İçeriğe Yönlendir

Cvt Şanzıman Tamiri

Hasan Kerik

Recommended Posts

Hasan Kerik

Selamlar,

Öncelikle çok sorunlu(!) olduğu, tamirinin çok pahalı olduğu ve ustasının pek olmadığı dilden dile efsane şeklinde dolaşan ancak koca forumda şukadara , şurada , şukadar sürede tamirettirdim diyen bi mesaj bulamadığım CVT şanzımanım hakkında yazıyorum. Dolayısıyla bir boşluğu doldurayım dedim. Şanzımanı bozdum tamir ettirdim , sırf siteye hizmet için :D

2006 model Focus II TDCI GHIA CVT otomatik şanzımanlı aracım var. Yaklaşık 3 ay kadar önce motor tarafından devirle orantılı olarak sıklığı artan tık-tık seklinde sürekli devam eden bir ses başladı. Park halindeyken de(P durumu) motor rolantide çalışırken bu sesi duymaya devam ediyordum. Motorla alakalı bir problem olduğu düşündüm. Sonradan Liderler servisinde Osman ustaya gösterdim. Problemin şanzımandan kaynaklı olduğunu söyledi ve şanzıman ustası arayışım başladı. Eresinlerden telefon yoluyla yaklaşım 4000-5000 tl civarında masraf çıkacağına dair bilgi aldım. Üstüne gene bir tanıdığımızın arkadaşına gösterdik oda yaklaşık 3000 ile 5000 TL civarı masraf çıkacağını söyledi. Ancak netten okuduklarımdan dolayı herkese bu şanzımanın teslim edilmemesi gerektiği ni düşünerek yine FORDCLUBTR üyelerine danışmayı uygun gördüm. Sağolsunlar Çağlar Bey (Bayur) ve Salim Bey (İmamoğlu) Gürler otomobili tavsiye ettiler. Bende Gürler otomotivden Sedat Bey ile telefonda konuşarak zaman belirledim ve tamirhanelerine gittim. Şanzıman hakkında genel olarak bilgi verdikten ve kontrolleri yaptıktan sonra sesin kesinlikle şanzımandan geldiğini ve hangi parçaların sorunlu olduğu görmeleri gerektiğini bildirdiler. Zaten kimse tam hasarı açmadan bilemiyor. Ona göre de masrafın çıkacağını söylediler. Sedat ve Serkan Bey konuştuğunuzda anlayacaksınız , çok güvenilebilecek türde insanlar. Zaten iş tecrübeleride çok fazla . Serkan Bey bu güne kadar elinden geçen otomatik şanzımanlardan ve çalıştığı yerlerden bahsedince zaten doğru yerde olduğuma inandım ve kendilerine otomobili teslim ettim. Şanzımanı 3 gün içerisinde dağıtıp parçaları değiştirip toplayıp testleri tamamladılar ve teslim ettiler. Sadece şanzıman 2800 TL tuttu. Aslında Prizdirek parçası aşınmamış olsa yaklaşık 1000 tl daha ucuza mal olacaktı. Dolayısıyla ses duymaya başladığınızda CVT şanzımanı hemen elden geçirtirseniz tamir masrafı ciddi oranda düşebiliyor. Benim şanzımanımda 0(sıfır) orjinal parçalar kullandılar. Kullandıkları parçaları yurtdışında buldukları bir firmadan kendileri getirtiyorlar. Fazla parça getirdiklerinde otosanda dahil bazı firmalara satabiliyorlar. Ancak çoğunlukla kendileri kullanmayı tercih ediyorlar. Şansıma bendeki arızalı parçaların tümünün orjinal sıfır parçaları ellerinde vardı. Şanzımanı açtıklarında sizi çağırıp tüm parçaları gösteriyorlar ve değişmesi gerekenler hakkında ve yapılacaklar hakkında sıkılmadan tüm sorularınıza yanıt veriyor uzun uzun anlatıyorlar. Serkan usta zaten borusanda , mercedes gibi firmalardada uzun süre çalışmış, Sedat ustada uzun yıllar Ford otosanda çalışmış ve sonra kendi işimiz olsun anlayışıyla kendi tamirhaneleri açmışlar. Benden önceki hafta ve sonraki hafta , Audi a3 , bmw 318(yanılmıyorsam) , renault clio gibi aklımda kalmayan birkaç aracında otomatik şanzumanlarını yapmışlar. Atölyede yapılmak üzere bir CVT şanzıman daha gelmişti ellerine. Birde focus manuel şanzıman da vardı. Her türlü otomatik şanzımanı tamir ediyorlar ayrıca araçla ilgili tüm diğer bakımtamir onarım işlerinide samimi hoşsohbet bir ortamda yapıyorlar. Sırf muhabbet ve çay içmeye bile gidilir.

sam3718k.th.jpg

Bu priz direk denilen parça , pahalı bir parça , CVT nin tüm devir ölçümleri ayarları bu parça ile okunarak beyne gönderiliyormuş. Milin alt tarafındaki kısımda flash patlayan kısım biraz sağında ve solunda hasar görmüş olan kısımlar var.

sam3719k.th.jpg

Bu bilye yine priz direk üzerinde takılı olan aşınması yine çok bariz gözle görülebilen bir parça

sam3720k.th.jpg

Bu bilyede gördüğünüz gibi tamamen dağılmış bir bilya

sam3721k.th.jpg

Bu kabloda aşınmış, herhangi bir kopukluğu yok ancak bu kablo şanzımanın içinde. Yani bu aşınma devam ederde bu kablo koparsa yine şanzıman indirilmek zorunda. Dolayısıyla değiştirmek daha sağlıklı.

sam3722k.th.jpg

Bunlar benim şanzımanımda değişen arızalı olan tüm parçalar.

sam3723k.th.jpg

Bu tamir için gelen diğer CVT şanzıman.

sam3724k.th.jpg

CVT şanzıman beyni. Oldukça pahalı bir parça.

sam3725k.th.jpg

ne olduğunu hatırlamıyorum :(

sam3726k.th.jpg

CVT şanzımanın içi. Soldaki kısım diferansiyel, sağdaki kısım cvt kısmı priz direk parçası bunun üzerinde , üstteki kısım ile alttan görülen çok enteresan bir dişli kayış ile birbirine bağlı. Sağ taraftaki kablo benimkinde değişen kablo.

sam3727k.th.jpg

sam3728k.th.jpg

sam3729k.th.jpg

Soldaki Sedat usta, sağdaki Serkan Usta.

sam3731k.th.jpg

CVT şanzımanın ATF denilen özel yağı. Ustalar bu yağın 40-45 bin civarında değişmesi gerektiğini söylüyorlar. Eğer düzenli değiştirilirse ve üretim hatası yoksa bu şanzımanın 200-250 bin sorunsuz gideceğini söylediler. CVT şanzımanın gördükleri şanzımanlar arasında en güzel şanzıman olduğunu Serkan usta vurgulayarak belirtiyor. Efsaneleşmiş CVT şanzıman sorununun %15 olduğunu , bu oranın yüksek olduğunu ancak sonuçta %85 ininde sorunsuz yürüdüğünü söyledi. Benimde şanzımanımda zift gibi bir yağ çıkmış. Muhtemelen düzenli yağ değiştirseydim bu problem hiç başıma gelmeyecekti. Ayrıca 165000 km de aracımın şanzımanı ilk defa sökülüp tamir edildi. Sıfır parçalar kullanıldı ve gerçekten işinin ehli ustalar yaptılar dolayısıyla bundan sonra bakımını aksatmayarak uzun yıllar CVT zevkini yaşamaya devam edeceğimi umuyorum.

İletişim bilgileri :

Gürler Otomotiv

Denizköşkler mah.Kına sok. No:5 Avcılar

0212 509 68 70

Sedat usta : 0533 312 97 94

Serkan Usta : 0532 457 46 27

Selamlar , saygılar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Kerik
165bin km çok iyi rakam. Zaten klasik otomatikler de bu km'lerde revizyona girer. Artık gönül rahatlığı ile kullanırsınız.

Evet bencede , işin kötü yanı bakımını aksatmasam muhtemelen bu sorunuda yaşamayacaktım belkide 200.000 üstünde böyle bir onarıma ihtiyaç duyacaktı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hasan Bey, geçmiş olsun.. ve kutluyorum..

Faydalı bir konu olmuş.

Herford'da tamir edebildiklerini söylemişlerdi bana..

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik
Hasan Bey, geçmiş olsun.. ve kutluyorum..

Faydalı bir konu olmuş.

Herford'da tamir edebildiklerini söylemişlerdi bana..

Teşekkür ederim Mehmet Bey, elimden geldiğince resimli ve ayrıntılı anlatmaya çalıştım, bir kişinin bile işine yarasa kardır :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçmiş olsun, Gürler Oto nun referansları oldukça iyi, Ford zamanında sahip çıksaydı, mekaniğin her türlü çözümü olur, önemli olan doğru muhatabı bulabilmek. Başka yerlere kurcalatmadan götürmeniz çok iyi olmuş. Bu konu Bilgi kutu luk.

Yorum bağlantısı

çok güzel paylaşım olmuş saolun, güle güle kullanın sorunsuz şekilde, kısa zaman sonra benimde kapıyı çalacak bu şanzıman, malum 250 bin oldu daha hiç açılmadı, eli kulagındadır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Konuyu bekliyordum açıkcası, güle güle kullanın inşaallah sorunsuz ve keyifle kullanırsınız. Bu arada otomatik şanzıman yağı değişir mi konusuna da açıklık getiriyor yazdıklarınız. Sanırım Ford'un orijinal yağı kullanılmış, net olarak bunu da belirtirseniz daha aydınlatıcı olur, diğer markaların da ATF yağı mevcut ve pek tavsiye edilmiyor. Selamlar

Yorum bağlantısı

hasan beye çok teşekkür ederiz.ufak bir bilgi yanlışlığı olmuştur.biz otosan ve diğer şirketlere herhangi bir parça temininde bulunmuyoruz.sadece kendimiz için temin etmekteyiz.bilgilerinize arz ederiz.

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

@ Sedat Bey , Benim aklımda yanlış kalmış herhalde kusura bakma, bizden parça istiyorlar demiştiniz gibi hatırlıyorum ama sanırım yanlış anlamışım. Neyse :D

@ Oktay Bey, Teşekkürler.

@ Süleyman Bey, inşallah uzun süre daha sorun yaşamazsınız.

@ Ayhan Bey , kullanılan yağ otosanın önerdiği orjinal ATF yağı. 40-45 bin kmlerde değişmesi gerekiyor. Tam otomatik şanzımanlar için farklı ve daha uzun ömürlü yağlar varmış sanırım ama kulaktan duyma bir bilgi. Yanlış yönlendirmiş olmayayım.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Ben de 150 bin km ye yaklaştım. Hiç şanzımanyağı değiştirmedim. Her hangi bir sorun yok

Yorum bağlantısı
Mustafa Akdeniz

Focusun bu model ve vıtes kombınasyonunda merak ettıgım bırsey vardır.Sanzuman için sorunlu deniliyor genelde peki uygun fıyatlı bır dızel alınıp burdakı gıbı sanzuman tamır ettırıldıgınde evladıyelık kullanılamaz mı ?

Yorum bağlantısı
Focusun bu model ve vıtes kombınasyonunda merak ettıgım bırsey vardır.Sanzuman için sorunlu deniliyor genelde peki uygun fıyatlı bır dızel alınıp burdakı gıbı sanzuman tamır ettırıldıgınde evladıyelık kullanılamaz mı ?

o sizin kullanmanıza ve şansınıza bağlı

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
bu cvt şanzıman kayışlı olan değil mi :lol:

Evet kayışlı da denebilir ama metal kayışlı...

Ben yazmadım ama ekleyeyim benim arızada ilk olarak valf gövdesi değişti daha sonra da tork konvertör...

Valf gövdesinde sadece yağ ve işçilik ödedim 125tl civarındaydı. Tork konvertörde ise ücret ödemedim tamamını garantiye soktular.

Beni tanıyanlar bilir oldukça dokunaklı bir mail yazmıştım, farkında olmadan ortalık karışmış.

Aslında çok keyifli kullanımı olan bir şanzıman tipidir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ben de 150 bin km ye yaklaştım. Hiç şanzımanyağı değiştirmedim. Her hangi bir sorun yok

Ya da var daha görünür hale gelmedi :lol:

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Otomatik araba baktığımız şu zamanda ford'a uzak kalma nedenimiz bu Cvt şanzımandır. herkes çok sorunlu olduğunu söylüyor. Benzinli modeldekiler sanırım cvt değil ama dizellerin hepsi cvt sanırım. Bana öyle birşey söyleyin ki focus'u listenin başına alıyım :blush:

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
Otomatik araba baktığımız şu zamanda ford'a uzak kalma nedenimiz bu Cvt şanzımandır. herkes çok sorunlu olduğunu söylüyor. Benzinli modeldekiler sanırım cvt değil ama dizellerin hepsi cvt sanırım. Bana öyle birşey söyleyin ki focus'u listenin başına alıyım :blush:

Kısmet :lol2:

Dizel mondeolar cvt değil

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hasan Kerik
Otomatik araba baktığımız şu zamanda ford'a uzak kalma nedenimiz bu Cvt şanzımandır. herkes çok sorunlu olduğunu söylüyor. Benzinli modeldekiler sanırım cvt değil ama dizellerin hepsi cvt sanırım. Bana öyle birşey söyleyin ki focus'u listenin başına alıyım :p

Biraz geç cevap veriyorum ama :) kusura bakmayın artık. Sadece sunu söyleyebilirim bir kez CVT kullanın sonra zaten siz alırsınız listenin başına. Kimsenin bir şey söylemesine gerek kalmaz :)

Selamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Halis Parlak

CVT şanzıman,devamlı olarak manuel modda kullanılsa da arıza çaıkartır mı?

ayrıca 10 yıl garantisi var mış bu şanzımanın doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

10 yıl değil, km sınırlı +3 yıldı galiba + tüm bakımlar yetkili serviste yapılmış olma şartı da aranıyordu....

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)
CVT şanzıman,devamlı olarak manuel modda kullanılsa da arıza çaıkartır mı?

ayrıca 10 yıl garantisi var mış bu şanzımanın doğru mudur?

2005 yılı ve sonrasındaki araçlar için Otosan 10 yıl iyiniyet garantisi koydu.Elimizde herhangi bir belge yok.Ama bendeniz garanti bitince özel servise gitmeye başladığımdan Çağlar Bey'inde dediği şekilde iyiniyet garantiside sanırım kaybolmuştur.2.el alacağınız bir araç için bence garanti olayını düşünmeyin derim.

Devamlı manuelde kullanmak diye bir olay yok.Otomatikte debriyaj yokki manuel olsun.Şanzıman doğuştan otomatik zaten.O kısmı otomatik araba alıpta arada bir düz vites zevkini tatmin etmek için şanzımandaki beynin kararlarına + yada - ile mudahele etmek için yapılmış bir zevk unsuru.Ama onunda bir sınırı var zorlarsanız şanzıman yine müdahele ederek kendi programını uyguluyor.

Siz bu araçtan almaya niyetlisiniz ama haklı olarakta çekiniyorsunuz.Bence temiz olanı bulmamanız için bir sebeb yok.Bulduğunuzdada ben sizin yerinizde olsam önce sanayiye Osman-Fatih ikilisine mekanik için sonra Çağlar Bey'e kaporta için Bu arkadaşlar onay verirse son olarakta avcılara şanzuman için giderim.Gerisi Allah ' a kalmış.

Arayan derviş muradına erermiş :p

tarihinde M.Fatih Y tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...