İçeriğe Yönlendir

Opel Combo Elektrik Sorunu..

Oğuz Altınada

Recommended Posts

Oğuz Altınada
(düzenlendi)

Çalıştığım şirkette bazı durumlarda 98 model Opel Combo kullanıyorum.

Aracın elektrik sisteminde bir sorun var..

Daha önce çalışan bazı sistemler benim haricimde başka birisi kullandıktan sonra çalışmamaya başlamış..

Örneğin, korna çalışmıyor, aracın içinde tavan lambası çalışmıyor, dörtlü sinyal tırttt diye takılı kalıyor, saat takvim ve dış ısı gösteren ekran bazen çalışıyor (çukura girince) bazen çalışmıyor, çalıştığı zaman kornaya basarsam korna çalışmıyor ama ekran gidiyor fln filan.. (bi kısa devre söz konusu) sizce sorun ne olabilir?

(Tüm bu sorunlar aynı anda başladı yani birbiriyle alakalı..)

Ayrıca aracın sigorta kutusunu bulamadım..

Akü ön camın altında sileceklerin orada :rolleyes:

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Muhtemele bulduğunuzda sorunların kaynağıda kendini belli edecektir bence. Çünkü bahsettiğiniz arızalar tabla ile ilgili bir sorun olabilir fikrini doğurdu. Araç eğer bir yerlerden su alıyorsa ve aldığı yer sigorta tablasının olduğu yerdense söylenecek başka bir şey kalmaz bence

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)
Muhtemele bulduğunuzda sorunların kaynağıda kendini belli edecektir bence. Çünkü bahsettiğiniz arızalar tabla ile ilgili bir sorun olabilir fikrini doğurdu. Araç eğer bir yerlerden su alıyorsa ve aldığı yer sigorta tablasının olduğu yerdense söylenecek başka bir şey kalmaz bence

Olabilir, eski bir araba sonuçta ama sigorta kutusunu bulamıyorum :)

Bu arada araç Corsa B ile aynı, yani sigorta kutuları aynı yerdedir..

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

sigorta kutusunu buldum, direksiyon altında soldaymış..

sigorta atmış, taktım yine attı, sonra bagajdaki tavan lambasının eğrelti durduğunu gördüm ampülünü çıkarttım, sigortayı taktım atmadı :unsure2:

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
sigorta kutusunu buldum, direksiyon altında soldaymış..

sigorta atmış, taktım yine attı, sonra bagajdaki tavan lambasının eğrelti durduğunu gördüm ampülünü çıkarttım, sigortayı taktım atmadı :)

Demekki ampula gelen kablolar veya oturduğu yuva şase yapıyor.Gerçi kablolarda olsa devamlı yapar.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Şimdi de kalorifer sıcak hava üflememeye başladı :bravo:

Motor ısınıyor ama kalorifer soğuk konumdaki kadar olmasada pek sıcak üflemiyor..

Markası modeli ne olursa olsun yeni araba yenidir, eski eskidir :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi de kalorifer sıcak hava üflememeye başladı :D

Motor ısınıyor ama kalorifer soğuk konumdaki kadar olmasada pek sıcak üflemiyor..

Markası modeli ne olursa olsun yeni araba yenidir, eski eskidir :p

Radyatör suyu kontrol, kalorifer musluğu kontrol...

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
Radyatör suyu kontrol, kalorifer musluğu kontrol...

Kontrol kontrol de nasıl kontrol :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
Şimdi de kalorifer sıcak hava üflememeye başladı :nazar:

Markası modeli ne olursa olsun yeni araba yenidir, eski eskidir :)

Fanın devrimi düşük yoksa ısı olarakmı düşük. Eğer ısı olarak düşükse kalorifer peteğine sıcaksu az geliyordur. Fanın devri düşük olduğu için hızlı üflemiyorsa fan motorunda bir arıza vardır. Eğer kademe 4 e getirdiğinizde üfleme hızlı ise rezistansta arıza vardır.

Eğer arabanın hararetide normalden hızlı yükseliyorsa devirdaimde arızalanmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
Fanın devrimi düşük yoksa ısı olarakmı düşük. Eğer ısı olarak düşükse kalorifer peteğine sıcaksu az geliyordur. Fanın devri düşük olduğu için hızlı üflemiyorsa fan motorunda bir arıza vardır. Eğer kademe 4 e getirdiğinizde üfleme hızlı ise rezistansta arıza vardır.

Eğer arabanın hararetide normalden hızlı yükseliyorsa devirdaimde arızalanmış olabilir.

Fan normal bence dediğiniz gibi kalorifer peteğine sıcak su az geliyor, mesela bu sabah araç yokuş aşağu duruyordu çalıştırdım uzun süre bir sus sesi geldi araçtan, hatta 300 500m kesilmedi ve bugün kalorifer daha iyi sıcak hava veriyordu..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

Ya bu kalorifer sisteminden anlayan var mı?

Bazı zamanlar kalorifer çok güzel ısıtıyor bazen hiç sıcak vermiyor. (haralet yükseliyor, su kaynıyor)

Tamirciye bırakıcam da şuan da çok güzel ısıtıyor adam bakıcak abi çalışan sisteme ne yapıyım diyecek :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...