İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Arkadan Gelen Tıkırtı

Emre Erdoğmuş

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali abi şimdi kontrol ettim tarifini pek anlayamadığım için ben 2 amortisörüde elimle salladım sağdakinden bariz bir ses geliyor benim duyduğuma benzer bir ses büyük bir ihtimal sesin kaynağı bu yarın gündüz gözüyle birşeyler yapıp test edicem.Videoda çektim.

:D  yazmadım ama  bende gece gece uğraştım, donunca sabaha bıraktım  :D

O şekilde değil ama sen klipslerini çıkarıp geçtiği kısma bant yapıştır geri tak ses kesilir.

Şimdi benim dediğime gelelim, videodaki yerleri tutacaksın buraya kadar doğru, ama kapak aşşağıda olacak, aracın soluna (şoför kısmı) geç, bagajı indir, sağ elinle kapağın altından tuttun kapak aralık kalsın, şimdi sol elinle aradan sokup pistonun (videoda ses yapan yer, kapak tarafında kalan yer yani) kafa kısmını tut yana çek, tık derse kapağı aç tekrar kapa ve yine aynı şeyi yap, sesi dinle, üstten menteşe tarafından geliyorsa milde boşluk var demektir.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Evet sabah kalktığım gibi arabanın başına gittim ilk başta öndeki direklerden gelen ses için sünger ayarlamıştım onları sıkıştırdım ses tamamen gitti.Ön tarafta birtek teybden ses geliyor onunda çerçeve kenarlarına keçe çekmeyi düşünüyorum ama teyb sökme aparatım yok aliexpressden filan link verebilecek varsa çok sevinirim.Gelelim bagaj konusuna amortisörlerin girdiği yerleri bantladım ama bendeki ses gitmedi malesef :( Bende inat edip orayı burayı kurcalarken bagajın arka siyah kaplamasından ve kilitten ses geldiğini gördüm.Videosunu da çektim o siyah plastik kapağın aralarına hep kağıt sıkıştırdım öğleden sonra bir gezintiye çıkıcam inş ses kesilmiştir.Yinede ses gelmeye devam ederse kilitten şüphelenmeye başlıycam sizin kilitte benimki gibi ses yapıyor mu ?

LoJWD0.jpg

2QMzXE.jpg

B9V7pL.jpg

Z1rob3.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=13ScLqz15H4&feature=youtu.be

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Evet sabah kalktığım gibi arabanın başına gittim ilk başta öndeki direklerden gelen ses için sünger ayarlamıştım onları sıkıştırdım ses tamamen gitti.Ön tarafta birtek teybden ses geliyor onunda çerçeve kenarlarına keçe çekmeyi düşünüyorum ama teyb sökme aparatım yok aliexpressden filan link verebilecek varsa çok sevinirim.Gelelim bagaj konusuna amortisörlerin girdiği yerleri bantladım ama bendeki ses gitmedi malesef :( Bende inat edip orayı burayı kurcalarken bagajın arka siyah kaplamasından ve kilitten ses geldiğini gördüm.Videosunu da çektim o siyah plastik kapağın aralarına hep kağıt sıkıştırdım öğleden sonra bir gezintiye çıkıcam inş ses kesilmiştir.Yinede ses gelmeye devam ederse kilitten şüphelenmeye başlıycam sizin kilitte benimki gibi ses yapıyor mu ?

Bayağı çalışmışsın :)   şimdi,önce gidip sanayiden 4-5 tl.ye bez bant alıyorsun, bu bant arabandaki kabloların üstünde zaten var, siyah tüylü birşey, bilmiyorsun farzederek yazdım, mesela sigortaların oradaki kablolara bak, üstüne sarılıdır, bundan alıyorsun 1 tane

http://www.n11.com/tesa-51608-15m-x-19mm-bez-bant-P30344315?cid=604001&gclid=CJXukoD1n8ICFVDKtAodo3oA1Q

bundan...

Şimdi bagajdaki kapağı sökmen lazım 3 vidayı sök ve camın köşesine gelen kısımdan az asıl, klipslerden kurtulur çıkar, korkma kırılmaz, sağlamdır, kapağı çıkarınca içerde bez bant olmayan tüm kablolara banttan sar, ses yapanları zaten bulursun, salla biraz biryere değiyormu bak, ayarlarsın sonra, kapağı takmadan bez banttan tüm klipslere 2-3 tane olan hizalama çubukları var, bagaja takarken deliklere denk gelir bunlar, onlara tek kat yapıştır, kapağı takınca evladiyelik olur :)

Bagaj pistonlarının ucunda segman var, tornavidayla yarım çıkar, bagajı elinle tutarken pistonu çıkar ve geçtiği taraftaki top gibi olan metal kısmada tek kat bir parça bez bant yapıştır ve pistonu geri tak, pistonu sökünce kapak kafana düşmesin aman haa  :D

Bagaj kilidine gelince, videoda sallıyorsun ses çıkıyorya, ondan birşey olmaz, kitlendiğinde ses yapmaz, yalnız bagaj kapağı kapalıyen kilidin karşısından bastır kapağa, kapakta fazla boşluk varsa klilit karşılığı varya, onun 2 vidası görünür, onları az gevşet ve dili biraz içeri it, çok itersen kapak rahat kapanmaz, fazla sert ayarlama, bagaj kapalıyken yanlarda hizaya bak, stopların altındaki köşeyle kapak aynı hizada olacak, buda tamamsa ses olmaz.

Bende 2-3 saattir araştırma yaptım, arada bir gelen tak tak sesin kaynağını buldum, bagaj sol taraftaki menteşe milinde az boşluk var, normalde oynamıyor, kapağı kapatırken sallarsan ses çıkıyor, inceledim ve buldum alçak ses kaynağını, ufak bir ayar ve kilittende hassas ayarla sesi hallettim sanırım, zaten kırkyılda bir geliyor, böyle kalsın artık :) başkada ses olarak sadece motor sesi var, oda 120-130 la giderken homurdanma şeklinde, zaten dizelin o sesinide severim :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer
(düzenlendi)

Araçların arka ve ön tarafından ses gelen arkadaşlar,

modeli ne olursa olsun.............4 kapı pimi ve bagaj menteşelerini kontrol etsinler,

Arkadaşımın 2011 model fiestasından, yukarıda konusu açılan yerlerden, ses geliyordu,

3 yaşındaki fiestanın kapı pimlerini tornacı arkadaşıma yeniden çaktırdık,arabadaki bütün sesler kesildi,

formda mevcuttur, benimde 2001 fiestada başıma gelmişti, kapı pimlerini (pimleri yeniden çaktırdım) değiştirdim,ses bitti

tarihinde Ahmet Dinçer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Bayağı çalışmışsın :)   şimdi,önce gidip sanayiden 4-5 tl.ye bez bant alıyorsun, bu bant arabandaki kabloların üstünde zaten var, siyah tüylü birşey, bilmiyorsun farzederek yazdım, mesela sigortaların oradaki kablolara bak, üstüne sarılıdır, bundan alıyorsun 1 tane

http://www.n11.com/tesa-51608-15m-x-19mm-bez-bant-P30344315?cid=604001&gclid=CJXukoD1n8ICFVDKtAodo3oA1Q

bundan...

Şimdi bagajdaki kapağı sökmen lazım 3 vidayı sök ve camın köşesine gelen kısımdan az asıl, klipslerden kurtulur çıkar, korkma kırılmaz, sağlamdır, kapağı çıkarınca içerde bez bant olmayan tüm kablolara banttan sar, ses yapanları zaten bulursun, salla biraz biryere değiyormu bak, ayarlarsın sonra, kapağı takmadan bez banttan tüm klipslere 2-3 tane olan hizalama çubukları var, bagaja takarken deliklere denk gelir bunlar, onlara tek kat yapıştır, kapağı takınca evladiyelik olur :)

Bagaj pistonlarının ucunda segman var, tornavidayla yarım çıkar, bagajı elinle tutarken pistonu çıkar ve geçtiği taraftaki top gibi olan metal kısmada tek kat bir parça bez bant yapıştır ve pistonu geri tak, pistonu sökünce kapak kafana düşmesin aman haa  :D

Bagaj kilidine gelince, videoda sallıyorsun ses çıkıyorya, ondan birşey olmaz, kitlendiğinde ses yapmaz, yalnız bagaj kapağı kapalıyen kilidin karşısından bastır kapağa, kapakta fazla boşluk varsa klilit karşılığı varya, onun 2 vidası görünür, onları az gevşet ve dili biraz içeri it, çok itersen kapak rahat kapanmaz, fazla sert ayarlama, bagaj kapalıyken yanlarda hizaya bak, stopların altındaki köşeyle kapak aynı hizada olacak, buda tamamsa ses olmaz.

Bende 2-3 saattir araştırma yaptım, arada bir gelen tak tak sesin kaynağını buldum, bagaj sol taraftaki menteşe milinde az boşluk var, normalde oynamıyor, kapağı kapatırken sallarsan ses çıkıyor, inceledim ve buldum alçak ses kaynağını, ufak bir ayar ve kilittende hassas ayarla sesi hallettim sanırım, zaten kırkyılda bir geliyor, böyle kalsın artık :) başkada ses olarak sadece motor sesi var, oda 120-130 la giderken homurdanma şeklinde, zaten dizelin o sesinide severim :)

Ali abi bugün arabayla baya gezdim önden gelen sesler tamamen gitmiş bagajdan gelen seste %80 oranında gitti artık amortisörlerin içine yapıştırdığım banttanmı yoksa kapağa sıkıştırdığım kağıtlardanmı azaldı bilemiyorum.Kapağa dediğin yöntemi en kısa sürede uygulamayı düşünüyorum.Mesela arnavut kaldırımlı bir yol var bizim burda oradan giderken arkadan tak tak tak sürekli ses geliyordu şimdi hiç gelmiyor.Demekki ya kapakta yada amortisörlerde sorun var :)

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aslında bu arabın sesin, kesmek 1 günlük iş, sen tabana falan güzel bir yalıtım yap sonra kullan, pütür asfalttaki ses %50 den fazla azalıyor, benimki çok tok oldu mesela, ancak çok iri çakıllı sathi kaplama yolda ses oluyor ki o da kafa şişirecek düzeyde değil, bu haliyle Mondi ile yarışacak durumda, o kadar iyi oluyor, tabii tabana alttanda birşeyler yapacasın, davlumbazlarada...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa İbrahim Karataş

benim aracın bugün aracımı kaportacıya götürdüm. bagajı söküp menteşelerini tornacıya götürdü. tornacı pimleri ince olduğu için olmaz demiş. ya yeni menteşe alacağım ya da başka tornacıya götüreceğim. 

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Benim bu arkadan gelen tak sesi devam ediyor ve çok sinir oluyorum ayrıca emniyet kemerlerin içindende tıkırtı geliyor oraya nasıl bir işlem yapabiliriz.Eskiden müzik açar giderdim dert etmemek için şimdi müzik açtığımda bas sesleri biryerleri titretmeye başlattı oda çözüm olmuyor  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Benim bu arkadan gelen tak sesi devam ediyor ve çok sinir oluyorum ayrıca emniyet kemerlerin içindende tıkırtı geliyor oraya nasıl bir işlem yapabiliriz.Eskiden müzik açar giderdim dert etmemek için şimdi müzik açtığımda bas sesleri biryerleri titretmeye başlattı oda çözüm olmuyor  :biggrin:

En güzeli satıp Focus almak  :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

En güzeli satıp Focus almak  :D

Sesten kurtulmak istiyorsan Ford almayacaksın, ne focusu  :D

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Sesten kurtulmak istiyorsan Ford almayacaksın, ne focusu  :D

Abi aklımda aslında Citroen C4 yeni kasalardan var.Sessiz araçlarmı sence ?  :D Ama Focusta bi ayrı cezbediyor beni  :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sessiz alacaksan paraya kıyacaksın, yoksa işin zor, Ford da mondeo dışında pekte şansın yok gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Gümüş

Dikkat ettimde bugun bu konuyu okuyunca. Sol arkadan gelen tıkırtı bende de var sanırım. Düz yolda birşey olmuyo. Özellikle çukurlardan geçerken gelen bir ses. Yarın bir keşif yapıyım diyorum. Nerelere dikkat etmeliyim ?

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Bu fiestalarda ses tıkırtı takırtı galiba hiç bitmeyecek. Bir hafta sessiz gezdim bana inat sol arkadan gelen ses iyiden iyiye arttı sanki kafama vuruyor inat olsun diye. Yolda giderken kafamın yarısı arkada. Asfalta girince yola adapte oluyorum. Bu sol arkada ne varsa artık öyle plastik tıkırtısı filan da değil ya kapı kilidi ya menteşeler ya da amortisörden geliyor. Arka sol kapının içinde oralarda sanki demir levye var bozuk yolda.

Bu fiestalarda ses tıkırtı takırtı galiba hiç bitmeyecek. Bir hafta sessiz gezdim bana inat sol arkadan gelen ses iyiden iyiye arttı sanki kafama vuruyor inat olsun diye. Yolda giderken kafamın yarısı arkada. Asfalta girince yola adapte oluyorum. Bu sol arkada ne varsa artık öyle plastik tıkırtısı filan da değil ya kapı kilidi ya menteşeler ya da amortisörden geliyor. Arka sol kapının içinde oralarda sanki demir levye var bozuk yolda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Eken

öncelikle aranıza yeni katılan biri olarak herkese merhaba ;

sese gelirsek 2007 fiestam var bi ara seslere kafayı taktım, müzik açmadan gidiyordum ses geldimi ? geliyomu? diye, arkadaşlar bişey yok desede insan kafayı takınca o çok az olan sesler bile sanki insanın beyninde yankı yapıyor gibi, 

Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

öncelikle aranıza yeni katılan biri olarak herkese merhaba ;

sese gelirsek 2007 fiestam var bi ara seslere kafayı taktım, müzik açmadan gidiyordum ses geldimi ? geliyomu? diye, arkadaşlar bişey yok desede insan kafayı takınca o çok az olan sesler bile sanki insanın beyninde yankı yapıyor gibi, 

tıkırtılı lıkırtılı ford ailesine hoşgeldiniz.Bu sesleri tanıyıp kesene kadar bizlerde birer usta olduk :) zamanla sizde halledersiniz

Yorum bağlantısı
Mustafa Eken

tıkırtılı lıkırtılı ford ailesine hoşgeldiniz.Bu sesleri tanıyıp kesene kadar bizlerde birer usta olduk :) zamanla sizde halledersiniz

inşallah halledeceğiz, birinci önceliğim forumdan takip ettiğim kadarıyla şu kapı fitillerini clio,megane fitiliyle değiştirmek, ikincisi ise tabana bir yalıtım  döşemek istiyorum, gerekli bilgi forumda var, geriye lazım olan bir vakit bide nakit gerekiyor :))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Uğur Şahinbaş

Artık benim fiestadan ses mes gelmiyor. Ben kazandım fiestanın tıkırtı inatlarına karşı.   :bravo:  :fiuw:  :hohoho:  :oghk:  :bye:  Arkadan gelen tık tık sesin kaynağını buldum sonunda. arkada yolcu yokken sesin geldiğini yolcu varken kesildiğini farkedince bir anda arka koltuk oturağını kaldırayım dedim. Ve gördüm ki orada metal tırnaklar var koltuk tabanı ise yine metal ve bir gevşeme mevcut. 

O  tırnaklara peçete naylon filan sarıp araba boşken yolda denedim o tıkır mıkır ses artık yok. Boş bir zamanda koltuk tabanına ve o üç tırnağa bir işlem yapacağım aklıma ne gelirse artık. Arka kısımdan ses gelen aracı olanlar deneyin derim.

6lkC6Wc.jpgs6nAuHs.jpggIf7oTW.jpgKoDkvQ6.jpgdvgnEpe.jpg

Arabanın içine para kaçmış haberimiz yok. Tedavülden kalkan 1TL ve 10Kr   :D

RHQGbnj.jpg

Belki de bu paralar da ses yapıyordu.  :D  :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende o kısım çift kat ses yalıtımı kaplı, bizim dediğimiz ses sendeki değil sanırım, bizimki bagaj menteşelerinden geliyor, son tahlil bu yönde...

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Ali abi demek ben şanslıyım ki benim araçtaki ses bu sebeple çıkıyormuş. Senin yazdıklarını da takip ettim özellikle menteşeler ve kilit kısımları, arka plastik parçalar filan ama orada problem yoktu Allaha şükür, koltuktaki o tırnaklar bende ses yapıyormuş. Bu koltuk oturağının alt kısmındaki tırnaklar için ne yapılabilir? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

Eline emeğine sağlık uğur bey.Ben o kısmı bolca süngerle destekleyerek hallettim.Arkadan gelen benim bi tık tık sesi vardı kasislerden geçerken geçen öğle arasında arka kısmı söküp baktım emniyet kemer bağlantı noktasındaki kancadan geliyor elektrik bandı sararak hallettim.Memurlar 1 saatlik öğle arasını yemek sigara vs ile değerelendiriyor bense fiestamla uğraşıyorum :)Ama ben aracımı seviyorum uğraşmayıda ,hiç bişey yoksa kaputu bi kaldırıp 2 dk bakar geri kapatırım :))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Bu benim arkadan gelen ses başka bir boyuta ulaştı artık çok sık gelmeye başladı ve acayip rahatsız eden bir ses. Bir ara telefonun ses kaydını açıp gezicem size de dinleticem bu sesi  :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Eline emeğine sağlık uğur bey.Ben o kısmı bolca süngerle destekleyerek hallettim.Arkadan gelen benim bi tık tık sesi vardı kasislerden geçerken geçen öğle arasında arka kısmı söküp baktım emniyet kemer bağlantı noktasındaki kancadan geliyor elektrik bandı sararak hallettim.Memurlar 1 saatlik öğle arasını yemek sigara vs ile değerelendiriyor bense fiestamla uğraşıyorum :)Ama ben aracımı seviyorum uğraşmayıda ,hiç bişey yoksa kaputu bi kaldırıp 2 dk bakar geri kapatırım :))

Ben de uğraşırım arabayla hep kurcalarım. Bu site sayesinde bi çok şeyi kendim yaptım hatta. Ama bilmem herkeste oluyor mu bu fiesta bazen çok tipsiz geliyor gözüme bazen de acayip hoşuma gidiyor böyle bi değişik araba anlamadım gitti :-D :-D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...