İçeriğe Yönlendir

Detaylı Koltuk Temizliği

Turkay Enez

Recommended Posts

İnan Çınar

Ben kosla hali ve döşeme temizleyici ile siliyorum. 9/1 oranında su/kosla hazırlayıp iyice köpürtüp köpügünü lifle (marketlerde satılan banyo lifi ) kovanin ustunden alıp koltuklara sürüyorum. Sulu olmamasına dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Merhaba,

Havalar hazır cayır cayır yanarken yıllık iznimde canımda sıkıldı koltuklarımı temizlemek istiyorum. Vakumlama şansım yok. Fazla su bırakmadan bezi nemli ve köpüklü şekilde koltukları temizlemek istiyorum. Hangi marka deterjan önerirsiniz ?

Hayırlı cumalar

Vakumlama yapılmadan temizlenmesini önermem. İllaki makine olmadan yapılacak ise tüp şeklinde bir tarafında fırça olan ürünler kullanılabilir. Kosla kullansanız da başka bir ürün kullansanız da kesinlikle köpüğünü sürün koltuğa.

Örneğin koslayı bir kovada köpürtün ve tül parçasını köpüğe daldırıp koltuğu silin. İş bittikten sonra mümkünse güneşe çekin aracı ve koltuklar tam kurumadan kapıyı camı kapatmayın derim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

Havalar hazır cayır cayır yanarken yıllık iznimde canımda sıkıldı koltuklarımı temizlemek istiyorum. Vakumlama şansım yok. Fazla su bırakmadan bezi nemli ve köpüklü şekilde koltukları temizlemek istiyorum. Hangi marka deterjan önerirsiniz ?

Hayırlı cumalar

Konunuz burada Okan bey.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ömer Ugur

Merhaba arkadaşlar. 2007 Fiesta aldım. İçi bej. Aspirini sprey olarak sıktım. Sonra bezle sildim. Sonra ıslak bezle duruladim falan. Leke gitti fakat iz kaldı halka halka. Bir de tavana deniyim dedim. Tavanda daha fazla iz bıraktı. Ne yapılması gerekir?

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Dün krem renk kadife koltukları (focus2 ghia) temizleyeyim dedim bir arkadaşımla işe giriştik. Fakir koltuk ve halı temizleme ürünüyle köpük kullanarak temizledik. Bir kaç ton açık oldu önceden gri renkteydi tozdan vs. çok güzel de iyi oldu :) Tavanında da bu köpük uygulamasını yaptık sıfır leke sıfır hata. Kızgın güneşin altında arabayı camlar açık bir süre bıraktım güzel de kurudu. Ve deterjanin güzel kokusu kaldı.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Yıkamanın mekaniğini incelediğimizde, kir denilen partiküllerin nesneye tutnma durumu olduğunu bu partiküllerin de nesneden ayrılması için basitçe kaygan diyebileceğimiz yardımcılar ile nesneden ayrıştılmasıdır, siz bez ile silerken aslında kiri daha çok koltuğun içine doğru itmiş oluyorsunuz, kayganlaşitırıcı yardımcı ile (su, detarjan vs) nesneden ayrılan kirin nesneden tamamen uzaklaştırılması doğru olandır, yani silince o kirli suyu ısı ile uçurmak yerine vakum ile çekmek gerekir ki tam anlamı ile arındırılmış olsun yoksa kir sizin görmediğiniz bir yüzeye atılmış oluyor, yerleri halının altına süpürmek gibi birşey.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Carpet cleaner çok güzel bir ürün 1/50e kadar sulandırıp kullanabilirsiniz siz kusturma yapmışsınız biraz daha dikkatli çalışırsanız sorun kalmaz

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Abi bunu değil de 1 lt veya 5 lt konsantre almak en uygunu. 500 ml kullanıma hazır ürün, pahalıya geliyor. Acil değilse görüşünce veririm ben sana. 1/40 yapıyorum ben ayıp olmasın diye. 1/80 e kadar yolu var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yıkamanın mekaniğini incelediğimizde, kir denilen partiküllerin nesneye tutnma durumu olduğunu bu partiküllerin de nesneden ayrılması için basitçe kaygan diyebileceğimiz yardımcılar ile nesneden ayrıştılmasıdır, siz bez ile silerken aslında kiri daha çok koltuğun içine doğru itmiş oluyorsunuz, kayganlaşitırıcı yardımcı ile (su, detarjan vs) nesneden ayrılan kirin nesneden tamamen uzaklaştırılması doğru olandır, yani silince o kirli suyu ısı ile uçurmak yerine vakum ile çekmek gerekir ki tam anlamı ile arındırılmış olsun yoksa kir sizin görmediğiniz bir yüzeye atılmış oluyor, yerleri halının altına süpürmek gibi birşey.

Doğruyu söyle, evde çamaşırları sen yıkıyorsun, di mi :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Doğruyu söyle, evde çamaşırları sen yıkıyorsun, di mi :D

Kuzeninden aldığı bilgi bence :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Celal BAKAR

Merhaba arkadaşlar. 

Yanlış anlaşılmasın. Antalya da halı koltuk yıkama işi yapmaktayım. Araba koltuğu da yıkıyorum. Birçok araba yıkadım.

Size tavsiyem,

1: Elle sürterek yapılan temizlik tam temizlik değil. Lekeyi geçirebilirsiniz ama koltuğun içine doğru bastırıyorsunuz. Ona tam temizleme denemez. Bu işlem ile anında müdahale işlerde sonuç alırsınız. 

2: Varsa halı koltuk yıkama makineniz kendiniz yapın. Ama ev tipi ise 2-3 ayda bir yıkayın. Çünkü ev tipi makinaların vakum gücü azdır, uğraştırır. Çok uğraşmamak için 2-3 ay da bir yıkayın yani.

3: Benim gibi araba koltuğu yıkayan arkadaşlara gidin kafanız ağrımasın.

Şunu da unutmayın. Normal sıvı lekelerin dışında, arabayla giderken camlarımız açık olduğu zaman, dışarıdan giren bizim gözle göremediğimiz toz parçaları koltuğun heryerine işliyor. Biz de arabayı kullandıkça o toz ve kir koltuğua iyice yapışıyor. Ayrıca bizde arabamıza toz toprak getiriyoruz. Oturduğumuz kalktığımız yerlerin kirli olması nedeniyle. 

Bej renkli koltuk kullanan arkadaşların daha da dikkat etmesi gerek artık.

Keyifli sürüşler dilerim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Merhaba arkadaşlar.

Yanlış anlaşılmasın. Antalya da halı koltuk yıkama işi yapmaktayım. Araba koltuğu da yıkıyorum. Birçok araba yıkadım.

Size tavsiyem,

1: Elle sürterek yapılan temizlik tam temizlik değil. Lekeyi geçirebilirsiniz ama koltuğun içine doğru bastırıyorsunuz. Ona tam temizleme denemez. Bu işlem ile anında müdahale işlerde sonuç alırsınız.

2: Varsa halı koltuk yıkama makineniz kendiniz yapın. Ama ev tipi ise 2-3 ayda bir yıkayın. Çünkü ev tipi makinaların vakum gücü azdır, uğraştırır. Çok uğraşmamak için 2-3 ay da bir yıkayın yani.

3: Benim gibi araba koltuğu yıkayan arkadaşlara gidin kafanız ağrımasın.

Şunu da unutmayın. Normal sıvı lekelerin dışında, arabayla giderken camlarımız açık olduğu zaman, dışarıdan giren bizim gözle göremediğimiz toz parçaları koltuğun heryerine işliyor. Biz de arabayı kullandıkça o toz ve kir koltuğua iyice yapışıyor. Ayrıca bizde arabamıza toz toprak getiriyoruz. Oturduğumuz kalktığımız yerlerin kirli olması nedeniyle.

Bej renkli koltuk kullanan arkadaşların daha da dikkat etmesi gerek artık.

Keyifli sürüşler dilerim.

Bilgilendirme için teşekkürler. Bende gecen sene yapmıştım aracın koltuklarını. Siz ilaç olarak ne kullanıyor ve tavsiye ediyorsunuz öğrenebilirmiyim ?
Yorum bağlantısı
Celal BAKAR

Kullandigim ilac Era 111 markasinin koltuk yikama ilacidir. Internetten era 111 matik adi altinda koltuk temizleyici arastirabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Kullandigim ilac Era 111 markasinin koltuk yikama ilacidir. Internetten era 111 matik adi altinda koltuk temizleyici arastirabilirsiniz.

Tamamdır tesekkur ederim abi :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...