İçeriğe Yönlendir

Peugeot Partner 1.9 D'de Yaşadıklarımız

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Hatırlarsanız abim kendine bu araçtan almıştı. Aldıktan bi süre yağmurlu bi günde yolda bi direğe hafiften vurmuş.

Radyatör eğilmiş tampon kaput ve far zarar görmüştü.

Tam toplantı öncesi radyatör eğilmeye dayanamayıp patlamış ancak allah'tan su bitmeden durum farkedilmiş, motor yanmaktan kurtulmuştu.

Radyatör hemen ertesi gün değiştirildi, geri kalan tüm işlemler için randevu alınmıştı. Servise bıraktık aracı.

Aracın genel bakımları yapıldı, bu sırada farkettiğim, aracın motoru bi türlü ısınmıyor, devir düşmüyordu. Termostat bayağı eskimişti, değiştirdik ancak sorun çözülmedi. Geçen tekrar yetkili servise bıraktık, burada anlatılan ise aracın fanı açıldıktan sonra kapanmıyordu. Ford'lardan korktuğumuz burada da başımıza gelmek üzereydi. ECU dediler önce ama bi gün bırakın iyice inceleyelim dediler.

1 gün bıraktık, akşam abim gittiğinde umudu yoktu ancak 80 liraya işi çözmüşler.

Aracın klima çalıştığında fanı çalıştıran röle elektriği veriyor ancak kesemiyordu. Kesemediği için fan sürekli açık kalıyor araç zor ısınıyordu. Röle değişti, fan sustu :)

Daha deneme fırsatım olmadı ancak en kısa sürede bakacağım.

Bu arada İstanbul'da Maslak yetkili peugeot servisi çok düzgün. Her şeyle ilgileniyorlar, çözüm arıyorlar.

Mesela depo kapağı kapanmıyor, tam doluyken mazot kaçırıyordu, biz kapak dedik 80 lira hazırlamıştık ki, iyice kontrol ettiler, kapak sağlam, girdiği yuva bozulmuş, onu değiştirelim dediler. Parça haftasonu geliyor, değiştireceğiz onu da.

Bu arada geçen ilk defa 206 ya bindim, içi aynı clio :blink:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Ezbere değilde, kontrol ederek araştırarak çözüm getirme durumu gerçekten çok hoşuma gitti. Keşke heryer böyle olabilse, en azından uğraşsa!

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağrı Sağlam

Sani Bey bilmiyorum hep ayni arabalari mi kullaniyoruz; ama gozlemleriniz benimkine cok benziyor :D Benim de 6 ay oncesine kadar 2008 partner 1.9d aracim vardi. Testler konusunda yaptiginiz tum tespitlere katildigimi orada da belirtmistim.

Carsamba gunu de Pug 206 1.4 hdi ile Istanbul'a gunubirlik gittim, clio hb ile aralarinda fark yok gibi; ama bana hdi motor, dci motordan daha iyi gibi geldi.

Bu arada her seyi bozulmaya, kirilmaya cok musait olan Partner ile de abinize bol sans diliyorum. Benim 2 ay sonra arka kapi acma kolu elimde kalmisti, yolda giderken silecekler yerinden cikmisti, en son satarken fark ettim, iki camurluk da sallaniyordu :D

Sorunlarinizi ucuza cozmenize de ayrica sevindigimi belirtmek isterim :shok:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

PUG206'nın motoru ile clio'nun motorları zaten bayağı farklı. 206 fiesta motoru kullanıyor ve kalkışı clio'lardan çok daha iyi.

Daha uğraşıyor abim. Bütün büyük eksikliklerini tamamladı bi kaç ufak şey kaldı. Muhtemelen seneye yenileyecek.

Bu arada eklemek isterim, 1.9d nin tepkileri benim 1.3i ka'nın tepkileri ile neredeyse birebir aynı. Tek farkı 5bin de kesilmese daha iyi giderdi...

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Arabada sasirtici bir bicimde, ozellik rampa cikarken bir serilik var; ancak dediginiz gibi artik arabaya devir kesici mi koymuslar ne koymuslarsa 5.000de aninda kesiliyor motor, hatta oyle kesiliyor ki frene basmissiniz gibi vucudunuz one dogru gidiyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arabada sasirtici bir bicimde, ozellik rampa cikarken bir serilik var; ancak dediginiz gibi artik arabaya devir kesici mi koymuslar ne koymuslarsa 5.000de aninda kesiliyor motor, hatta oyle kesiliyor ki frene basmissiniz gibi vucudunuz one dogru gidiyor.

Yüzde yüz katılıyorum, daha dün rampa çıkarken (İstanbul, Yıldız yokuşu) arkamdan selektör adam bi anda aynamda küçülüverdi :D

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Arac alindiginda yurtdisindaydim, kapida beni beklemis, geldigimde beni Istanbul'dan karsiladilar, Ankara'ya kadar kullandim, begenmedim. Dikmen caddesinde isiklarda durduktan sonra birden 70'e ciktigimda suratimda hafif bir tebessum oldu; ama aramizdaki baglilik Mart ayina kadar surdu :) Cok memnun olsaydim henuz 1.5 yasinda, 24k'deki arabami asla satmazdim, orasi ayri :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arac alindiginda yurtdisindaydim, kapida beni beklemis, geldigimde beni Istanbul'dan karsiladilar, Ankara'ya kadar kullandim, begenmedim. Dikmen caddesinde isiklarda durduktan sonra birden 70'e ciktigimda suratimda hafif bir tebessum oldu; ama aramizdaki baglilik Mart ayina kadar surdu :) Cok memnun olsaydim henuz 1.5 yasinda, 24k'deki arabami asla satmazdim, orasi ayri :D

Belki yeni tip dizel turbo motorlar kullanılsa daha iyi olabilir.

Bir çok panelvan tipinde sunulmayan konforlu özellikler var.

MEsela 2004 model arabada panelvan (kombi tipi) olmasına rağmen 4 hoparlör, 3 adet iç aydınlatma, follow me home, otomatik kapı kilitleme, kapılar açık kaldığında sesli ışıklı ve yazılı uyarı gibi çok fazla özelliği var. O benim hoşume gitmiyor desem yalan olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...