İçeriğe Yönlendir

Hız Sınırları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Özellikle arazi taşıtlarında tereddütler olduğunu görüyorum.. Bu sebeple bu konuda bir açıklama yapma gereği gördüm..

Arazi taşıtları, son bölünmüş yol hız sınırı değişikliği ile Motorsiklet grubundan ayrılmış, Otomobil grubuna girmiştir. Buradaki M1G arazi taşıtını işaret etmektedir.

JamJNQ.png

Resmi büyük görmek için tıklayın

Araç Sınıfları

M1 Sınıfı: Sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar.

N1 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 ton'u aşmayan, motorlu yük taşıma araçları.

N2 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 ton'u aşan, 12 ton'u aşmayan, motorlu yük taşıma araçları.

N3 Sınıfı: Azami kütlesi 12 ton'u aşan, motorlu yük taşıma araçları.

M1G Sınıfı: Arazi tipi kullanıma uygun M1 sınıfı bir araç

N1G Sınıfı: Arazi tipi kullanıma uygun N1 sınıfı bir araç

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

ABi en azından sürat limiti konup tanınır halde anlamında demiştim o cümleyi :D Ben otoyol bilmem, bir tek şenliğe gelirken girmiştim. Belki 10 sene sonra girerim tekrar :(

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

45 km hızda gidecek kadar pedal güçü... peehh

Mehmet abi sağ olasın..

tarihinde Servet Ayd?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Şenol

Gerçekten başarılı bir bilgi paylaşımı olmuş Mehmet bey , teşekkürler... :lol2:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
45 km hızda gidecek kadar pedal güçü... peehh

Mehmet abi sağ olasın..

Herkesi kendiniz gibi sanmayınız. Gaz Pedalına bastığımız gibi bisiklet pedalına da basarız evelAllah :lol2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi sağ olasın..
Gerçekten başarılı bir bilgi paylaşımı olmuş Mehmet bey , teşekkürler... :lol2:

Sizler sağolun...

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Teşekkürler Mehmet Abi; bende m1 in ne anlama geldiğini merak ediyordum (otomobil miş)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mehmet Abi ellerine sağlık çok iyi oldu bu ben meskun mahalleri 70 olarak biliyordum iyi ki hazırlamışsın ceza yemekten kurtuldum. :seytan:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç sınıfları ile ilgili açıklamayı ilk mesaja ekledim..

Öyleyse Ankara'daki 70 sınır ne ola ki?

İl Trafik komisyonu artırıp eksiltmekte yetkili... Herhangi bir levha yoksa yukardaki liste geçerlidir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sağol Emmi. N1G = Ranger /Navara gibi vasıtalar sanırım.

Evet, 4x4 kamyonetler Çağlar'cım...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ben de otobüsler duble yolda neden hızlı gidiyor diyordum, onlarda da hız 99 olmuş. 121 km gösterge hatasıyla 130 desek hiç de az değil, acaba izmir - balıkesir arasındaki yol duble mi sayılıyor, arada refüj yok.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Halis Parlak
(düzenlendi)

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan yeni düzenlemeye göre, daha önce kamyonet olarak tanımlanan panelvan araçların hız limiti artırıldı.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, römorksuz araç cinsleri için saatteki asgari ve azami hız sınırları daha önce kamyonetle aynı olan Panelvan N1 araçların, hız limiti yeniden belirlendi.

Hız limiti, şehirler arası yollarda 80, bölünmüş yollarda 85, otoyollarda 95 olan panelvan tipi araçlar için bu limit, şehirler arası yollarda 85, bölünmüş yollarda 100 ve otoyollarda da 110'a yükseltildi.

-Sürücü belgesi için kimlik belgesi yeterli olacak-

Yeni değişikliğe göre, ayrıca sürücü belgesi başvurularında, trafik tescil kuruluşuna müracaat sırasında, nüfus cüzdanı ve sürücü sertifikasının aslı ile tahsil belgesi, sağlık raporu, adli sicil belgesi bilgilerinin elektronik sistemle alınabilmesi halinde, bu belgeler istenilmeyecek.

Sürücü adaylarının, söz konusu sistemin kurulması halinde ehliyet işlemleri için başvurularında sadece kimlik belgesini ibraz etmesi yeterli olacak.

Yeni yönetmelikte, Ceza Puanı Cetveli'ne yeni ceza puanları da eklendi. Buna göre, ''karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak ve benzeri hareketlerde bulunmak, karayolu yapısı ve güvenlik tesisleriyle trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldırmak'' konusunda 10, ''hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarında bulundurmak'' 15, ''dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmak'' 5 ve ''karşılaşmalarda ışıkları söndürmek'' için de 10 ceza puanı uygulanacak.

-Trafik kazası tespit tutanağının düzenlenmesi-

Trafik kazası tespit tutanağıyla ilgili düzenlemeye göre de karayolu üzerinde ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan, olay yerindeki iz ve delillerin tespit ve değerlendirilmesi sonucunda trafik kazası olduğu anlaşılan durumlarda, kazaya karışan tarafların olay yerinden ayrılmış olması halinde de trafik kazası tespit tutanağı düzenlenecek.

Önceden meydana gelmiş veya olay yerinden kaldırılmış araçların karıştığı ve yalnızca maddi hasarla sonuçlanan kazalar için trafik zabıtası ve genel kollukça hasar tespitine dair kazaya karışanlara verilmek üzere tutanak veya rapor düzenlenmeyecek. Bu durumlarda hasar tespitleri, ilgililerin sigortalarına veya yetkili mahkemelere başvurmaları suretiyle yapılacak.

Resmi Gazete İlanına Burdan Bakabilirsiniz

tarihinde Halis Parlak tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Hayırlı olsun yerinde bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Alpaslan

iyimi olmuş kötümü olmuş kararsızım aslında ama yinede iyi yaa :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Babamın doblosuyla eşimin yanına giderken radara girdim.87 ile.Benden sonra beyaz saçlı bıyıklı ve mercedesi olan bir adam daha radara girmişti.Onuda durdurdular.Ona da ceza yazdılar.Bana sordu sen kaçla radara girdin diye bende 87 dedim.Güldü.Radara girdin mi benim gibi 140 la gireceksin dedi.En azından verdiğin paraya değsin dedi.Çok güldüm.Hiç unutamadığım ilk ve tek radar maceram.... :D :D :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

80 ile sınırlı araçların 110'dan aşağı inmediği memlekette yaşıyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eh, artık kamyonlar 130 'la gidecek demektir....Yandık..

Abi gitmiyorlarmı ki. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...