İçeriğe Yönlendir

Amortisör

Özgür Ahkem Gökce

Recommended Posts

Özgür Ahkem Gökce

bugün aracı kullanırken hafif sağa doğru çektiğini farkettim, sonra servise götürdüm, sağ amortisör eğriymiş, rot balans mı öle bişiler yapıldı bundan sonrada araç sola doğru çekmeye başladı, hız 80 e gelince sürekli sağa doğru düzeltmek zorunda kalıyordum, tekrardan servise döndüm amortisör değiştirecez dediler,ve sonrasında değiştirdik, bu sefer sağa yada sola kayma kayboldu gibi(yoğun trafikten dolayı tam kontrolünü yapamadım)amortisörlerin dışında 4 jant da eğri çıktı onlarıda düzelttirdik ve balans ayarı yapıldı tekrardan, araç hazır hale geldi eve doğru yola koyuldum bu sefer alttan vuruntu yapar gibi hafif bi hoplama hissine kapıldım, yoldan mı değilmi tam anlayamadım,tekrardan servise gittim(tabii u dönüşü yasak yerden dönmüşüm servis masrafının yanında akşam akşam da yedim cezayı)ustayla çıktık bi deneme sürüşü yaptı bi gariplik yok dedi, fakat bu değişikliklerden sonra sanki araçta hoplama var gibi geldi bana, bu gibi değişikliklerden sonra böyle bişey olması normalmi sizce, ve eğer benim hissettiklerim yanlış değilse(hoplama hissi) bunun sebebi ne olabilir?

bu arada aracım 2004 fiesta 1,4(bide seviniyordum masrafsız bi araç aldım die :) )

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce
lastik havalarını kontrol ettiler mi rot balans yapılırken?

balans ayarı yapılıp tekerler takıldıktan sonra arabada 4 lastik havasını tekrardan ayarladılar,

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Amortisörleri Değiştirmeden Önce Lastiklerin Yerlerini (SağSol Olarak) Değiştirdilermi ?

Neden Soruyorum ;

Bu Olay Benim Mardin de Bulunduğum Zaman İçerisinde Geldi. Rot/BAlans Kafi Gelmedi. Herzaman Duyduğum Cümleyi Yine Duydum "Abi Normal Bu". Oradan Bilge Kılıklı "Gerçekten Ak Sakallı" bir Zat-ı Muhterem Lastikleri Yer değiştirin Bakalım Ne olacak Dedi Değiştirdik Düzeldi (Önce SağSol Sonra Ön Arka Yaptık)

Sorunuza Gelince Tek Amortisör Değiştirlimez Diye Biliyorum.

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce
Amortisörleri Değiştirmeden Önce Lastiklerin Yerlerini (SağSol Olarak) Değiştirdilermi ?

Neden Soruyorum ;

Bu Olay Benim Mardin de Bulunduğum Zaman İçerisinde Geldi. Rot/BAlans Kafi Gelmedi. Herzaman Duyduğum Cümleyi Yine Duydum "Abi Normal Bu". Oradan Bilge Kılıklı "Gerçekten Ak Sakallı" bir Zat-ı Muhterem Lastikleri Yer değiştirin Bakalım Ne olacak Dedi Değiştirdik Düzeldi (Önce SağSol Sonra Ön Arka Yaptık)

Sorunuza Gelince Tek Amortisör Değiştirlimez Diye Biliyorum.

yok hocam,o dediğiniz değişiklik yapılmadı, zaten gözle görünür hafif bi eğrilik vardı,

araçtaki lastiklerde yeni zaten, birinde fazla diğerinde az aşınma olacağını zannetmiyorum,

Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı

amortisörtler tek olarak değiştirilmez genelde karşılıklı değişir çünkü kullandınça içindeki yağ özelliğini yitirmeye başlar ve basıncı azalır dört janttada yamukluk varsa siz bence servisten ziyade işin ehli bir alt takımcıya kontrol ettirin. fiestaların amörtisörleri diğerlerine nispetten serttir. bu arada servisin taktığı marka neydi monreo filan mı

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Tek taraflı değişmesini kesinlikle tavsiye etmem.Eğer bu şekilde değişiklik yapılırsa emin olunki araçınızın dengesi bozulacaktır.En ufak bir örnek vereyim; frene maksimum bastığınızda aracınız düz kaymak yerine dönecektir.Sebebide yupranmış amortisor yol tutuşta kayıplara neden oluyor.Aracınızın 2 tarafıda eşit olmayacak.Zaten sıfır arac il aynı model bir başka kullanılmış aracın firen mesafeleri eşit olmuyor,bununda sebebi tıpranmış amortisörler ve diğer etkenlerdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Ön 2 veya arka 2 şeklinde değişimde bi sorun olmuyor. :D Ama tek taraflı değişim bence de frenaj açısından sağlıklı olmayabilir..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. amortisör tek değişmez en azından iki adet değişir(ön arka çift gibi)
2. lastiğe amortisörü eğecek kadar bir kuvvet gelmişse rotiller salıncak burçları vs kontrol edilmelidir.
3. maalesef her rotçunun makinesine güvenilmez tercihen başka bir yerde kontrol ettirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sigorta sadece hasrı karşılar. tek far veya tek amortisörde kalır liste maalesef. biri soluk biri canlı farlı arabalar görmüşsünüzdür.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dur yahu kızma hemen unutmuşuz seni..

Eksper tek yazacaktır.. Senin amortisörler yaşlıysa, sen senin teki sat, bi alıcı bulunur (pitli baklanın kör alıcısı olurmuş) Sen çift al..

Ustan iyiyse sorun yaşamazsın..

Gerekirse aracı teslim aldıktan sonra bir hafta falan kullan test et.. Tamirci dosyayı ondan sonra kapattırsın.. Bu arada sorun çıkarsa ekspere haber verirsiniz, gelir bidaha bakar..

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce

değişiklik olalı 1 hafta oldu,

toplamda 300 km yol yaptım,

sola ve sağa dönüşlerde aracı biraz zorladım, arabanın sağa ve sola yan yatışında bir fark olmadığını farkettim,(fren denemesini henüz yapamadım ama ilk fırsatta biraz hızlıyken ani fren yapıp onuda kontrol edeceğim)

herkesin ilgisine çok teşekkür ederim,

bide fiestanın kontrolü biraz zor galiba,aracı bozuk yolda düz tutmakta biraz zorlandım (yamalı oluyor ya öyle yolda) ,(aracın performansını ölçme maksatlı bi deneme yapıodum, kontrolün zorluğuda 3.viteste hız 110daydı belkide bu yüzdendir) çamur atmak gibi olmasında :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Gökhan Çelenk

Merhabalar

53000 km de focus tdci ghia 2006 model bir araç buldum galeri bana aracın amortisörlerinin ve ön disklerin değiştiğini söyledi sizce bu normalmi

yoksa araç dahamı çok km yapmıştırda değişmek zorunda kalmıştır.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Amortisörlerin değişimi normal değil bence,fakat üretim hatası,kullanıcı hatasından dolayı değişmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Yavuz Serhat Karanaz
(düzenlendi)

değişebilir aracın sahibi hor kullanır yolldaki boşlukları doldurur 53000km ye kalmaz 1000kmde bile patlatır amortisörleri firene çok basar panik gider yolda bitebilir diskleride anormal bi durum söz konusu değil motoru şasesi içi temizse problem yok.

tarihinde Yavuz Emrem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Şükrü Güzelsu

arkadaşım alırken çok dikkatli ol istanbulda felaket derecede km düşürüp satıyorlar bunda bir yıl önce satın almaya çalıştığım bir focus ghıa vardı 155000 km idi araç satın almamıştım ama plakası bende vardı aradan bir yıl geçti aynı araç aynı galeride km 75000 düşürülmüş satılıyo dikkatimi çekti hemen evde evraklarımı karıştırdım plakaya baktım aynı plaka yani düşük km dizel araç bulmak zor benden sana tavsiye aynı firma olan yetkili servisede gösterme mesela sahsuvara gösteriyosan otokoça da göster tam emin ol yani

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Bizim Focus'un da ön takımı garantiden değişmiş. Amortisorler, burçlar, rot başları, rot kolları vs... Bence avantajlı bır durum...

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Korhan Özdemir

Arkadaşlar,

Tem otobanında Alipaşa dan sonra İST. yönüne giderken, sağ ön tekerde birdenbire şiddetli bir darbe oldu. CC ile 100km sabit hızda gidiyorduk. Arabada kısa bir dehşet anı yaşandı. ESP çalıştı.

İnanması zor ama otobanda büyük bir çukur!!!

Ertesi gün servise gittim. (Doğan Oto) Ön sağ amortisör patlamış...

Yetkili servis iki amortisör birden değiştirmek istiyor. (580YTL)

Herford 400YTL

Sizce her iki ön amortisöründe değişmesine gerek varmı? Herford un söylediği fiyat uygun mu?

(focus 2006 tdci sedan)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

ikisininde değişmesi iyidir.. simetrik dengeli süspansiyon açısından.. tam bilemiyorum ama 400 pahalı gibi geldi..

Yorum bağlantısı
Korhan Özdemir

Araç 71.000km de.

Karayollarını mahkemeye verip sonuç almak kolay değilmiş. O an otobanda durup foto da çekemedim. Olay yerinde ve anında tutanak gerekiyormuş. vs.

Hakan Bey; -ESP olan bir araç bulabilmek için 4 ay kadar beklemiştim- evet teşekkürler.

Peki ikisini birden değiştirelim. Fiyatı başka nereye sorabilirim?

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Mehmet Abi, fotoğraf ve tutanak ile olayı belgelesek kasko bu gibi durumlarda ödeme yapar mı ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...