İçeriğe Yönlendir

Yolda Lpg'den Benzine Geçme

Oğuzhan Acar

Recommended Posts

Oğuzhan Acar

Bugun kayseri'de kapuzbaşı şelalerine gidicektim .. Shell'den depoyu doldurttum .. Erciyes'e çıkarken göstergede benzin'e geçtiğini gördüm sonra geri lpg ye geçti normalleşti .. 1 sefer daha aynısını yaptı ve sağa çektim kontağı kapadım açtım normale binince yola devam ettim bi sorun olmadı kapuzbaşına kadar. Dönüşte 20-30 km sonra yine aynı şeyi yaptığını gördüm Lpg ile giderken kendi kendine benzine geçiş yaptı sonra sonra geri lpg ye döndü .. bunu bi kaç daha yapınca çektim yine kontağı açıp kapadım, geçti .. Ve bunları yaparken de aracın devri yüksek değildi 2500-3000 devir gibi ..

Bunu neden yapıyor aceba gelene kadar kafama takıldı ?

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
(düzenlendi)

Benzer sorunu 3 hafta önce ben de aracımda görmüştüm, buna benzer bir şekilde başladı ve sonunda tüm lpg sistemi devre dışı kalmıştı, lpgnin elektrik tesisatındaki bir kablodaki kopukluk soruna neden oluyordu, dün de aynı sizin aracınızdaki gibi araç yüksek devirlere çıkmamasına rağmen lpgden benzine geçmeye başladı, sigortadaki temassızlık lpgden benzine geçmesine neden oluyodu, yapılan kontrollerde lpg sistemindeki sigortalardan birinin ayağının kırılmış olduğu gördük, sigortayı değiştirince herşey normale döndü.

Vesile ile arıza araştırması yaparken lpg sisteminin elektrik kabloları ve sigortalarını kontrolden geçirmeyi ustanızın atlamamasını tavsiye ederim, umarım sorununuz en kısa zamanda hallolur..

tarihinde Erkan K?yak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Acar

İnşallah oyledir , yarın gittiğimde elektirik tesisatını kontrol etmesini uyarıcağım.. İyiki yolda bırakıcak bir problem değildi dağın başında kalırdım :) in cin top oynuyor :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kalitesiz lpg'dir.

Basınç düşüktür,

Basınç müşürü bozuktur..

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Aşırı dolumdan ötürü şamandranın selenoıd valfinde de sorun olabilir.Servise gittiğinizde bilgisayara bağlayıp nokta atışı yapacaklardır.Selamlar...

Bugun kayseri'de kapuzbaşı şelalerine gidicektim .. Shell'den depoyu doldurttum .. Erciyes'e çıkarken göstergede benzin'e geçtiğini gördüm sonra geri lpg ye geçti normalleşti .. 1 sefer daha aynısını yaptı ve sağa çektim kontağı kapadım açtım normale binince yola devam ettim bi sorun olmadı kapuzbaşına kadar. Dönüşte 20-30 km sonra yine aynı şeyi yaptığını gördüm Lpg ile giderken kendi kendine benzine geçiş yaptı sonra sonra geri lpg ye döndü .. bunu bi kaç daha yapınca çektim yine kontağı açıp kapadım, geçti .. Ve bunları yaparken de aracın devri yüksek değildi 2500-3000 devir gibi ..

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

Elektrik tesisatını bir an önce kontrol ettirin ya bir kablo yanmıştır ya kopmuştur vs. vs.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Acar

bugun lpg taktırdığım yere gittim anlattim bilgisayara bağladı baktı ama arıza kaydı fln yok dedi . Yenı bır program geldı dedı onu yukledı bır daha olursa mutlaka kayıt eder gel ıyıce arastıralım dedı .. elektrık tesısatını soyledım baktı bı sorun olmadığını soyledı ..

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

bende de bi ara yokuş aşağı motoru kompresyona bindirince otomatik olarak benzine geçiyordu, lpg ciye gittim bişeyleri değiştirdi artık lpg bitse bile benzine geçmiyor. herhalde bu özelliği tamamen kapattı.

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
bende de bi ara yokuş aşağı motoru kompresyona bindirince otomatik olarak benzine geçiyordu, lpg ciye gittim bişeyleri değiştirdi artık lpg bitse bile benzine geçmiyor. herhalde bu özelliği tamamen kapattı.

Kökten çözüm, iyiymiş :fiuw:

Bir ekleme de ben yapayım o zaman muhtemel hatalara. Regulator kablosu fiş soketli ise yerinden çıkabiliyor ve burdaki temassızlık da arabanın lpg bitti olarak anlamasına neden oluyor. Yerinden tam çıkmadıysa var-yok şeklinde görür ve ara ara benzine atar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Oğuzhan Acar

Ya aynı problemin benzeri şimdi yine başladı iki gündür oluyor .. Lpg'den - benzine sonra geri lpg'ye sonra geri benzine geçiyor .. sonra ışıkları tüm kapanıyor kapalı oluyor sonra geri benzinden lpg ye geçiyor .. bu sıralamayı takip ediyor .. bazen düzeliyor geri başlıyor .. Aracın devri yüksek değil .. ama dikkat ettiğim hava sıcakken ve aracı gün boyunca kullanınca oluyor .. sabah okula giderken bi sorun yok . veya aracı akşam çalıştırıp bi yere gidince de bi sorun yok :flowers: ..

Yarın Lpg ciye bir daha gideceğim .. bir daha olursa gel detaylı araştıralım demişti .

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Acar
(düzenlendi)

Lovato .. mahrumlarda selgaz'ın yanındakinde taktırdım, metsel

tarihinde O?uzhan Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Başar Mert

Ya arkadaşalar benim bu sorun kimsenin başına gelmedimi, klimayı açınca araba gazdan niye atarki ya özellikle 3000 devirden sonra falan bugün babam gaz taktırdığım yere götürdü bilgasayara takıp bakmışlar ayarlarını yapmışlar çok yüklenincede klima açık olmasada atıyordu şimdi o gitmiş ama klimayı açınca yine atıyormuş bugün yoğun oldukları içinde sabah getirinde detaylı bakalım demişler anlamadımki neye bakacaklar neden olur bu sorun yaa.

Birde ilk başlarda yoktu ama kışın klimayı açmadanda yapıyodu sadece havalandırma açıkken hırıldı geliyo ayarı arttırdıkça 4 te falan çoğalıyor iyice helikopter pervanesi gibi mubarek sıkıntı nedir sizce

Başka bir yerde yazmıştım bende şimdi sizdede gördüm ama benimkinden farklı gibi biraz sorun benim çok yüklenince 5 bin 6 bin devirde atıyordu bide klima açıkken dediğiniz gibi 2500 3000 deviri geçince atıyor benzine geçip sonra tekrar gaza geçiyor. Umarım öyle elektrikle alakalı falan bir sorun değildir.

Benimde lpg lovato bunlardamı bir sorun var acaba anlamadım ama önceki elentramda hiç öyle bişe olmadı.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Acar

bugun gittim tekrar ve elektrik tesisatını kontrol etti baktı hiç bir yerden çıkmadı muhtemelen beyinden kaynaklanıyordur dedi söktü yeni beyin çıkardı onu taktı ancak bilgisayar program atarken devir'i vs. göstermedi.. beyine takılan kablonun soketinin içinde kablo geriye kaçmış meğerse ondan yaparmış . elektrikçi yaptı ve sorun bitti ..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Eyüp Döngel
bugun gittim tekrar ve elektrik tesisatını kontrol etti baktı hiç bir yerden çıkmadı muhtemelen beyinden kaynaklanıyordur dedi söktü yeni beyin çıkardı onu taktı ancak bilgisayar program atarken devir'i vs. göstermedi.. beyine takılan kablonun soketinin içinde kablo geriye kaçmış meğerse ondan yaparmış . elektrikçi yaptı ve sorun bitti ..

Size demiştim kablodandır diye. Sorunun çözüldüğüne sevindim.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Serkan Olgun

herkese merhaba benimde bu gün başıma gelen olay şöyle aracı çalıştırınca gaz göstergesi yanıyor normal bir şekilde yanlız motor ısınıp gaza geçeceği sırada gösterge ışıkları sönüyor ve benzinde devam ediyor lpg kiti tartarini bilgisi olan varsa yardımlarını rica ediyorum şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

regülatör basınç sensörü gibi bir sensör olması lazım. arkadaşta arada stop ediyordu. değiştiler düzeldi.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mustafa Merzifonluoğlu

Aynı sorunu yaşıyorum benzer başlık olarak buraya yazmak istedim.

Arabayı alalı yaklaşık iki sene oldu. Üzerinde KME marka tüp var. Arabayı aldığımda lpg takılalı 20.000 km olmuştu. Geçen sene araba kendiliğinden lpg den çıkıp benzine geçmeye başladı. Bir süre devam etti ustanın yolunu tuttum. Düzce'de KME servisi olarak görünen yere gittim, bağlantıyı yaptı bir türlü programı çalıştıramadı.

Aracın ECU sunun VERSUS marka olduğunu ve bu markanın programının olmadığını söyleyince Sakarya'da bir yer buldum ve burada benzinden lpg ye geçişi ayarlayan parçanın sorunlu olduğunu söyleyip değiştirdiler ve sorun halledildi.

Öncelikle VERSUS marka ECU başımı ağrıtıyor zira Düzce'de bu markanın programını bulamıyorum.

Bir kaç gün önce araç yine lpg den benzine geçmeye başladı. Yolum Bolu'ya düştü sanayiye internetten ulaştığım bir ustaya gittim. Bilgisayara bağladık ustanın demesine göre bilgisayarda hiç bir arıza görünmüyor, basınç vs. diğerleri her şey normal.

İşin ilginç tarafı bilgisayara bağlandıktan sonra yaklaşık 20 dk bekledim araç lpg den çıkmadı (Bolu'ya gidene kadar da lpg ye geçmemişti :) Hatta sanayiden ayrıldım D-100 den Düzce'ye dönerken yakın bir yerlerde lpg den çıksa da ustaya göstersem dedim ama yine çıkmadı, ta ki Bolu dağı inişinde FB tesisleri yol ayrımını geçince benzine geçti. Bir kaç gün oldu benzinde kullanıyorum. Arada lpg ye geçiyor ve kısa süre de çıkıyor.

Konuyu geriye doğru okuduğumda bir çok yorum bu sorunun elektrik bağlantılarından kaynaklanabileceği şeklinde. Bununla alakası var mıdır bilmiyorum ama yine bu günlerde araç binip çalıştırdığımda kimi zaman kapıları kilitlemeye çalışıyor ve bazen kilitleniyor. Lpg den benzine kendiliğinden geçiş ve kapının kendilinden kilitlenmeye çalışması sanki aynı zamanlarda başladı. Bunların birbirleriyle bir alakası var mıdır bilmiyorum. (Elektrik-tesisat yönünden)

Biraz uzattım ama bu sorunu aşmamda bana fikir verir misiniz, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Merzifonluoğlu

SORUNU KÖKTEN HALLETTİM.

Sakarya'da aracın motor kısmındaki tüm lpg parçalarını değiştirdim. Atiker tesisat taktirdım 750 tl ye. Motor kısmındaki her şey değişecek dediler ama bir kaç hortum kalmış, pek önemsemedim. Daha önceki mevcut rölanti-dalgalanma sorunu ortadan kalktı, aracın geç çalışma sorunu da ortadan kalktı. Çevirir çevirmez çalışıyor, bununda lpg tesisatından kaynaklanmış olmasına sevindim, artık böyle bir sorunda yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hakan Serbes
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba bu tarz bir sorun benimde başıma geldi. Aracımda KitMTM marka kit var önceleri herkeste olduğu gibi lpg az kaldığında yüksek devire çıkarsam benzine geçiş yapıyordu. 

En son aracımın akü lambası yanıp sanayiye gittim konjektör fazla voltaj veriyormuş yeni konjektör takıldı. Çıkan magnetti marelli idi usta bunlar kaliteyi düşürdü deyip ithal  başka birşey taktı. Daha sonra lpg doluda olsa 5000-6000 devir arası benzine geçmeye başladı.Yaptırdığım son işlemden kaynaklanır mı? Bilemedim  

Birde sürekli depoyu fullerken dolduğunda şamandaradan tar tar tar ses geliyordu. Bu bir neden olabilir mi? düşüncelerinizi bekliyorum. Saygılar

tarihinde Hakan Serbes tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Arkadaşlar merhaba bu tarz bir sorun benimde başıma geldi. Aracımda KitMTM marka kit var önceleri herkeste olduğu gibi lpg az kaldığında yüksek devire çıkarsam benzine geçiş yapıyordu. 

En son aracımın akü lambası yanıp sanayiye gittim konjektör fazla voltaj veriyormuş yeni konjektör takıldı. Çıkan magnetti marelli idi usta bunlar kaliteyi düşürdü deyip ithal  başka birşey taktı. Daha sonra lpg doluda olsa 5000-6000 devir arası benzine geçmeye başladı.Yaptırdığım son işlemden kaynaklanır mı? Bilemedim  

Birde sürekli depoyu fullerken dolduğunda şamandaradan tar tar tar ses geliyordu. Bu bir neden olabilir mi? düşüncelerinizi bekliyorum. Saygılar

LPG filtresini en son ne zaman değiştiniz?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

9000 km önce değiştirmiştim filtreleri.

Yani aklıma filtrenin tıkanmış olabileceği geliyor. Bir diğer ihtimalde enjektör temizliği.

Benimde benzine geçme ara sıra oluyordu, enjektörleri temizlettikten sonra çok şükür hiç olmadı ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...