İçeriğe Yönlendir

Hyundai Getz Turbo Değişimi

Sani Gerşon

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik
Turbo değişiminde Yağ ve Yağ filtresi değişimi %99 gereklidir Baba'ya sevgiler saygılar babandan araba alınmaz bunu öğrendik :)

:unsure2:

Babam'dan kazasız araba alabilirsin, karbüratörlü araba alabilirsin, enjeksiyonlu benzinli de alabilirsin ama dizel kullanmayı kesinlikle bilmiyor.

İlk dizele bindiğinde "bu ne ya, gitmiyor bu, çokta sesliymiş" demişti :)

Peder sağolsun 1900devire daha erişmeden vites değiştirebilme kapasitesine sahip. Ben bir iki kere denedim, küt stop etti :)

:bambam: Babandan biraz feyz al.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçen geri geri gidiyor babam, park sensöründen ses geliyor.

Dit dit dit

sonra hızlanıyor

ditditdit

en sonda

diiiiiit

sonrasında güm diye bi ses geldi.

indik baktık bi kadına değdirmiş babam.

Baba diyorum, kadını görmedin mi? "Yolda ne işi var, kaldırımda yürüsün."

Ya düşüp kafasını patlatsa, ölse suçlu sensin dedim.

"Dikkat etseydi" dedi.

Hiçte carmageddon oynamadı ama bi an bayağı kavga ettik kendisiyle.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sani Gerşon

Yeni gelişme.

Turbo değişimden sonra araç 3bin devirden itibaren felaket siyah duman atıyordu (Can'la Süha'nın arabası yanında sigara dumanı kalır).

Babamı 4bin km sonra servise gitmeye ikna ettim. Bugün bırakmışlar. Yakıt kaynaklı EGR valfi bozulmuş diyorlar. Babamda konunun imkansız olduğunu, şirketin 4 aracı olduğunu ve hepsinin zaruri olarak aynı istasyondan alması gerektiğini iletti.

Şimdi bekliyoruz sonucunu...

Bu arada dip not: Babam asla 2bin devir üstü aracı kullanmaz. Bu siyah dumandan da haberi yoktu, ben değişim sonrası turbo sesini dinlemek için bastırdığımda gördük.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

EGR değişimini kabul etmemişler, temizliğini yapmışlar.

Temizliği mümkündü di mi bu meretlerin?

Oh be, naylonum da EGR bile yok, kafam rahat :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Vardırda ; naylon olduğu için erimiş gitmiştir :p :p

Doğuştan iptal sanırım ; ama orjinalde vardır..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bama direkt dizel canavarı hocam :)

Doğuştan iptal derken Ersen?

Fabrika çıkışı iptal ediyorlar sanırım.. Ama egr var ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Allah allah, renault'a sorduğumda aracınızda EGR yok demişlerdi. Muhtemelen senin dediğin gibi, kullanılmadığı için o zaman yok dediler...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Engin Özarı

Ben: Baba, bu arabadan bi ses geliyor duyuyor musun?

Babam: Yok oğlum ne sesi?

Ben: Baba motor ötüyor resmen, vınlama uğuldama gibi bi ses var, gaz verdikçe artıyor duymuyor musun? Muhtemelen turbon bitmiş, nasıl duymuyorsun ya?

Babam: Yoo?

Ben: Neyse yarın servise gidecektin göster bari.

Babam gittiğinde söylemiş servise, servis turbonun öldüğünü değişmesi gerektiğini söylemiş. Şimdi sıkı durun! Garantiden değiştiriyorlar!

Babam her bindiğinde daha yağ lambası sönmeden gaz veren adamdır. Tam 60bin km oldu araç alınalı. Servis gıkını bile çıkarmamış, hemen değişiyorlar. Çarşamba geliyormuş yeni turbo, değişimi yapacaklar.

Sizin de düşünceleriniz, değişim anı için önerileriniz varsa dinlemek isterim.

ikinci bir facianın yaşanmaması için ,Baba acil yoğun eğitim programına alınmalı

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sani Gerşon

Arkadaşlar, bu araç bir anda tekleyip tekleyip stop ediyor ve 3-5dk boyunca çalışmıyor. Hala 4000devir üstünde siyah duman atıyor. Servis "yakıtınız hileli" demiş ama, hileli yakıtta stop eder mi? Etse bile tekrar çalışmaması lazım?

Hep tek istasyondan alır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

MAslak Hyundai ye gidelim beraber, yakıt tahlilini Türkiyede yapabilen yok, duman kaynağı başkadır, turbo sadec hava basar

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Babam servise 10bin'den önce hayatta gitmiyor. Lastik havalarını bile 20bin'de bir falan ben kontrol ediyorum. O da zorla!

En son kontrol ettiğimde 20psi çıkmıştı lastikler!

Yakıt firmaları numune alıp yapıyordu ama? Yalan mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

numune de sadece marköre bakılır, ulusal yakıt mı ve o istasyona ait mi o kadar. duman duman 10.000km kullanırsa, zaten araba servisin olur yakında!

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

numune de sadece marköre bakılır, ulusal yakıt mı ve o istasyona ait mi o kadar. duman duman 10.000km kullanırsa, zaten araba servisin olur yakında!

İlk bindiğimde bi ben bakayım şunun gidişine, çekişine ve dumanına.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...