İçeriğe Yönlendir

Detaylı Koltuk Temizliği

Turkay Enez

Recommended Posts

Misafir

Zaten Çağlar Bayur ve emre Şimşek ondan bahsetti sanırım ben en iyisi yüzeysel bir temizleme yapayım silerek detaya girmeyelim

İlk aşamada bu daha mantıklı  :good1:

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

Ben de girişecem bi ara garaj var makina var kokusu duruşu ciddi farklılaşıyo [emoji1]

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı

arabaya bindiğimde ve yolcu koltuklarını gördüğümde arabadan tiksiniyorum. kafamda bi döşemecide kılıflarından sıyırıp kurutemizlemeye vermek var. eski mahallemdeki kuru temizlemeci ile bi ara pazarlığını yapıp işi bi an evvel fiiliyata dökmem lazım. bütçe max 100 tl :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Konuyu okudum ama benim aradığım airbaglarin sudan etkilenip etkilenmedigi

Koltuklarda airbag varsa ben o riske girmezdim.

arabaya bindiğimde ve yolcu koltuklarını gördüğümde arabadan tiksiniyorum. kafamda bi döşemecide kılıflarından sıyırıp kurutemizlemeye vermek var. eski mahallemdeki kuru temizlemeci ile bi ara pazarlığını yapıp işi bi an evvel fiiliyata dökmem lazım. bütçe max 100 tl :)

Yapılacak en iyi şey bir döşemeciye sök tak parası verip kendi makinenizde kılıfları yıkamak.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Çok yakında inşallah koltuk temizliğinde detayın da detayını hep beraber izleyeceğiz. Çalışmalarım devam ediyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ufuk Erdi Kurt

Merhaba arkadaşlar aracım 2007 model fiesta yeni aldım aldığımda koltuklar da kılıflar vardı açıp bakmaya da pek vakit bulamadım aldıktan sonra kılıfları söküp baktım koltuklar da yıpranma yok ama toz çamur toprak gibi şeyler var hemde her koltukta fazlasıyla yıkama servisleri yıkamak için çok yüksek fiyatlar istiyor döşemeleri kendim söküp evde yıkamak istiyorum. Acaba kumaşa ve süngerlere zarar vermeden nasıl söke bilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Halı yikama makinesi bulabilirseniz sökmeden yikayabilirsiniz ancak güneşli bir gün olursa iyi olur :)

Yorum bağlantısı
Ufuk Erdi Kurt

Halı yikama makinesi bulabilirseniz sökmeden yikayabilirsiniz ancak güneşli bir gün olursa iyi olur :)

Halı yıkama makinesi var ama kablolarla kocaman makineyi dışarı nasıl çıkarak bilirim bilemedim birde o lekeler halı yıkama makinesi ile temizlenirmi emin değilim zira temiz alan yok denecek kadar çok çamurlu. sanırım farkında olmadan bataklıkta yaşayan bir yaratıktan aldım arabayı çünkü böyle birşeyi insan yapmış olamaz :(

Oto yıkamacıya götürsem bune böyle ellemem ben buna der :) o derece :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Merhaba sevgili ATC üyemiz :)

Forumda bununla ilgili çokça konu mevcut. Mesela:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/266071-koltuk-lekelerinden-kurtulmak-ve-fabrika-ayar%C4%B1-temizlik/

Forumda arama yaparsanız çokça konu bulabilirsiniz. İyi forumlar.

bu şekilde yapılmadıktan sonra koltuk kılıflarını temizledim demeyin. en güzel ve kesin sonuç.

Yorum bağlantısı
Ufuk Erdi Kurt

bu şekilde yapılmadıktan sonra koltuk kılıflarını temizledim demeyin. en güzel ve kesin sonuç.

Katılıyorum ama becere bilirmiyim

emin değilim :)

Yorum bağlantısı
Tamer Ataç

Merhaba arkadaşlar aracım 2007 model fiesta yeni aldım aldığımda koltuklar da kılıflar vardı açıp bakmaya da pek vakit bulamadım aldıktan sonra kılıfları söküp baktım koltuklar da yıpranma yok ama toz çamur toprak gibi şeyler var hemde her koltukta fazlasıyla yıkama servisleri yıkamak için çok yüksek fiyatlar istiyor döşemeleri kendim söküp evde yıkamak istiyorum. Acaba kumaşa ve süngerlere zarar vermeden nasıl söke bilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

Bende de aynı sıkıntı vardı kola,aspirin gibi çeşitli temizleyicileri kullandım ancak bir süre sonra kimyasalların etkisi ile kumaş çürüyüp yırtıma yaptı .Aynı renk kumaş bulamadım öyle duruyor.Sana tavsiyem kesinlikle bir döşemecide söktürüp evde çamaşır makinesine atıp yıkaman

Yorum bağlantısı
Ufuk Erdi Kurt

Bende de aynı sıkıntı vardı kola,aspirin gibi çeşitli temizleyicileri kullandım ancak bir süre sonra kimyasalların etkisi ile kumaş çürüyüp yırtıma yaptı .Aynı renk kumaş bulamadım öyle duruyor.Sana tavsiyem kesinlikle bir döşemecide söktürüp evde çamaşır makinesine atıp yıkaman

Döşemeleri sökmeden ufak bir deneme yaptım biraz temizlendi ama kusursuz değil sanırım

dediğimiz gibi yapacağım ama dösemeciye sokturup taktırmak baya tutar gibime geliyor :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Sökme takma tecrübeniz yoksa fazla dağıtmadan temizleyin derim. Temizleyici olarak hangi ürünü kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı

Döşemeler için spreyler var, döşemeye sıkıyorsunuz, toz ve kirler döşeme yüzeyine çıkıyor, bizle silinince temizlenir. Fikir :blush:   

Yorum bağlantısı
Nadir Açıkbaş

ben de böyle bir sorun yaşadım hatta benim arabanın içine nasıl becerilmişse zeytin yağı dökülmüş ama ne dökülme, arka koltuk sünger içleri ön sağ koltuk içi vıcık vıcık :) hatta yaza girerken havalar da ısınınca ağır kokularda başlamıştı, o derece idi taban halısının altı da berbat idi nerdeyse bir pamak kalınlığında yağ tabakası ve artık sıvı halden jel haline gelmiş ve yeşermişti, üstten temizlik bu konularda inanın imkansız  öncelikle tecrübeme inanarak tavsiyem araştırın işinde iyi döşemeciye söktürüp taktırın (ben sökme takmaya geçen yaz 100 lira verdim ama gören sıfır mı bu koltuklar diyor) çünkü süngerlerin içinde birçok metal çubuk teller var ve döşeme kumaşı iç kısmında da o tellerin belli noktalarına gelen yerlerde yuvarlak küçük metal pimler var onlar tellere tutturuluyor kerpeten gibi bi el aletiyle kumaşı gerdirip kaymamasını laçka durmamasını hatta hizalı durmasını sağlıyor bilginize (çok önemli).

Sonra temizlik konusunda da arkadaşların örnek verdiği konuda arkadaşımız makineye attım demiş hatta üç tur yıkadım makinede demiş,kesinlikle hayır makineye döşeme kumaşını bence kimse atmamalı deforme oluyor kat izi oluyor dikiş iplikleri hasar görüyor aman!!!!! ben aşırı sıcak olmayan ılık suya lehende her bir koltuk döşeme parçamı ısladım kirler yumuşadı sonra bulaşık süngerinin yumuşak sarı tarafı ile fairy platinum ile köpükledim köpüklü 5 dk kadar beklettim (benim sorunum yağ olduğundan fairy platinum ile yıkadım) yine ılık su ile arınana kadar duruladım ve döşemeyi AŞAĞI SALLANDIRMADAN!!! kurutmalığa yatırdım iki günde kupkuru :) çıkmayan bölgelerde de DR. BECKMANN LEKE CANAVARI çok çok iyi her lekeye farklı ürünü var migrosta vs hiçbirşey bırakmadı

Süngerler ise tam baş belası arındırması çook çok zor focus arka koltuk süngeri iki parçadır biri uzun diğeri ise kısa uzun olanı durulayıp arındırmam 2-2 buçuk saatimi aldı berbat kuruması ise YİNE SALLANDIRMADAN SAKIN!!! 1.5 AY BİRBUÇUK AY KADAR sürdü hemde haziran ayında.

KURUTMA İŞLEMLERİNİN TAMAMI SICAK HAVADA VE GÖLGEDE OLMALI BENCE!!

Sizin söylediğinize göre dr. beckmann leke canavarı 8 işinizi görebilir gibi,eğer uygularsanız talimatındaki gibi uygulayın verimi gerçekten artıyor test edildi :)

Kullanılan deterjan kimyasal vb malzemelerde en sonunda işim bittikten sonra yıkamacımda würt'ün bir ürününü gördüm ki daha önce denk gelmediğime üzüldüm mükemmel bir leke kir çıkarıcı idi,muazzam kaliteli yapmışlar biraz yüksekti fiyatı ama araştırın derim,çok konuştum yeter.ama çamaşır makinesine atmayın!!!!! 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

bencede makinaya atmayın,eliniz yatkın değilse kendiniz sökmeyin,gömme kelepçeleri var onları sökmeden döşeme çıkmaz söktükden sonrada o kelepçeleri takmadan gömmeler olmaz ve döşeme salaş durur.Paraya kıyıp ya yıkamacıda yıkatacaksınız ya döşemecide söktüreceksiniz yada sökmeden kendiziz yıkayacaksınız,herhalukarda koltuklara biraz meblağ sıkışmış.

Yorum bağlantısı
Ufuk Erdi Kurt

ben de böyle bir sorun yaşadım hatta benim arabanın içine nasıl becerilmişse zeytin yağı dökülmüş ama ne dökülme, arka koltuk sünger içleri ön sağ koltuk içi vıcık vıcık :) hatta yaza girerken havalar da ısınınca ağır kokularda başlamıştı, o derece idi taban halısının altı da berbat idi nerdeyse bir pamak kalınlığında yağ tabakası ve artık sıvı halden jel haline gelmiş ve yeşermişti, üstten temizlik bu konularda inanın imkansız öncelikle tecrübeme inanarak tavsiyem araştırın işinde iyi döşemeciye söktürüp taktırın (ben sökme takmaya geçen yaz 100 lira verdim ama gören sıfır mı bu koltuklar diyor) çünkü süngerlerin içinde birçok metal çubuk teller var ve döşeme kumaşı iç kısmında da o tellerin belli noktalarına gelen yerlerde yuvarlak küçük metal pimler var onlar tellere tutturuluyor kerpeten gibi bi el aletiyle kumaşı gerdirip kaymamasını laçka durmamasını hatta hizalı durmasını sağlıyor bilginize (çok önemli).

Sonra temizlik konusunda da arkadaşların örnek verdiği konuda arkadaşımız makineye attım demiş hatta üç tur yıkadım makinede demiş,kesinlikle hayır makineye döşeme kumaşını bence kimse atmamalı deforme oluyor kat izi oluyor dikiş iplikleri hasar görüyor aman!!!!! ben aşırı sıcak olmayan ılık suya lehende her bir koltuk döşeme parçamı ısladım kirler yumuşadı sonra bulaşık süngerinin yumuşak sarı tarafı ile fairy platinum ile köpükledim köpüklü 5 dk kadar beklettim (benim sorunum yağ olduğundan fairy platinum ile yıkadım) yine ılık su ile arınana kadar duruladım ve döşemeyi AŞAĞI SALLANDIRMADAN!!! kurutmalığa yatırdım iki günde kupkuru :) çıkmayan bölgelerde de DR. BECKMANN LEKE CANAVARI çok çok iyi her lekeye farklı ürünü var migrosta vs hiçbirşey bırakmadı

Süngerler ise tam baş belası arındırması çook çok zor focus arka koltuk süngeri iki parçadır biri uzun diğeri ise kısa uzun olanı durulayıp arındırmam 2-2 buçuk saatimi aldı berbat kuruması ise YİNE SALLANDIRMADAN SAKIN!!! 1.5 AY BİRBUÇUK AY KADAR sürdü hemde haziran ayında.

KURUTMA İŞLEMLERİNİN TAMAMI SICAK HAVADA VE GÖLGEDE OLMALI BENCE!!

Sizin söylediğinize göre dr. beckmann leke canavarı 8 işinizi görebilir gibi,eğer uygularsanız talimatındaki gibi uygulayın verimi gerçekten artıyor test edildi :)

Kullanılan deterjan kimyasal vb malzemelerde en sonunda işim bittikten sonra yıkamacımda würt'ün bir ürününü gördüm ki daha önce denk gelmediğime üzüldüm mükemmel bir leke kir çıkarıcı idi,muazzam kaliteli yapmışlar biraz yüksekti fiyatı ama araştırın derim,çok konuştum yeter.ama çamaşır makinesine atmayın!!!!!

Anlatım için çok teşekkürler baya yardımı dokundu :)

Bu döşemeleri sonradan mı yaptırdınız?

bencede makinaya atmayın,eliniz yatkın değilse kendiniz sökmeyin,gömme kelepçeleri var onları sökmeden döşeme çıkmaz söktükden sonrada o kelepçeleri takmadan gömmeler olmaz ve döşeme salaş durur.Paraya kıyıp ya yıkamacıda yıkatacaksınız ya döşemecide söktüreceksiniz yada sökmeden kendiziz yıkayacaksınız,herhalukarda koltuklara biraz meblağ sıkışmış.[/quote

Başlangıçta kendim sökmeden yıkadım kurusun dösemeciye götürüp söktürücem yıpranmış yerlerin onarımını yaptırıp leğende elle yıkayıp tekrar taktırıcam :)

Yorum bağlantısı
Nadir Açıkbaş

aynen öyle yapın arabaya bir süre binemiceksiniz muhtemelen onun da hesabını yapın würt'ün leke çıkarıcı ürününü de araştırın derim

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Okan Kurtulan

Merhaba,

Havalar hazır cayır cayır yanarken yıllık iznimde canımda sıkıldı koltuklarımı temizlemek istiyorum. Vakumlama şansım yok. Fazla su bırakmadan bezi nemli ve köpüklü şekilde koltukları temizlemek istiyorum. Hangi marka deterjan önerirsiniz ?

Hayırlı cumalar

Yorum bağlantısı

Merhaba,

Havalar hazır cayır cayır yanarken yıllık iznimde canımda sıkıldı koltuklarımı temizlemek istiyorum. Vakumlama şansım yok. Fazla su bırakmadan bezi nemli ve köpüklü şekilde koltukları temizlemek istiyorum. Hangi marka deterjan önerirsiniz ?

Hayırlı cumalar

Merhaba Okan Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...