İçeriğe Yönlendir

Motor Hevesi?

Cem Işık

Recommended Posts

Cem Işık

Şu sıra nereden esti bilemiyorum ama enduro tarzı motorlara merak saldım,istanbulda sürekli trafikte olduğumdan zaman ve yakıt anlamında tasarrufum da olacaktır diye düşünüyorum ama küçük bir ayrıntı var aklımda , hayatımda hiç motora binmedim:) Yakınlarımda hiç kimsede motor yok haliyle elleyip mıncıklayıp deneme yapabileceğim motor yok. Süper bisiklet kullanırım ama motorda vitesin ayak altında(!) olması , beni endişelendiriyor alışabilirmiyim bilemiyorum.
Motorcu arkadaşlarıma/abilerime soruyorum bu işin çaresi ne olacak?Nasıl öğreneceğim ben bu şeytan icadını??
Otomatik vitesli scooterla başla diyeceğinizi duyar gibiyim ama 1.90 ve 100+ ebatlarında olunca scooter maxi bile olsa ufak kalıyor bana.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

eğer amaç vitesli bir enduro için basamak ise cbf 150 öneririm

ama amaç ş.içinde kolay ve ucuz ulaşım ise maxi bile olsa size küçük gelen scooterların emin olun size küçük geldiğini sanıyorsunuz

ne dev arkadaşlarım var burada vespa ile gezen , hiç de tuhaf durmuyor , netice itibarıyle o bir scooter .

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Cem Bey dilerseniz benim ileri sürüş eğitimi aldığım yerle irtibata geçmenizi sağlayabilirim.İyi ve sağlam bir yer.Ancak;ilk ders nasıl düşülür eğitimi olunca azcık tırsıyorsunuz nasıl yani? diye.Ama düşmeyi bilmeden motor kullanmamanın gerektiğini zaman içinde anlıyorsunuz.Otomatik vitesle başlamayın manuale geçiş daha zor olur.Alışılmayacak birşey değil ancak trafiğe çıkmadan önce herşeyi iyi oturtun.Türkiye'de motor kullanmak malesef ki araç sahiplerinin düşüncesi(?) nedeniyle bir kat daha zor.

Bende direkt vitesli ile başlama taraftarıyım aslında abi,aslında sevinirim ileri sürücülük eğitimini . Gerçi bende geri sürücülük eğitimi bile yok,motorla ilgili hiç bilgim yok 2 tekeri olduğu haricinde ama gözüm de yükseklerde F 650 GS tarzı iri motorlara göz koydum:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Büyük motorlar acemiler için çok tehlikelidir hatayı affetmez hele Türkiye de bu kadar motorcular saygısız sürücülerde varken.Bana göre sizin için doğru seçim 125 lik motorlarla mümkünse çin mallarıyla başlamak acemilik faslı atılana kadar çünkü illa ki düşeceksiniz ufak tefek kazalar yapacaksınız parçası ucuz ve bulunabilir olmalı ayrıca eğer içinizdeki hevesi tutkuya çeviremezseniz sıkılacaksınız motordan o yüzden satarken minimum zarar etmelisiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Sezginer

Bende geçen sene arabasız kaldığımda sıfır asya enduro 200 lük motor aldım çok keyifliydi tamda asfalta göre tasarlanmıştı hemde bayır çayır gezebiliyordum lakin kış olunca üzülüerekte olsa sattım ama şiddetle asyayı tavsiye ederim fiyatıda uygundur..

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Bilenler genelde Yamaha ybr 125 alınacak alettir. Belki değiştirmeyi bile düşünmezsiniz. Ben de çok araştırdım. Bana da YBR 125 dediler. ÖTV indirimi varken 3.500 liraya bile buldum. Şimdi nerdeyse 5.000TL olmuşlar. Çok üzüldüm keşke alsaydım. Satsam bile kar ederdim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Ben motor almaya heveslendiğimde, işyerinden motoru olan bir abim beni motor eğitimi veren bir arkadaşına yönlendirmişti. Ehliyet sınavı öncesinde, geniş bir alanda haftasonlarında günde birer saat olmak üzere, 2 saat scooter, 6 saat vitesli motor eğitimi almıştım. 2 ay süren eğitim boyunca hocam parkura çeşitli şekilde kukaları dizerek türlü dönüşlere, viteslere, hızlanmaya ve durmaya iyice alıştırdı beni. Vitesli motor eğitiminin son saati İstanbul trafiğinde veriliyordu ve ben trafiğe çıktığımda iki taksi ve bir minibüs tarafından sıkıştırıldığımda motorla İstanbul trafiğinde yer alamayacağıma karar verdim :D Başladığım işi bitirmek için ehliyet sınavına girip ehliyet aldım.

Sonuçta motor almaktan vazgeçtim ama hiç eğitim almadan vazgeçmektense ya da direk motor alıp sonra pişman olmaktansa, eğitimde deneyip sonrasında yapamayacağımı anlamak benim için çok daha iyi oldu.

Tavsiyem öncelikle böyle bir eğitime gitmeniz. Kesin kararınızı sonra verirsiniz :flowers:

tarihinde Mustafa Yenig tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Cem Işık

Benim kaşıntım geçmedi, illa önce bir kurs alıp bir de enduro tarzı motor alasım var.. :moto:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Benim kaşıntım geçmedi, illa önce bir kurs alıp bir de enduro tarzı motor alasım var.. :moto:

Abi Honda nın veya Yamaha nın kursları olduğunu duymuştum İstanbul da illa ki vardır bir araştır istersen.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Yok Ayhan abi , tam 1 sene olmuş önceki kaşıntımdan bu yana, sabah sabah kendimi motor ilanlarına bakarken buluyorum nicedir, gizli aşk bu nerden bulaştı bilmiyorum ama geçmiyor bir türlü.. Motoru aldığım yerden evime kadar getirebileceğimi bilsem , şimdiye çoktan ilan sahiplerinden biriyle el sıkışmaya gitmiştim.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Can ben fena durumdayım, http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-derbi-derbi-terra125-tertemiz-90514169/detay

Bu ilandaki arkadaşa takıldım. Motor gücünden ziyade görüntüsünün büyükçe olması lazım :) Yanlış düşündüğümün farkındayım ziyadesiyle. Öncelikle bu motor hakkında yorumlarını alayım, (ilandaki şart değil, aynısından İstanbulda bulsakda olur) İİkinci olarak bu işi bana kim öğretecek?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ofooffff çok fena, bir ara BMW nin motor sürme teknikleri videosunu izlemiştim, şehir içinde o kadar yavaş gidiyorlarki, ayrıca uzun yolda bile temkinli ve her an hazır olunmalı, araba' da 1 dikkatse, motor' da 1000 kat dikkat lazım.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak

Cem bey merhaba,

Ben de sizin gibi heveslenmiştim motosiklete,2011 başlarında ilk motorum Honda shadow 750 cc aldım.Hiç motor kullanmamışken aldım üstelik.İlk gün boş alanda motoru kaldırmaya çalıştım,ikinci gün viteslere,üçüncü gün dönüşlere,dördüncü gün kısa mesafelerle şehir trafiğine çıktım.Motosikletle ilgili bulabildiğim her forumu okudum,motosikletçi arkadaşlarımla her konuyu konuştum bu dönemde.

Şimdi aradan 1 sene geçti , yeni motorum Honda pan european 1300 cc, uzun gezilerde dahil neredeyse 10000 km yol yaptım.Allah'a şükür bir kazam olmadığı gibi herhangi bir tacizle karşılaşmadım,neden?

-haddimi biliyorum ben usta değilim

-aynen araba gibi kullanıyorum motoru,her kurala uyuyorum,makas atmıyorum,kimseyi zor durumda bırakmıyorum

-çok kısa mesafe de olsa asla kasksız ve kıyafetsiz çıkmıyorum.

-çok tecrübe kazanmama rağmen hala korkuyorum(kendime güvenim var ayrı)

-mümkün olduğunca trafiğin her tarafına bakıyorum,karşı tarafın olası hatalarını hesap etmeye çalışıyorum.

-karşı tarafa hep saygılı davranmaya çalışıyorum ve karşılığını buluyorum.

-en önemlisi keyf alıyorum :)

Niye büyük motorla başladım? sorduğum bir çok kişi en fazla 3 ay sonra motoru değiştirmek isteyeceğimi söyledi de o yüzden,bir de kullanacağım aracın dış görünüşüyle de bana elektrik vermesi lazım, sonuçta ihtiyaçtan değil hevesten biniyordum.Yani görüntü olarak yanlış düşünmüyorsun bence.

Saygılarımla.

-

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Olması gerektiği gibi davranıyorsun, bravo, motor konusunda bence doğru seçim yapmışsın, motor kullanmak araba sürmekten daha fazla yetiye gereksinim duyar, tüm reflekslerin 2 hatta 3 kat daha fazla olmalı, karşıdakinin hareketini anında sezmen lazım vs. Bu işte yetenek ön plana çıkıyor bence, bunları yapabiliyorsan ufak motora gerek yok, aradan başlayıp büyüklere de gidebilirsin, sanırım sende de durum bu :)

Yolda özellikle motorculara aşırı dikkat ederim, rahat hareket etmeleri, geçip gitmeleri için arkam dan gelen arabayada bunu hissettiririm, motorcu bunu hissetiğinde zaten tepkisi de olumlu oluyor, motor hevesi ve kültürü apayrı azizim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Göktan Ünal

Cem Bey Merhabalar, forum da çok yeniyim hatta ilk mesajımı yardım istemek yerine yardım etmek yönünde kullanmayı tercih ettim :) Motorsiklet konusunu ne yaptınız? var mı gelişme? Saygılar.

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Bende meraklıydım. Honda CBR 125 lik alacaktım. Forumuna üye oldum. Abi bir tane başlık var aynen yazıyorum '' KAYBETTİKLERİMİZ '' başlığı açtım içeriğe bir göz attım metini aynen yazıyorum '' Daha dün burada yazışıyorduk ne kadar sevecen espirili bir insandı Allah rahmet eylesin '' bunun gibi bir sürü konu vardı. Yaralananlar falan filan. Noluyoruz yahu dedim. Sonra düşündüm kaportası et ve kemikten olan bir vasıtaya binmek çok riskli dedim ve vazgeçtim

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bende çok seviyorum motor olayını.Ama çok tehlikeli olduğu da gerçek heleki ülkemizde.İçişlerinden izin çıksa birde :tongue::biggrin:

Yorum bağlantısı
Gökhun Batur

Öncelikle hayırlısı olsun diyerek giriş yapmak istedim konuya. Ben de yarı otomatik ( cub tarzı ) honda dax 50cc. ile başlamıştım bu işe.Sonraları kullanmadığım makine neredeyse kalmadı diyebilirim. Ama 26 aralık 2006'da öyle bir kaza yaşadım ki akıllara zarar. Hızım çok yüksek değildi 70 - 80 civarı. Techizatlarım tamdı yanmaz deri mont, eldiven, kask, dizlik dirseklik vs. Zaten o sayede hayattayım. Düştüğüm makina da Suzuki Maruder VN800 chopper. Ben de delilik yapan, makas atan basmayı seven bir sürücü değildim. Bir arabanın arkasına geçer efendi efendi kullanırdım motoru. Zaten bomboş bir yolda altımdan kayıverdi motor; o bir tarafa ben başka bir tarafa. Düşmeyi biliyordum da kollarımı kafama siper edip sol bacağımı motorun altında kalmadan çekip almayı başarabilmiştim. Yine de 20gün kadar sağ tarafıma yatamadım. Kalkıp arkaya baktığımda 300 - 400 mt. ileride tüm trafik ışıklarının kırmızı olduğunu gördüm. Arkamdan gelen bir araç olsa parçamı bulamayacaklar, bilenler bilir İzmir Konak İskele önü'nde oldu bu olay. Ve anladım ki haddini bilmek, sakin kullanmak yetmiyor bazen. Motor'da 2 tür binici vardır bana göre. 1) Kaza yapmış olanlar. 2) Kaza yapacak olanlar Her ne kadar istemesek de devrilmeyen makina neredeyse olmadığını motorsiklet forumumuzda konuşur dururdu arkadaşlarım hiçbirşey yokken düşünce anladım ben de. Herşeyden önce önünüzde bir kaporta olmadığı zaman kazanın tüm şiddetini siz karşılarsınız bu unutulmamalı. Kazayı yapana kadar odamın duvarlarında boya göremezdiniz motor fotoğraflarım(ız)dan... Ama o zamanki nişanlım şimdiki eşim bir daha da izin vermedi; ben de bir daha yanaşamadım zaten.

Yine de tutku halinde isteniyorsa ilk eğitimde düşmeyi öğreterek detaylı program sunan tek yer Honda Motorsiklet Eğitim Merkezi diye kalmış aklımda. Büyük makinaya hemen geçmenizi önermem olayın mantığını anlayarak ilerlemenizde fayda var. Başlangıç için Yamaha YBR 125 iyi bir seçim, gidona hükmetmesi kolay çok ağır da değil çok hantal da değil. Ama yine de 1 değil birkaç kez düşünün derim. Çünkü işim gereği hastanenin her yerine girip çıkıyorum; gördüklerimin yarısını görseniz arabaya binerken bile bi' durup düşünürsünüz. Neyse kimsenin moralini bozmadan Kimseyi de kızdırmadan kısa kesip hayırlısı olsun diyorum. (yine çok konuştum) :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolga Nagas

Ben 16 yaşından beri motosiklet kullanıyorum.Bu işi öğrenmenin en güzel yolu ufak cc ile başlayıp,kendinizi geliştirerek cc yükseltmenizi öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Önce ufak motor sonra diğerleri, tersi olursa direk hastahane, hiç kaçarı yok, zaten küçükten başlasanda düşmeden kurtaramazsın, bu bilimsel gerçektir, bunu gözardı etme, kesinlikle düşeceksin, riskleri alırım diyorsan sen bilirsin, o zaman full korumalı elbise, kevlar yelek gibi bir sürü donanım lazım, az hasarla kurtul diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

125 cc mondial 125 zn ile başladım , 1,5 yıl kullandım. Çok zevk aldığım bir kaç kişiyle club kurduğumuz 14-15 aynı model scooterla pek çok yakın mesafe gezi yaptığımız çok güzel bir zamandı. Ben 100 eşim 50 kilo kıyafetlerle falan 160-170 kiloyu o 125'lik makine hız sınırları içinde gayet rahat taşıdı. Sonra 250 lik Regal raptor yine bir çinli aldım. 2 yılda ona bindim. İlk aldığımda yaptığım masraf dışında (2.el almıştım) hiç masraf çıkarmadı. Çok severdim :). Senelerdir geçtiğim Mahmutbey gişeler- bahçeşehir yönünde otobanda iğde ağaçları olduğunu kokusundan ilk kez o motorla geçerken farketmiştim. Hadımköyden ataşehire eve, arnavutköy-göktürk-kemerburgaz-sarıyer-ortaköy-boğaziçi köprüsü rotasından sadece motorsikletle gittim. Arabayla çekilmeyen yollar motorsikletle rüya olabiliyor. Otomobille 2,5 - 3 saat süren yolu hızlı gitmeden 1 saatte motorsikletle gidebiliyordum. Sonra nemi oldu, oğlum doğdu , eşim istemedi, bende cesaret edemedim. Motorsikletim oğluma beşik ve arababa ya döndü. Şimdi Oğlum 3 yaşında . Bende 2 aydır hergün motorsikletlere bakıyorum. Kışı bekliyorum , ama 250 maksimum 500 lük daha üstünü istemiyorum. Hatta 250 de çok kararlıyım gibi. Üstü ağır geliyor.

Yorum bağlantısı
Türkay Gök

Seleye oturduğunda Ruhunu şeytana teslim etmeyeceğine garanti verecek azimdeysen buyuk kucuk demeden basla birinden asfalta yapıstıgında 50 cc 1000 cc de olsa aynı sonuc .Ebat ne kadar kuculurse trafikteki değerinde bir o kadar küçülüyor her kış doneminde motorsikletten vazgecip 4 tekere transfer ederim kendimi tecrube diyelim bu yorumum için (12 Yaşından beri motor kullanırım sadece bu yıl 3 farklı motor alıp sattım totalde 15-16 motorum oldu) .Ulkemizde motorsiklertleri ulaşım aracı olarak gormedikleri için trafikte değişik sıkıştırmalarla karşılaşıcaksın gaza asılınca 125 cc makinenin vereceği tepki seni o sıkıştırmalardan kurtarmaya yetmeyecek lanet okuyacaksın trafikte.Mademki enduro ile baslayacaksın yamahanın x yada r serisi enduroları her turlu işkenceye dayanabiliyor.Rahatına duskunsen maxi scooter, uzun yolda ruzgarı derinlemesine cekerim içime dersen ss u aratmayan touring makinelerden alabilirsin . Sinirli ve hırcın baksın motorum dersen cillop gibi naked ler var.Son motorum Kawasaki ER-6 idi ben F serisini kullandım ama içimde kalmıstır N serisi hurdaya ayırmam gerektiği için grenajlarını sokup N e cevirmek kısmet olmadı.Şiddetle tavsiye ederim ER-6 yı ama Yamaha Fazer ilgini çekicektir.Sonuç olarak 125 cc aldığında içindeki heves aşka donusecek ve hacim arttırmak isteyeceksin...600 cc ile başla ama içindeki şeytana teslim etme gidonu....

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

amaç altımda güç istiyorumsa tabiki enduroyu alın ancak amaç makul hızlarda makul ivmelenmelerle keyifli gezinti veya ulaşımsa 250lilik bir maxi scooter yamaha xmax veya xcity gibi falan bir araç çok keyif verecektir.

bende ehliyete yazıldım inşallah ocak ayında ehliyetimi alacağım bende önce honda PCXle okulu bitirp ardından bir 250lilk alıp hadi bilemedin 400 burgman alıp noktayı koymak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...