İçeriğe Yönlendir

Motor Temizleme -Yıkama

Mustafa Öztemiz

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Nemli bezle silin. Olsun bitsin. yıkamayın. Fısfısa da pek gerek yok. Nemli bezle çıkmıyorsa fısfıslanabilir. abartmadan.

Yorum bağlantısı
Serkan Dönmez
Bu şekilde her yere ulaşmak zor.

Hem motor temizleyici spreyi sıkıp hemde güçlü bir kompresörle hava tutarak pırıl pırıl yapabilirsiniz. El görmesi zor bölgelerde temizlenir. Silmeyede gerek kalmaz.

Çok akıllıca teşekkür ederim Ayhan bey, hiç düşünmemiştim o sayede o maddeyi kurutabilecek kıvama getirebiliriz ve bezle silinen yağlı madde ,kalıp toz tutmaz ve üzerinde yemek bile yiyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

MArkalı ürünlerde geride yapışkan tabaka pek kalmaz, aksine cila gibi oluyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Dönmez
MArkalı ürünlerde geride yapışkan tabaka pek kalmaz, aksine cila gibi oluyor.

Doğru söylüyosunuz Çağlar bey ama elin ulaşmadığı kıvrımlarda diplerde, ki motorun çoğu bölgesine yanaşmak zor hava tutmak bayağı mantıklı.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Benim yöntemim biraz farklı galiba.

Ben, bimde satılan ıslak mendille siliyorum. Cillop gibi oluyor...

84f2406b.jpg

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Dönmez

Senin maliyet bayağı ucuzmuş abi :rolleyes:)))))) söz yarın deneyeceğim sonucu bildiririm

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Ben profesyonelliğine güvendiğim bir ekibe motorumu yıkattım. Öncesinde tüm soket ve elektrik bağlantılarına buji yuvaları çevresine su kaydırıcı sprey sıkıldı. Sonrasında yağ sökücü şampuan ve fırça ile ince ince temizlendi. Sıcak su ile durulandı ve basınçlı hava ile kurutuldu. Bir süre aracı kullanmamı tavsiye edip beni uğurladılar.

dscf0227h.jpg

Yorum bağlantısı
Doruk Güneş

Motoru bu şekilde temizlemenin bir faydası var mı yoksa sadece görsellik için mi yapılıyor?

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Valla bence yıkatmayın herkese.Yıkatan arkadaşlar sonralarda çalışmama ve bazı elektroniklere su girdiği için parça değiştirmek zorunda kaldılar.

Tavsiyem WD40 kullanın yağları çözülsün,sonrada iyice silin ardından Sonax'ın Antistatik toz tutmayan göğüs parlatıcıları var onlar ile işlemi tekrarlayın bu şekilde tozda tutmaz

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

tazyikli su vurdurmayın fısfıslarında ucuzundan alamayın eskisinden beter ediyor.Hatta silmek bile pek gerekli değil. Sadece hava emiş kısmının etrafı temiz olsa yeter o da filitreniz erkenden tozlanmasın diye.

Yorum bağlantısı
Sedat Can

Motor yıkamada kullanılan kimyasallar v kayışı ve hatta triger kayışına ulaşması halinde daha çabuk deforme olup kopmalarına sebep olmaz mı? Bence yıkamamak yıkamaktan daha iyi.

Yorum bağlantısı
Hasan Dönmez

11 yıldır ne yıkadım nede sildim.Gerekte yok bence.

Yorum bağlantısı
Özay Uçar

ben ekip otosu meganenin motorunu hortumla yıkıyorum, üzerini de güzelce fırçalıyorum... canavar gibi çalışıyor alet....

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bence motor kaputunu açmayın, yıkama gereği hissetmezsiniz o zaman. :)

Ben öyle yapıyorum. :)

Şaka bir tarafa da benim anlamadığım burada bahsedilen konu motorun üstündeki kapağı vs. yıkamak mı, yoksa motor bloğunu yıkamak mı? Ben meguiars motor temizleme spreyi aldım (sonra da yarısı daha ben kullanamadan bagajda dökülmüş), ama kaputu açtığımda, hiç de fıs fıslayıp silebileceğim bir ortam göremiyorum. Motor bloğuna bakıyorum da öyle bezle falan silinebilecek gibi değil. Bazı yerlerine el ile ulaşması zor.

Eskiden benzinle-mazotla falan yıkarlardı, o yöntem de mi zararlı?

Abi her türlü sıvı sakıncalı; bir sensöre veya sokete kaçsa uğraşır durursun sonra .. o yüzden yıkamanın her türlüsü sakıncalı..

Ben sadece siliyorum ; hem görüntü olarak güzel oluyor hemde kaputu açtığımda kaçak falan varsa temiz motorda görmek kolay oluyor..

Yorum bağlantısı
Misafir

ilk sahibi hiç yıkamamış, bende hiç yıkamadım, öncesi ve benden sonrası hiç elektiriksel arıza yaşamadım, yıkarsam sorun çıkacakmış gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Ümit Yaman
Valla bence yıkatmayın herkese.Yıkatan arkadaşlar sonralarda çalışmama ve bazı elektroniklere su girdiği için parça değiştirmek zorunda kaldılar.

Tavsiyem WD40 kullanın yağları çözülsün,sonrada iyice silin ardından Sonax'ın Antistatik toz tutmayan göğüs parlatıcıları var onlar ile işlemi tekrarlayın bu şekilde tozda tutmaz

+1000000000 tecrübe ile sabit 300 TL ye motor yıkatmış oldum sakın ha. belli zamanlarda nemli bez ile sil yeter. arabayı satmak istediinde sprey ile temizlersin. :)

Yorum bağlantısı
Osman Kurt

Bence yıkamayın, eski arabam corsa yı bir ustanın tafsiyesi üzerine yıkattım. Sonra olur olmaz yerden su birikintileri çıktı. Bence kesinlikle zararlı. Arıza vermemesi içten değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk oluşacak sorunu söyleyim..

Buji yuvalarına dolan su, bujileri ve buji kablolarını bozacak. Teklemye başlayacak.. Rolanti bozulacak...

Uzun vadede de ani elektrik kesintileri gelip giden aptallıklar oluşacak..

Her ne kadar önce; koruyucu sıvı sıkılıyor olsa da hemen arkasında yağ çözücü sıkıyor.. dolayısı ile ortada bir koruma kalmıyor..

Bence yıkadıktan sonra tüm soketler su itici bir sprey ile tek tek temizlenmeli.. (Mesela Wd40)

Yorum bağlantısı
Serkan Dönmez
Benim yöntemim biraz farklı galiba.

Ben, bimde satılan ıslak mendille siliyorum. Cillop gibi oluyor...

84f2406b.jpg

abi denedim geç olsada

sonuç harbiden süper

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Eren Bayralı
(düzenlendi)

2 sene önce götürdüğüm yıkamacı. Yıkayalım cillop gibi olur hiçbir sorun olmaz dedi ve yıkattım. Sonuç marş motorunu bozdu adam. En iyisi kendin temizlemek wd40 veya ıslak mendil ile. Ayrıca ıslak mendil kapılarda, döşemelerde ve tavanda da güzel sonuçlar veriyor.

tarihinde Eren Bayral? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu
Merhaba.motoru kendim yıkamayı düşünüyorum, bana yardımcı olacak biri varmı? kendim yıkamak istiyorum.bilmediğim püf nokta varmı diye paylaşmak istedim

benim önceki aracım 2005 ford focustu ben kapının önüne çekip eski bir diş fırçası ile motorunun ince noktalarını sabunlu su ile fırçalıyordum kaput iç yüzeyini ve amortisör başlıklarını da sıvı cif ve sünger yardımıyla ovduktan sora yakında olan petrole gidip hafif bir basınçlı su yardımı ile güzel bi yıkıyordum. 3 ayda bir yapıyordum hiç bi sorun yaşamamıştım. ama yeni aracımda gözüm kesmiyo çünkü el kitabında motoru su ile yıkamayınız diye yazıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Şancı

Motor Yıkama

Yukarıda linkte paylaştığım aracın motoru yıkanıyor ama sormak istediğim bazı şeyler var.

1. Bildiğim kadarıyla tazyikli su ile yıkanmamalı (İnternet sitelerinde araştırmama dayanarak).

2. Motor soğuk olmalı yıkama sırasında buhar çıktığı gözüküyor

3.Köpük kullanılabiliyor mu ???

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...