İçeriğe Yönlendir

C - Max II - Tdci Yakıt Tüketimi

Guest Erc

Recommended Posts

Cihan Beliceli

Süper değerler. Acaba sizin araca fabrika montajı sırasında başka bir motor mu koydular :seytan:

Yorum bağlantısı
Soner Şaşmaz

Aracım 4800 kmde.İlk 4000 km aracı satış temsilcisinin söylediği gibi yüksek devirde,vites değiştirme uyarısına uymadan 2000-2200 devirde kullandım.Otobana çıktığımdada bastım.Şimdi ise ekranda çıkan vites değiştirme uyarısına göre kullanıyorum 1500-2000 devir arası yani(rampalar hariç zira erken uyarı veriyor).Yakıt tüketimim düştü :nazar:

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ali bey,

Hesabınızda hata var...

Şu ana kadar 3 mesaj atmışsınız. İlkinde 50 TL ye 250 km, 2. sinde 50 Tl ye 250 km sonuncusunda da 50 TL ye 220 km gittiğinizi yazmışsınız...

100 kmde 5,9 ortalama ile gidebiliyorsanız 250 km de 14,75 lt harcarsınız. 14,75 Lt mazotu 50 TL ye nerden hangi firmadan aldınız. 50/14,75= 3,39 TL litre fiyatı bildiğim kadarıyla en son 2011 şubatta geçerliydi...

Tersten hesaplayalım: 250 km de 50 TL harcanıyorsa 100 km de 20 Tl harcanır. 21 eylülde Mazot 3,99 TL idi. 20/3,99=5,01 lt ediyor.

Son yazdığınızı da hesaplayalım. 220 km de 50 TL... 29 eylülde mazot 4,35 TL. Yani 50/4,35=11,5 Lt ile 220 km. 11,5*100/220=5,2 lt /100 km oluyor.

Gördüğünüz gibi 5,9 rakamını bulamıyoruz bile... Bi yerlerde hesap hatası var bence...

Evet yeni zamlardan sonra yakıt denemeleri yaptım. 50 TL yakıtla 220 km yaptı. Bu rakam zamlardan önce 250 km idi.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

İlaveten şu kadarlık yakıt aldım şu kadar yol yaptım diye bir ölçüm olmaz olsa da yaklaşık bir değer olur..Depo doldurulur en az 300-500 km yol yapılır tekrar doldurulur ortalama tüketim hesaplanır..Kısa mesafeli ölçümlerde aracın tüketim değerleri çok çabuk değişeceğinden ölçümleri 2 depo bitirerek yapmak ,yol bilg. değerlerini yakalamayı da sağlıyor ..Yani 1500-2000 km yol yapmak diyelim kabaca

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bu gece, ümraniye- halkalı arasını 90 km sabit hız, 5. vites c.c. ile 3.5 lt/100 km ortalama ile geldim..Depo çeyrekten biraz yukarıda idi depo ölçümü kaç çıkardı bilemiyorum tabi..Gidişte hareket halinde ortalamayı sıfırladım 5-10 km mesafede 2,5 lt ortalama gösterdi..Tabi bu değerler kısa mesafeli olduğu için çokta güvenilir değildir..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nevzat ESKİCİOĞLU

Merhaba,2012 c-max 1,6 tdci yi iki hafta önce sıfır olarak aldım.Yarım depo (26 lt) yakıtla 427km (şehiriçi) yol yaptım.Araç bilgisayarında da yazdığı gibi 6 lt ortalamaya denk geldi.2500 devir ve 120 km yi geçmedim ve bilgisayarın vites artır komutlarına uyarak kullandım.Henüz uzun yol yapmadığımdan şehirdışı için ölçümüm yok.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Merhaba,2012 c-max 1,6 tdci yi iki hafta önce sıfır olarak aldım.Yarım depo (26 lt) yakıtla 427km (şehiriçi) yol yaptım.Araç bilgisayarında da yazdığı gibi 6 lt ortalamaya denk geldi.2500 devir ve 120 km yi geçmedim ve bilgisayarın vites artır komutlarına uyarak kullandım.Henüz uzun yol yapmadığımdan şehirdışı için ölçümüm yok.

Depo ölçüm değeri ise gayet güzel ilerde daha da düşecektir..

Yorum bağlantısı
Nevzat ESKİCİOĞLU

Dolu depo ile başlayıp tekrar doldurduğumda, koyduğum yakıt 26 litre,yaptığım km de 427 olmuştu.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Dolu depo ile başlayıp tekrar doldurduğumda, koyduğum yakıt 26 litre,yaptığım km de 427 olmuştu.

Köye, yaylaya da çıkıp bu kadar tüketiyorsanız bedava..şehir içi içinde gayet iyi değer :) ah maçka ah!

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Engin Hançerlioğlu

Aracım 275 km de 1.6 tdi 30 krş yaktı,opet ultra force 4.38 tl.

Daha ne kadar düşer...

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mustafa SEMİH ÇIRPAR

Aracım şu an 150 km.de. Araç bilgisayarı 5,7 lt. yakıt tüketim ortalaması göstermektedir. Yeni yola çıkmış ve çok yakması beklenen bir araç için bence değer gayet makul. Sİze şu kadarı şehir içi şu kadarı dışı diyemeyeceğim. Büyük çoğunluğu şehir içi ve saatte 50 km. hızın altında. İleride yakıt sarfiyatının düşeceği düşünülürse verdiğim paraya değdi anlaşılan. :)

Yorum bağlantısı
Hakan Çark
İlaveten şu kadarlık yakıt aldım şu kadar yol yaptım diye bir ölçüm olmaz olsa da yaklaşık bir değer olur..Depo doldurulur en az 300-500 km yol yapılır tekrar doldurulur ortalama tüketim hesaplanır..Kısa mesafeli ölçümlerde aracın tüketim değerleri çok çabuk değişeceğinden ölçümleri 2 depo bitirerek yapmak ,yol bilg. değerlerini yakalamayı da sağlıyor ..Yani 1500-2000 km yol yapmak diyelim kabaca

Merhaba, benim araçta sıfır.Yarın ilk haftasını dolduruyor.1700-2000 devirlerde kullanıyorum, 100km/sa hızı da geçmedim.

1- Doğru mu kullanıyorum? ( yakıt sarfiyatı için )

2- Kaç km ' ye kadar bu devirlerde ve hızlarda kullanmalıyım?

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Merhaba, benim araçta sıfır.Yarın ilk haftasını dolduruyor.1700-2000 devirlerde kullanıyorum, 100km/sa hızı da geçmedim.

1- Doğru mu kullanıyorum? ( yakıt sarfiyatı için )

2- Kaç km ' ye kadar bu devirlerde ve hızlarda kullanmalıyım?

Teşekkürler

1-Evet yakıt tüketimi için bu devirlerde kullanın.1750 d/d maksimum torkun alındığı devir olduğundan vites değişimlerinde bu devir altına aracı düşürmemeye çalışın

2-Yeni araçta rodaj durumu için sorduğunuzu kabul edersek,1500-2000 km yol tamamlanana kadar aracı aşırı devirli kullanmayın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Çark

1-Evet yakıt tüketimi için bu devirlerde kullanın.1750 d/d maksimum torkun alındığı devir olduğundan vites değişimlerinde bu devir altına aracı düşürmemeye çalışın

2-Yeni araçta rodaj durumu için sorduğunuzu kabul edersek,1500-2000 km yol tamamlanana kadar aracı aşırı devirli kullanmayın

Teşekkürler, bu arada eski arabam 75kw 'tı. beygir gücü sanırım 90-95 oluyor.115 lik beygiri ilk kez kullanıyorum, sağ şeritten çıkamıyorum rodajda olduğumdan ama içim gidiyor basmamaya :)

Basmak derken de 120-130 km/sa hız benim için yüksek hızdır.Daha hızlı kullanamıyorum, aşırı hızdan çekinirim her zaman

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Teşekkürler, bu arada eski arabam 75kw 'tı. beygir gücü sanırım 90-95 oluyor.115 lik beygiri ilk kez kullanıyorum, sağ şeritten çıkamıyorum rodajda olduğumdan ama içim gidiyor basmamaya :)

Basmak derken de 120-130 km/sa hız benim için yüksek hızdır.Daha hızlı kullanamıyorum, aşırı hızdan çekinirim her zaman

Güle güle kullanın. C max keyifli ve ferah bir araçtır ayrıca sonraki araç için beklentileri yükseltir :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Yeni nesil hiç bir araçta rodaj sınırı kalmamıştır. İhtiyaten hala söyleniyor ama 120 130 km hız için zaten rodaj gerekmiyor.Sadece son limitlerin zorlanmaması yeterli ...

arabanız da dbf bulunduğundan 1000-1500 km.de bir 10-15 km kadar 3000-3500 dd bandında kullanmanız gerekeceğinide untmamanızda fayda var.Unutsanızda araba tuhaflaşınca hissetirecektir....

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Çark

Yeni nesil hiç bir araçta rodaj sınırı kalmamıştır. İhtiyaten hala söyleniyor ama 120 130 km hız için zaten rodaj gerekmiyor.Sadece son limitlerin zorlanmaması yeterli ...

arabanız da dbf bulunduğundan 1000-1500 km.de bir 10-15 km kadar 3000-3500 dd bandında kullanmanız gerekeceğinide untmamanızda fayda var.Unutsanızda araba tuhaflaşınca hissetirecektir....

Teşekkür ederim, dbf nedir, sıkılmayacaksanız biraz bahseder misiniz?

Yorum bağlantısı
Mutlu Tokmak

Arkadaşlar

Herkeste dizel motor var sanırım :)

Ama Ben Yeni Cmax 2012 Model 1.6 125Bg Benzinli modelini satın almak üzereyim.

Benzinli Cmax kullanan var mı? Yakıt tüketimi nedir.

Araç performansından memnun musunuz bilgi alabilirsem çok sevinirim.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Arkadaşlar

Herkeste dizel motor var sanırım :)

Ama Ben Yeni Cmax 2012 Model 1.6 125Bg Benzinli modelini satın almak üzereyim.

Benzinli Cmax kullanan var mı? Yakıt tüketimi nedir.

Araç performansından memnun musunuz bilgi alabilirsem çok sevinirim.

Saygılarımla

Tamamen kullanım tarzınız ile değişken bir yakıt sarfiyatı vardır. Fabrikasyon verilerini her zaman yakalayabilirsiniz fakat limitleri kullandığınızda 10 litrenin üzerinde değerler yakalamanız da inanın çok zor değil.

Yorum bağlantısı
Mutlu Tokmak
(düzenlendi)

Üstadım

Kullanım da farklı tüketim mutlaka olacaktır hiç şüphem yok

Ben aracı kullanan kimseyi bulamıyorum, siz kullanıyor musunuz?

Gercek anlamda sürekli kullanan birinden yol bilgisayarında ki ortalama tüketim degerini öğrenmek istiyorum,

Bilgilendirme için teşekkür ederim

Tamamen kullanım tarzınız ile değişken bir yakıt sarfiyatı vardır. Fabrikasyon verilerini her zaman yakalayabilirsiniz fakat limitleri kullandığınızda 10 litrenin üzerinde değerler yakalamanız da inanın çok zor değil.

tarihinde Mutlu Tokmak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Üstadım

Kullanım da farklı tüketim mutlaka olacaktır hiç şüphem yok

Ben aracı kullanan kimseyi bulamıyorum, siz kullanıyor musunuz?

Gercek anlamda sürekli kullanan birinden yol bilgisayarında ki ortalama tüketim degerini öğrenmek istiyorum,

Bilgilendirme için teşekkür ederim

Mutlu bey bu araçtan patronumun kardeşinde var. Aracı farklı zamanlarda kullanma şansım oldu. Benim ort.tüketim değerim 8 lt. mertebesinde. Motor gayet yeterli fakat rampalarda bayılmak istemiyorsanız vites küçültüp devri yükseltmeniz gerekiyor. Yıllık ort. km'niz nedir. Şahsen benim min. 30 bin km. Eğer sizin yıllık kullanımınız bu değerlerde ise bence 125 bg. benziliden vazgeçin. Ayrıca bu aracın tüketim değerini size özetleyecek olursam 180 beygir ecobost ile tamamen aynı diyebilirim. Ama psikolojik olarak altınızda 180 beygir varken o kadar beygiri beslemek için bu kadar yakıt gayet normal diyorsunuz. Eğer sıkıntı bürçe ile alakalı ise 1.0 Ekobost motor seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Tabi bu seçenek şu an sadece B-max ve Focusta var.

Yorum bağlantısı
Mutlu Tokmak

Harika beklediğim yorum buydu teşekkür ederim

8-9 lt benim icin cok iyi bir deger

Yıllık 10000 km bile zor benim icin

Mevcutta kullandığım arabanın 1.4 98bg gücü var beni cok rahatsız etmiyor. Arabayı agresif kullanmıyorum. 10 lt nin altına düşmüyor deseydiniz tekrar düşünecektim :)

İcimi rahatlatdınız

Aracın önerilen fiyatıda cok iyi geldi bana 39.750 ye otomatik park seçeneği ile alabiliyorum

Yarın sonuçlanırmış olurum artık :)

Teşekkür ederim bilgi icin

Saygılarımla

Mutlu bey bu araçtan patronumun kardeşinde var. Aracı farklı zamanlarda kullanma şansım oldu. Benim ort.tüketim değerim 8 lt. mertebesinde. Motor gayet yeterli fakat rampalarda bayılmak istemiyorsanız vites küçültüp devri yükseltmeniz gerekiyor. Yıllık ort. km'niz nedir. Şahsen benim min. 30 bin km. Eğer sizin yıllık kullanımınız bu değerlerde ise bence 125 bg. benziliden vazgeçin. Ayrıca bu aracın tüketim değerini size özetleyecek olursam 180 beygir ecobost ile tamamen aynı diyebilirim. Ama psikolojik olarak altınızda 180 beygir varken o kadar beygiri beslemek için bu kadar yakıt gayet normal diyorsunuz. Eğer sıkıntı bürçe ile alakalı ise 1.0 Ekobost motor seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Tabi bu seçenek şu an sadece B-max ve Focusta var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...