İçeriğe Yönlendir

Bilgisayar Temizliği Ve Soğutulması

Sani Gerşon
Çözüme git Sani Gerşon tarafından,

Recommended Posts

Tahir İlter
Pek bilgisayardan anlamam ancak çevremden duyduğum İntel'in elektronik soba yolunda ilerlediği...

Bu arada konu dışı Win32Sality denen lanetten kurtaramıyorum Laptopu.. Çok kıymetli ve silinince bulamayacağım programlar mevcut..( Formatta yok edemiyormuş mereti )

Win32Sality virüs değilmiydi :crazy: avastı kurun başlangıçta tarayacak şekilde ayarlayın bilgisayarı yeniden başlatın avast bulur silersiniz sonra formatsız en iyi çare bu.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Neymiş ki bu programlar?

Foklift onarım, yedek parça, şifreleme programları. Bulunması çok zor olan yazılımlar ve kataloglar.. Yedekleri olmuyor. (3 ayda bir güncellenen programlar)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Bence vardır bir yedekleme şekli. Kayıt dosyalarını yedekleyip programı yükleyince,sonra dosyalarını da geri yerine koyunca kaldığı yerden devam etmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Servet abi dediğin virüs tam bir asalaktır. Pek birşey yapmaz ama bulaşır da bulaşır :D

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Anakart numarası, hdd numarası ve zaman endeksli çalışıyorlar.

Hayır nasıl çalışırsa çalışsın olayı anlamadım. Sizde programın "setup" u yok mu? Format atınca hdd ve anakart no'da değişmiyor. O veriler programı yüklediğinizde tarihe göre güncelleştirmeyi almayacak mı?

Güncelleştirmeler kurulduktan sonra eski dosyaları yerine yerleştirin. Gerçi datalar nereye nasıl kaydediliyor biliyor musunuz?

Servet abi dediğin virüs tam bir asalaktır. Pek birşey yapmaz ama bulaşır da bulaşır :D

uygulama dosyalarını bozuyor diye biliyor. Bir gün windows açılmayacak hale gelebilir. Onu geçtim ajanlık yapmadığı ne malum?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani, bak senin dudağın telefonunu yapmışlar...

http://www.sepeteindir.com/product.php?id_product=18842

18842-44042-large.jpg

Aa, aynı benim dudaklar :D

İlemci P4 3.4 ghz.

İşlemci fanının sesini duymaya imkan yok çünkü her yerde gürültü hakim :)

Doğru ya :rofl:

Intel işlemcilere çok para verenlere acıyorum :(

i7 kullanın, sonra konuşalım ;)

Pek bilgisayardan anlamam ancak çevremden duyduğum İntel'in elektronik soba yolunda ilerlediği...

Bu arada konu dışı Win32Sality denen lanetten kurtaramıyorum Laptopu.. Çok kıymetli ve silinince bulamayacağım programlar mevcut..( Formatta yok edemiyormuş mereti )

Formatın yok edemeyeceği şey yok.

Kesinlikle gidecekler desene..Yandım ben :(

Kesinlikle gidecekler. Yandın sen :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Vatandaş windows un olmadığı sürücüyede kopyalamıştır kendini o yüzden format akabinde geri gelir kısaca format çare ama diğer sürücüyüde biçimlendirmek gerekir. İşte o yüzden avast diyorum windows açılmadan tarıyor diyorum virüs kendini kopyalayamadığı için silinir diyorum hangi sürücüde olursa olsun.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
i7 kullanın, sonra konuşalım :rofl:

Neden i7 kullanmadığım izlenimine kapıldınız yav. AMD phenomdan da yarı parasına yakın bir performans alabilirim. Ayrıca PC kullanıcıları o farkı nereden anlayacaklar? O kadar kasabilen var mı bilgisayarı. 7200rpm SATA3 hdd takıcak sonuçta buna. İşlemi hızlı olsa veriyolu yetersiz olacak. Gene aynı yani. Yaparsan workstation anlarım. 10.000 rpmleri koyarsın. EE ama ona da Xeon takarsın be abi.

Sen PC'ye i7 de koysan adam şunu söyleyecek.

"Ulan i7 var bilgisayarda dünyanın parasını verdik. Msn hala 5 saniyede açılıyor."

Ya da windows X saniyeden daha çabuk açılsın. Adamın hız ölçeği bu :D

Sanki 3ds Max'tan render alacak

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Tekrar diyorum ;) Servet abi Resimlere karşı formatsız tertemiz pc diyorum :D Var mı ötesi ? Kopya falan hiçbir resim kalmayacak ama :rofl:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sen PC'ye i7 de koysan adam şunu söyleyecek.

"Ulan i7 var bilgisayarda dünyanın parasını verdik. Msn hala 5 saniyede açılıyor."

Ya da windows X saniyeden daha çabuk açılsın. Adamın hız ölçeği bu :)

Sanki 3ds Max'tan render alacak

Bu yüzden SSD diyorum :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Yapma gözünü seveyim. Adam oyun olarak counter, internet olarak da facebook'u biliyor. Chat var ya chat msn. Hatta mIRC :). I7 daha hızlı açmıyor. Sen adama bir de SSD yapıcaksın :). "Bu paraya araba alırdım beni kandırdın" der yemin ediyorum.

Yorum bağlantısı
masa üstü PC varken dedikleriniz aynen yapıyordum ve hatta Yazın yan kapağı çıkartıp kenara dayayarak üzerindeki fanı PC ye doğru üfleyecek şekilde kullanıyordum.

Laptopta ise; arnica marka üfleme ve çekme özelliği olan elk.süpürgesinden faydalanıyorum. öncelikle tozunu çekiyorum, ardından üfletme sonra tekrar çekme (bir kaç kez) yaptırarak laptopu aslında göremediğim tozlardan arındırıyorum.

bu esnada fanların dönüşünü durdurmak için uzun ince bir kürdandan faydalanıyorum. malum Mersin sıcak memleket, bu nedenlede Cooler Master laptop Soğutucusu kullanıyorum.hem performans kaybını gideriyorum, hemde böylelikle daha ergonomik bir kullanım elde ediyorum.

Laptop için kullandıgın fana muhakkak dışardan adaptör kullan usb portu kullanma :good1: Diger yaptıgın işlemler dogru.Tebrik ederim. :good1:

8 silindir motor gibi ısı yayan başka işlemci varmıki :D

Bir ara OverClock yapayım dedim ( 4 ghz) 75-80 lerde geziniyordu garibim :D

120dereceye kadar yolu var o işlemcinin over işlemlerği için en fazla kullanılan işlemcidir.Sogutucun iyi ise ısı olayını düşünme. :good1: 1.5 yıl kullandım.

Foklift onarım, yedek parça, şifreleme programları. Bulunması çok zor olan yazılımlar ve kataloglar.. Yedekleri olmuyor. (3 ayda bir güncellenen programlar)

Program yedeklerini kesinlikle rarlı yedekle.Emsisoft var onu deneme sürümünde kullan tarat ve ayıkla.

Hayır nasıl çalışırsa çalışsın olayı anlamadım. Sizde programın "setup" u yok mu? Format atınca hdd ve anakart no'da değişmiyor. O veriler programı yüklediğinizde tarihe göre güncelleştirmeyi almayacak mı?

Güncelleştirmeler kurulduktan sonra eski dosyaları yerine yerleştirin. Gerçi datalar nereye nasıl kaydediliyor biliyor musunuz?

uygulama dosyalarını bozuyor diye biliyor. Bir gün windows açılmayacak hale gelebilir. Onu geçtim ajanlık yapmadığı ne malum?

Bu tarz progamlar yüklendiğinde hdd ve anakart kodlarını alır ve tutar yedekte olsa bu kodlar ile beraber yedekler.Bir nevi professionel muhasebe programları gibidir.Çogunuz bilirsiniz.hdd veya anakart gittimi vay haline.

Servet usta ankart modelin nedir?

Sani güzel bir başlık paylaşmış çok iyi yapmış.Bu durum pc kullanıcıları için çok gerekli işlemleri içerir.Özellikle şunu belirteyim kış bitiminde özellikle sıcak bölgelerde olur ama standardır power supply muhakkak kontrol edilmelidir özellikle fanı.İçindeki kirler temizlenmeli ve kondansatörleri kontrol edilmelidir.Oem 8 10 dolarlık power var ise kesin kes değişimi yapılmalıdır. :good1:

Fan göbeklerini wd40 layın yeterli ve sadece mümkün ise fırça ile temizleyin. evinizde 3 lük yada 4 lük geniş ince ve yumuşak kıllı boya fırçası bulundurun.Hava ile temizlikten daha iyidir fakat bu dudak operasyonuna maruz kalacagınız kesindir.Hava tutacak iseniz önce fanın pervanesini bantlayın.Kalemle tutup temizlemek zahmetli olabilir.

Şunuda belirteyim böyle temizlik sonrasında nasıl becerirler bilmem ama bana çok fazla makina gelirdi.Kapagı açık kasada sirkulasyon olmaz en çok soguucu fanı kir toplar kapalı kasadan daha hızlı yapar bunu.Fakat kapalı kasadan daha hızlı ısınır daha hızlıda sogur.

Yav Sani bari parlak rujlu olmayan resim koysa idin ne bu yahu azmanlıkmı var içinde ne? :):):p:) Sonrasında birde adım çıkmış inmiyor diyorsun.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Servet usta linkte aklıma yatan yorumlar mevcut.İstersen incele.

http://www.mutlakbutlan.com/2009/06/win32s...-son-nokta.html

Tavsiyem esas şu olur.Makinana başka bir temiz hdd ile win kur ve virus tarayıcılarını yükle updateleri yap ve sorunlu diskini tak ve ugraş lakin virüslüde olsa muhakkak yedeğini al. :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Program yedeklerini kesinlikle rarlı yedekle.Emsisoft var onu deneme sürümünde kullan tarat ve ayıkla.

Abi her yerde sen Emsisoft'u önerdikçe aklıma Emmisoft geliyor. Ahanda sonunda Mehmet abi yazılım çıkardı :) yıhahahaah

Fan cortladıysa uğraşma değiş gitsin. Abi naptın?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Cortlamış fana göbek uydurur yine kullanırım bende değişim için imkanları olamayanlar için iyi bir yol. :)

Benim 12 yıllık arşivim var çoğu rarlıdır fakat açıpta rarlarını yanlışlıkla sildiğim dosyalara müdahale edemediğim için en son bu program çare buldu.Kaysper cart curt hepsi hikaye buda hikaye ama şu an için durum temiz.

Hdd partitionları format esnasında belli kısmı yedekleme amaçlı kullanıcın görmediği bölüm ayırır bu şu an win7 nin ayırdığı bölümden farklıdır.O bölüme işleyen virüs tabanları bilinen virüslerdir.Formatta yese işlevini yerine getirir.Tek çözüm lovlevil veya zero formattır.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Cortlamış fana göbek uydurur yine kullanırım bnede değişim için imkanları olamayanlar için iyi bir yol. :)

5 lira abi yapma. WD40 ne kadar ki?

Edit geldi :)

Bir nevi eskilerin fdisk'i diyorsun. Partition Magic ile de silinebilir gibime geldi birden. Yada partitionların boyutlarını değiştirmek de çözüm olabilir.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
5 lira abi yapma. WD40 ne kadar ki?

Edit geldi :)

Bir nevi eskilerin fdisk'i diyorsun. Partition Magic ile de silinebilir gibime geldi birden.

Bu program aslında klasik win format programının geliştirilmişi hiç bir şekilde tavsiye etmem.Hele daha önce kullanmamışsa.

Evet dos Fdiski gibi fakat bu hdd markaları için çıkarılmış revizyon programları içinde olanlardır.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Az önce Saniyi dinleyip işyerimdeki toshiba tecra laptopu temizleyeyim dedim; bataryayı söktüm ; ramların kapağını söktüm ; hdd yi söktüm bunların üstüne 20 den fazla vida söktüm kapağı bir türlü açamadım; aslında her yer açıldı ama cd rom un olduğu tarafı ayıramadım tırnaklarından ; bende diğer aralıktan epey üfledim fazla toz çıkmadı zaten.. Şansımı fazla zorlamadan tekrar topladım..

Şimdi sanki daha az ısınıyor..

Bozulursa Saniden bir laptop alacağım var :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Ben de uyuz oluyorum. Arkadaş neden fana kolay ulaşılcak bir kapak yapmıyorsun. Benim Casper bile yapmış. Arkadaşın toshibada sizin gibi 70 tane vida söküp. Klavyeyi de çıkartıp, ekranı kasadan ayırdıktan sonra pervane gözükebildi ama içimden küfür ettim. Çok ağır küfür ettim ama söylenmez şimdi :D

Yorum bağlantısı

Dvd vidası genelde klavyenin altındadır bazılarında hem burda hem ram slotu bölümündedir.Notebook kaç yaşında 1 yılı devirdiyse siliconuda yenileyin derim.Pc kasalarında sürekli kullanım her gün 24 saat aralıksız haricinde arasıra uzun 17 18 saat ve sonrasında kapatılıpp ertesi gün kullanım var ise muhakkak silicon yenilenmelidir. :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Dvd vidası genelde klavyenin altındadır bazılarında hem burda hem ram slotu bölümündedir.Notebook kaç yaşında 1 yılı devirdiyse siliconuda yenileyin derim.Pc kasalarında sürekli kullanım her gün 24 saat aralıksız haricinde arasıra uzun 17 18 saat ve sonrasında kapatılıpp ertesi gün kullanım var ise muhakkak silicon yenilenmelidir. :good1:

Abi nerden baksan 3 yılıdan fazladır kullanıyorum :D

Yorum bağlantısı

A100 veya A200 olabilir veya tacra seisi.Farketmez.Kesinlikle silicon yenilenmeli ve fan göbeginede wd40 üflet.Sen alışkınsın bunu yaparsın :D .Fan anakarı sökmeden çıkmaz genelde ama versiyona göre değişir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...