İçeriğe Yönlendir

Motor Hevesi?

Cem Işık

Recommended Posts

Evren Erakçora

Çok tehlikeli geliyor bana, bir kaç sene önce iki yunus şehit oldu, kamyona arkadan çarptılar.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Kullanılması düşünülen motor vitesli olacak ise kesinlikle ilk motor scooter olmamalı bu çok tehlikeli bir seçim olur.

İlk motor 125cc bir vitesli motor olmalı ön ve arka frenleri disk olanlar tercih edilmeli.İlk motor olacağından en çok hasar alan yeri şanzıman olacaktır,motoru devirli sürmeyeceğiniz ve vites aralıklarına dikkat etmeyeceksiniz bunu istemedende olsa yapacaksınız ama üzülmeyin araçlar gibi çokda masraflı değil.

sol elin debriyaj olması ilk kullanımda akla yatmasada ilerleyen zamanlarda gerçekten olması gereken yer sol el diye düşünülecektir.

Motorda en önemli nokta hızlandırma değil durdurmadır,buna kesinlikle dikkat edilmeli.

Motoru asıl durduran ön frenlerdir arka frenler tek başına motorun hızını kesmeye yetmez bu iki frene orantılı basılmalı ne çok az ne çok fazla,mucurlu yolda ilerlerken kesinlikle ön fren kullanılmamalı yoksa en ufak bir silkelemede veya kaymada direk yerdesiniz mucurlu yolda dreksiyonu çok sıkı tutun ön lastiğiniz patladığındada bu şekilde de tutun gevşek bırekmayın.

Sol el debriyaş sağ el ön fren sol ayak vites sağ ayak arka fren.

Motor durur konumda iken daime sağ ayağınız yere basan olsun sol ayağınız vitesin üstünde sol elinizde debriyajda.

İlk demelerde 3.vitesin üstüne çıkılmamalı gözler kilometre ibresi yerine yolda ve devir saatinde olmalı,devir saati asla redline gelmemeli,redline gelecekse bile ya vites yükseltin yada gazı kesip hızınızı düşürün,motoru yok yere bağırtmayın,bu gün sizin malınız ama yarın bir başkasının olacak ona göre emanetmiş gibi davranın.

Bundan sonrası kendi gelecektir zaten sonra usta bir motorcu olur çıkarsınız,motor sürmek bir başkasının öğreteceği birşey değil aslında,her motorun huyu farklıdır her motor farklı hızlanır ve farklı hızlarda viraja girer bunu kullanmakta olduğunuz motoru sürerek anlarsınız,bir nevi siz ile motor arasındaki bağ,huyunu suyunu herşeyini öğrendiğinizde olay bitmiştir,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ben de Üsküdarda oturuyorum ve haftada bir kaç kez Pendik kartal Tuzla tarafına geliyorum :) Çok hevesliyim ama henüz herhangi bir motorsiklete elimi sürmüşlüğüm yok, bisiklet çok iyi kullanırım, denge sorunum yok kısacası.. Nasıl başlayacağımı bilsem, örneğin kendime ufak bir scooter mı alayım ? :)Sürat sevmem hele motor üzerinde hiç sevmem, enduro tarzı motorlara ayrı bir hevesim vardır..

Önce eğitime gitmende yarar var. Gerçekten değiyor.

Sonra da temiz bir ikinci el F650GS :)

2001GSBlueLHS.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

İçimden geçenleri okudun Selçuk abi , süpersin :) Önce ağzımın sularını sileyim ardından ilk bahar gibi kurs arayışına gireyim :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Motor dediğin endurodur :)

Ne öyle chopper falan metalciler gibi

Bi de çoluğa çocuğa kötü örnek olucak bunlar :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Motor durur konumda iken daime sağ ayağınız yere basan olsun sol ayağınız vitesin üstünde sol elinizde debriyajda.

Yani diyorsunuz ki arka freni asla kullanmayın öyle mi :)

Motorda her zaman SOL ayak yere basar.. Sağ ayak sadece kalkışta vitese alınırken yere basar,vitese alındığı anda sol ayak yere iner sağ ayak yine fren pedalına gelir..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

yokuş yukarı duruyorken ön frenin motoru tutacağını mı düşünüyorsunuz :D :D :D

eliniz debriyajı sıkıyorsa vitesinizin neyde olduğunun önemi yok ancak durur halde sadece ön freni kullanıyorsanız sıkıntı var.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

yokuş yukarı duruyorken ön frenin motoru tutacağını mı düşünüyorsunuz :D :D :D

eliniz debriyajı sıkıyorsa vitesinizin neyde olduğunun önemi yok ancak durur halde sadece ön freni kullanıyorsanız sıkıntı var.

ön freni sıktığınız halde motoru kaydıracak bir yokuşta zaten durulmaz :D ki durduğunuzu varsayarsak motoru dengede tutmak için ayağınızı sola koyacaksınız ve motorun boşta olduğunu düşünürsek nasıl vites atacaksınız :D sol ayakla vites sağ ayakla frene basamayacağınıza göre mecburen ön freni sıkcaksınız.Eğer motoru rampada bir yere park edeceksen vitesde bırakırız.Ben sol ayağımız vitesde sağ ayağımız yerde olmalıdan kastım kırmızı ışıkta beklerken veya herhangi bir nedenle durmak zorunda kalırsak diye demiştim.İlk defa vitesli motor kullanan biri için rampada motor kaldırmak zaten sıkıntı doğurur,sol el debriyajda dedim devamlı debriyajı sıkıyor demedim ama siz çok enteresan bir konuya değindiniz, ben yaklaşık 14 senedir motora biniyorum kendime görede çok tecrübelerim var.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Yani diyorsunuz ki arka freni asla kullanmayın öyle mi :)

Motorda her zaman SOL ayak yere basar.. Sağ ayak sadece kalkışta vitese alınırken yere basar,vitese alındığı anda sol ayak yere iner sağ ayak yine fren pedalına gelir..

Motor durur konumda iken boşa alınır (manuel vitesli hiç bir araç bekleme modunda vitesde beklemez bu debriyaj balatalarına zarar verir) sağ ayak yere basar sağ elle fren sıkılır.

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

ön freni sıktığınız halde motoru kaydıracak bir yokuşta zaten durulmaz :D ki durduğunuzu varsayarsak motoru dengede tutmak için ayağınızı sola koyacaksınız ve motorun boşta olduğunu düşünürsek nasıl vites atacaksınız :D sol ayakla vites sağ ayakla frene basamayacağınıza göre mecburen ön freni sıkcaksınız.Eğer motoru rampada bir yere park edeceksen vitesde bırakırız.Ben sol ayağımız vitesde sağ ayağımız yerde olmalıdan kastım kırmızı ışıkta beklerken veya herhangi bir nedenle durmak zorunda kalırsak diye demiştim.İlk defa vitesli motor kullanan biri için rampada motor kaldırmak zaten sıkıntı doğurur,sol el debriyajda dedim devamlı debriyajı sıkıyor demedim ama siz çok enteresan bir konuya değindiniz, ben yaklaşık 14 senedir motora biniyorum kendime görede çok tecrübelerim var.

tecrübenize ve yaşınıza saygım var. Ancak işin içine fizik bulaştımı ortalık karışıyor. İstanbulda yokuş yukarı durmanızı gerektiren çok fazla trafik ışıkları var. Yokuş yukarı durdupunuz zaman arkaya kayan ağırlık ön tekerin yere basma alanının azalması ve freni sıksanızda kayacak olan bir motor siz ve motor en az 180 kg. Arka lastik üzerine düşen ağırlık fazlalaşıp yere yaptığı basınç arttığından esneyen lastik yere daha çok temas edecek. arka freni kullanığınızda daha fazla sürütünme alanı yüzünden yokuş yukarı durmalarda arka freni kullanmanız gerekecek.

ha kalkarken ne yapacağız konusunda da yarım debriyajı dakikalar boyunca yapmayacağımızdan ve anlık kullanacağımızdan ki bunu araçlarda da yapıyoruz tolere edilebilir bir durum.

mekanik fizik sürtünmeye bağlı çalışır yıpranmalar illaki olacaktır ancak debriyaj basılı durmak, yarım debriyaj kalış yapmak vs. tabiki zarar verir ancak belki daha fazla şeyden sizi kurtarır yeri geldiğinde.

saygılar..

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Motor durur konumda iken boşa alınır (manuel vitesli hiç bir araç bekleme modunda vitesde beklemez bu debriyaj balatalarına zarar verir) sağ ayak yere basar sağ elle fren sıkılır.

Fatih Bey yere basan ayak her zaman sol ayaktır.. Motosiklet pratik eğitimlerinde de ilk bu öğretilir.. Yok "ben bi kere iddia ettim sağ ayak yere basar" 'ı ispatlayabileceğiniz bir kaynak varsa buyrun paylaşın..

Aşağıdakiler İAM,OMM vb. kaynaklara değinmeden verilebilecek sol ayak yere basarı anlatan kaynaklardan sadece birkaçı..

http://www.gelisimsu...let_egitimi.htm

http://www.motosikle...niz-gerekenler/

isterseniz Rahmi Barutçu'nun videosu 46.sn'yi de izleyebilirsiniz.. (14 yıldır motora biniyorsanız Rahmi Barutçu'yu tanımamanız mümkün değil diye kim olduğunu yazmıyorum..)

http://www.youtube.com/watch?v=KQKCYYeyWUg

Şayet tüm bunların üzerine hala sağ ayak yere basar diyorsanız,bildiğinizi bize aktarırsanız sevinirim..

El freni yok mu yav motorda? :p Rampada çekip de kalksak. :p

El freni olan motorlarda mevcut.. Geri vitesi olan bile var :)

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Fatih Bey yere basan ayak her zaman sol ayaktır.. Motosiklet pratik eğitimlerinde de ilk bu öğretilir.. Yok "ben bi kere iddia ettim sağ ayak yere basar" 'ı ispatlayabileceğiniz bir kaynak varsa buyrun paylaşın..

Aşağıdakiler İAM,OMM vb. kaynaklara değinmeden verilebilecek sol ayak yere basarı anlatan kaynaklardan sadece birkaçı..

http://www.gelisimsu...let_egitimi.htm

http://www.motosikle...niz-gerekenler/

isterseniz Rahmi Barutçu'nun videosu 46.sn'yi de izleyebilirsiniz.. (14 yıldır motora biniyorsanız Rahmi Barutçu'yu tanımamanız mümkün değil diye kim olduğunu yazmıyorum..)

http://www.youtube.com/watch?v=KQKCYYeyWUg

Şayet tüm bunların üzerine hala sağ ayak yere basar diyorsanız,bildiğinizi bize aktarırsanız sevinirim..

El freni olan motorlarda mevcut.. Geri vitesi olan bile var :)

Arkadaşlar ben zaten bilgilerimi paylaştım,ben sağ ayak yere basar sol ayak vites kolunda olacak diyorum,ben yıllardır böyle kullanıyorum ve böyle kullanmak ban daha güvenli ve kolay geliyor ön frenin tutmadığı rampada arka frende tutmaz,malesef benim motorlarda ne elfreni nede geri vites vardı,siz sol ayak yere basar konumda kullanın.

tecrübenize ve yaşınıza saygım var. Ancak işin içine fizik bulaştımı ortalık karışıyor. İstanbulda yokuş yukarı durmanızı gerektiren çok fazla trafik ışıkları var. Yokuş yukarı durdupunuz zaman arkaya kayan ağırlık ön tekerin yere basma alanının azalması ve freni sıksanızda kayacak olan bir motor siz ve motor en az 180 kg. Arka lastik üzerine düşen ağırlık fazlalaşıp yere yaptığı basınç arttığından esneyen lastik yere daha çok temas edecek. arka freni kullanığınızda daha fazla sürütünme alanı yüzünden yokuş yukarı durmalarda arka freni kullanmanız gerekecek.

ha kalkarken ne yapacağız konusunda da yarım debriyajı dakikalar boyunca yapmayacağımızdan ve anlık kullanacağımızdan ki bunu araçlarda da yapıyoruz tolere edilebilir bir durum.

mekanik fizik sürtünmeye bağlı çalışır yıpranmalar illaki olacaktır ancak debriyaj basılı durmak, yarım debriyaj kalış yapmak vs. tabiki zarar verir ancak belki daha fazla şeyden sizi kurtarır yeri geldiğinde.

saygılar..

Güvenç sen sol ayak yere basar kullan ben sağ ayak yere basar kullanacağım.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Fatih bey,

Siz tecrubenizi aktardiniz bunda sikinti yok fakat sag ayak yere basar bu sekilde kullanilmasi gerekir diye iddia ettiginiz icin aciklama geregi duydum kendi adima..

Cunku olay sizin nasil kullandiginiz degil nasil guvenli kullanilabilecegi.. Ve tum otoriteler guvenli olanin sol ayak oldugunu soylemektedirler..

Sunuda ekleyeyim motosikletlerin agirlik dagilimi %50 on ve %50 arka olacak sekilde tasarlandiklarindan yokus yukari durmalarda agirlik onden arkaya kayar ve on tekerin temas yuzeyi ve surtunme katsayisi duserken arka tekerin temas yuzeyi ve surtunme katsayisi artar.. Bu nedenle on frenin motoru tutmadigi yokuslarda arka fren gayet guzel tutar..

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Ben bir kez dik rampada ışıkta durmak zorunda kalıp ön fren ile durduğumda geri ye doğru kaymaya başlamıştım ve sağ ayağımla frene basarak durabilmiştim. O günden sonra yokuşta kalırsam durmaya yakın 1e indiririm vitesi, sol elim debriyajda sağ ayağım frende sol ayağım yerde dururum. Doğrusunu eğrisi bilmem ,her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır, benim için en güvenlisi bu. Birde ben motorsiklet kullanmaya scooter ile başladım 1 yıl kadar scooter kullandım. Sonra vitesli motorsiklete geçtim Scoterla 2 teker ile trafikte ne yapıp ne yapmamam gerektiğini, trafiği motorsiklet için nasıl okumam ve önlem almam gerektiğini öğretti.Virajlarda vites düşünmek zorunda kalmadım. İlk acemilik dönemimde (motorsiklette bu dönem hiç bitmez) debriyaj vites uğraşmadan en basit haliyle öğrendim. Yeterince geliştiğimi düşündüğümde vitesli motora geçtim.Vitese alışmak yaklaşık 5-6 saatimi aldı , sonra zaten hiçbir dezavantajı kalmadı, tabi vites tutan elin sıkışık trafikte ağrıması dışında. İlk defa motorsiklet kullanmaya başlayacaklara önce 125 yada 150lilik bir scooterla başlamasını tavsiye ederim. 250 lilik en dandik motor bile 0-60 hızlanmasını pek çok otomobilden çok daha önce tamamlar. Aman dikkat. Birde TAM KORUMA olmadan scooter'a bile binmeyin. 50 km ile düşerseniz bile sonuçları çok vahim olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

muhabbetin içindeydim ama yazmamı gerektiren bişey kalmamış. Fatih abi zaten gerekli şeyleri açıklamış. Hasan beyde keza öyle. Forumdaki amacımız bilgi paylaşımı doğru bildiklerimizi anlatıp yanlış bildiklerimizi ki nedenlere dayalı olarak zaten açıklaması yapılıyor neyin doğru olduğu, doğrusunu öğrenmek. Uzun süre takip ettiğim daha sonradan da üyel olup kendi çapımda paylaşımlarda bulunduğum bol bol okuyup öğrendiğim bir forum her ne kadar buluşmalara katılamasamda. Kimseye zorla doğrusu bu diye diretmiyoruz. Tek temenlimiz doğrusunu öğrenmeniz ve kendinizi trafik içinde zor duruma düşürmemeniz, ''canınıza bişey gelmemesi'' yoksa sorun değil nasıl kullandığınız..

Herkes iyi niyetle yazdı yazdıklarını hatırlatmak gereği duydum sadece...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yağız Ardalı

Sağ ayak mı sol ayak mı ? hadi bakalım:) Herkes istediği veya alıştığı tarzda motosiklet kullanır. Bu hadise kişinin tercihidir tabi. Fakat tecrübelerle elde edilmiş net doğrular vardır ve bu doğrularında mantıklı açıklamaları vardır.

8 sene evvel , kırmızı ışıkta durmuş bekliyorum. Sağ ayağım yerde :) sol ayağım ayaklıkta , vites 1 de , sol elimde debriyaj kolunu sıkar vaziyette. Doğru bekleme pozisyonun bu olmadığını da gayet iyi biliyorum. Fakat düz bir zeminde olduğumdan eh bir de biraz tembellikten genelde yanlış bir pozisyonda bekliyorum. Sağ aynaya baktığımda arkadan gelen bir araç gördüm , görmemle bana çarpması bir oldu. Çarpmanın etkisiyle motorun ön kısmı havaya kalktı, Bende geriye doğru kaydım ,bu kayma etkisiyle elim debriyaj kolunu bıraktı, eh motor viteste tabi, bu arada aynı etkiyle gaz kolunu da kıvırmış oldum :) anında arka fren müdahalesi de yapamadım , çünkü fren tarafında olması gereken ayağım yerdeydi. O andan sonrada ayağımı yerine koyamadım. Ve bütün bunların sonucunda daha hafif atlatacağım bir kazayı daha ağır atlatmış oldum. Oysa doğru bekleme pozisyonunda olsaydım bu kadar şamata olmayacaktı.

Bu anlattığım hadise , doğru bekleme pozisyonu için küçük bir örnek olsun. Ve tecrübeler kulak verin , bunlar sizin yararınıza olacaktır. Bakın , ben uzun seneler profesyonel olarak motosiklet kullanmış birisi olarak ve 1 milyon km'ye yakın bir tecrübe yapmama rağmen , yukarıdaki videoyu yinede izledim, acaba bildiğimden farklı bir şey var mı diye.

Konu başlığı ile alakalı söyleyeceklerim de şunlar;

Cem bey , motosiklet şeytanın en güzel icadıdır :) Bir kaç sene sıkılmadan ve sağ salim kullanırsanız kolay kolay vazgeçemezsiniz. Şimdi içinize böyle bir kurt düşmüş. yaşınızın 30 üzeri olması ve hiç motosiklet tecrübeniz olmaması bir dezavantaj. Fakat 'süper bisiklet kullanırım' demişsiniz ,ki bu iyi haber. Çünkü asıl önemli olan temel madde , iki tekerin mantığını anlamış olmak. Vites , gaz , debriyaj , bunları öğrenmeniz daha kolay olacak. Zaten bu sistemin mantığı otomobillerle aynı. Ciddi bir refleks sorunu veya dikkatinizde bir dağılma yoksa sorun değil.

Bu işe tabi ki bir scooter le başlamayacaksınız , çünkü siz vitesli bir motosiklet kullanıcısı olmak istiyorsunuz. Ama enduro ama hız ama cadde motosikleti, sonuç olarak vitesli bir motor istiyorsunuz. Eğer hayalinizde bmw f650 gibi bir motorsiklet varsa benim size tavsiyem sistem mantığını anlamanız açısından ufak hacimli , ve ikinci el bir motosiklet almanız. (honda cbf 150 olabilir) . Bir sezon bu motosikletle dolaşıp , hem motosiklet sürüş mantığını hemde vites mantığını çözmüş olursunuz. Tabi ufak tefek devrilmeler , düşmeler yaşayabilirsiniz. Bu öğrenme , tavsiye ettiğim motorla hem bedensel olarak hemde maddi zarar riskini minimum düzeye çekmiş olursunuz. Zaten motorunuz 2. el olacak , parçasıda bol ve ucuz. Üstünüze devrilse , bmw gibi canınızıda yakmaz üstelik. :) Bu öğrenme aşamasından sonra ne tarz bir motosiklet istediğinize tam olarak karar verirsiniz. Bu arada bmw f650 , sürüş pozisyonu gerçekten çok rahat , keyifli bir motosiklettir. Bir dönem kullanmıştım . Sevmediğim bir yönü , çok fazla kafa kaldırmaya eğilimlidir, fakat bu olay bir çok enduro nun ortak karakter özelliğidir. Enduro seviyorsanız sorun yok.

Bu arada , donanımda edinmeniz gerekir. kask , eldiven , dizlik, ve korumalı mont şart olanlar. Siz karar verdiğinizde ne tür malzemeler almanız gerektiğinde yardımcı olurum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Çok teşekkürler Yağız bey alakanız için.. İlk bahar gibi bir eğitim merkezine gidip kurs alacağım. Eğer kafama yatarsa hemen motor alıp başlıyorum şeytana uymaya..:)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Senin kaşıntın geçmedi demek daha, Bir ara Adanaya gel, birşeyciğin kalmaz. Akıllı ol, çorçocuk sahibi adamsın. Motor senin neyine, Kaportası et ve kemik olan bir aleti bedava versen binmem. Şeytan azapta gerek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Cem Işık

Benim kaşıntım geçmedi hala, ama daha ders alacağım, motor bulacağım,ehliyet alacağım,  işim uzun :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim kaşıntım geçmedi hala, ama daha ders alacağım, motor bulacağım,ehliyet alacağım,  işim uzun :)

Bende de bi kaşıntı var ama, anneciğim sağolsun sürekli kendisi kaşıyor beni bu konu hakkında :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Direk yüksek cc ile başlamak ölmek ile eş değer derler. Bende de kaşıntı var. Yaz geçsin ilk iş olarak ehliyet alıp sonrasında ya honda pcx scooter ya da bajaj pulsar naked alma planım var.

MErt yüksek cc hevesim yok, keza sürat de aramıyorum. 70-80 km süratle keyifli bir ulaşım aracı olmasını istiyorum,bir de beni taşırken ayılıp bayılmasın.. Taş çatlasın 250 cc alacağım ama muhakkak enduro tarzı olması gerek, scooterla aramız düzelmedi bir türlü..

Bende de bi kaşıntı var ama, anneciğim sağolsun sürekli kendisi kaşıyor beni bu konu hakkında :D

Annem beni oyar zaten duyduğunda ya , o görmeden ehliyeti alıp mevzuyu çözmüş olmam gerekiyor. :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Geçen gün bir arkadaşım TVS Apache 150 almış, binip gezdim biraz, hafif geldi yahu, gerçi uzun zamandır motora binmiyordum iyi oldu, hamlamışım onu anladım, hız hissinide unutmuşum, motorda anlaşılmıyor bile, 100 e zaten anında çıkıyorsunda ötesi fena, hissetmedim bile, bastıkça basacağın geliyor, sonradan ne yapıyorum ben dedim anında 90 a indim   :)  hafif motorlada zevki olmuyor be, ah be, alamadık gitti şu Gs yi  :rolleyes:  yalnız alırsam kesinliklikle basmak yok, direk mekan değiştiriyorsun çünki....

Ahanda TVS buydu :)

120839236xoj.jpg

Yalnız GS1200 harbiden fazla gelecek, karşı komşumda var, baktım ettim, direk geçmemem lazım benim buna, daha ufak birşeyle 1-2 sene gezip alışıp sonra geçeyim, zaten motorun klasik ve kesin yan etkisi, Düşmek: kesin düşeceğiz, kaçarı yok, bari önce ufakla düşeyim sonra akıllanır dev motorla adam gibi gitmeyi öğrenirim, zaten basmayacağımda tekniğini tam öğrenme açısından diyorum, yoksa viradja gazı bile aniden kessen atar sırtından bu alet, düşmekten ziyada kuvvetli motorda hata yapınca düşmüyorsun, o seni atıyor üstünden  :D

Virajda gaza azıcık fazla bas ayarı kaçır, yerdesin, tersinde yine yerdesin  :D  tabii bu tarz motor sürmem zaten böyle motorda istemem...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Abi seni şenlikte gördüm. Maşallah boy çok uzun bende aksine kısayım 1,67 boyum var :) honda pcx tam benlik ama hala scooter mı alsam yoksa vitesli bir motor mu alsam bilemiyorum. Ilk önce ehliyet alayımda gerisi gelir. Honda pcx 125 cc ve start stop bile var. Çok rahat bir şekilde 80 90 yapıyor ve su soğutmalı bu nedenle uzun yolada elveeişli ayrıca 100 km de taş çatlasa 2,5 litre tüketini var. Motor alıp hafta sonları çevre il ve ilçelere gitme planım var. Motor grupları her haftasonu tur yapıyor. Nasip kısmet artık. Bende motor kullanan arkadaşlarıma yüksek cc yle başlasam dediğimde direk olarak ölürsün diyorlar o yüzden öyle yazdım abi

Mert Boyu gördüysen, göbeğimi de görmüşsündür kardeşim, scoter alıp hararet yaptırmak istemiyorum:)

Polislerin kullandığı motorlara hastayım ya onlarda yüksek hacim dolayısıyla klasman dışı şu aşamada, ybr125 vs hiç bakmıyorum , ders almak için ilk adımı atabilsem gerisi gelecek ya, du bakalım hayırlısı olsun :)

ah be, alamadık gitti şu Gs yi  :rolleyes:  yalnız alırsam kesinliklikle basmak yok, direk mekan değiştiriyorsun çünki....

Abi bmw f650 ler var,fiyat makul ama tek silindir, titreşim vs vs kafam allak bullak oldu. 650 yada gs'si ile tecrüben oldu mu? Yavaş yavaş gitsem 70-80 civarı sabit, titreşim titretir mi beni?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...