İçeriğe Yönlendir

Motor Temizleme -Yıkama

Mustafa Öztemiz

Recommended Posts

Mustafa Öztemiz

Merhabalar dün bi halt edip arabayı yıkatırken, yıkamacıya arabanın motorunu da yıkamasını söyledim. Yıkandıktan sonra hararet göstergesi yaklaşık 10-15 km yol almama rağmen yerinden kımıldamadı. Gauge testinde ise 25-35 derece arasında değerler gösteriyordu daha sonra bizim ilçede bir tane olan özel ford servisine göstermek için sanayiye yöneldim şansıma açıkmış, önünde rölantide beklerken sıcaklık yükseldi ve normal seviyesine geldi. Ben yine de emin olamadığımdan bilgisayara bağlattım ama bir sorun çıkmadı. Sizde ileride dert olur mu? Yoksa sadece su kaçmış ve buharlaşınca normale dönmüş müdür.

Yorum bağlantısı
Çağdaş İbiş

Motoru sıcakken yıkattıysanız büyük ihtimalle hararet göstergesinin müşiri ani sıcaklık değişiminden dolayı yapışmıştır ondan dolayı gösterge çalışmamıştır. Eğer şimdi düzgün çalışıyorsa yine büyük ihtimal sorun yoktur yinede takip edin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Öztemiz
Motoru sıcakken yıkattıysanız büyük ihtimalle hararet göstergesinin müşiri ani sıcaklık değişiminden dolayı yapışmıştır ondan dolayı gösterge çalışmamıştır. Eğer şimdi düzgün çalışıyorsa yine büyük ihtimal sorun yoktur yinede takip edin.

Az önce biraz dolaştım araba ile, şu an problem görünmüyor. İnşallah bir şey çıkmaz :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hala sorun var, ispatı: buji kablolarını söktürüp, içine hava tutturun, yıkanmış motor kirlenecek ama olsun, bujiler sökülsün, buji kablo kafalarına Wd-40 sıktırın, bobin yanmadan önce.

Yorum bağlantısı
Ümit Yaman
(düzenlendi)
Hala sorun var, ispatı: buji kablolarını söktürüp, içine hava tutturun, yıkanmış motor kirlenecek ama olsun, bujiler sökülsün, buji kablo kafalarına Wd-40 sıktırın, bobin yanmadan önce.

+1000

aynı haltı yakın zamanda bende yaptım halen daha sorunlarıyla uğraşıyorum siz ucuz kurtulmuşsunuz fakat kesinlikle ateşleme sistemine (buji ve kabloları) kurutma işlemi yapın yoksa benim gibi bobini yakarsınız. sonra araç çekişten düşer sonra böyle sürüp gider. sakın ihmal etmeyin bence

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Karaca
kurutma işlemi yapın yoksa benim gibi bobini yakarsınız. sonra araç çekişten düşer

ya da arabadan anlamayan ablam gibi ıssız dağ başında yolda kalırsınız. Sivri zekalı yıkamacının birisi motoru da yıkamayı teklif etmiş. E bizimki de galiba motoru kar beyazı yapılacak bir parça zannetti ki onay vermiş :elveda: Sonuç: Dağ yolunda ateşleme bobini yanması ve yolda kalış. Kurtarıcı şoförü ile ablamı koordine etme ve araca kurtarıcı yönlendirmesi, tatil olmasına rağmen aracın aynı gün tamir edilip ablama tesliminin sağlanması gibi tatlı sıkıntılarımız olmuştu.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Koray Kahraman

Aileme ait Focus Benzinli (2009 model) ve bana ait Fiesta Benzinli (2010 model) aracımız var. Motor temizliği yaparken basınçlı suyla motor kapağı altında kalan yerlerin hepsi temizlenebilir mi? Fiesta'yı servise götürüp boya koruma ve detaylı temizlik yaptırdığımda uygulamayı yapan arkadaş bana genel amaçlı sıvı temizleyici verdi ve "bunu motor bölümünün tamamına sprey şeklinde sıkıp basınçlı suyla temizlik yapabileceğimi, herhangi bir elektrik aksama vs zarar vermeyeceğini, çünkü araçta LPG olmadığı için Ford'ların beyin, elektrik askamları kapalı ortamda olduğundan sudan zarar görmeyeceğini belirtti." Araca bu şekilde uygulama yapıp getirdiğini söyledi ve motor bölümüne baktığımda ilk anahtar teslimi aldığım andan daha temiz ve parlaktı. Bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum. Ne yapmam lazım, yıkamak uygun mudur, değil midir? Uygunsa ne şekilde yıkamalıyım? İlginize şimddien teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Motoru temizlemeyin. Çevreyi kirletirsiniz bu bir. Sensörlere su kaçırırsınız bu iki. Temizlemeye pek gerek yok bu üç. Silerek temizleyebilirsiniz. Ayrıca basınçlı su özellikle radyatör kanatları gibi ince parçaları yamultur kopartır.

Yorum bağlantısı

Böyle konular çoğaldıkça, mehmet(özyürek) abimin bence hiç bir motor yıkanmamalıdır sözü hemen aklıma gelir.

Yıkatmayın, ne kadar zararı olmaz deselerde, uzun vade de sensörler olsun, buji vs. hasar görüp oksitlenme yapabilir. En güzeli nemli bir bezle silmek, kirli kalmasının hiç bir mahsuru yok.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Temizleme spreyi sıkıp yağlardan arındıktan sonra silebilirsiniz...Ancak su vurmayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Böyle konular çoğaldıkça, mehmet(özyürek) abimin bence hiç bir motor yıkanmamalıdır sözü hemen aklıma gelir.

Benden önce Mehmet Göktürk hocamızın direktifidir bu... :)

Yorum bağlantısı

forumda motoru yıkatan arkadaşımız vardı başına işler açıldı.tavsiye etmem.slinebilir ama yıkama zararlı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Benden önce Mehmet Göktürk hocamızın direktifidir bu... :nazar:

Katılmıyorum, karburatörlüye vurun sıcaklı suyu, mis gibi motor valla :blush:

Yorum bağlantısı
Katılmıyorum, karburatörlüye vurun sıcaklı suyu, mis gibi motor valla :rolleyes:

bence karbiratötlüde sakıncalı.her halukarda platin varsa su girer sorun.buji kablosuna muhakkak su girer sorun.dikkatli ısıtma amaçlı sadece belli yer sıcak su ile yıkanırsa o ayrı ama yıkamacılar bunu yapmaz bence.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
bence karbiratötlüde sakıncalı.her halukarda platin varsa su girer sorun.buji kablosuna muhakkak su girer sorun.dikkatli ısıtma amaçlı sadece belli yer sıcak su ile yıkanırsa o ayrı ama yıkamacılar bunu yapmaz bence.

broadway varken bizde, babam sürekli yıkatırdı, bir kere bile teklemedi motor.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Gördüğüm motor yıkatan ne kadar broadway varsa hiç biri ilk marşta çalışmamıştır. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

amcam brodwayi suyla çalışan motor haline getirmiş anlaşılan. :lol: :D evimin yanındaki binada brodway var birde flash var ikisinede adamlar öyle bir bakarlarki bmw sanırsın ama ikiside ilk marşta asla çalıştıramıyor.motoru yıkadıklarını görmedim ama özellikle soracagım bu defa. :D

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

Hani bir geyik söz vardır ,önemli olan insanın dış temizliği değil ,iç temizliği :lol:

motor yağını yenileyin ,antifirizi yenileyin ,fren hidrolik sıvısını yenileyin ,bujiler ,filitreler vs vs yenileyin ,motorunuzun içi temiz olsun ,dışı önemli değil ..

galericiler otomobil satarken motoru yıkamaya çok meraklıdır,nasılsa 3 5 ay sonra o aracı görmeyecek ,satın alan kişi elektrik sorunları yumağıyla uğraşırken ,o galerici başka bir arabanın motorunu yıkayacak olacak :D

tavsiyem eğer çok kirliyse ,motor temizleme spreylerinden alarak ,uygulayıp ardından basınçsız su ile konnektlere fazla su sıçratmadan yıkamak ,ardından en az 30 km aracı kullanmak. ayrıca yıkama işini yazın yapılmasını tavsiye ederim ,daha çabuk kurur.

su girdiğinden şüphe ettiğiniz konnektlere söküp yağsız kontakt sprey sıkarsanız ileride oluşacak korozyonu önlersiniz.

asla wd 40 sıkmayınız konnektlere yangın riski oluşturabilir.

wd 40 yağlıyıcı ve pas sökücü özelliği vardır ,korozyon oluşmasını engellemez ,korozyonu ortadan kaldırmaz ,bilhakis içindeki yağ kıvılcım etkisiyle tutuşabilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Gördüğüm motor yıkatan ne kadar broadway varsa hiç biri ilk marşta çalışmamıştır. :good1:
Ben de Broadway varken, yıkatmadan da çalışmazdı :)
amcam brodwayi suyla çalışan motor haline getirmiş anlaşılan. :lol: :D evimin yanındaki binada brodway var birde flash var ikisinede adamlar öyle bir bakarlarki bmw sanırsın ama ikiside ilk marşta asla çalıştıramıyor.motoru yıkadıklarını görmedim ama özellikle soracagım bu defa. :D

Valla anlamadım, bir kerede çalışırdı, asla yolda bırakmadı.

Her yıkattığında da sorunsuz yıkamacıdan çıkardı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Valla anlamadım, bir kerede çalışırdı, asla yolda bırakmadı.

Her yıkattığında da sorunsuz yıkamacıdan çıkardı.

Baban yıkarken distribitörü kapatıyordur

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile, boyasız sac parçasının yarısına wd-40 sıkın, tuzlu suya koyun, 2 gün sonra kontrol edin, wd-40 korozyonu engeller.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...