İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Arkadan Gelen Tıkırtı

Emre Erdoğmuş

Recommended Posts

Kaan Çobanoğlu

Selamlar arkadaslar.

Tıkırtı probleminin kesin çözümünü buldum :good1:

Bagajın kaldırma mekanizmasındaki hidrolik kolların takıldığı yerlere gres yağı sürdükten sonra ses tamamen kesildi.Kolları bagajdan ayırdıktan sonra içine gres yağı sürünüz.Eminim ki sizinde ses ordan geliyordur.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Cihangiroğlu
Selamlar arkadaslar.

Tıkırtı probleminin kesin çözümünü buldum :D

Bagajın kaldırma mekanizmasındaki hidrolik kolların takıldığı yerlere gres yağı sürdükten sonra ses tamamen kesildi.Kolları bagajdan ayırdıktan sonra içine gres yağı sürünüz.Eminim ki sizinde ses ordan geliyordur.

Kesin demeyelim, ben o amortisörleri tamamen söküp çıkardım, bagaja kapağı açık ve kapalı denedim, ses hala var, bu neyse birtek amortisör üst takozundan şüpheleniyorum ama sökmekle uğraşamadım bir türlü.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yok öyle bir ses değil, bende bozul yolda bile tıkırdama yok, sadece süspansiyonun sesi var, o da normal zaten, bu ses farklı, arkada tavan kısmından gelen bazen hiç gelmeyen tık tık diye bir ses, sanki bozuk parayı kaportaya vuruyorsun gibi birşey, onun dışında zaten yeterince sessizleştirdim, sadece motor sesi kaymak asfaltta duyuluyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Satılırmı canım, halledilir mutlaka, benim şüphem amortisör üst takozundan, bir ara baktırmak şart oldu, diğer yer ise çok zor, arka teker üstü iç ve dış kaporta arasındaki kapalı bölümde bir destek parçası var, mazot kapağının solu ön tarafa doğru alt kısım yani, ona ulaşmak çok zor, ancak arka kapı alt tarafta pandizotu çıkarınca gözüken delikten poliüretan köpüğü hortumunu uztarak sıkarsak düzelecek bir yerde, inşallah o değildir, ama azda olsa ihtimal yok değil, kaportayı detaylı incelerken görmüştüm.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Çağlar Göksal

aynı ses bende de vardı bu gune kadar çözdünüzmü bilmiyorum ama paylaşayım istedim benim sorunu ve çözümümü,arka silecek suyuna gelen hortum boştaymiş tavanda bende o ses yapıyormuş kaplamayı söküp kırmızı silikonla yapıştırdım (o an o vardı ve ses canımı sıkıyordu) ses kesildi

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Zafer Kopuk

Ne yazıkki bendede aynı sorun var ve arka sileceğe su taşıyan horum bunun sebebi değil... Ne yapsam sesi kesemedim, çözüm yolu bulabilen arkadaşlarımızdan yardım bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Okan Yüksel

Arkadaşlar Merhaba

Konuyu İnternetten araştırdığımda bu sayfayı buldum.Okudum.Olasılıklara göre bendeki sorunun benzeri olduğunu farkettim.

Arabamın arka sağ tarafında özellikle bozuk yollarda gacugucuk gibi sesler geliyordu. Sorunu amartisör takozlarında düşünürken başka bir yer olduğunu farkettim. Ve benim şuan bu problemimi giderdim. Benim gibi problemi olanlara çözmesi için ayrıntısı ile sorunun çözümünü aktarayım.

Sorun: Arka sağ koltuk ile tavan arasındaki plastik parçanın iç tarafındaki metal sekmanlardan kaynaklanıyor. Bu metal sekmanlar aracın kaportasında özellikle bozuk yollarda dayanılmaz ses yapıyor.

Çözüm için bir döşemeciye gidin, bu parçayı söktükten sonra içindeki sanırım 2 tane idi kontrol etsinki benimkilerden biri sürtmeden dolayı arabanın kaportasındaki yerini zımparalamış gibi ya sekmanı değiştirin yada sekmanan bir parça deri/sünger vs . desteği ile yerine takın.

İnşallah problemi olanların sorunu çözülür.

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Koltuk ile tavan arası mı???Bence bunu resimlerle anlatırsanız daha verimli olacak.Çünkü bugün bu sesin arka helezon yaylarının taban tarafından olduğunu,yayın alt kısmına hortum takılırsa bu sorunun çözüleceğini ehil bir ustamdan öğrenmiştim..

Yorum bağlantısı
Yigit Özdal

Aynen resim ile daha ayrıntılı olur ben ne yaptıysam bu sorunu çözemedim tek çare müzik sesini biraz açiyorum

Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

Aynen resim ile daha ayrıntılı olur ben ne yaptıysam bu sorunu çözemedim tek çare müzik sesini biraz açiyorum

Ben careyi amortisoru degistirerek cozmustum. Ses falan kalmamisti. Bir baktirin bence.

Yorum bağlantısı
Orhan Çalışkan

Arkadas ne tikirtiymis yaa:) bendede var sag arkadan geldiğini düşünüyorum. Ustam koltugu sıktı biraz kesildi ama hala geliyor.su hortumuna hic bakmadım onada bi bakayım. Bide kelebek caminin ic tarafindaki plastiklere elle vurdugunuzda bi tikirti geliyor.onlardanda supheleniyorun. Cozen olursa paylassin lütfen

Yorum bağlantısı
Yigit Özdal

Ben careyi amortisoru degistirerek cozmustum. Ses falan kalmamisti. Bir baktirin bence.

amortisor ile oldugunu sanmıyorum bakıldı ıyı durumda kronik sıkıntı bu fiestalarda cozumude muzık sesını açmak :):)
Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

amortisor ile oldugunu sanmıyorum bakıldı ıyı durumda kronik sıkıntı bu fiestalarda cozumude muzık sesını açmak :):)

O zaman benim fiesta da bu kronik vaka yokmuş diyelim. İnşallah çözüm bulursunuz...

Yorum bağlantısı
Okan Yüksel

Arkadaşlar sorunumun çözümü için fotoğraflı anlatım istenmiş ama maalesef bu cevap bölümüne fotoğrafı ekleyemedim.

Daha anlaşılır tarif edeyim.

Sağ arka emniyet kemerinin arabanın kaportasına takılı olduğu plastik parça yani araba tavanı ile koltuk arasındaki plastik parçanın içinde 2 tane metal sekman var plastiği kaportaya bağlayan bu sekmanlar metal olduğu için arabanın kaportası ile sürtme yaparak gacuk-fucuk diye bazen çok şiddetli gürültü yapıyor.

Bu parçayı döşemeci söksün bu metal sekmanların orturduğu yere deri parçası gibi yumuşak bir malzeme koyduunda ses gidiyor.

Fotoğrafı bu foruma eklemeyi bilen yardım ederse fotoğra

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Arkadaşlar sorunumun çözümü için fotoğraflı anlatım istenmiş ama maalesef bu cevap bölümüne fotoğrafı ekleyemedim.

Sağ arka emniyet kemerinin arabanın kaportasına takılı olduğu plastik parça yani araba tavanı ile koltuk arasındaki plastik parçanın içinde 2 tane metal sekman var plastiği kaportaya bağlayan bu sekmanlar metal olduğu için arabanın kaportası ile sürtme yaparak gacuk-fucuk diye bazen çok şiddetli gürültü yapıyor.

Bu parçayı döşemeci söksün bu metal sekmanların orturduğu yere deri parçası gibi yumuşak bir malzeme koyduunda ses gidiyor.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/219199-foruma-resimfoto%C4%9Fraf-ekleme/

Burada detaylı bilgiler mevcut resim yükleme için..

Yorum bağlantısı
Yigit Özdal

Daha anlaşilir olmuş teşekkür ederim denicem bir ara.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Halil Soyer

78XBqL.jpg

Arkadaşlar resimde göstermiş olduğum döşemenin üstündeki plastik kaplamadan geliyor sesler.

İsterseniz çıkartın tekrar takın ve altını üstünü iyice otutturun.

Ben bu şekilde yaptım tıkırtı ses kalmadı.

Yorum bağlantısı
Sinan Çiçek

arkadaşlar yardımınız için teşekkürler. ses sağ arkadan geliyor gibi. bozuk parayla vurunca çıkan sese benziyor tık tık diye. düz yolda da geliyor bu ses. yüksek süratlerde (90 üstü) kesiliyor.

Hah aynı ses, sebebini bulursan lütfen hemen bana özel mesaj yolla, şimdi birisi arabayı sürsün, sen arka koltuğun ortasına otur ve dinle, ses tam tependen 3. stop lambası hizasında tavandan geliyorsa kesin aynı sestir, ben tavan kaplamasını aralayıp içeriye baktım ama birşey bulamadım, belkide ses yankılanıp oraya geliyordur ama sanmıyorum, bariz kulağımı dayadım, içerden geliyordu, çok sık değil ebnde ama arada bir yapıyor yinede? Ben bagajı komple boşalttım, kapak açık gittim 3. stobuda söktüm, ama ses yine geldi, sebebini bulamadım gitti vallahi.

Bana aracımı sattıran en önemli unsur. Tüm müdahalelere rağmen sağ arkadan gelen tarifi mümkün olmayan gıcık ses :biggrin: Hatta o kadar gıcık ki aracın içinden mi dışından mı geldiğini bile farkettirmiyor. Kendini yakalatmıyor.Aracın arkaya adamlar mı oturtmadım, bagajlara mı sokmadım sabaha kadar anlatabilirim. Sonuç olumsuz. Her arayışta, buldum aha burası işte!!! fikri oluşturur ama bulunmaz. Aracı satarsanız alan kişi ilk bir hafta içerisinde arar ve sağ arkadan gelen sesi sorar. Allah sabır versin:)

Yorum bağlantısı
Halil Soyer

Bana aracımı sattıran en önemli unsur. Tüm müdahalelere rağmen sağ arkadan gelen tarifi mümkün olmayan gıcık ses :biggrin: Hatta o kadar gıcık ki aracın içinden mi dışından mı geldiğini bile farkettirmiyor. Kendini yakalatmıyor.Aracın arkaya adamlar mı oturtmadım, bagajlara mı sokmadım sabaha kadar anlatabilirim. Sonuç olumsuz. Her arayışta, buldum aha burası işte!!! fikri oluşturur ama bulunmaz. Aracı satarsanız alan kişi ilk bir hafta içerisinde arar ve sağ arkadan gelen sesi sorar. Allah sabır versin:)

Aslında doğru demişsin fakat kaynağı bulmak gerek :)

Buldun mu tamamdır. Ben buldum test ettim. Hiç bir sıkıntı kalmadı.

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Sağ arka direklerin oralardan benim araçta da ses geliyor ama bazen kesiliyor bazen seri halde tıkırtı geliyor. Sanki içerden bir parça plastık döşemeye içerden sallanıp vurur gibi. arka koltukların yatırma kollarından şüphelendim sonra yerleştiği demir yuvayı gresledim ses gitti bir süre sonra baktım yine geliyor. Sağ arka emniyet kemeri vidası gevşek gibiydi orayı söktüm kemer vidasını da söküp lastık conta koyup sıktım gene ses gitmedi. Sesi dinleyince tam olarak sağ arka küçük camın dibinden kenarlarından geliyor ama aç kapa aç kapa hep kıracağız plastik parçaları :)

Yorum bağlantısı
Halil Soyer

Sağ arka direklerin oralardan benim araçta da ses geliyor ama bazen kesiliyor bazen seri halde tıkırtı geliyor. Sanki içerden bir parça plastık döşemeye içerden sallanıp vurur gibi. arka koltukların yatırma kollarından şüphelendim sonra yerleştiği demir yuvayı gresledim ses gitti bir süre sonra baktım yine geliyor. Sağ arka emniyet kemeri vidası gevşek gibiydi orayı söktüm kemer vidasını da söküp lastık conta koyup sıktım gene ses gitmedi. Sesi dinleyince tam olarak sağ arka küçük camın dibinden kenarlarından geliyor ama aç kapa aç kapa hep kıracağız plastik parçaları :)

üstte resimde gösterdiğim kaplamadan kaynaklanıyordur.

elinle iyice bastın her yerine biraz sert de davranabilirsin :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Benim dediğim ses oradan olamaz, zira ilk baktığım yerlerden biriydi, neyse, bu arabadan ses monoblok gövde yüzünden keryerden duyulur ve yerini bulamazsınız, bendeki sesin kaynağı, yani arada bir tık tık eden metalik ses arka helezon alt takozlarının olmamasından kaynaklıymış, helezona hortum geçirdim ve ses gitti, şuan sıfır çıtırtı ve ses le gidiyor araba (motor sesi az var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

Benim dediğim ses oradan olamaz, zira ilk baktığım yerlerden biriydi, neyse, bu arabadan ses monoblok gövde yüzünden keryerden duyulur ve yerini bulamazsınız, bendeki sesin kaynağı, yani arada bir tık tık eden metalik ses arka helezon alt takozlarının olmamasından kaynaklıymış, helezona hortum geçirdim ve ses gitti, şuan sıfır çıtırtı ve ses le gidiyor araba (motor sesi az var :)

Ya ali abi senin yanina gelip su über fiestana bakicam abi [emoji4] Cok merak ettim ses olayini
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

O monoblok gövde ilk aldığımda korkutmustu aha dedim araba ortadan ikiye ayrılacak :D
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O monoblok gövde ilk aldığımda korkutmustu aha dedim araba ortadan ikiye ayrılacak :D

Ayrılmama sebebi o zaten, banamısın demez merak etme :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...