İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Jatco Şanzuman, Artıları/ Eksileri

Murat Burak Aslan

Recommended Posts

Murat Burak Aslan
(düzenlendi)

Mondeo 3 TDCi'de kullanılan Jatco şanzuman nasıl bişey?şuanda kullanılan powershift gibi bişey mi?Renault'un yeni çıkardığı EDC şanzumanın Powershift'den esinlenilerek yapıldığını duymuştum daha önce ve Powershif için çok övgüyle bahsediyorlar.Jatco denen şanzuman,mesela 2005 model Passat TDİ'de kullanılan çift kavramalı DSG şanzuman gibi bişey mi?eğer öyleyse onun kadar iyi mi?

Jatco Şanzuman'ın artıları eksileri nelerdir?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3 şase - 5 kupa çürür, Jatco ya birşey olmaz derler..... veya ormanda 5 kaplan gücündeymiş :D . Klasik tork konvertörlü bir şanzımandır, Dsp-EDC-Powershift aynı mantıkta şanzımanlardır, aslında bu üçlü otomatik debriyajdır, geri kalan mekanizma manuel ile aynıdır, Jatco apayrı bir tasarımdır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Burak Aslan

5 kaplan gücündeyse,DSG falan halet etmiş yanında ozaman :D

çalışma sistemlerini hep merak etmişimdir ama,onları anlatması çok uzun sürer sanırım.

artık tekli kavrama yapan otom yada triptronik vitesler eskidekaldı bence.melela DSG şanzuman ta 2002den beri var.

sizce Jadco'nun artıları ve eksileri neler?

mesela powershift,DSG gibi şanzumanlarla kıyaslandığında,hangisinin performansı daha iyidir?hangisi daha dayanıklıdır?vites geçiş süreleri falan da çok önemli bence.Mesela DSG şanzuman,manuelden bile daha hızlı geçiş sağlıyormuş.sizce Jatco'lu bir mondeo TDCi mi yoksa DSG'li bi passat TDI mi?

biliyorum,çok soru soruyorum,çok oluyorum belki ama,meak ediyorum ve araştırmalıyım gerçekten :p

şimdiden teşekkür ederim,saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Misafir
3 şase - 5 kupa çürür, Jatco ya birşey olmaz derler..... veya ormanda 5 kaplan gücündeymiş :p . Klasik tork konvertörlü bir şanzımandır, Dsp-EDC-Powershift aynı mantıkta şanzımanlardır, aslında bu üçlü otomatik debriyajdır, geri kalan mekanizma manuel ile aynıdır, Jatco apayrı bir tasarımdır.

abi, düzgün kullanıldıgı takdirde, belli bi km gider diye biliyomuyuz ? jatco da yag degiştirme kaç km de bir yapılmalıdır? hani bilelimde ilerde lazım olur. :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Dsg tipi şanzımanlarda tor konvertör yok, hidrolik ile çalışan mekanzma yok, yani kayıp yok, manuel dişlilerin, otomatik olarak değişimini sağlayan bir debriyaj var, bu yüzden manuelden daha hızlı şekilde ve en doğru devir aralığına denk düşerek vites değiştiği için, manuelden de iyi derler,

Jatco, bildiğimiz klasik hidrolik şanzıman (Cvt-Asm de apayrı sistemler)

Daha iyi-kötü denmez, zaten artık Jatco yok. Şu bir gerçek: JAtco dan , servisler para kazanamadı, zira arıza yapmadılar. Kavramlar karışmasın, tiptronik opsiyonel bir özellik, vitesi el ile değiştirme seçeneğini sunmak, bu her şanzıman tipinde var artık.

Jatco da yağ değişim periyodunu hatırlamıyorum, normal kullanımda ömürlüktür, seviye çubuğu bile yoktur, bizim yol şartlarımız ağır şartlar olarak nitlenirse, galiba 45.000 km de değişimi vardı.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çağlar Bayur

destan gibi yazmışım...... aklıma gelen: jatcoda, şanzıman genelde dağılmadan, türbin su koyuverebilir, tamiri de vardır, hatta yenisinden de sağlam olur dersek yanlış olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Yağ ,yağ...değiştikten sonra bir şey ihtimalide düşer.Ama sonuçta Allah yapısı değil...Arıza verir mi verir...mondeo da esas dikkat edilmesi gereken şey, zincir...Ani kalkışlardan kaçınılırsa 200 bin km de rutin bir değişim ...o da gerekli olursa yapılabilir. Jatconun yağ seviyesini bile ölçmeye çubuk yok...Altta çift kısımlı bir bölme var oradan kontrol ediliyor...Oda ehil bir usta olacak ta bilecek...Vesile ile yağınıda bir daha söyleyeyim dexron 3 ...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Haşşöyle lafıma geeel. Sanayideki otomatik şanzuman yedek parçacısı da bunu söylemişti. Tam Hasan Basri hocaya kitleme dönemleriydi :p

Arabanın kıymetini bilmiyorsun...şimdi boşuna ..k atma...benide eskitir bu...Allah yeter ki kaza bela vermesin...

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Nedir bu jatco ve kilit lerden çektiğimiz.Kilit dedinizde aklıma geldi kilit rekoru kimde?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Kitledim işte kitledim :p :p :tongue2::p :p

Şu dil çıkaran adamları bile senkron edemedin LBG ... :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

:p :p :p :p :p

Senkron dediğin ahada böyle olur... Sanayi adamı her zaman tutturur... :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şimdi de folyo işine gireyim diyorum, boya ölçmek imkansız hale gelsin :spiteful:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Eee adam gompile boyalı arabayı boyasız diye yutturacak hale geldi. Maslak:D

Maslag'tır o. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bir teknik konu nasıl mangala bağlanır birazdan....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

şimdi de folyo işine gireyim diyorum, boya ölçmek imkansız hale gelsin :spiteful:

1 kat folyo - 1 kat plasti dip.. Özel üretim dedin mi tamamdır. Tr de tek..!!!!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Sen de haklısın :p

Yok bu sefer bağlamayacam. Sürünsün....

Üfff ne sahibinden.com ilanı yapılır bundan :D

Ana Hakan hocam niye üstüne alındın, ben ortaya söyledim :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Crv ye tdci+jatco koyacan, dadından yinmez

Hiç bir crv şanzuman hatası yapmadı bu güne kadar efendi, motorda sorun değil 2,2 litre dizelide var

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben bağlamadan hiç bi konu mangala bağlanmaz :D Hakaret sayarım bunu :D

Abi büyük konuşma. Unutma 1 milyonda 1 olayını :D Sen yine yakalarsın :D

Çok şükür hiç bir araç kendinden kaynaklı hata yapmadı bende :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Çok şükür hiç bir araç kendinden kaynaklı hata yapmadı bende :D

:D :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Abi bendeki büyük meziyet, gülme :biggrin:

Ruhan hala Rizedeki olaya gülüyor... :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...