İçeriğe Yönlendir

Onların Çelik Kaportaları Yoktur !

Okyay Pay

Recommended Posts

Fatih Ada
Birşey sormak istiyorum, motosikletlerde diğer taşıtlar gibi şerit takibi yapmak zorundalar mı yoksa araçların aralarından geçmeleri normal mi ? Onlar bizim şeridimizi ortadan bölerken biz nasıl görebiliriz, ben bunu çözemiyorum...En basitinden motor kullanmayı tavsiye ederken gideceğiniz yere daha erken gidersiniz diyorlar..Sıkışık trafiği dert etmeyin derken acaba neyi kastediyorlar, bunu da anlayamadım gitti..:rolleyes:

Tüm yazılanları okudum,ne yani şimdi bizmi görmüyoruz motorları? arkadaşlar birbirimizi kandırmayalım motor kullanan bir çok insan hiç bir trafik kuralına uymuyor.. şerit takibi zorunlu peki hangisi şerit takip ediyor?

türbülans olmasın diye yanından geçilmemesi gerekir deniyor peki ya ben şeridimde giderken o zart diye yanımdaki araçla aramdan geçerken aniden onu fark ettiğimde nasıl bir tepki veriyorum? refleks olarak ya ben sola kırıp bariyere girsem?

yaşadığım bir olayı paylaşayım,

maslakta itünün orada normal bir hızla şeridimde giderken bi yerden aralıksız bir korna sesi geliyor,sağ yan aynaya bakıyorum sorun yok dikiz aynama bakıyorum arkamdaki araçla aramda mesafe var korna çalmasını gerektirecek bişey yok.. neyse sol yan aynama baktığımda benle bariyer arasından geçmeye çalışan,elini kornaya yapıştırmış bir ruh hastası görüyorum(bu arada hani yol boş benim çekilmem gerekir diye düşünen olmasın,önümdeki araçla güvenli takip mesafesindeyim).. sonrasında bunu fark edince hafif sağa çıktım bu geçerken bana küfürü yığdı bende vitesi küçültük yapıştırdım gaza elimde kornada yapışık,niyeti bozdum çünkü.. velhasıl tamponumun,lastiği ile arasında bi kaç santim kaldığını fark ettiği anda attı kendini sağa..

şimdi;

benim yaptığım yanlış birşeydi bu tamam,peki bu annesine laf söylemek istemediğim şahış ya beni katil yapsaydı? ya ben o sinirle gaza biraz daha dokunup takla attırsaydım ona?

motorcuları anlıyorum bizi fark edin bizi fark edin demekte haklılar ama önce sizin de o motora doğru düzgün binmeniz gerekmezmi?

buralarda oturanlar bilir bigün buyrun gelin bağdat caddesinde beraber yürüyelim,kaldırımda yürürken kaç tane motor arkanızdan korna çalıyor bakalım..

söz meclisten dışarı motorcuların iyi bir eğitime ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Fatih hocam, naçizane tavsiyem sen sen ol, hatana yapana uyma...Dediğin gibi bende bazen delirme noktasına geliyorum...Ya sabır diyorsun bir şeyin kalmıyor...Allah hepimizi motor sürücüsü olsun, araç sürücüsü olsun bilinçsizinden korusun...

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Fatih hocam, naçizane tavsiyem sen sen ol, hatana yapana uyma...Dediğin gibi bende bazen delirme noktasına geliyorum...Ya sabır diyorsun bir şeyin kalmıyor...Allah hepimizi motor sürücüsü olsun, araç sürücüsü olsun bilinçsizinden korusun...

Amin abi amin :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Ben arabada kullanıyorum motorda kullanıyorum işim gereği, araba kullanan birçok insanda trafik kurallarına uymuyor..Keşke araç kullananlar motor üstünde olsalardıda şerit takibi yapıyorlarmıydı yapmıyorlarmıydı görürdüm..Ben hangi birini anlatayımki birsürü sürücü hatasıyla karşılaşıyorum.tamam motorcularda hata oluyor ama şuna eminim motorcular kadar arç sürücülerinde daha çok hata var motorsikletin üstündekini insan olarak görmüyorlar ne yazikki..Şimdi Fatih bey başından geçen bi olayı anlatmışta motorcu kendini yere atmış,hiçbi motorcu o vaziyette olay olmadıkca kendini yere atmaz buna eminim.Sadece motorcuların iyi bir eğitim alması önemli değil bütün sürücülerin iyi bir eğitim alması önemli.Serkan abi ne güzel anlatmış..Bilinçsiz sürücülerden korusun demiş olay budur ..Araç veya motor değil kullanan önemli..

ben kendini yere attı demedimki sağa attı yani çekildi önümden dedim..

ayrıca sözüm meclisten dışarı bu şekilde kullanmayanlar üzerine alınmasın dedim..

bu arada ne yani motorcumu haklı? benmi onu insan olarak görmedim yoksa o kendi salaklığı yüzündenmi benim ona öyle davranmama neden oldu?

yazımdada dediğim gibi artık abarttılar kaldırımlardan gidiyolar..

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Sağa attı deyince doğal olarak insanın aklına kendini attı olarak geliyor sağa manevra yaptı deseydiniz yerinde olurmuştu..

Şunuda belirteyim ben üzerime alınmam, alınıp alınmaması önemli değil burda resmen motora cepe almışşsınız sadece tartışıyoruz..

Yazımda siz veya o suçlu demedim tam okuyamamısınız herhalde..

Kaldırımdan gidilmesine bende karşıyım bunu yapan çok bende motorcuyum günde 11 saat motor üstündeyim biz onlara kısaca çakkal diyoruz..

Gözünü sevdiğim Ankara poliside yakalıyor zaten kaldırımdan gidenleri illaki..

Sonuç şuki motorcular kadar araç sürücülerindede çok hata var..motoru taşıt olarak görmüyorlar üstündekinin can taşıdığınıda bilmiyorlar herhalde..

ben motora cephe falan almadım,ayrıca racing motor hastalığımda var kullanmışlığımda..

ben sadece trafikte bize saygı gösterilmiyor diye ortalıkta gezinip,sizin deyiminizle yapmasıkları çakallık kalmayanlara cepheyim..

araç sürücüleri çok doğru kullanıyorda demedim.. hatta yazımı düzgün okumuş olsaydınız,o motorcunun yapmış olduğu terbiyesizliğe karşı vermiş olduğum tepki içinde yanlış bir tepki olduğunu söyledim..

neyse konuyu uzatmayayım,düzgün kullanıldığı sürece motora saygımda sevgimde var..

Yorum bağlantısı
Yavuz Gencay
(düzenlendi)

bende buyuk bir motor düşkünüyüm... ulkemızde bilinçsizce motor kullanan kafasına kaskı gecirip motora atlayan kişi cok... bir motorcu olarak soyluyorum boyle bır ulkede motorcunun ısını sansa bırakma gibi bir lüksü yok bizim ülkemizde motora bisiklet gibi bakılıyor bınen kısıde trafıkteki diğer kişide kale alınmayan bir taşıt bunun yanı sıra bilinçsizce motor kullanan kişide cok fazla ozellikle ufak sukutur motorlar altındaki motor 70 80 nı zor goruyo adam sol serit kapatııyo yada aracın sagından gecmeye calısıyo hız sınırları dısında tırafık kuralları bır otomobıl ıcın neyse motor ıcınde aynıdır motorun ıkı teker olması ufak olması onu bagzı kurallardan mahrum kılmaz ben racing motor hastasıyım 600 100 1300 motorlar kullandım hiçbir zaman kırmızı ışıklar harıcınde 2 aracın arasından gecmedim yada otobanda sol seridi kapatmıs aracın sagından gecmedim aynı bır otomobıl kullanıyormus gibi ondeki araca sellektor yapıp yol istedim kesinlikle altımdaki motor 50 metre ters yola girsem yada kaldırımdan gitsem bişe olmaz diyip yanlış harekette bulunmadım herzaman bilinçli kullanmaya calıstım

yukardaki bir yorumda bir olay anlatılmış evet motorcunun yol istemeye hakkı var eger surati sizden fazla ise sol seritte sızden yol ısteyebılır sellektoru farketmedıysenız korana calması normal ama motorcu bana korna caldı kufrettı (evet küfür hoş bişe değil insanın sabrını zorlayan birşey ) dıyıp arkadan sıkıstırmak yakışık alan bir hareket değil sonucta 2 teker ustunde denge saglayarak giden bir taşıt onun devrilmesi yoldaki bir taşa bakar yada arkadan yapılacak bir mudahale birde şu sekilde düşünün panik yapıp dengesini kaybedip düşşeydı ve aracınızın altına girseydi ölseydi ? bu yaptıgınız cinayete giricekti. birde boyle dusunun deger mi ?? motorcular kamyonlar tırlar dolmuşlar minübüsler basta olmak uzerek trafikte sabır gostermek bizim için en iyisi cunku 1 tane 2 tane değil ?

hangi biriyle uğraşablirsinizki hepsini hastanelik edecek guce sahip olsanız bile uğraşılmaz oyuzden trafikte yapılıcak enguzel sey tamam kardeşim sen haklısın buyur yol senın dıyıp cekılmek bunu yaptıgımızda emin olun hiç birşey kayebetmeyız aksine çok şey kazanırız ... şimdi diceksinizki sen hiç mi sinirlenmiyosun :good1: elbette sinirleniyorum inip tartıştıgımda oldu ama mantıklı düşündüğünüzde hiç bir getirisinin olmadıgını anlıyosunuz. emin olun karsı tarafa tamam kardeşim sen haklısın kusurabakma hakkını helalet dediğinizde kazanan sız olucaksınız bırakın allah bildiği gibi yapsın :D ...

not: TÜRKİYEDE ŞÖFÖRLÜK SABIR VE DİKKAT İSTER :D) ...

tarihinde Yavuz Gencay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okyay Pay

tr de ehliyet alacak herkese , avrupa'da (en azından kıbrısta) staj imkanı olsa trafikteki bütün saygısızlık çözülür .

bizdeki mesele otomobil sürücülerinin birazda motosikletlerin trafikte fazla sıkışmamasını kıskanması :good1:

yoğun trafikte adam trafiği eleyerek eritiyor , ister istemez otomobil sürücüsü buna gıcık oluyor :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Okyay hocam, trafigi elemek konusunu biraz acar misin ?

Aralardan geçmek, bir arabanın sağından diğerinin solundan geçmek...Duran trafik kadar yavaş akan trafikte de aynısını yapmak.. :flowers:

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
(düzenlendi)
Okyay hocam, trafigi elemek konusunu biraz acar misin ?

bu tabiri ,tv de bir motosiklet eğitim programında izlemiştim

kısaca şu

tıkalı durmuş trafikte araçların arasından yarım fren ve hafif gaz ile çok yavaş (durmaya yakın ) dengede ilerlemek.

burada püf noktası

arka frene hafif güç vererek motoru çok daha stabil dengete tutabilmek ve aşırı yavaş ilerleyebildiğin için duran araçla aranda fark olmaması

ayrıca aynı programda , bu tür sıkışık trafikte motosikletlerin emniyet şeridinden de yavaşca ilerlemesi tavsiye ediliyor , sonuçta emniyet şeridinde ilerlemesi gereken herhangi bir ambulans vb. taşıt için engel teşkil etmiyor ,deniyor.

Gelişmiş ülkelerde motosiklet kullanımının neden yaygın olduğunu düşünmeliyiz

----------------------------------------------------------------------

İstanbul?daki trafik sorununun tabii ki çözümlenmesi gerekiyor. Ama bizi yönetenler bir çözüm üretmeye görsün bir bakarsınız yasaklarla karşılaşırsınız, ağzınız açık kalır. Tabii ki metro önemli bir çözümdür İstanbul gibi bir metropol için. Ama başka şeyleri de düşünmek gerekir. Köprülerden bir gün tek plaka bir gün çift plaka geçen araç uygulamasını da yaşadık geçmişte. Bugün yeni bir şey bulmuş gibi bundan söz edenler herhalde yaşları müsait olmadığı için o günleri hatırlamıyorlar. Yani, çözüm olmamıştı İstanbul için.

İnsanlara özgürlük sağlayacak hizmetler üretmek yerine sorunların çözümünü yasaklarda aramak, gelişmiş ve gelişen ülkelerin layık olduğu bir şey değil elbette. Okul sayısı yetersiz kaldığı için öğrenci sayısını kısıtlamak olamayacağı gibi böyle bir zihniyetle, yeterli iş imkanı sunamayınca da insanlara çalışmayı yasaklamak gerekir. Ya da çözümü hemen bedelini arttırmakta bulanlar gibi, çalışmak isteyenden daha çok vergi almaya kalkarsınız. Böyle düzenler, zavallı düzenlerdir. Halbuki halk yöneticilerden daha çok okul, daha çok iş imkanı ve her şeyi daha çok satın alıp tüketebileceği hizmetler beklemektedir. Ekonominin iyiye gitmekte olduğunu söylüyorsanız daha çok teknoloji, daha çok refah, daha çok iletişim, daha çok ulaşım olmalı. İnsanlar daha çok otomobil, daha çok yazlık, daha çok deniz aracı, daha çok motosiklet alabilmeli. Yoksa, insanlara hizmet vermek vaadi ile o göreve neden talip olduğunuzu sorarlar.

İstanbul?da çevre yolları yetmiyorsa, yenileri yapılmalı. Avrupa?da iki şehri, gerekiyorsa birden fazla otoyolu ile bağlayan planlamalar dahi yapıyorlar. Bu şehirde trafik kuralı diye bir şey kalmadı. Onca trafik polisinin işi, tıkanmış trafiği seyretmek midir? Servis otobüsleri daracık yolları kilitlemeye yetiyor. Gün boyunca şehir içinde park eden bu otobüsleri, çözüm üretmesi gereken bir Allahın kulu günler boyunca görmüyor. Hele hayati yollarda iş çıkışından bir saat önce gelip yer kapan servis otobüslerinin o yolları geçilemez hale getirmesini 50 metre ötedeki trafik polisleri görmezden gelirse, onun amirlerinden ileri görüşlü olmalarını nasıl bekleyebiliriz ki? Bunları daha önce de yazdık ama okuyan kim, halkı umursamıyorlar.

Resmi araçların yarattığı kargaşa ve kural tanımazlığa bir de halka adeta meydan okuyan taksiler eklenince, işte dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul?da ilkel toplumlardaki kargaşayı yaşamaya mahkum oluyoruz. İstanbul?dan daha küçük olduğu halde İstanbul?dan çok daha fazla araç sayısına sahip avrupa şehirlerinde böyle bir karmaşa yaşanmıyor. Şehir plancıları oralara gidiyorlar. Gördüklerinden sonuç çıkarmalılar.

Araç sayısını vergi ile sınırlamanın en önemli örneği Singapur?dur. Küçücük bir ada dünyanın en zengin ekonomisine sahipse ve o adada baraj yapıp su depolayacak toprağın bile yoksa, o zengin toplum şehir merkezine özel araçla girişini zorlaştırmak için daha yüksek vergi uygulamaktan başka çaren yoktur. Singapur, hava kuvvetlerinin uçaklarını komşu ülkeden kiraladığın topraklara indiriyorsa, halkın konut ihtiyacını karşılayacak kadar toprağı yoksa onların barınabilmesi için gökdelenler yapmaktan başka çaresi yoktur. Araç sayısını engelliyor ama yeraltındaki müthiş metro ile insanlarının şehir merkezine de en hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor.

Gelelim yazımızın başlığı olan ?motosiklet? konusuna.

Trafiğe çözüm üretmesi gerekenlerin hepsine sesleniyorum ;

Gelişmiş ülkelerde neden çok sayıda motosiklet kullanıldığını düşünmelisiniz. Bakmayın siz motosikleti kötüleyenlere. Bugün İstanbul trafiğindeki araçların sadece yüzde beşinin bile motosiklete dönüşmesi ile İstanbul?daki trafik çilesi sona erer.

Bunun müthiş bir öneri olmadığını belirteyim ama gelişmiş ülkelerde kesin çözüm yaratan bir öneri olduğunu da unutmayalım. Ciddi hizmetler beklediğimiz yöneticiler, böyle çözüm önerilerini hafife alıp daha ciddi şeylerle uğraştıkları sürece, işte böyle bir de bakarlar ki önlerindeki sorun dağ gibi olmuş, Belediye Başkanı?nı da Valiyi de aşmış, Hükümet de içinden çıkamayınca 4-5 bakanla koordinasyon kurulları kurulur, kara kara düşünmeye başlarlar.

Söylediklerimize kulak versinler. Onlar bir dönemdir görev yapıyorlar ama biz 50 yıldır bu şehirde yaşıyoruz.

Kaynak : http://www.internethaber.com/trafikte-cozu...m#ixzz19gKkN9xZ

tarihinde Okyay Pay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Karaca
Aralardan geçmek, bir arabanın sağından diğerinin solundan geçmek...Duran trafik kadar yavaş akan trafikte de aynısını yapmak.. :nazar:

Kızdığı sürücünün aracının kaportasına yumruk atmak, sonra kaçmaya çalışmak, sonra olanlar olmak, çok kötü şeyler yapmak.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
Kızdığı sürücünün aracının kaportasına yumruk atmak, sonra kaçmaya çalışmak, sonra olanlar olmak, çok kötü şeyler yapmak.

:p birini kızdırmışın belli :p

Ayağını yere koyması gerekirken bizim arabanın kaputa tutunmak vs. vs...:rolleyes:

ya ayağını kaputa dayasaydı , daha ne istiyon :good1:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
ya ayağını kaputa dayasaydı , daha ne istiyon :)

Bana öyle bir şey yapsa ayağını sağlam bi yerine sokardım her halde. Anti motorcu stayla. :)

Yorum bağlantısı
Yavuz Gencay
Yok be abi ciddimi söylüyorsun yoksa şakamı..Hiçbir motorcu trafikte beklerken başkasının arabasına yaslanmaz..

belki bir ihtimal dengesini kaybedip düşücek gibi oldugunda elini koyabılır arabaya oda refleks olarak ...

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
bende buyuk bir motor düşkünüyüm... ulkemızde bilinçsizce motor kullanan kafasına kaskı gecirip motora atlayan kişi cok... bir motorcu olarak soyluyorum boyle bır ulkede motorcunun ısını sansa bırakma gibi bir lüksü yok bizim ülkemizde motora bisiklet gibi bakılıyor bınen kısıde trafıkteki diğer kişide kale alınmayan bir taşıt bunun yanı sıra bilinçsizce motor kullanan kişide cok fazla ozellikle ufak sukutur motorlar altındaki motor 70 80 nı zor goruyo adam sol serit kapatııyo yada aracın sagından gecmeye calısıyo hız sınırları dısında tırafık kuralları bır otomobıl ıcın neyse motor ıcınde aynıdır motorun ıkı teker olması ufak olması onu bagzı kurallardan mahrum kılmaz ben racing motor hastasıyım 600 100 1300 motorlar kullandım hiçbir zaman kırmızı ışıklar harıcınde 2 aracın arasından gecmedim yada otobanda sol seridi kapatmıs aracın sagından gecmedim aynı bır otomobıl kullanıyormus gibi ondeki araca sellektor yapıp yol istedim kesinlikle altımdaki motor 50 metre ters yola girsem yada kaldırımdan gitsem bişe olmaz diyip yanlış harekette bulunmadım herzaman bilinçli kullanmaya calıstım

yukardaki bir yorumda bir olay anlatılmış evet motorcunun yol istemeye hakkı var eger surati sizden fazla ise sol seritte sızden yol ısteyebılır sellektoru farketmedıysenız korana calması normal ama motorcu bana korna caldı kufrettı (evet küfür hoş bişe değil insanın sabrını zorlayan birşey ) dıyıp arkadan sıkıstırmak yakışık alan bir hareket değil sonucta 2 teker ustunde denge saglayarak giden bir taşıt onun devrilmesi yoldaki bir taşa bakar yada arkadan yapılacak bir mudahale birde şu sekilde düşünün panik yapıp dengesini kaybedip düşşeydı ve aracınızın altına girseydi ölseydi ? bu yaptıgınız cinayete giricekti. birde boyle dusunun deger mi ?? motorcular kamyonlar tırlar dolmuşlar minübüsler basta olmak uzerek trafikte sabır gostermek bizim için en iyisi cunku 1 tane 2 tane değil ?

hangi biriyle uğraşablirsinizki hepsini hastanelik edecek guce sahip olsanız bile uğraşılmaz oyuzden trafikte yapılıcak enguzel sey tamam kardeşim sen haklısın buyur yol senın dıyıp cekılmek bunu yaptıgımızda emin olun hiç birşey kayebetmeyız aksine çok şey kazanırız ... şimdi diceksinizki sen hiç mi sinirlenmiyosun :flowers: elbette sinirleniyorum inip tartıştıgımda oldu ama mantıklı düşündüğünüzde hiç bir getirisinin olmadıgını anlıyosunuz. emin olun karsı tarafa tamam kardeşim sen haklısın kusurabakma hakkını helalet dediğinizde kazanan sız olucaksınız bırakın allah bildiği gibi yapsın :yess: ...

not: TÜRKİYEDE ŞÖFÖRLÜK SABIR VE DİKKAT İSTER :learn:) ...

hayır efendim benden yol mol isteyemez,yol olsa zaten bende gidicem,önümdeki araçla güvenli takipteyim neden yol vereyimki? ayrıca bariyerle arama girip ne hakla yol ister,böyle bi yol isteme stilimi var? bi daha yapsalar aynı şeyi bende tamponumu yine dayarım ona sonra yine yaptığım yanlıştı derim ama yaparım yani..

motorların trafiği elemesi gıcık ediyor denmiş (serkan hocamın yorumuna bende katılıyorum) beni gıcık eden motorcunun ben duruyoken gitmesi değil arkadaşlar,gitsin yolu açık olsun ama insan gibi gitsin ben önümdeki arabayla aramdan paralel geçen sağımdan solumdan bariyer arasından geçerken sürttümü sürtecekmi diye düşündüren,kaldırımda yürürken bi tarafıma kadar girip korna çalan,eşimle dostumla yürürken huzurumu kaçıran motorculara ayarım..

Bana öyle bir şey yapsa ayağını sağlam bi yerine sokardım her halde. Anti motorcu stayla. :p

yürü be cihan :)))

Aralardan geçmek, bir arabanın sağından diğerinin solundan geçmek...Duran trafik kadar yavaş akan trafikte de aynısını yapmak.. :good1:

ayrıca önündeki arabayla arana paralel dalmak,bi anda aynanda belirip sağdan soldan dalmak,o geçerken sürttümü sürtecekmi diye ruh haline büründürmek,bariyerle arandan geçemediyse yanından geçerken sana dik dik bakmak falanda giriyormu tanıma :)

motor konusunda racing sürücülerini takdir ediyorum,gerçekten adamlar araba kullanıyor gibi kullanıyorlar..

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Kim tutar seni be Cihan yürü... :D:):)

Mecbur araba gibi kullanacak yoksa kravat olur.. :lol2:

Trafikte küçük motorlar gibi manevra yapamaz.. :)

Allah korusun belkide çocuğunuz çok hasta acil ilca ihtiyacı var bu ilacın acil eczaneye gelmesi gerekiyor.. sizde bekliyorsunuz sabırsızlıkla peki bu motorcu şerit ihlali yapmadan nasıl yetiştirecek..Çok şahit oldum ben bu tür olaylara..

abicim yapsın yapsın benim dediğim başka bişey yapsın ama yaparken başkasını ilaç almaya mecbur bırakmasın..

dediğim gibi ben motor trafikte ben dururken nasıl gider diye gıcık olan tiplerden değilim,hatta geçemediği durumlarda sağa sola çıkar yolda veririm ama onlarda bize huzur versin heran aha çizdi bu sefer arabayı diye trafikte ayrı bi strese sokuyolar adamı :)

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Tahmin ediyorum sizin karşılaştığınız motorcuları genellikle lokanta motorcuları kafada kask yok ağızında sıgara bazen bir eliyle kulağına telefon dayayıp konuşan...

Dün dediğim gibi keş çakkal motorcular ..Hepsinin ortamını bilirim..

Umarım iyi sürücülerle karşılaşırsınız..Hayırlı Yolculuklar...

sizin araçda kullandığınız için bu şekilde kullanmadığınıza eminim zaten,dediğim gibi ben sizleri tenzih ederek yazıyorum yorumlarımı,hiç bir şekilde üzerinize alınmayınız arkadaşlar..

ben erkan beyin çakal motorcular :) diye tabir ettiği kesime ayar oluyorum :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Otomobili kullanıcı olarak şunu söyleyebilirim. Tüm motosiklet sürücüleri kendilerine saygı gösterilmesini bekliyor ama ortalama gördüğüm 10 motosikletten 9'unun büyük yanlışları var. Kendilerinin hak sahibi olduklarını unutup çakallık yapıp buldukları boşluklardan en öne kadar ilerlemeye çalışmaları ve kendilerini vasıtadan saymayıp yol kenarlarından ilerlemeye çalışıp şeritlerini kullanmamaları.

Sen bir taşıtsan şeridini kullan, yol kenarından yavaş gidip trafiği engelmeme. Trafik akışına uy ve şeridinden git, kurallara uygun sollama yapılsın Kenardan sanki bisikletmişcesine giderek otomobil sürücüleri tarafından sıkıştırılıyorlar yada otomobil sürücülerini tehlikeye düşürüyorlar.

En büyük problemler bunlar. Önce kendileri kendilerini sayıp gerektiği gibi davranmazlarsa hiç kimse gerektiği gibi davranmaz.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Çakalları ayrı tutmak lazım. Diğer taraftan tecrübem olmasa da bir motorun şerit ortalayarak seyir halinde görünmesi önünde bir araç yoksa olabilir. Duramama ihtimaline karşı öndeki aracı arka sağdan izlemeleri gerekiyor. İlginç olan bu durumda da sıkıştırılarak şeritden atılmaları da söz konusu olabiliyor. Dumak zorunda olduğum yerlerde yanımdan geçmeleri çok problem değil. Ancak hareket halinde pire gibi gezinmeleri beni korkutuyor ama onlar korkmuyorlar. Üstelik dar alandan geçerek daha sonra şerit alma, sıkıştırma çabasında olanları da gözlemliyorum. Hemen yavaşlıyorum korkumdan.

Yorum bağlantısı
Dağhan Güngör
Birşey sormak istiyorum, motosikletlerde diğer taşıtlar gibi şerit takibi yapmak zorundalar mı yoksa araçların aralarından geçmeleri normal mi ? Onlar bizim şeridimizi ortadan bölerken biz nasıl görebiliriz, ben bunu çözemiyorum...En basitinden motor kullanmayı tavsiye ederken gideceğiniz yere daha erken gidersiniz diyorlar..Sıkışık trafiği dert etmeyin derken acaba neyi kastediyorlar, bunu da anlayamadım gitti..:)

Ancak okudum, elimden geldiği kadar cevap vereyim. Motorsikletlerde otomobiller gibi kurallara tabi sonuçta. Normal mi değil mi sorusuna net bir cevap verebileceğimi sanmıyorum ama sizin başınızdan geçenler sanırım anormal durumlardı, doğrudur kuralları ihlal eden çok "scooter" sürücüsü vardır. Bence sizin gördüğünüz bu yanlış haraketleri yapanlarda scooter sürücüleriydi. Şeridi ortadan bölmek tabiriyle ne anlatmak istediğinizi anlayamadım =)) ... Sıkışık trafiği dert etmeyin denmesinin bir çok sebebi var; uygun sürat ve dikkat ortamı oluşturup duran trafikte araç arasında ilerlemek, emniyet şeridini kullanmak en etkin yöntemlerden.

Son olarak eklemem gerekirse scooter kullananların ani haraketleri, araç aralarından hızlı geçişleri, ışıklarda en öne kadar süzülmeleri vs. motorların ufak ebat ve çevikliğinden kaynaklanmakta. Üstüne bindiğiniz ve alıştığınız andan sonra emin olun sizde benzer bir harakette bulunursunuz. Büyük motorlarda düşük hızlarda denge daha zor olduğu için daha sakin bir sürüş sergilerler... =)

Siz yine bu tür durumlarla karşılaştığınızda ya sabır çekin, ben aynada gördüğüm anda yol veriyorum, hiiiççrte başım ağrımıyor.=) Ben sağ onlar salim, yola devam ediyoruz =)...

Herkese iyi sohbetler :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
kan cikardi :blush:

işte onun için ne desek boş !

bizim kibar insanımız , hoş bir bayan gördüğü zaman kıldan ince olan , kapılarını açan , sigarasını yakma yarışına giren bizim kibar ! insanımız , aynı hassasiyeti aynı bayana trafikte de gösteriyor ! :B) o derece yani :good1:

onun için ne desek boş

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu konu niye bu kadar kişiselleşti arkadaşlar.. Böyle mi devam edecek.. ?

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Valla madem çelik kaportaları yok, o zaman ona göre hareket edecek motor kullanıcıları.

- Öncelikle onlar kendilerini koruyacaklar , biz onları değil.

- Arabalar nasıl şerit içlerinde peşpeşe gidiyorsa onlarda öyle gidecekler.

- Her araca makas, her boşluğa teker sokmayacaklar.

- Köprü yolunda hergün onlarca motor kurye görüyorum, hem kendi hayatlarını hemde otomobil sürücülerinin araçlarını ve hayatlarını tehlikeye atıyorlar.

- İnsanların aynalarına çarpıyorlar, arka bagaj çantaları ile milletin arka bagaj veya c sütünlarına sürtüyorlar vs vs.

Kısacası ben önümde veya özellikle arkamda bir motorlu varken tedirgin oluyorum, bakalım ne tarafdan gazlayıp bariyerle veya diğer arabalarla aramdan yalayarak geçecek diye. İnşallah birgün başımıza iş almayız denyonun teki yüzünden.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Valla ben onu bunu anlamam konu kapandı diye buraya yazıyorum Ali Elöverin tırt arabasını her türlü dizel mondeo geçer hatta içinden geçer... :nazar::):D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...