İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Akü ve Şarj Dinamosu Sorunları

Misafir

Recommended Posts

Halil Ersan

Geçmiş olsun,

Bugün benzer olay benim başıma geldi, (Mondeo GhiaX,2004 düz) ustamı aradım akü dedi ancak tuhaf şöyleki;

Aracı ilk çalıştırırken akü hiç zorlanmadan hemen marş alıyor ve motor çalışıyordur. Ayrıca akünün üzerindeki yeşil gösterge aktifti.

Bugün trafikte giderken 10dk. bir yere uğradım. Sonra arabayı çalıştırdım hareket ettikten kısa bir süre sonra ABS ile ESP nin lambalarının sönmediğini fark etttim ve şaşırdım. Sonra kavşağın tam ortasında stop etti. Çalıştırmayı denediğimde -buraya dikkat;

marş almaya çalışıyor o arada paneldeki tüm lambalar marş tırtttt diye sürekli ses çıkarırken (kavrama yok) yanıp sönüyor,

ve ilginç olarak havalandırmayı kapatmama rağmen son ayarda üflemeye çalışıyordu.

Dediğim ustayı aradım akü bitmiş dedi. Sonra biraz sakinleştim. Yanımdaki arkadaşa abi fanın off düğmesine elini koy dedim ve marşa bastım hemen aldı.

Sizce başka sorun olabilir mi yoksa benim akü hiç belirti göstermeden öbür tarafamı gidiyor?

(Bu arada aküye tekrar bakıp yeşil gösterge kaybolmuş siyah olmuş)

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

Geçmiş olsun,

Bugün benzer olay benim başıma geldi, (Mondeo GhiaX,2004 düz) ustamı aradım akü dedi ancak tuhaf şöyleki;

Aracı ilk çalıştırırken akü hiç zorlanmadan hemen marş alıyor ve motor çalışıyordur. Ayrıca akünün üzerindeki yeşil gösterge aktifti.

Bugün trafikte giderken 10dk. bir yere uğradım. Sonra arabayı çalıştırdım hareket ettikten kısa bir süre sonra ABS ile ESP nin lambalarının sönmediğini fark etttim ve şaşırdım. Sonra kavşağın tam ortasında stop etti. Çalıştırmayı denediğimde -buraya dikkat;

marş almaya çalışıyor o arada paneldeki tüm lambalar marş tırtttt diye sürekli ses çıkarırken (kavrama yok) yanıp sönüyor,

ve ilginç olarak havalandırmayı kapatmama rağmen son ayarda üflemeye çalışıyordu.

Dediğim ustayı aradım akü bitmiş dedi. Sonra biraz sakinleştim. Yanımdaki arkadaşa abi fanın off düğmesine elini koy dedim ve marşa bastım hemen aldı.

Sizce başka sorun olabilir mi yoksa benim akü hiç belirti göstermeden öbür tarafamı gidiyor?

(Bu arada aküye tekrar bakıp yeşil gösterge kaybolmuş siyah olmuş)

Saygılar.

Akünüz değil, alternatörünüz vefat etmiş. En belirgin teşhisim,aynı gün içinde akünüzün yeşil (dolu) halinden, siyah (bitik) hale geldiğini ifade etmeniz. Büyük ihtimalle sorununuz alternatör arızası, ama buradaki (esas bilenlerdende) mutlaka onay alınız, kendi yorumumdur. Saygılar

Yorum bağlantısı
Halil Ersan

Akünüz değil, alternatörünüz vefat etmiş. En belirgin teşhisim,aynı gün içinde akünüzün yeşil (dolu) halinden, siyah (bitik) hale geldiğini ifade etmeniz. Büyük ihtimalle sorununuz alternatör arızası, ama buradaki (esas bilenlerdende) mutlaka onay alınız, kendi yorumumdur. Saygılar

Teşekkür ederim,

Bugün ise farklı bir arıza yaşadım. Gaz pedalına basarken bazen hafif sertlik oluyordu. Bugün ise resmen kazıkladı. Kenara çektim akü negatif kutbu söktüm biraz bekledim ve taktım sonra düzeldi. Önceki arızayla bağlantılı diye düşünerek ve hala yeşil ışık yanmasına rağmen 3 yıllık aküyü tedbir olarak yenisi ile değiştirdim. Sanki soğuklar gelince sıkıntı olmaya başladı. Yani yavaş yavaş sıfır kilometre gaz taktırmadan benzinle binebileceğim bir marka aramaya başlayacağım. Yani mondeo kalitesinde bir araba şaşırttı beni doğrusu.

Benim sorunumu yetkili servis mi çözebilir ? Cihaza falan bağlayarak ?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sorununuz sadece akü. 3 senelikte olsa, ölebilir. Bu halde çok kullanmayın, zira dengesiz voltaj aracın aksamlarına zarar verebilir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Esp ışığı açık kaldı demişsiniz. Esp ile gaz pedalı sertliği arasında ilişki olabilir. Ancak daha garibi, 2005 model Mondeo ve ESP. Nadir bir örnek. Aracınızı satmak yerine elde tutmanız çok daha lehinize olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Halil Ersan

kaç moel mondeo ve akü kaç yılık? tcs var mı?

Esp ışığı açık kaldı demişsiniz. Esp ile gaz pedalı sertliği arasında ilişki olabilir. Ancak daha garibi, 2005 model Mondeo ve ESP. Nadir bir örnek. Aracınızı satmak yerine elde tutmanız çok daha lehinize olur.

Saygılarımla.

Akü 3 yıllıktı yine de tedbir olarak değiştirdim. Evet araba 2004 model ve ESP var. Ancak TCS yok diye biliyorum. Her sabah eşim okula gidiyor. Soğuklar bastırdıktan sonra oldu. Bugün yine gaz pedalı takılı kalmış. Hafta sonu götürüp cihaza bağlattıracağım.

Unutmazsam sonucu yazarım. Tavsiyeleriniz varsa bekliyorum. Bunun için sanırım yeni bir konu açmam gerekir.

Herkese iyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Halil Ersan
(düzenlendi)

Arkadaşlar benim sorunum çözüldü. Şöyle ki; yoğun trafikte iken araç stop etmişti. Birkaç kez uğraştıktan sonra çalıştırabildim. Ancak geçici kilometre sayacı ile yol bilgisayarı değerleri (yakıt tüketimi gibi) sıfırlamıştı. Bu dediğim gaz pedalı sertleşmesi hatta bir noktadan sonra kazıklaması bundan sonra olmuştu. Neyse aküyü yenisi ile değiştirdim. Gaz kelebeği temizlendi (yenisi oldukça pahalı). En önemlisi beyin programı silindiği için cihaza bağlanıp tekrar ayarlar tanıtıldı. Şu an sıkıntı görünmüyor. Mondiye devam :)

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

Teşekkür ederim,

Bugün ise farklı bir arıza yaşadım. Gaz pedalına basarken bazen hafif sertlik oluyordu. Bugün ise resmen kazıkladı. Kenara çektim akü negatif kutbu söktüm biraz bekledim ve taktım sonra düzeldi. Önceki arızayla bağlantılı diye düşünerek ve hala yeşil ışık yanmasına rağmen 3 yıllık aküyü tedbir olarak yenisi ile değiştirdim. Sanki soğuklar gelince sıkıntı olmaya başladı. Yani yavaş yavaş sıfır kilometre gaz taktırmadan benzinle binebileceğim bir marka aramaya başlayacağım. Yani mondeo kalitesinde bir araba şaşırttı beni doğrusu.

Benim sorunumu yetkili servis mi çözebilir ? Cihaza falan bağlayarak ?

Teşekkürler.

Aracınızda Cruize Control (Hız sabitleme) var mı??

Yorum bağlantısı
Misafir

Aracın sahibi değilim ama hız sabitleyici var.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Halil Ersan

Beyin programı silindi ne demek? Kaç model?

Geç yazdığım için kusura bakmayın. Araçta hız sabitleyici var. Teknik olarak tam bilmiyorum ancak sanırım beyinde motorun hangi sıcaklık ve devirde nasıl bir mantık izleyeceğini yöneten yazılım ayarlarından bahsediliyor.

İyi Çalışmalar.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Taner Kadak

Aracim focus ama duratec motorlu oldugu icin ve cevaplarin zetec motorlu focuslara gore verilmemesi icin motoru duratec olan mondeo III bolumune actim konuyu.

1,2 gun once 3-4 saatlik bir uzun yolculuk yaptim aracimla. Donuste rolanti eskisine gore cok yuksekti. Isiklara geldigimde arac otomatik vites oldugundan, araci zar zor durdurabildim cunku kendi kendine gaz veriyordu. Hayirdir insallah derken bu sabah isiklarda rolantide beklerken aku isiginin yandigini gordum ve gaza bastim duzeldi. Derken aksama dogru aku bitti. Akuyu takviye kablosu ile sarj ettim ama 2-3 dk sonra aku yine bitti fakat bu sirada aku ikaz isigi yanmiyordu. Akuyu alali 1-2 ay oldu. Aldigim yere goturup test ve yeniden sarj ettirdim %100 dogru calisiyor dendi. Simdi alternatoru degisiyimmi yoksa baska bakmam gereken birseyler varmi? Alternatoru nerdeyse olabilecek en zor yere koymuslar tahminim motoru takozunda cikarip biraz ileri oynatarak alternatoru aracin alt kismindan cikartabilicem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bildiğim kadarıyla bizdeki motorlar sizinki aynı. Bizdeki kronik sorun şarj dinamosunun arızalanması. Sanayide iyi bir usta bunun tamirini yapar. Ancak randuman verirmi bilemem. Ben yaptırdım 1 yıldır kullanıyorum.Evet şarj dinamosunu sökmek biraz zahmetli. Bizde egzos manifoltunumu ne sökmüşlerdi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Burada tamir pek mumkun degil :) Degistirmek en kolayi. Evet dinamoyu ustten cikarttabilmek icin manifoldun sokulmesi sart. Alttan cikartabilmenin yollarini ariyorum simdi. Kendim yapicam bu isi obur turlu arabayi satsam daha karli olurum :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Burada tamir pek mumkun degil :) Degistirmek en kolayi. Evet dinamoyu ustten cikarttabilmek icin manifoldun sokulmesi sart. Alttan cikartabilmenin yollarini ariyorum simdi. Kendim yapicam bu isi obur turlu arabayi satsam daha karli olurum :)

İşçilik o kadar pahalımı diyorsunuz. Ben burada 130 tl sökme takma tamiratı ve kömürler ve parçaları değiştirdim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Sadece sokup takmak en az 250 dolar. Tamir diye bir kavram yok burada :)

Bugun dolu bi akuyle araci calistirdim. Yaklasik 20km yol gittim ama rolantide sapitiyor araba. Arac calisirken akuyu olctum 11.5 V cikti.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

çıkma bir alternatör alıp takın, aracınızın aküsü şarj olmuyor... :good1:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

çıkma bir alternatör alıp takın, aracınızın aküsü şarj olmuyor... :good1:

Şahin abi, şarj değil, şarjdır, lütfeeeen :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şahin abi, şarj değil, şarjdır, lütfeeeen :flowers:

Onların dokunulmazlığı var. Bak başbakan hemen Mİt'i koruma altına aldı. Burada Ahmet KIYAK ve Şahin TOPALOĞLU koruma altında. Onlar derin devlet. Dikkat etmiyormusun her tartışmada Şahi topla Ahmet bunuda al diyorlar. Yani dikkat et :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kadir Varol

Merhaba;

2006 Model ikinci el Ford Mondeo aldim yurdisinda benzinli otomatik vites. Arabanin akusu bitti, sonra akuyu sarj ettirdim. Ertesi gun de servise goturdum arabayi. Onlar incelediler ve Atesleme bobininin, bujilerin ve bobin kablosunun degismesi gerektigini soylediler, degismedim hic biseyi. Araba serviste 4 gun yatti bu arada. Sonra arabayi aldiktan sonra birkac gun gezdim, bugun yine aku bitti.

Aku yeni degismis iki ay once, faturasi var. Simdi bu atesleme bobini ve kablosunu degisirsem sorun cozulur mu yoksa alakasiz mi? Yaklasik 900 lira para istediler bu uc sey icin.

Bir de araba birinci vitesten ikinci vitese atarken sert atiyor, araba one itiliyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

Alternatör arızası gibi görünüyor. Oraya odaklanın. Kronik arızasıdır mk3'lerin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kronik MK3 şarj dinamosu arızası gibi görünüyor. Şayet araçta kaçak yoksa ve akününüzün şarj tuttuğuna inanıyorsanız. Gerçi şarj dinamosu arızında araç seyir halindeyken akü lambası yanar.(bir süre)

Yorum bağlantısı
Kadir Varol

Araca aksam bindigimde isiklarda titreme oluyordu, sanki her an bitebilirmis gibi.Arabayi rolantide calistirdigimda da (aku sarj olsun diye), araba istop edip aku bitiyor. Bu akuyu sarj ettikten sonra 4-5 gun kullandim da arabayi. Peki bujilerle atesleme bobiniyle bir alakasi var mi? Bosuna yaptirmayayim onlari..

Bir de 1. Vitesten 2. Vitese gecerken sert gecis oluyor araba one itiliyor. Sebebi ne olabilir?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...