İçeriğe Yönlendir

Ka - Hakkında Herşey

Bekir Polat

Recommended Posts

Bekir Polat

gün geçmiyor ki bi olay başıma gelmesin.arabayla bakkala gittim giderken hiçbir sorun yoktu tam bindim gelicekken marş basmadı arabanın kısa farı yanıyor iç lambalar yanıyor ama marş yok.akü bitse diger lambalarda yanmayacak noldugunu anlamadım 4-5 çocuk buldum ite ite evin önüne getirdim şuan evin önünde nedendir acaba acil yardım..araba çalişmayınca servise de götüremiyorum :)

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

peki ne yapsam arabayı servisin önüne mi çeksem başka bir arbayla ya da çaliştırmanın bir yolu var mı

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Başka arabayla takviye ile deneyin yine çalışmazsa zaten marş motorudur. Kaskonuz varsa ücretsiz çektirebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Baran Gürses

Merhabalar Ford Ailesi

bende araniza yeni katildim. 2 hafta

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Baran bey merhaba,

Öncelikle yaşadığınız ili bilmemiz lazım ki, daha kolay yardımcı olabilelim.

KA'lardaki en kronik problemlerden biri kalorifer musluğudur. Elektrikli bi musluktur ve bazen soğukta ya da sıcakta takılı kalabiliyor. Musluğun değişmesi gerekebilir.

Musluk sağlamsa korkum klima panelidir. Bulunmuyor, yurtdışından getirtmeniz gerekir muhtemelen.

Musluğun bedeli 150tl olması lazım. Panel ise yurtdışından gelirse yine 150tl'ye falan geliyor olması lazım.

Musluğua elektrik verilerek denemesi yapılabiliyor.

Dip not: Bazı ka'larda eski usül termostatı söküyorlar, bu sebeple motor düzgün ısınamıyor da olabilir. Ayrıca en büyük hatalardan biri kalorifer sisteminin musluk devredışı bırakılarak çalıştırılmasıdır. Bir süre sonra arabanın başla yerlerini patlatıyor illaki.

Klima'ya gelince... Gaz kaçak kontrolü yapılır, radyatör ise değişmek zorunludur.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat

servisten şuan döndüm arabanın elektrik kesmesinin sebebi sigorta atmış.eger bir daha atarsa tüm tesisatı kontrol edip yeniletin dediler.

esas sorunum yani benzinin çok yakmasının sebebi ise bilgisayara bagladılar ve 4 enjektörün yenilenmesi lazımmış ve motor la depoya gidip gelen bir hortum gibi birşey varmış ve buharlaştırma görevi yapıyormuş motordan giden varmış ama depodan gelen yokmuş ellerinde olmadıgı için yaptıramadım.bir de manifodun üstünde bir şey daha var dedi(adını tam anlayamadım mous lu birşey) normalde arabanda olması lazım ama yok dedi bunları yaptır dedi.

evet sevgili sami abiciim bu parçalar nedir isimleri nedir tam söylermisin sana zahmet bende sipariş edeyim tedarikçiden..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
servisten şuan döndüm arabanın elektrik kesmesinin sebebi sigorta atmış.eger bir daha atarsa tüm tesisatı kontrol edip yeniletin dediler.

esas sorunum yani benzinin çok yakmasının sebebi ise bilgisayara bagladılar ve 4 enjektörün yenilenmesi lazımmış ve motor la depoya gidip gelen bir hortum gibi birşey varmış ve buharlaştırma görevi yapıyormuş motordan giden varmış ama depodan gelen yokmuş ellerinde olmadıgı için yaptıramadım.bir de manifodun üstünde bir şey daha var dedi(adını tam anlayamadım mous lu birşey) normalde arabanda olması lazım ama yok dedi bunları yaptır dedi.

evet sevgili sani abiciim bu parçalar nedir isimleri nedir tam söylermisin sana zahmet bende sipariş edeyim tedarikçiden..

Enjeksiyon için bir şey diyemem. Manifold'un üstündeki parça oksijen sensörüdür. Elektrik sigortası atıyor diye sistem yenilenmez, niye attığı bulunması lazım. Tipik yetkili servis mantığı, herşeyi değiştirelim.

Enjeksiyonunuz için carbon clean deneyin, olmazsa sökülüp temizlenmelerini sağlayın. Fiyatı neymiş enjektörlerin?

Subap ayarlayı, maf temizliği ve rolanti valfi için bi şey demediler mi?

Yorum bağlantısı
Baran Gürses

merhabalar tekrardan.

ben istanbuldayim. banada yakit fazla geldi bu arada. aracimi 2-3 sefer yakit hesaplamasi yaptim sehir ici 330 kurus yakiyor kmde ve ben araci cok zorlamadan hatta 100 km hizi gecen biri degilim. kaloriferde sigorta ile ilgili bir durum olabilirmi acaba. bazen elektirksel olarakta dusunuyorum. nedeni ise disardaki havayi iceri veren dugmede calismiyor ic havayi sectigimde,disardaki hava iceri aynen girmeye devam ediyor. motorun isinmasinda sorun oldugunu sanmiyorum hatta gecenlerde hararet isiginin yandigini gordum mecidiyekoydeki kopru trafiginde dur kalklar sirasinda hatta fazla isitiyormus :D kalorifer muslugu kronikmis bende duydum bunu. ve benimde aracimda subap ayarlari bozuk ses yapiyor. dogrumudur bilemem sordugum ustalar yakiti biraz fazla yakar baska bir sey olmaz dedi. kaloriferi cozsem simdilik bana yeter, acikcasi maliyetli cikarsa aracimi satmayi dusunmedigimden belkide bir ilki gerceklestiririm araca corum kalorifer baglatirim :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
merhabalar tekrardan.

ben istanbuldayim. banada yakit fazla geldi bu arada. aracimi 2-3 sefer yakit hesaplamasi yaptim sehir ici 330 kurus yakiyor kmde ve ben araci cok zorlamadan hatta 100 km hizi gecen biri degilim. kaloriferde sigorta ile ilgili bir durum olabilirmi acaba. bazen elektirksel olarakta dusunuyorum. nedeni ise disardaki havayi iceri veren dugmede calismiyor ic havayi sectigimde,disardaki hava iceri aynen girmeye devam ediyor. motorun isinmasinda sorun oldugunu sanmiyorum hatta gecenlerde hararet isiginin yandigini gordum mecidiyekoydeki kopru trafiginde dur kalklar sirasinda hatta fazla isitiyormus :D kalorifer muslugu kronikmis bende duydum bunu. ve benimde aracimda subap ayarlari bozuk ses yapiyor. dogrumudur bilemem sordugum ustalar yakiti biraz fazla yakar baska bir sey olmaz dedi. kaloriferi cozsem simdilik bana yeter, acikcasi maliyetli cikarsa aracimi satmayi dusunmedigimden belkide bir ilki gerceklestiririm araca corum kalorifer baglatirim :)

Hararet ışığı riskli?! Aracın suyunu kontrol ediyor musunuz?

Subap ayarları bozulursa pistonlar subaplara vurup yamulttuğunda hangi ustanız karşılayacak, bunu da sordunuz mu?

İç sirkulasyon da çalışmıyorsa panel problemli olabilir dediğim gibi.

İstanbul'daysanız Dolapdere Liderler Oto'dan Osman usta ile görüşün. Nokta atışı ile size tüm eksiklerinizi söyler. 330krş neye hitap ediyor bilmiyorum ama benim ortalamam 7.5lt idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baran Gürses

tesekurler yardimlariniz icin. osman usta ile gorustum musluk arizasi yada petek tikaniktir dediler. musluk 125 tl+iscilik. petek degisecekse maliyetli oluyormus 300 tl civari dediler. aractaki subap ayarinada baktirayim o zaman. bu usta bana daha uygun fiyat verirmi ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Osman usta piyasa ile aynı fiyatı verir ancak nokta atışı yapar. Yani parayı bi kere verirsiniz, her şey çözülür. Diğer ustalar gibi "onu deneyelim, bunu deneyelim" le paranızı hüpletmez. KA'nın dilinden anlar.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Enjeksiyon için bir şey diyemem. Manifold'un üstündeki parça oksijen sensörüdür. Elektrik sigortası atıyor diye sistem yenilenmez, niye attığı bulunması lazım. Tipik yetkili servis mantığı, herşeyi değiştirelim.

Enjeksiyonunuz için carbon clean deneyin, olmazsa sökülüp temizlenmelerini sağlayın. Fiyatı neymiş enjektörlerin?

Subap ayarlayı, maf temizliği ve rolanti valfi için bi şey demediler mi?

yok abi subab ve rolanti valfi için birşey demediler maf dedigin nereyle alakalı abi benim anlamadıgım parça olabilir .enjektör ve buharlaştırıcı hortum gibi birşey varmış onları degiştir dedi birde ismini anlamadıgım parça arabanda yok dedi.bilgisayara bagladı baktılar.ellerinde olmadıgı için fiyat söylemediler.

abi birde carbon lean için eski model arabalrada iyi sonuç alınmaz diyorlar daha önce araştırmıştım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben KA'm da yaptırmıştım ve çok memnun kalmıştım.

Demiştim, bazı yetkili servisler özellerden daha az bilirler. Antep'te kaç tane KA oraya gitmiştir ki adamlar bilsin...

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Ben KA'm da yaptırmıştım ve çok memnun kalmıştım.

Demiştim, bazı yetkili servisler özellerden daha az bilirler. Antep'te kaç tane KA oraya gitmiştir ki adamlar bilsin...

tamam abi ben bunu bir daha araştırayım .şimdi abicim ben tam anlamadıgım için soruyorum ben şimdi tedarikçiyi aradıgım de ne sipariş vericegim

1- 4tane enjektör

2-bahsettigim hortumun adı ne ?

3-hala ismini bilmedigim bir şey var ama bu şimdilik okadar önemli degil..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Açıkçası yetkili servisin size parça numaralarını vermiş olması lazım?

Bence öyle lak diye almayın. Bakınacağınız zamanda bizim sponsorumuz var, onlardan mutlaka fiyat alın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kalorifer musluğu benim KA da da değişmişti. Ön tarafta basit birşey, ama elektrikli sistem. Mekanik değil.

peki ne yapsam arabayı servisin önüne mi çeksem başka bir arbayla ya da çaliştırmanın bir yolu var mı

Vitese takın. Arabayı itin. Sonra durun. Boşa alın marşa yeniden basın.

Olmadı marş motoruna erişebilirseniz dipçik vurun. Yine deneyin. Olmadı iterek çalıştırın.

Servise gidin.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
kalorifer musluğu benim KA da da değişmişti. Ön tarafta basit birşey, ama elektrikli sistem. Mekanik değil.

Vitese takın. Arabayı itin. Sonra durun. Boşa alın marşa yeniden basın.

Olmadı marş motoruna erişebilirseniz dipçik vurun. Yine deneyin. Olmadı iterek çalıştırın.

Servise gidin.

Çalıştırmış mehmet hocam.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Açıkçası yetkili servisin size parça numaralarını vermiş olması lazım?

Bence öyle lak diye almayın. Bakınacağınız zamanda bizim sponsorumuz var, onlardan mutlaka fiyat alın.

belki ellerinde olsaydı söyleyebilirlerdi ama bizde yok dediler.büyük ihtimal bizim sitenin sponsorundan alırım filitreleride ordan aldım zaten.neyse ben yarın bu iki parçayı bir araştırayım..

herkese iyi geceler allah rahatlık versin..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Elinde olsun olmasın, sorduğunuzda programdan bakar ve size parça no'ları söyler. Tekrar gidin yanlarına, hem parça numaralarını hem de parça adlarını öğrenin derim.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
Elinde olsun olmasın, sorduğunuzda programdan bakar ve size parça no'ları söyler. Tekrar gidin yanlarına, hem parça numaralarını hem de parça adlarını öğrenin derim.

dogru söylüyorsunuz tam ögrenmek en iyisi peki sizin bu parçaların fiyatları hakkında bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ne olduklarını bi bilsem.

Enjektörlere en son baktığımda 150tl miydi ne tanesi.

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
(düzenlendi)

evet abi hortumun adını ögrendim yakıt buharlaştırıcı hortum imiş 140 tl tek hortum.serviste biri var digeri yok demişlerdi.

diger parçayı hatırlayamadılar telefonda gelin bir daha bakalım dediler.

tarihinde Bekir Polat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Valla ilk defa duydum, hiç bir KA'da böyle bir parçanın bozulduğunu duymadım.

Çağlar abi belki bu hortum hakkında daha iyi yardımcı olabilir?

Yorum bağlantısı
Bekir Polat
(düzenlendi)
Valla ilk defa duydum, hiç bir KA'da böyle bir parçanın bozulduğunu duymadım.

Çağlar abi belki bu hortum hakkında daha iyi yardımcı olabilir?

:D benim araba ilklerin arabası abi

başka bir usta ise bu parça genelde benzin kokusu yapıyorsa delinmiştir falan dedi ben dedim benim arabada hiç yokmuş dedim.zaten arabada da benzin kokusu belirgin şekilde var.benzin tüketimine çok etkisini zannetmem ama oladabilir çünkü buharlaştırarak karişimin oranını ayarlayabilir dedi.

biz bu hortumu bulamayız sen al enjektörleri çıkma ayarlarız dedi şuan görevdeyim p.tesi büyük ihtimal gidip gösterip daha sonra alıcam.

tarihinde Bekir Polat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...