İçeriğe Yönlendir

Mondeo Ghia-x Mi? Ghia Tdci Mi?

Guest Aydan Tambay

Recommended Posts

Guest Aydan Tambay

2004 model focusumu verip, 2003-2007 arası mondeo düşünüyorum. Yolda yaklaşık 10.000 ile 12.000 km yol yapıyorum.

Tabi ki büyük çoğunluğu şehirler arası oluyor.

Focusumdan memnunum, ancak rampalarda biraz güçlü olsun istiyorum.

Biraz da sessiz olsun istiyorum. Zira focusumla, gürültü gerçekten çok rahatsız ediyor.

Belki bu konu tartışılmış olabilir, konuyu inceledim, bulamadım.

Bu konuda fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

(Mondeo haricinde başka hiçbir araç düşünmüyorum. Fordun rahatlığı, konforunu hiçbir şeye değişmem.)

Şimdiden teşekkürler herkese.

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay
Rampa kuvveti istiyorsanız dizel alacaksınız. Benzinli ile dizel arasında performans açısından dağlar kadar fark var.

Amaaaa, bu iki aracın da temizini bulmak çok zor. Maalesef bu araçlar şu anda çoğunlukla kasap sahiplerinin elinde.

Acelem yok Hakan Bey! Ama kış aylarında malum, fiyatlar dip yapıyor. (Kayseriliyiz ya, pusudayım.)

Dizelden de korkuyorum açıkcası, hayırlısı diyelim.

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay
Ben de korkardım. Ghia-x ise o kadar az ki.

Haklısınız, çok az. Hakan Bey, mondeo nun uzun yolda sessizliği konusunda ne dersiniz? sizin de dizel mondeo nuz vardı değil mi?

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay
10-12.000km ise benzinli alınır.

Benim aklımdan da, otomatik benzinli geçiyor. Servisteki arkadaşımın (kardeşim desem daha doğru) tavsiyesi.

Yorum bağlantısı
Kenan Yargıcı
(düzenlendi)

2000 focusunu satıp 2001 mondeo trend alan biri olarak şiddetle tavsiye ederim.performansı ve ses yalıtımı(özellikle asfalt sesi),uzun yolda sürüş rahatlığı,yol tutuşu bakımından (trend olmasına rağmen) sürücüsünü gerçekten şımartan bir araç.

bence tek dezavantajı alışkanlık yapması.

ön camdan gelen rüzgar sesini aracıma ait problem olarak düşünüyordum fakat hakan beyin yorumundan sonra karakteristik mondeo hatası olduğunu anladım.fakat bu rüzgar sesi pekte rahatsız edici seviyede değil bence

tarihinde Kenan Yarg?c? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Benim aklımdan da, otomatik benzinli geçiyor. Servisteki arkadaşımın (kardeşim desem daha doğru) tavsiyesi.

Güç sizin için en önemli kriterse yukardaki kombinasyonu aklınızdan çıkarın. :seytan:

Güçlüden düşüğe göre;

- TDCI+Düz

- Burun farkı ile TDCI+Jatco(Tiptronik)

- 5.000d/d'larda gezerseniz yakın, 3.000 d/d civarında ekonomik sürüşü seviyorsanız uzak ara Beniznli+Düz

- Önemli olan Mondeo olması, keyfi yeter derseniz benzinli+otomatik.

Dİzeller için, ilk iki sıra çok farketmez hatta yeri gelir otomatik düze göre daha iyi performans verebilir. Otomatik ve benzinlide Focus'a göre tabi ki motor gücü dolayısı ile büyük fark görürsünüz ancak bu güç şanzıman yüzünden törpülenmiş bir güç. Dizelin de temizini bulmak zor olduğu için klasik kararsızlığın içinde bırakacağız sizi.

2006 model bir Ghia alacaksanız GhiaX ile çok farkı olmayacaktır. Daha doğrusu, deri koltuk, sunroof, elektrikli yolcu koltuğu, yarı ahşap direksiyon, 17" jantlar haricinde farkı yok. 2005 modele düşecekseniz, bu yıllarda Ghia'lar biraz daha donanımsız olduğundan (sanırım sensörler, elektrikli katlanan ayna, 8 yöne hareketli elektrikli sürücü koltuğu, yer aydınlatmalı dikiz aynaları yok bu yıl ve öncesinde) ghiaX donanımı ile daha cezbedici olabilir.

Genel anlamda 2006 ve üstünü tercih etmenizi öneririm. Bu yıl tamponlar, kapılar, analog saat rengi gibi ufak detaylarda son makyajı yapılan Ghia'ların hemen hepsinde bence en önemli donanım ESP ilave oldu. Bunun yanında içerden açılan bagaj kapağı butonu çıkarıldı. Bence güzel bir değiştokuş. :hahahoho:

2004 sonrası Trendlere de bakabilirsiniz. Evet bazı eksiklikleri var ancak Motor ve temel donanımları aynı olan bir versiyon. Çoğu markada genelde donanımlar arasında uçurumlar varken, Mondeo'da bu fark ayrıntılara takılmayanlar için çok sorun yaşatmaz. Ayrıca stil paketi olanları bulursanız sunroof, jant ve açık renk döşemesi ile biraz daha zengin donanıma sahip olursunuz.

Yol sesi konusundaki yorumlara ben de katılıyorum. İlk başta hiç beklemediğim için tuhaf gelmişti ama şimdi duymuyorum.

Şimdiden alacağınız araç hayırlı olsun.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Ben de yaklaşık 1 yıl önce MkII'den MkIII'e geçerken dizel-benzinli arasında çok araştırma yaptım. Sonuçta fazla yol yapmadığımdan, şehirdışı kullanmadığımdan, temiz dizel bulmak zor olduğundan, bulsam da "acaba ne zaman problem olacak" düşüncesini hiç sevmediğimden ve zaten rölantide yüksek olan motor sesinin özellikle soğuk havalarda ilk çalıştırmada kamyona benzemesinden dolayı benzinli de karar kıldım. Benzinli otomatik Ghia ararken şimdiki trend aracımı tesadüfen buldum. Çok temiz olduğundan Ghia planlamış olmama rağmen aldım.

Şu anda araçtan son derece memnunum. Benzinli otomatik olmasına rağmen güç eksikliği hissetmiyorum. Donanım olarak da "keşke Ghia alsaydım" durumunda hiç değilim. ESP olsa memnun olurdum. Ancak şunu da belirteyim; uzun yolda dizelin keyfi de bir başka oluyor.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
Otomatik, benzinli, güçlü

Bu 3 kelime mondeoda bir araya gelmez...

artık gelir !

Yorum bağlantısı
Mustafa Akdeniz
(düzenlendi)

Bende dizelin malum sıkıntılarından ve sonradan çıkabilecek pahalı arızalarından dolayı benzinli otomatiğini almıştım fakat temiz ve tanıdık bir araç bulunabilirse dizel ghia'yı sakın kaçırmayın özelikle düz vitesin ivmelenmesi harika :D

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okyay Pay
Aaaa forumumuzun resmi araba tavsiyesi fiat. Unuttunuz mu Okyay bey :nazar:

fiat ağzıyla kuş değil tren yakalasa , 4 tarafından takozlanıp havaya kaldırılan 2004 palionun kapısının sıkıştığını gördükten sonra, neyse gerisini söylemiyim yine polemik doğacak ;)

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
Ekibi çağırayım mı :nazar:

çağır

total recall daki gibi gerçeği mi gösterecekler ;)

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay
Güç sizin için en önemli kriterse yukardaki kombinasyonu aklınızdan çıkarın. :)

Güçlüden düşüğe göre;

- TDCI+Düz

- Burun farkı ile TDCI+Jatco(Tiptronik)

- 5.000d/d'larda gezerseniz yakın, 3.000 d/d civarında ekonomik sürüşü seviyorsanız uzak ara Beniznli+Düz

- Önemli olan Mondeo olması, keyfi yeter derseniz benzinli+otomatik.

Dİzeller için, ilk iki sıra çok farketmez hatta yeri gelir otomatik düze göre daha iyi performans verebilir. Otomatik ve benzinlide Focus'a göre tabi ki motor gücü dolayısı ile büyük fark görürsünüz ancak bu güç şanzıman yüzünden törpülenmiş bir güç. Dizelin de temizini bulmak zor olduğu için klasik kararsızlığın içinde bırakacağız sizi.

2006 model bir Ghia alacaksanız GhiaX ile çok farkı olmayacaktır. Daha doğrusu, deri koltuk, sunroof, elektrikli yolcu koltuğu, yarı ahşap direksiyon, 17" jantlar haricinde farkı yok. 2005 modele düşecekseniz, bu yıllarda Ghia'lar biraz daha donanımsız olduğundan (sanırım sensörler, elektrikli katlanan ayna, 8 yöne hareketli elektrikli sürücü koltuğu, yer aydınlatmalı dikiz aynaları yok bu yıl ve öncesinde) ghiaX donanımı ile daha cezbedici olabilir.

Genel anlamda 2006 ve üstünü tercih etmenizi öneririm. Bu yıl tamponlar, kapılar, analog saat rengi gibi ufak detaylarda son makyajı yapılan Ghia'ların hemen hepsinde bence en önemli donanım ESP ilave oldu. Bunun yanında içerden açılan bagaj kapağı butonu çıkarıldı. Bence güzel bir değiştokuş. :D

2004 sonrası Trendlere de bakabilirsiniz. Evet bazı eksiklikleri var ancak Motor ve temel donanımları aynı olan bir versiyon. Çoğu markada genelde donanımlar arasında uçurumlar varken, Mondeo'da bu fark ayrıntılara takılmayanlar için çok sorun yaşatmaz. Ayrıca stil paketi olanları bulursanız sunroof, jant ve açık renk döşemesi ile biraz daha zengin donanıma sahip olursunuz.

Yol sesi konusundaki yorumlara ben de katılıyorum. İlk başta hiç beklemediğim için tuhaf gelmişti ama şimdi duymuyorum.

Şimdiden alacağınız araç hayırlı olsun.

Saygılarımla.

Öncelikle hepinizden özür diliyorum.

Server imizde arıza meydana geldiğinden iki gün boyunca interneti kullanamadık. (malum şantiye olanakları)

Evren Bey gerçekten aydınlatıcı bilgiler, Teşekkür ediyorum. Genelde focus ta yüksek sayılabilecek devir bandında kullanıyorum, yani 3500-4000 dd aralığında. dizelden bu yüzden kuşkuluyum. En sinir olduğum şey ise, Pozantı ve Araplı rampalarında, çabucak devirden düşüyor. buda beni bayağı yoruyor. Zaman zaman bu hızlarda bile fan açıyor. Buna hiçbir zaman anlam veremiyorum.

2000 focusunu satıp 2001 mondeo trend alan biri olarak şiddetle tavsiye ederim.performansı ve ses yalıtımı(özellikle asfalt sesi),uzun yolda sürüş rahatlığı,yol tutuşu bakımından (trend olmasına rağmen) sürücüsünü gerçekten şımartan bir araç.

bence tek dezavantajı alışkanlık yapması.

ön camdan gelen rüzgar sesini aracıma ait problem olarak düşünüyordum fakat hakan beyin yorumundan sonra karakteristik mondeo hatası olduğunu anladım.fakat bu rüzgar sesi pekte rahatsız edici seviyede değil bence

Focus tan daha düşük sesi olsun, razıyım.

:D

Sahibinden'de güzel manuel bir araba var Ankara'da, bakılır baktırılır gibime geliyor. En azından yazılanların bir kısmının teyidi ile satıcının niyeti anlaşılır.

Kayseri de servis müdürü arkadaşımın tavsiye ettiği mondeo yu alacam zaten. Yani gözüm dışarda değil, içerde. :)

Ben de yaklaşık 1 yıl önce MkII'den MkIII'e geçerken dizel-benzinli arasında çok araştırma yaptım. Sonuçta fazla yol yapmadığımdan, şehirdışı kullanmadığımdan, temiz dizel bulmak zor olduğundan, bulsam da "acaba ne zaman problem olacak" düşüncesini hiç sevmediğimden ve zaten rölantide yüksek olan motor sesinin özellikle soğuk havalarda ilk çalıştırmada kamyona benzemesinden dolayı benzinli de karar kıldım. Benzinli otomatik Ghia ararken şimdiki trend aracımı tesadüfen buldum. Çok temiz olduğundan Ghia planlamış olmama rağmen aldım.

Şu anda araçtan son derece memnunum. Benzinli otomatik olmasına rağmen güç eksikliği hissetmiyorum. Donanım olarak da "keşke Ghia alsaydım" durumunda hiç değilim. ESP olsa memnun olurdum. Ancak şunu da belirteyim; uzun yolda dizelin keyfi de bir başka oluyor.

Seçim yapmak gerçekten zor, temizini bulmak daha da zor.

Bende dizelin malum sıkıntılarından ve sonradan çıkabilecek pahalı arızalarından dolayı benzinli otomatiğini almıştım fakat temiz ve tanıdık bir araç bulunabilirse dizel ghia'yı sakın kaçırmayın özelikle düz vitesin ivmelenmesi harika :)

Haklısınız. Arabanın temiz olması, otomatik olmasında daha önemli galiba.

Geçenlerde ilnanın birinde, dizel mondeo ya 9.500 tl masraf ettiğinden bahsediyordu. Gözüm korktu. :p

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay

Çağlar Bey!

Ghia benzinli düz vites+jatco şanzıman modifiyesi olabilir mi acaba?

Bu şanzıman bulunabilir mi? bulunsa uyar mı?

Yorum bağlantısı
+1 :unsure: Ancak bir ekleme ile. Benim aracım 2004 ghia ve arka stop grubu ile arka tampon altındaki reflektörlü eklenti haricinde makyaj ve donanım olarak aynı. Galiba 2004 modellerde 2003-2005 model arasında ara makyaj gibi bir durum söz konusu. Ayrıca ESP bu kasalarda da az bulunan bir donanım.

Yanlış ifadede bulunmuşum, cevabınızı okuyunca dikkatimi çekti.

2001'den-2003'e kadar ilk kasa MK3. Arka stoplar ve logo panjuru nikelajsız. Ön sisler yuvarlak. Ön tampon plaka altındaki ızgara farklı.

2004'ten - 2006'ya kadar, Mk3 ilk makyajlı kasa. Logo panjuru nikelajlanıyor. Ön tampon sisleri güncel görünüme kavuşuyor. Ön tampon altı ızgaranın formu sislerle uyumlu hale geliyor.

2006-2007 kasa zaten 3. makyajla sona eriyor. Arka stoplar nikelajlanıyor. Arka Tampon altına reflektörlü karlık ekleniyor. Kapı çıtaları kalkıyor. Logo panjuru ve ön tampon altı ızgarası petekli yapıya bürünüyor. Kapı camları etrafında nikelajlar sanırım bu yıl geliyor.

Yukardakiler Ghia için.

GhiaX donanımı 2004'ten sonra var. Kapı camları ve kapı kollarında, arka bagaj kapağında son modele kadar nikelajlar mevcut. Diğer değişikikler yukardakilerle aynı periyotta. 2004 öncesinde GhiaX yerine lüks paket var.

Trendlerde 2006'da arka tampon altına karlık değil ama reflektör ekleniyor. Diğer değişiklikler Ghia'lar ile aynı.

Benim dikkatimi çeken dış değişiklikler bu şekilde.

İç tarafta makyaj 2004 yılında yapılıyor. Bu makyajla müzik ana ünitesi, iklimlendirme sistemi, vites, orto konsoldaki düğme dizaynları değişiyor. 2006'da sadece saatin rengi beyazdan siyaha dönüyor. Bagaj açma düğmesi kaldırılıyor. Göstergeler, direksiyon kapı dizaynları hiç değişmiyor. Sadece 2004'te arka kol koymaya bardak tutucu ve kapaklı göz ekleniyor.

Donanımlar daha önce konuşulduğu için yazmadım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay

Yok yok ben vazgeçtim. En iyisi otomatik ghia alıp,

lpg takıp binmek.

ben sadece mekanik açıdan düşünmüştüm. Beyin meyin bizi aşaaaaaar gider.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cenk Demirel

konfor istiyorsanız focusa göre mondeo tabiki performans açısından da çok daha üstün bir araç mondeo fakat mondeonunda dizelini alırsanız ondan da rahatsız edici bir motor sesi duyarsınız eğer size de uyarsa benzinli 2.0 bi mondeo işinizi fazlasıyla görür...

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Alparslan Ayyıldız

hey gidi günler hey :)

ecoboost powershiftler geldi artık :)))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...