İçeriğe Yönlendir

Onların Çelik Kaportaları Yoktur !

Okyay Pay

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Bu konu niye bu kadar kişiselleşti arkadaşlar.. Böyle mi devam edecek.. ?

Merkür ü takip et anlarsın :)

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Valla ben onu bunu anlamam konu kapandı diye buraya yazıyorum Ali Elöverin tırt arabasını her türlü dizel mondeo geçer hatta içinden geçer... :):D:D

Hay saolasın Hasan Abi, tşk ediyorum sessiz çoğunluğun sesi olduğun için. Ben dizel mondeonun etrafında geri geri geçer sonra da birde düz geçerim.

Denemesi gazozuna...

Yönetimi de yanlı tutumundan dolayı kınıyorum. Beni şikayet edenlerin tekeri patlasıni rot ayarları bozulsun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Valla ben onu bunu anlamam konu kapandı diye buraya yazıyorum Ali Elöverin tırt arabasını her türlü dizel mondeo geçer hatta içinden geçer... :):D:D

Kay kaya maytap bağlasak ? Elma ile Armut karşılaştırılmaz tabii.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Merkür ü takip et anlarsın :rofl:

Senide geçerin Sn Buyur. Geldik yoktun. Lazerli merceksiz xenonlarımla sizin far ayar makinanızın aynasını eritecektim :)

Kay kaya maytap bağlasak ? Elma ile Armut karşılaştırılmaz tabii.

:D:D:angry:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Makinamız Digital, lazer etki etmiyor :) , ne zaman geldin tühhh...

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Makinamız Digital, lazer etki etmiyor :D , ne zaman geldin tühhh...

geçen cumartesi, emmiyi aradım yok o kaçtı senin maslak civarına geldiğini duyunca dedi :)

paşaoğluna geldim, o da 2. kısımda.

Yorum bağlantısı
Fatih Karaca
:unknw: birini kızdırmışın belli :)

Maalesef öyle oldu. :)

Vakit gece, yer İstanbul-Kozyatağı. Farı yanmayan bir motosiklet sürücüsü, sağa dönmek için çok önceden sinyal vermeme rağmen sağımdan beni geçmeye çalıştı. Son anda farkettim ve durabildim. O da durdu. Hem suçlu hem de güçlü olarak tepki gösterdi. Ben adamın ezilmediğine ve yaşadığına şükrederken, o da bizim Küheylana girişmeye başlayınca film koptu tabi :(

Yorum bağlantısı
Dağhan Güngör

Herkes bence bildiğini yapsın... Ortak bir noktada buluşamıyacağız bazı düşüncelerle =)) ... Herkese sıkıntısız stressiz hatta trafiksiz yolculuklar dilerim...

iyi akşamlar, iyi sohbetler...

fft16_mf101983.Jpeg

şu tr de olsa nolur acaba :D

motorlular için sıkıcı olurdu heralde :D :D

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

Alıntıdır:

BİR MOTOSİKLETLİ KATİLİ OLMAMAK İÇİN ARABA SÜRÜCÜLERİNE

OKUYUN ve OKUTUN..

Araba kullanırken..

! Mutlaka zamanında sinyal veriniz..

! Aynaları alıştığımızdan daha fazla kontrol ediniz..

! Virajlarda yol ile motosiklet arasına girmek tehlike yaratır..

! Sis yokken sis lambalarınızı yakmanız sürücülerin görüşünü engeller ve hata yaptırır..

! Araba ne ofistir ne de ev rahat davranarak kazaya sebep olabilirsiniz..

! Yağmurda motosikletlilerin görüşü manevra fren yeteneği arabalara göre çok daha azdır daha dikkatli olun..

! Ülkemizdeki korumalar nedeniyle sıcak ve soğuk havalarda beklemek bizim için zordur. Lütfen yağan trafikte gelebileceğimiz yer açın..

! Motosiklet sürücüsü de acemi olabilir lütfen SIKIŞTIRMAYIN sonuçları bizim için ölümcül olabilir..

! Eğer sürücüler etrafta bir motosiklet olabileceğini düşünür ve ona göre hareket ederlerse , onları daha net görmeye başlayacaklar..

MOTOSİKLET TRAFİ

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Görüldüğü üzere bazıları kask takma gereği duymuyorlar...Yani kendilerine bile saygıları yok...Ayrıca bir şeritte 4 motor dahi durabiliyor... :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Dağhan Güngör
Malesef Türkiye'de olay bu.

insan ne diyeceğini bilemiyor.. gencin haline acıyıp yazık mı desen? hiçbir koruması olmadan böyle saçmalıklar yaptı diye müstehak mı desen?

Ama ilk sahneden birşey çıkacağı belliydi. O kadar kalabalığın içinde elbet gaza gelecekler olacaktı.. Ben sadece motorlu yada genç olmaları ile alakalı olduğunu sanmıyorum.. Yinede üzücü bir videoydu, umarım 3'üde sağ salim evlerine ailelerine dönerler..

Görüldüğü üzere bazıları kask takma gereği duymuyorlar...Yani kendilerine bile saygıları yok...Ayrıca bir şeritte 4 motor dahi durabiliyor... :)

Sırf videoya gerek yok şimdi sokağa çıksam bu buz gibi havaya rağmen kaskı kolunda yada şapka gibi alnının üstünde onlarcası geziyordur. Böyle insanlar motoru trafikteki herhangi bir araç olarak dahi görmeyen insanlar, o yüzden kask takmıyor, mont giymiyor, ayak bileklerini koruyacak uygun ayakkabı veya soğuk rüzgardan ellerinin uyuşmasını engelliyecek eldiven kullanmıyorlar. Yine eklemek gerekki bu saydıklarımı kullanmayan birçok insan bir firmanın A2 ehliyetli elemanı! Yani daima motor kullanan insanlar değil, hatta kendilerine ait ne motoru nede otomobili olanlar, sadece para kazanmaya çalışıp başka bir şeye kafa yormak istemeyenler.

17-18 yaşlarındaki arkadaşların motor kullanmaktaki genel amacı zaten kızlar tarafından fark edilmek olduğu için onlara neyin zararlı neyin yararlı olduğunu söylemek pek bir fayda getirmiyor. Ne yazıkki yaşayıp öğreniyorlar...

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

iyi , kask takmıyor diye üstüne sürün arabayı , öldürün gitsin .

konunun anlaşılmadığını düşünüyorum kapatılmasını talep ediyorum , bundan gerisi nafile !

Yorum bağlantısı
Dağhan Güngör

konunun anlaşılmadığını düşünüyorum kapatılmasını talep ediyorum , bundan gerisi nafile !

Okyay bey umarım bir yanlış anlaşılma olup, bu tepkiniz bana değildir..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bana diyorsanız benim üstüne sürüp öldürmeme gerek yok, kendi düşerse motoru onu öldürür zaten..Ben kask bile takmıyorlar dedim...Konunun başından beri diyorum ki onlar düzelsin bizden saygı beklesin...Bana saygı gösterme ben sana göstereyim de nereye kadar, kendi gelip çarparsa ambulans çağırırım bak onu yaparım...Daha dün akşam trafik ışıklarında beklerken en arkadan iki motor geldi 10-20 saniye arayla ki geliş şeridinden geldikleri için şerit ihlalilin kralını yaptılar...Işıkta bir an durakladı ilk gelen, sonra gelen durmayınca uyandı...İkisi de bastılar gittiler...Komik olan kasları vardı...:)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İlhan Can
Araba sürücülerinin motosikletler hakkında bilmesi gerekenler:

Yollarda motosikletten çok fazla araba ve ağır vasıta vardır. Bu yüzden bazı sürücüler çoğunlukla kasıtsız olarak motosikletleri fark etmemektedirler. Lütfen motosikletleri bilhassa kavşaklar da olmak üzere fark ediniz.

Küçük yapıları gereği motosikletler olduğundan daha uzakta gibi görünmektedirler. Ayrıca motosiklet hızını tahmin etmek zordur. Bu yüzden kavşaklarda ki dönüşlerinizde olsun yada anayol giriş ve çıkışlarındaki sürüşlerinizde olsun motosikletlerin göründüklerinden daha yakında olduklarını ön görünüz.

Motosikletlerin cüsselerinin küçük olması onların arabaların kör noktalarında saklı kalmalarını kolaylaştırır. Gene araçların arkalarındaki çalıların, araç kapılarının, çitlerin yada köprülerin arkasında saklı kalmaları kolaydır. Bu yüzden kavşak dönüşlerinizde veya hat değişimlerinizde trafiği tam kontrol edebilmek için motosikletler için ekstra bir zaman daha kullanın.

Küçük cüsseleri nedeniyle motosikletler gittikleri gerçek hızdan daha hızlı gidiyormuş gibi görünürler. Bu yüzden tüm motor sürücülerini sürat delisi sanmayın.

Motosikletler çoğunlukla vites küçülterek veya sadece gaz keserek yavaşlarlar buda fren ışıklarının yanmaması demektir. Bu yüzden onları takip ederken arabalara göre daha fazla bir takip mesafesi uygulayınız. 3-4 saniye gibi. Kavşaklarda motorların görünür bir işaret olmadan yavaşlayabileceklerini biliniz.

Motosikletlerin sinyalleri çoğunlukla otomatik olarak kapanan türden değildir bu yüzden bazı sürücüler bilhassa yeni başlamış olanlar hat değiştirdikten sonra sinyallerini kapatmayı unutabilirler. Motosikletin sürücüsünün verdiği sinyalin bilinçli olduğundan emin olun.

Motorcular çoğunlukla daha iyi görünürlükleri açısından pozisyon ayarlamalarını hat içinde yaparlar. Ayrıca gene geçen arabaların, yol engellerinin ve rüzgarın etkilerinden kaçabilmek için de hat içi ayarlamalar yaparlar. Bu yüzden bu durumu bilerek motorcuların hat içi sağ sol yalpalanma hareketlerinin bir şov, laubalilik yada hattı sizinle paylaşmak istediklerine dair bir işaret olarak değil tam tersine bir gereklilik olduğunu hatta motosiklet sürüş dinamiklerinin getirdiği mecburiyetten kaynaklandığını biliniz.

Manevra yeteneği motosikletin üstün vasıflarındandır ama her zaman her sürücünün her durumda önünüzden bir şekilde kaçabileceğini var sayarak hareket etmeyiniz.

Motorların duruş mesafesi arabalarla neredeyse aynıdır ancak ıslak zeminlerde motosikletin arabalar kadar çabuk durması mümkün değildir. Bu yüzden aranızda daha fazla bir takip mesafesi bırakınız çünkü motorlar belirli bir mesafede duramayabilirler.

Motosikletle aynı hat içinde paralel sürüş yapmayınız. Bu iki teker üzerinde giden bir araç olan motosikletin oluşacak rüzgar türbülansı ile dengesini bozabileceği gibi hareket kabiliyetinide tehlikeli bir biçimde kısıtlayacaktır.

Motosikletlerle yan yana duruşlarınızda motor sürücüsünün motosikletin kendi başına dik durumda kalamayacağı için ayağını destek olarak yere koymak zorunda olduğunu bilerek motordan açıkta durumaya özen gösteriniz.

Bir otomobilden bakıldığında motosiklet sürücüsünün çok yakınından hızla geçmeniz normal birşey olarak algılanabilir ama bu motor sürücüsü üzerinde şok yaratabilecek bir harekettir. Ayrıca yarattığınız rüzgar türbülansıda motosiklet sürücüsünün kaza yapmasına sebep olabilir. Bu yüzden asla motorsiklelere çok yakın ve hızlı geçişler yapmayınız ve onların önlerine ani, kesme şeklinde girişlerden sakınınız. Onların sürüş hatlarına girmeyiniz.

Bir motosiklet gördüğünüzde onu bir araç olarak değil bir insan olarak düşününüz. Bir aracın yayaya çarpması ile motosiklete çarpması arasında kişiyi yaralama açısından fazla bir fark olmadığını anlayınız. Çünkü onların çelik kaportaları yoktur.

Alıntı.

Bugün yaşadığımız olaydan sonra anladım ki motorsikletliler diğer araçlar tarafından gerçekten farkedilmiyor. Kamyoncunun biri babamın motorsikletini farketmeyip tali yoldan ana yola çıkıyor ve motorsikletin ön tekerleğini dingilin arasına alıyor. Önce suçunu kabul etti ben tutanak doldurmaya hazırlanırken kaçtı gitti.2 saat kamyoncunun yakalanması için bekledik.Şükürler olsun ki herhangi bir sağlık problemi olmadı.Bu ülkede 2 teker kültürü oluşmadıkça ne motora ne de bisiklete binilir. İnsanlar motorsikletleri trafiğin bir unsuru olarak görmüyorlar.

aln1pf.jpg

2r2so44.jpg

Yorum bağlantısı
Dağhan Güngör
Bugün yaşadığımız olaydan sonra anladım ki motorsikletliler diğer araçlar tarafından gerçekten farkedilmiyor. Kamyoncunun biri babamın motorsikletini farketmeyip tali yoldan ana yola çıkıyor ve motorsikletin ön tekerleğini dingilin arasına alıyor. Önce suçunu kabul etti ben tutanak doldurmaya hazırlanırken kaçtı gitti.2 saat kamyoncunun yakalanması için bekledik.Şükürler olsun ki herhangi bir sağlık problemi olmadı.Bu ülkede 2 teker kültürü oluşmadıkça ne motora ne de bisiklete binilir. İnsanlar motorsikletleri trafiğin bir unsuru olarak görmüyorlar.

Çok geçmiş olsun!!

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

aln1pf.jpg

2r2so44.jpg

Geçmiş olsun, fotolar ürpertici heleki yerdeki yağın bir an kan gibi görünmesi..Gerçekten şans eseri kurtulunmuş bir olay..

Yorum bağlantısı
İlhan Can
Çok geçmiş olsun!!

Teşekkürler.

Geçmiş olsun, fotolar ürpertici heleki yerdeki yağın bir an kan gibi görünmesi..Gerçekten şans eseri kurtulunmuş bir olay..

Teşekkürler.Babam birkaç metre önce kaydırınca yere düşmüş. O şekilde kurtuluyor zaten. Motor da 5-6 metre tekerleklerin altında sürükleniyor.

İlhan bey çok geçmiş olsun.Babanızın iyi olmasına çok sevindim.

Teşekkürler Oktay Bey.

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Allah beterinden korusun, büyük geçmiş olsun. Ne kadar acıdırki bazı sürücüler için yolda bir motorun olması ile yolun boş olması arasında bir fark yok. Heleki bu ebattaki araç sürücülerinin bazıları için daha fazla bu oran.

Yorum bağlantısı
İlhan Can
Büyük geçmiş olsun Allah beterinden saklasın...

Araba neysede kamyon otobüs gibi büyük araçlardan genellikle uzak durmak lazım...

Teşekkürler.

Allah beterinden korusun, büyük geçmiş olsun. Ne kadar acıdırki bazı sürücüler için yolda bir motorun olması ile yolun boş olması arasında bir fark yok. Heleki bu ebattaki araç sürücülerinin bazıları için daha fazla bu oran.

Teşekkürler.Kamyoncu yola bakarak çıkmış ama görmediğini söylüyor.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

geçmiş olsun

en çok karşılaşılan durum

adam tali yoldan çıkacak , önünden geçen 2-3 arabayı bekler , arada bir motosiklet vardır , dallama gibi onun önüne dalar

sonra da görmedim der .

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
Ne kadar acıdırki bazı sürücüler için yolda bir motorun olması ile yolun boş olması arasında bir fark yok.

+1

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...