İçeriğe Yönlendir

K&n Filitre Temizliği

Lokman Ceritlioğlu

Recommended Posts

Lokman Ceritlioğlu

K&N filitre temizliği

birçok arkadaşım biliyordur ama resimli olarak birde ben anlatayım dedim :)

1- ben garajda filitre kutusunu tamamen söktüm eve çıkardım.

22062011235.jpg

22062011237.jpg

22062011238.jpg

22062011239.jpg

2- kapağı sökerek filitreyi çıkardım. filitre berbat olmuştu, sanırım mengene giderken baya toz yutmuş :D

filitrenin hali.

22062011240.jpg

22062011241.jpg

buraya kadar cep telefonundan çekilmişti.

sam13631.jpg

sam13701.jpg

3- filitre bir fırça yardımıyla temizlendi. içinden neler çıktı neler :good1:

sam13741.jpg

sam13751.jpg

sam13771.jpg

sam14241.jpg

4- K&N filitre temizleme kitindeki sprey ile temizlenip 10 dk. beklendi.

sam13851.jpg

sam13871.jpg

5- Banyoya götürdüm kirli taraf aşağıya bakacak şekilde musluğu açarak üstten güzelcene yıkadım, bu arada levabo kıpkırmızı oldu hanımdan azarda işittik :kafa:

sam13921.jpg

sam14011.jpg

levabonun hali :)

sam14071.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

6- yaklaşık yarım saat kurumasını bekledim.

sam14211.jpg

şimdi daha güzel

sam14271.jpg

7- kuruduktan sonra K&N filitre içindeki sprey yağı filitre üzerine sıktım. (alt tarafa)

sam14291.jpg

sam14301.jpg

sam14311.jpg

8- 30 dk bekledim ve tekrar montaja geçtim.

sam14321.jpg

sam14331.jpg

sam14341.jpg

sam14361.jpg

9- işlem tamamlandı.

kolay gelsin, performans konusunda ilerleyen günlerde yazarım artık.

aynen Hakan :kafa:

tarihinde Lokman Ceritlio?lu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Aynı kitden bende de var ve aynı işlemi bende yapıyorum.(Doğru yapıyormuşum. :D ) :rolleyes: Elinize sağlık çok güzel olmuş. Paylaşım için de teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Dönmez

lokman abi filitre tertemiz olduda evin hali ne olacak.hertarafı toz ettmişsin. :rolleyes::D ellerine sağlık.araba az daha gitse havasız kalacakmış.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Lokman Bey,

Eline sağlık, güle güle kirlet diyelim. Ayrıca paylaşım için çok teşekkürler. Bizim de km ler ilerliyor, yakında temizlik yapmam gerekecek, paylaşımın bize yol gösterici olacaktır...

İnternetten bi kaç yerde temizlik videosunu izlemiştim. Benim hatırladığım kuruması için 5-6 saat beklemek gerekiyor gibiydi. Sonra yağ sıkınca kırmızı (ilk taktığımız gibi) oluyordu. Sizin kullandığınız yağ kırmızı değil mi?

İlave 2 soru daha: 1.Filtre kutusunu neden komple söktün, sadece filtreyi sökmek daha kolay ve zahmetsiz olmaz mıydı?

2.Filtre kaç km de bu hale geldi?

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Turkay abicim sorunuz bana değil fakat; 1- 1.5 ay içinde fotoğraftakine yakın bir derecede kir gözlemledim kendi KN filtremde. Bu sebeple eğer temizlik için KM bekliyorsanız yanlış yapıyor olabilirsiniz. Ayda bir söküp bakıyorum artık. (Bırakın 10.000km'yi 1000 2000km'de bir temizlemem gerekiyor :) )

Lokman abim eline koluna sağlık,fotoğraflı anlatım için ayrıca teşekkürler. :si:

Yanlız; Uygulama 7( yağ sıkma işlemi)'den sonraki fotoğrafta filtre hala kirli gibi duruyor, fotoğrafmı yanıltıyor yoksa gerçekten öylemi bilemiyorum. Ben bu kit yerine daha ilkel olan yağ çöz kirçöz deterjan gibi karışımlar kullanıyor ve temiz yüzeyden(hava akış yönünün tersinden) sizin yaptığınız gibi bir güzel köpürtüyorum ve ılık su ile durulayıp 2. kez ilaçlıyorum. En ufak bir kir veya en ufak bir karartı kalmıyor. Kit biterse deneyebilirsiniz :nazar:

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Semih,

Cevap için teşekkürler.

Temizlik için 20 bin kmden falan bahsediliyordu. 1000-2000 km çoook erken değil mi? Lokman bey in filtresi aşırı kirlenmiş, bu yüzden km sini merak ettim. Senin de farkettiğin gibi (bence de) tam temizlenmemiş gibi görünüyor. Temizlik videolarında en son filtreye yağ sıkıldığında yeni gibi oluyordu.

Deterjanla temizlikten sonra, yağlama için ne kullanıyorsun?

Turkay abicim sorunuz bana değil fakat; 1- 1.5 ay içinde fotoğraftakine yakın bir derecede kir gözlemledim kendi KN filtremde. Bu sebeple eğer temizlik için KM bekliyorsanız yanlış yapıyor olabilirsiniz. Ayda bir söküp bakıyorum artık. (Bırakın 10.000km'yi 1000 2000km'de bir temizlemem gerekiyor :crazy: )

Lokman abim eline koluna sağlık,fotoğraflı anlatım için ayrıca teşekkürler. :rolleyes:

Yanlız; Uygulama 7( yağ sıkma işlemi)'den sonraki fotoğrafta filtre hala kirli gibi duruyor, fotoğrafmı yanıltıyor yoksa gerçekten öylemi bilemiyorum. Ben bu kit yerine daha ilkel olan yağ çöz kirçöz deterjan gibi karışımlar kullanıyor ve temiz yüzeyden(hava akış yönünün tersinden) sizin yaptığınız gibi bir güzel köpürtüyorum ve ılık su ile durulayıp 2. kez ilaçlıyorum. En ufak bir kir veya en ufak bir karartı kalmıyor. Kit biterse deneyebilirsiniz :D

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)
lokman abi filitre tertemiz olduda evin hali ne olacak.hertarafı toz ettmişsin. :D:crazy: ellerine sağlık.araba az daha gitse havasız kalacakmış.

onu hiç sorma :nea: banyo berbat oldu, mutfakta altına örtü serdiğimiz için kurtardık :dance3:

Lokman Bey,

Eline sağlık, güle güle kirlet diyelim. Ayrıca paylaşım için çok teşekkürler. Bizim de km ler ilerliyor, yakında temizlik yapmam gerekecek, paylaşımın bize yol gösterici olacaktır...

İnternetten bi kaç yerde temizlik videosunu izlemiştim. Benim hatırladığım kuruması için 5-6 saat beklemek gerekiyor gibiydi. Sonra yağ sıkınca kırmızı (ilk taktığımız gibi) oluyordu. Sizin kullandığınız yağ kırmızı değil mi?

İlave 2 soru daha: 1.Filtre kutusunu neden komple söktün, sadece filtreyi sökmek daha kolay ve zahmetsiz olmaz mıydı?

Hocam km. yazmıştım bir yere ama bulamadım tahmini 6000-7000 arası.

hava çok sıcak olduğundan çok çabuk kurudu.

kırmızı hocam ama ne yaptımsa bir kısım yer resimdede görülüyor kırmızılaşmadı. filitreyi tamamen temizledim arkadan baktığınız zaman rahatlıkla görülüyor, neden öyle oldu anlamadım.

filitre kutusunuda temizlemek için komple söktüm hocam :p

Ev yeni Herşey yeni Yengem evi kirletirken seni yakalasa idi Pek iyi olmazdı herhalde senin için abicim :)

Can banyoyu görünce azarı işittik :p mutfaktaki çalışmaları hanım resimledi :)

Eline sağlık, ben de küvette jant yıkarım genelde :rolleyes:

seninki daha güzelmiş Çağlar :)

tarihinde Lokman Ceritlio?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
Semih,

Cevap için teşekkürler.

Temizlik için 20 bin kmden falan bahsediliyordu. 1000-2000 km çoook erken değil mi?

Deterjanla temizlikten sonra, yağlama için ne kullanıyorsun?

Ben teşekkür ederim abi :)

Kontrol için açtığımda bende şok oldum desem yeridir ki,ilk taktığıma yakın bir görüntü bekliyordum ;):)

Temizlikten sonra Radyo Kontrollu model araçlarımda kullandığım hava filtresi yağını kullanıyorum abicim. Birgün bu filtre yağım biterse ona en yakın maddeleri kullanmaya devam edeceğim. :) (mesela hobide, filtre yağımız bitince hava filtrelerimizi zeytin yağı ile nemlendirirdik :) )

Yorum bağlantısı
Serkan Çok
İçten dışa doğru yıkanıyor değil mi abi? Yanlış olmasın :nazar:

senin içden yıkaman için bahçe hortumunu getirmen gerekebilir hakanım :unsure2:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Lokman abi teşekkürler bilgilendirmeler için. Honda'ya filitre takalı 14.000 km oldu. Bu hafta sonu sökmeyi düşünüyor olabilirim :)

Ancak senin yaptığın gibi gidipte lavaboda yıkama gafletinde bulunamam. Sonra tüm evi temizleme cezası alabilrim :rolleyes:

Dip not:

1. Ablam senden daha iyi resim çekiyor

2: filitrenin yan vidalarını tamamen sökmene gerek yok. Ortalarındaki dişsiz bölüm civatanın serbet kalması ve kapağın civatalar sökülmeden alınabilmesi için ( Civatalar sök-takta kaybolmasın önlemi )

Yorum bağlantısı

Ellerine sağlık. :good1:

Harikasın abi. :good1::(:)

Ebayda mondeo için k&n filtre açık arttırma vardı. 16 ingiliz sterlinine bana kaldı adam kargo için 36 sterlin istedi iptal ettim.buradan daha pahalıya geldi.Ucuz kargo için uğraşama dedi çıktı işin içinden.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
Lokman abi teşekkürler bilgilendirmeler için. Honda'ya filitre takalı 14.000 km oldu. Bu hafta sonu sökmeyi düşünüyor olabilirim :nazar:

Ancak senin yaptığın gibi gidipte lavaboda yıkama gafletinde bulunamam. Sonra tüm evi temizleme cezası alabilrim :nazar:

Dip not:

1. Ablam senden daha iyi resim çekiyor

2: filitrenin yan vidalarını tamamen sökmene gerek yok. Ortalarındaki dişsiz bölüm civatanın serbet kalması ve kapağın civatalar sökülmeden alınabilmesi için ( Civatalar sök-takta kaybolmasın önlemi )

Servet bir an önce kontrol et. :nazar:

1- o benim makina değildi, delikanlının makinasıyla çekti ondan güzel :D hanım okumaz inşallah :nazar:

2- vidalar yalama olmuştu Servet, kürdan sıkıştırmak için söküldü :) şimdi süper :nazar:

Oktay sağol :nazar:

dün ve bugün test sonucu:

dün 50 Tl. Shell v power dizel aldım, filitre temizliğinden sonra arab süper oldu, yolda akıyor Maşallah, motor sesi nerdeyse hiç yok, ara hızlanma çok güzel oldu, araba nefes almıyormuş :)

şimdi bunun sebebi en çok hangisinde, filitremi? yakıtmı?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Arkadaşlar,

Bugün Kn filtremi kontrol amaçlı söktüm. 2000 km olmuştu takalı. Filtre çok kirli değildi. Ancak, Lokman beyin de tespit ettiği gibi, kirlilik filtrenin bir bölümünde yoğunlaşmıştı. Filtre kutusuna giren hava kanalının tam karşısına gelen bu bölüm kiri toplamış gözüküyordu. Kirli bölüm, yaklaşık sigara paketi kadar bir alan. Yani filtrenin 1/5 i kadar bir bölüm tıkanmış diyebiliriz. Diğer yüzeyler gayet temizdi. Bundan hareketle, ben bir sonraki temizliği 8-10 binden kmden önce yapmam diyebilirim. Yine de sökmüşken temizleyeyim deyip işe giriştim. Önce ince bir fırçayla temizlik yaptım. Bu çok önemli, çünkü toz toprak filtre yağıyla buluşunca siyah bir tabaka oluşuyor. Bu kir tabakası fırçayla temizleniyor. Sonra güzelce temizleme spreyini sıktım. Aslında nerdeyse spreyle yıkadım diyebilirim. 10-15 dak bekledim. Sonra kovanın içine daldırdım filtreyi. Daha sonra da muslukta yıkadım... Yaklaşık 4 saat kuruttum. (Aslında bu kadar uzun beklemeyecektim de, arkadaşın meganına sis lambası taktık bu yüzden süre uzadı.) Daha sonra kırmızı yağla yağladım. Yarım saat de öyle bekledim ve taktım. Takarken filtreyi 180 derece çevirdim. Kirlenecek bölüm aynı alan olmasın diye...

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Turkay hocam eline sağlık, dediğin gibi filitrenin bir bölümü daha çok kirleniyor, bende takarken çevirip taktım :nazar:

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ahhh ahh Onur,

yer ve mekan olsa neler yaparım neler. Şimdilik okulun bahçesiyle idare ediyoruz. Benim evde yapmaya cesaretim yok. İçişleri bakanı, evin tüm temizliğini bana yaptırır sonra... Evde nerdeeeee...

:) Bakıyorumda,bizim forumda,arabanın işlem görecek hangi parçası olursa olsun,sökülüp evlerde yapılmaya başladı :nazar: Eline koluna sağlık lokman abim,fotoğraflar eşliğinde harika bir anlatım yapmışsın :nazar:
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Filtre tek yönlü. Alt üst yapmıyoruz. 180 derece çeviriyoruz. Arabayı çevirmek gibi.

Filitrenin tek yönlü olması lazım a dostlar. Dikkat edin derim.
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Performans filtresidir. Kağıt filtreden farkı, kirlendiğinde yıkanabilmesidir. Daha çok hava geçirir, daha az toz geçirir...

Takarsan olur...

k&n filtr nedir. benim araçta da varmı :B)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...