İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Jatco Şanzuman, Artıları/ Eksileri

Murat Burak Aslan

Recommended Posts

Yasir Uslan

Jatco = Japanese Automatic Transmission Company.

Bahsi geçen firmanın ürettiği Ford Mondeo araçlarında kullanılan şanzımanın kodu "Jatco JF506E"

Nasıl çalıştığı ne menem bir şey olduğunu bulabilirsem yazmaya devam edeceğim :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mk3 sonrası dsg tipi, baskı balatalı, ancak kendi içinde de bir jenersayon farkı olsu sanırım da, ford bir açıklama yapmadı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Jatco = Japanese Automatic Transmission Company.

Bahsi geçen firmanın ürettiği Ford Mondeo araçlarında kullanılan şanzımanın kodu "Jatco JF506E"

Nasıl çalıştığı ne menem bir şey olduğunu bulabilirsem yazmaya devam edeceğim :)

klasik, türbinli, hidrolik yağlı, mekanizması kadar, öğrenme yeteneği de muhteşem, İStanbul-Ağva gidişi ile, Ağva-İstanbul dönüşünde farklı davrandı mesela. Akü söküldü takıldı, 100 km anlaaşamadık, sonra düzeldi (kullanım tarzıma alıştı)

mesela 500 km uzun yol gidin, şehir çine girin, vites ufaltıp kompresyon yapmak için bir süre bekler, dağa tırmanın, orta gaz düşük vitesle 10 20 km (rampa) sonra o dağın inişinde ilk başta vitesi ufaltmaz, bir süre sonra ufaltıp yavaşlatmaya çalışır daha çok

ramoa iniyoruz ama ilerisi düz ve boş, gaza sadece parmak ucu ile dokunu, boşa alır, ve veya yüksek viteste kalır.

Emminini meşhurrrr bir 10 km lik boşta gittiği yol var, 10 km önceki bir noktada 120 ile geçiliyor, ara kontrol noktasında 70 e kadar düşüyor, sonra tekrar 120 ye kadar çıkıyor (manuel benzinli mondeo ile)

aynı konktadan başladım jatco tdci ile, yakıt tüketimi 0lt/100km (cut off) sadece 70 e düşeceği yerde az pedala dokundum yoksa 4 e inecek vites, 10 km lik parkuru manuel gibi tamamlayabildi cut off sonrası rölanti harcaması kadar yükseldi tabii tüketim

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

96 yılında, aktif tork kontrolü adı altında 2 vitesli, 8 tonluk makinalarda çıkmıştı. Sonrasında playtler kızarınca hidrodinmikten, hidrostatiğe geçildi yüksek tonajda.

Manyak sistem ( yağ basıncını ve devri takip ediyor habire )

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Catko ney? :crazy:

Kimse bilmiyor ne olduğunu :D Ama iyi bir şey miş galiba.

:bi: Yokuş aşağı inerken vites bile düşürüyormuş.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

:unsure2:

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

..

Sayın yöneticim. Bu tip mesajlarda resim yerine resimdeki yazıları paylaşma gibi bir kuralımız yok muydu? :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Sayın yöneticim. Bu tip mesajlarda resim yerine resimdeki yazıları paylaşma gibi bir kuralımız yok muydu? :)

Öyle diil len o; resimli şeyler paylaşıldığında alıntı yaparsak o iletiden, resimleri siliyorukdu. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Öyle diil len o; resimli şeyler paylaşıldığında alıntı yaparsak o iletiden, resimleri siliyorukdu. :p

O başka bir kural. Benim dediğim tam olarak dediğim şey :p

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Yokuş aşağı vites düşürüyosa CVT dir o :p

Yalnız focusun CVT si sağlam yapılabilseydi bu "kullanım öğrenmeye" (focusun menusunden adaptive olarak seçilebiliyor ) en iyi örnek olurdu herhalde. Mükemmeldi . Şimdi benim QQ de de CVT var yine güzel ama Focustaki gibi akıllı değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Resim bu yav, yazıya nasıl çevireyim :p

Yokuş aşağı vites düşürüyosa CVT dir o :p

Yalnız focusun CVT si sağlam yapılabilseydi bu "kullanım öğrenmeye" (focusun menusunden adaptive olarak seçilebiliyor ) en iyi örnek olurdu herhalde. Mükemmeldi . Şimdi benim QQ de de CVT var yine güzel ama Focustaki gibi akıllı değil.

Cvt de akıllı bir şanzıman ve öğrenme kabiliyeti var ama, sürücüsü ile birbirine alışacak kadar ömrü yok garibimin :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Jatko ve Cvt teknik konulardır.. Takılabilirim. :D

O bu değil de bana güzel bir park lambası lazım abi.Ne alayım :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O bu değil de bana güzel bir park lambası lazım abi.Ne alayım :unsure2:

Ne kadar güzel.. ?

Amacın ne ?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ne kadar güzel.. ?

Amacın ne ?

Geçen sanayide farkettim biri mefta olmuş.Hemen değiştirdim.Ancak beğenmedim.Çok cılız bir görüntü var parklarda.Ne alayım ne kullanayım bilemedim.Sarı olsa sanırım hoş durmayacak bi-xenonların yanında.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Efsane oldu buda. Denemek isterdim. Büyüyünce bende alıcam jatko mondeo :biggrin::bravo:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

http://www.aliexpress.com/item/Wholesale-Free-Shipping-20pcs-lot-1W-T10-168-194-LED-SMD-Car-Indicator-auto-Interior-Lamp/513307693.html

Bu tarz, ışığı karşıya veren bir led ampul almalısın... Genişliği 1.2 santimi geçmemeli..

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-White-8-SMD-T10-LED-Wedge-Car-Lights-Bulbs-912-921-Auto-BULB/513207960.html

Bunlar da fazlasıyla işini görür..

Efsane oldu buda. Denemek isterdim. Büyüyünce bende alıcam jatko mondeo :biggrin::bravo:

Gerektiğinde boşa alabilen, gerektiğinde vites düşürebilen sahibini tanıyan ve sağlam başka var mı ?

Yok

Efsane olmalıdır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Gerçek anlamda söyledim abi zaten. Ben görmediğim ve deneyemediğim için tam anlamıyla efsane. Nasipse birgün binmek isterim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Mondeo MK3 dışında herhangibir araçta göremez miyiz bu Jatco'yu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Türkiye'de Mondeo dışında kullanılmamış sanırım.Yurtdışında kullanımı vardır muhakkak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...