İçeriğe Yönlendir

Ka - Subap Ayarı Sorunu

Şükrü Gençtürk

Recommended Posts

Kadir Özdemir

2014 Şubat ayında 10 bin bakımına giren 98 Ka'mı geçen hafta 10 bin bakımına soktum. Geçen sene mobil 10 40 konan yağ bu sene castrol 10 40 la değiştirildi. Ne kadar 5 30 desemde 160 bindeki araca gerek yok dediler bende 10 40 dan devam edeyim dedim. Bujiler değişti lpg filtresi değişti. Bu işlemlerden sonra aracın hareket halindeyken daha uğultulu çalıştığını farkettim. Sanki fan çalışıyo gibi bakımdan önce bukadar ses yoktu.İşyerimin ordaki başka ustaya motoru dinlettim kendi ustam memlekette burdaki usta sibop ayarı yapılması lazım dedi.Ama benim dediğim ses sibop sesi değil sanki daha uğultulu çalışıyo acaba bujiden kaynaklanıyo olabilirmi? Eski bujilerin ve yeni bujilerin kodunu yazacağım babamdan öğrendiğimde.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Uğultu bujilerden kaynaklanmaz. Motor rolantideyken de duyuluyor mu ses?

Yorum bağlantısı
Kadir Özdemir

Hayır mesela 5 inci vitesde 100 le giderken araç bakımdan öncekine nazaran daha çok sesli (uğultu tarzında)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayır mesela 5 inci vitesde 100 le giderken araç bakımdan öncekine nazaran daha çok sesli (uğultu tarzında)

Hımm... Durum değişir. Bujiden yine olmaz da (bu arada illa buji derseniz sadece yetkili servislerde bulabildi forumdaşlarımız), bence psikolojik  gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Kadir Özdemir

Babam yaylaya gittiği için bujilerin seri numaralarını birkaç gün içinde yazacağım ama bana link verebilirseniz buji ile ilgili sevinirim psikolojik olsa çok iyi olurdu :-) ama arkadaşım da farketti motor sesindeki farklılığı.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Tuğberk Gezer

merhabalar. bugün subap ayarı yaptırdım 98 model ford ka'ya.çok bozukmuş dedi usta. emmesi 0.2 egzozu 0.3 yaptı. usta 0.5 miş orjinalde dedim. ben otosanda çalıştım eski modeldekilere 0.5 yapıyorduk ama 0.3 buna uygun olan dedi. ne yapmalıyım sizce. 100 lira para verdim. bi zararı olur mu araca 0.3 olması

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
41 dakika önce, Tuğberk Gezer yazdı:

merhabalar. bugün subap ayarı yaptırdım 98 model ford ka'ya.çok bozukmuş dedi usta. emmesi 0.2 egzozu 0.3 yaptı. usta 0.5 miş orjinalde dedim. ben otosanda çalıştım eski modeldekilere 0.5 yapıyorduk ama 0.3 buna uygun olan dedi. ne yapmalıyım sizce. 100 lira para verdim. bi zararı olur mu araca 0.3 olması

ARGE boşuna çalışmış, usta dururken milyar dolarlık ARGE de neymiş?

Yorum bağlantısı
Tuğberk Gezer

peki hocam 0.5 yaptırmalımıyım. 10 bin km böyle kullandıktan sonra 0.5 yaptırsam bi zararı olur mu ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
25 dakika önce, Tuğberk Gezer yazdı:

peki hocam 0.5 yaptırmalımıyım. 10 bin km böyle kullandıktan sonra 0.5 yaptırsam bi zararı olur mu ?

Motorun üstünde ne yazıyorsa o.

Yorum bağlantısı
Tuğberk Gezer

peki sani hocam ebaydan emme manifoldu almam lazım.çok pahalı burda.ebaydan nasıl alışveriş yapabilriim.sipariş verilmiyor Türkiye'ye diyor.hesabı olan birinden parasını verip alamazmıyım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 saat önce, Tuğberk Gezer yazdı:

peki sani hocam ebaydan emme manifoldu almam lazım.çok pahalı burda.ebaydan nasıl alışveriş yapabilriim.sipariş verilmiyor Türkiye'ye diyor.hesabı olan birinden parasını verip alamazmıyım.

Mustafa arkadaşımızın bir konusu var.. Onu inceleyin.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Demirr
Şükrü Gençtürk yazdı:

1997 model bir Ford Ka aldım. Aracım 3 gün önce birden gazdan kesildi ve birden pat pat pat pancar motoru gibi ses çıkarmaya başladı. Hemen kontağı kapadım. Ve usta çağırdım. Usta üst kapağı açar açmaz Subaplardan biri gevşemiş (usta fırlamış dedi) olarak gördük. Öncelikle bu Subap fırlamasının nedenini çok merak ediyorum Bilen varsa yardımlarını rica ediyorum..

Daha sonra en büyük sorun Subap ayarını yaptığını söyledi ve yola çıktım. 3-4 km sonra tekrar aynı subap yine aynı sorunu verdi. Yine gittim Egsoz ve emmeyi aynı değer yani 0.20 yaptığı için hata yaptığını ve düzelteceğini söyldi. Daha sonra emme : 0,20 egsoz 0,50 (orjinal değerleri) yaptı. Aracımla 200 km uzun yol yaptım. Ama yine ses tam kesilmemiş ve bişey olacağını tahmin ediyordum. Bugün eve gelirken birden araç yine gaz yememeye başladı ve o yüksek ses yine oluştu. Gaza biraz yüklensem sanki yine subap atacak gibiydi. Arac şu an evimin önünde ve Acaip moralim bozuk. Bunu nasıl düzeltebiliriz. Lütfen ustalarımdan Yapıcı yorumlar bekliyorum. inanın anlam veremiyorum. 10.000 de bir yapılması gereken ayar üst üste neden 2-3 günde bozulur.???

Aynı problem bugün başıma geldi götürdüm ustaya yaptı birkaç işimi hallettim park ettim 1 saat sonra tekrar çalıştırınca aynı şey başıma tekrar geldi yani 3 saat içinde iki kez şimdi tekrar sanayiye bıraktım yarın kontrol edecekAynı problem bugün başıma geldi götürdüm ustaya yaptı birkaç işimi hallettim park ettim 1 saat sonra tekrar çalıştırınca aynı şey başıma tekrar geldi yani 3 saat içinde iki kez şimdi tekrar sanayiye bıraktım yarın kontrol edecek

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...