz bindim ve satmıştım. Damla otogazda taktırmıştım ve kesinlikle çalışan personel yardımcı olmaktan yanalar. Onlardan yana da en ufak ir sıkıntım olmamıştı. Hatta yeni aracıma da orda taktırmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ersin Özkaya

benim de bir sorunum var. aracım sogukken lpg geçince bazen sag onden tıkırtı gıcırtı tarzı ses geliyor. lpg kapatıyorum ses kesiliyor. ayrıca yine özellikle sogukken dip gaz yapınca arac yıgılıyor ve arıza ısıgı yanıo yanıp sonuyor benzine alıyorum düzeliyorum. farkı ustalarda ayarlar yaptırdım ama sorunum çözulmedi. yardıımcı olurasnız sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Emre Erdoğmuş
(düzenlendi)

Nihayet Corollama Cumartesi günü Damla Otogazdan LPG kitini taktırdım. Lovato OBDli sistem takıldı. 1550 tl. nakit paraya anlaştık. Şimdi deneme sürecindeyim ve ilk izlenimlerim lpgye geçişi  ve çekişte hiç bir azalma hissetmiyorum. Yakıt tüketimi ölçüm aşamasında bilahare bilgi vereceğim. Saygılar...

tarihinde Emre Erdoğmuş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat_Durmaz

yaklaşık 2 yıldır lpg li araç kullanıyorum. aracı alırken lpg yoktu. ben kendim taktırdım. kaliteli olsun dedik lovato taktırdım. Bundan sonra gazlı araca binmem, en kralını taktirin ister brc ister pirins hiç farketmez. eninde sonunda arızası oluyor ve tespiti de zor oluyor. motorcu ile lpg servisi arasında dolaşırsın, Burdan sesleniyorum. henüz aracı benzinli olup  lpg kiti taktırmayı döşünen arkadaşlara sesleniyorum. LPG TAKTIRMAYIN :) başınız ağrır, uğraşırsızın, moraliniz bozulur, gidip gelmeler yorar. daha sonra vakit bulamazsın, daha sonra sıkılırsın, bıkarsın, en sonunda da .... ARACINI SATARSIN ve OHH BE KURTULDUM dersin :)) SONUÇ: bence akıllı olmak lazım. araç benzinli ise benzinli kullanın , (varsın 3 kuruş fazla yaksın) aracın kimyasını bozmayın. (istisna, fabrika çıkışlı lpg li araçlar hariç, bunlarda şikayet olacağını sanmıyorum. neticede araç bu şekilde üretiliyor.) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

2000 model aracima kendim atiker taktirdim 70.000 km kullandim bu aracimda da 20.000 km dir kullaniyorum daha lpg de fitre degisimi disindda birsey yaptirmadim. Dediginiz gibi motorla oynuyoruz ve bu isi bilen birinin yapmasi sart baska bir sorun olacagini sanmiyorum birde bayinin motora asina olmasi lazim :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Muhammet Selman Nesne

2004 model fiesta aracima lovato taktirmayi dusununuyorum aslinda aklimda brc vardi ama fiayti 1900 tl olunca lovataya yoneldim 1350 tl fiyat verdi usta sizce nasil taktirayim mi ?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Erhan

2000 model focus aracimda lovato sirali sistem var. Son zamanlarda 1-2-3. Viteslerin 2000 devir altinda tekleme yapiyor. Üst devirlerde sıkıntı yok. Sorun sizce ne olabilir?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Batuhan Kılıç
On 11.06.2017 at 13:26, Mustafa Erhan yazdı:

2000 model focus aracimda lovato sirali sistem var. Son zamanlarda 1-2-3. Viteslerin 2000 devir altinda tekleme yapiyor. Üst devirlerde sıkıntı yok. Sorun sizce ne olabilir?

2 ay geçmiş ama sorun hala çözülemediyse büyük ihtimalle ateşlemeden kaynaklı, benzinde hissedilmeyen teklemeler gazda bariz hissediliyor, buji buji kabloları veya bobinde olabilir problem

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Yusuf Davaz

lovato için güncel lpg ayar programını nereden bulabilirim. lovato easy fast indirdim biryerden ama program bayagı eski . buna güncelleme yapılabilirmi peki

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
lovato için güncel lpg ayar programını nereden bulabilirim. lovato easy fast indirdim biryerden ama program bayagı eski . buna güncelleme yapılabilirmi peki

En güncel halini bu site paylaşıyor. Tavsiye ederim.

https://lovato.ru/programmyi

Redmi 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...